Suna Pekuysal Vefat Etti ; Türk Sineması , Türk Tiyatrosu Ya

PaSSiVe AgGReSSiVe

Suna Pekuysal Vefat Etti ; Türk Sineması , Türk Tiyatrosu Ya

Mesaj gönderen PaSSiVe AgGReSSiVe »

Suna Pekuysal Vefat Etti

Sanat dünyasını yasa boğan haber bu sabah geldi. Evinde düşerek kalçasını kıran Pekuysal, yaşama veda etti.
Evinde düşme sonucu kalça kemiğini kıran 75 yaşındaki tiyatrocu Suna Pekuysal bu sabah hayatını kaybetti.

Ünlü oyuncunun en büyük dileği "Tiyatro sahnesinde yaşama veda etmekti." Bu son dileği gerçekleşemedi ama Türk seyircisi onu hep tiyatro sahnesindeki haliyle hatırlayacak.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Pekuysal, Ortopedi Kliniği'nde tedavi altına alınmıştı.

ASIL ADI SUNA BELENER

Asıl adı Suna Belener olan Suna Pekusal, 1933 doğumluydu. Ünlü sanatçı, İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan ve Bale Bölümü'nde öğrenim görürken, 1949 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu'nun çocuk bölümünde Kadri Ögelman'ın "Artist Aranıyor" adlı oyunuyla ilk kez sahneye çıktı.

1964 yılında gazeteci Ergun Köknar ile evlendi. 1973 yılında oğulları Sait Ali Köknar dünyaya geldi.

14 YIL AYNI OYUNDA

Tiyatro oyunu Lüküs Hayat'da tam 14 yıl boyunca rol aldı. Bu oyundan sonra da tiyatrodan emekli oldu. Suna Pekuysal, 53 yılda 250 oyunda, 100 filmde rol aldı. Adı, her zaman Türk tiyatrosunun en iyileri arasında anıldı.

EN BÜYÜK DİLEĞİ

Suna Pekuysal’a göre ”Sanatçının emeklisi olmaz”. O, ölene kadar tiyatro yapmak istiyor ve ısrarla vurguluyordu: ”sahnede ölmek istiyorum!” Ama bu dileği kabul olmadı..
.

Kaynak: İnternethaber

:cry:
Kullanıcı avatarı
pinokyo

Mesaj gönderen pinokyo »

:roll:
Körün isteğine karşılık verilen lensti hayat...
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

Allah rahmet eylesin...
Kullanıcı avatarı
hayal-et

Mesaj gönderen hayal-et »

:cry: :cry: allah rahmet eylesin..yakınlarına ve sevdiklerine allah tan sabır dilerim...sevdiğim biriydi...
Kullanıcı avatarı
jack nicholson

Mesaj gönderen jack nicholson »

Allah rahmet eylesin. 2 yıl önce kendisiyle tanışmıştım. güleryüzlü çok tatlı bi kadındı. türk tiyatrosu çok önemli sanatçılarından birini kaybetti. gerçekten üzüldüm.
Aryık yalnız değilim :)
Kullanıcı avatarı
crvena_zvezda

Mesaj gönderen crvena_zvezda »

Allah rahmet eylesin...

Çok değerli bir sanatçıydı... :(

Nur içinde yatsın...
DCC
Kullanıcı avatarı
rainslovee

Mesaj gönderen rainslovee »

gercekten cok sevilen bi kişiydi. Sanırım sevmeyenı pek azdır muthıs bi oyuncuydu allah rahmet eylesin dıyorum üzücü bi haber ama takdırı ılahı ark.
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

Allah rahmet eylesin...
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
marvelgirl

Mesaj gönderen marvelgirl »

toprağı bol olsun.