PİCASSO VE MATİSSE'Lİ BİR STRATEJİ YÖNETİMİ DERSİ...

Kullanıcı avatarı
SILVERHORSE

PİCASSO VE MATİSSE'Lİ BİR STRATEJİ YÖNETİMİ DERSİ...

Mesaj gönderen SILVERHORSE »

Muhan Soysal tepegöze bir Picasso resmi koyar. Herkes bakar bakar ama, tarzı zaten kubik olan Picasso''nun surrealist resminde, sanatla fazla ilgilenmeyenlerin anlayabileceği çok az sey vardır. Bozuk perspektifli bir oda, sarı uzun saçlı yaratığa benzeyen birşey. Etrafında başka yaratıklar, yerde yine bir yaratık ve arkadaki şekli bozuk içi parlak dikdörtgenin içinde başka birşeyler daha. 5-10 dakika hiçbirşey söylemeden sınıfı izleyen hoca, biraz sonra Picasso''nun resmini alıp, Matisse''in bir resmini koyar. Bu resimde sandalyenin üzerinde oturan sarı uzun saçlı bir aristokrat kızının etrafındaki dadıları onun saçını tararken yerde köpeği yatmaktadır. Ve babası arkasından ışık sızan kapıdan kızını izlemektedir. Ancak, ikinci resmi görünce Picasso''nun resmindeki öğelerin ne olduğunu ve bu resmin Matisse''in tablosuna gönderme olarak yapılmış olduğunu farkeder tüm sınıf. Ve Muhan Soysal hiç unutamayacağımız dersini verir!

"Hayatta hiçbirşey Matisse''in resmi kadar belirgin ve net değildir. Hayat, size gerçekleri Picasso''nun resmindeki gibi şekil değiştirmiş olarak gösterir. Picasso''nun resmine bakıp, Matisse''in resmini görebilenleriniz başarılı olacak, diğerleri kubik şekillere bakıp yanlış anlamlar çıkarmaktan gerçekleri hiç göremeyecek."

Kaynak: motivasyon.org
EN MUTLU KİŞİ ,RUHUNDA KÖTÜLÜĞÜN HİÇBİR İZİNİ TAŞIMAYANDIR.
Üzerinde pek çok meyveler bulunan bir dalı, meyvalar aşağı doğru çeker. Meyvasız bir dalın ucu ise, servi ağacı gibi havada olur.
Kullanıcı avatarı
hayal-et

Mesaj gönderen hayal-et »

paylaşım için teşekkürler..güzel bir ders bizler içinde..
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Mesaj gönderen naribeyza »

Evet ben eskiden bu hatayı daha az yapardım,geniş düşünürdüm.Son zamanlarda ben de başıma gelenleri yanlış ve eksik yorumlayabiliyo rum.Yeniden hatırlattığın için sağol.
Suya yazı yazmak gibi birşey zaman ve tutamazsın ömür bir nehir gibi akıp gider avuçlarından...
Naribeyza
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

Güzel bir yazıydı paylaştığın için sağol
katre

Mesaj gönderen katre »

bahsedilen resimleri katıldığımız bi konferansta bizim okulun pdr hocalarından biri de kullanmıştı .ancak o pıcasso nun diğer resme gönderme yapmak için değilde diğer ressamı biraz tiye almak için yaptığından bahsetmişti .ve resimlerle ilgili söyledikleride muhan soysal ın söyledikleriyle benzer şeylerdi.ondan esinlenmiş demek.
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

bu yazıya istinaden bir atasözü aklıma geldi atalarımız her şeyi geniş açıyla görmeyi gerçekten başarmışlar "hayvanın alası içine,insanın alası dışınadır"derler çok doğru bir söz ;)
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
Misanthrope

Mesaj gönderen Misanthrope »

algı ve muhakemeyi geliştirmek üzerine okullarda eğitim verilmediğinden hayat bunları bize kafamıza vura vura öğretiyor / öğretecek
katre

Mesaj gönderen katre »

Misanthrope yazdı:algı ve muhakemeyi geliştirmek üzerine okullarda eğitim verilmediğinden hayat bunları bize kafamıza vura vura öğretiyor / öğretecek
kesinlikle doğru.şöyle bi söz vardı "deneyim; en acımasız öğretmen odur .fakat en iyi öğretende odur." okullarda öğrendiklerimizin çoooooooooook büyük bi kısmı günlük hayatta hiç bir işimize yaramıyor. belkide bilinçli bi şekilde yapılıyor bu ama bu öğrendiklerimizin( yada ezberlediklerimizin )kafamızı gepgereksiz bilgi yığınlarıyla doldurmaktan başka hiç bir işlevselliği yok.ezberci eğitim sisteminden nefret ediyorum .
Misanthrope

Mesaj gönderen Misanthrope »

katre yazdı:kesinlikle doğru.şöyle bi söz vardı "deneyim; en acımasız öğretmen odur .fakat en iyi öğretende odur."
Bir de şöyle bir söz vardı:

Tecrübe, hayat boyu yediğimiz kazıkların toplamıdır :|