En büyük bilim adamlarından biri: Nikola Tesla

Kullanıcı avatarı
caferali

En büyük bilim adamlarından biri: Nikola Tesla

Mesaj gönderen caferali »

hakkında yazılmış iki yazının linkini veriyorum:

http://www.gidb.itu.edu.tr/staff/unsan/ ... /tesla.htm

http://www.hayatadahiliz.biz/index.php? ... Itemid=322

yazıları uzun bulup okumak istemeyenlere kısaca şunu söyliyim.

bu adam, edison akkor ampülü icat etmekle uğraşırken laboratuarında florasan ampülü kullanan birisi.. edison gibi sırf para kazanmak amacı gütmeyen, çalışmalarında salt "bilim aşkı" ve "insanlığa fayda" güden bir dahi.

radyonun gerçek mucidi (radyonun mucidinin Marconi olduğu iddia edilir)

elektriğin AC dağıtım formunu öneren kişi, ki edison kendi şirketinin zarar etmemesi için DC'yi savunmuştur. (AC dağıtımın DC'den üstünlüğünü şöyle açıklayayım: DC'de mesafe uzadıkça iletim hattının artan kapasitif etkisinden dolayı güç çok fazla zayıflar. kısaca 1 km ötedeki bir lambayı bile yakamazsınız..)

AC motorların mucidi.

kablosuz haberleşmenin; telsiz, cep telefonu vb. cihazların temellerini atan bilim adamı

...
bir çok icadının yanısıra ütopik gibi görülebilecek hayalleri de vardır. bunlardan en önemlisi "bedava elektrik".

...
tesla gerçekten çok ilginç biri. tasarımlarını kendi zihninde test eder, ayrıca deneylere ihtiyaç duymaz. yani doğayı o derece çözümleyebilmiştir.

imgeleme gücünün düzeyi çocukluğunda hayaller görmesine neden olacak kadar yüksekti.
nicola tesla yazdı:“Çocukluğumda, ilginç bir felaket yüzünden acı çekiyordum; sıklıkla kuvvetli flaşlarla bezeli imgeler, gerçek nesnelerin yerini alıyor, düşüncelerimi ve hareketlerimi engelliyordu. Bu resimler daha önce gördüğüm ama hiç hayalini kurmadığım nesneler ve sahnelerdi. Bana bir söz söylendiğinde, nesnenin işaret ettiği resim aniden hayalimde canlanırdı ve bazen gördüğümün gerçek olup olmadığının ayırdına varamazdım. Bu bende büyük bir kaygıya ve rahatsızlığa sebep olurdu”
ayrıca okb'lidir.
(aşağıdaki kısım wikipedia'dan alıntı)

Tesla saplantılı biriydi, garip huyları ve fobileri vardı. İşlerini üçerli gruplar halinde yapardı, ve numarası üçe tam bölünebilen bir otel odasında kalmak konusunda ısrarcıydı. Tesla mücevherden, özellikle inci küpelerden iğrenirdi. Temizlik ve hijyen konusunda çok titizdi. Yuvarlak nesnelere ve kendisininki dışında insan saçına dokunmaktan hoşlanmazdı.

Resmi yemekler dışında her zaman yalnız başına yemek yerdi ve hiçbir koşul altında bir bayanla tek başına yemek yemezdi.

Tesla hiç evlenmedi. Bekar ve aseksüel olmasının bilimsel yeteneklerine yardımcı olduğunu düşünüyordu.
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Re: En büyük bilim adamlarından biri: Nikola Tesla

Mesaj gönderen mahsunkul »

Nikola Tesla,

ResimResim
ResimResim
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

Bu adam olmasa strateji harikası Red Alertte ki,, Rusların Amerikalılara karşı alternatif savunmaları olan 'tesla kuleleri' olmayacaktı..fazla yaparsanız oyunu acaip kasarlar sölim
“Çocukluğumda, ilginç bir felaket yüzünden acı çekiyordum; sıklıkla kuvvetli flaşlarla bezeli imgeler, gerçek nesnelerin yerini alıyor, düşüncelerimi ve hareketlerimi engelliyordu. Bu resimler daha önce gördüğüm ama hiç hayalini kurmadığım nesneler ve sahnelerdi. Bana bir söz söylendiğinde, nesnenin işaret ettiği resim aniden hayalimde canlanırdı ve bazen gördüğümün gerçek olup olmadığının ayırdına varamazdım. Bu bende büyük bir kaygıya ve rahatsızlığa sebep olurdu”
kıskandım valla

Bu arada avatarın hoşmuş, biraz daha bekleseydin senden sıkılmaya başlayacaktık :D
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Evet, Bilim dünyası adına çok büyük bir insan..
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

tesla adını ilk prestij filminde duymuştum. elektronikçi olcaz bide :)
Kullanıcı avatarı
caferali

bkz: tesla bobini

http://www.youtube.com/watch?v=3gJbtOYX2o4

http://www.youtube.com/watch?v=SlNGKly09CQ

edison doğru akımın (DC) alternatif akıma (AC) olan üstünlüğünü kanıtlamak için (AC'nin zararları ispat için) sokakta kedilere AC gerilim verip çırpınışlarını halka göstermek gibi bir şebekliğe girişir.

tesla bunun üzerine yüksek frekanslı AC gerilimi kendi vücudu etrafından geçirerek aslında AC'nin o kadar da 'zararlı' olmadığını ispatlar.

yüksek frekanslı tesla bobini de bunu bir ispatıdır. tesla, odasında şimşekler çakarken gayet sakin bir şekilde oturup kitabını okuyabilmiştir.

aynı zamanda kablosuz enerji iletiminin çekirdeği de bu tesla bobinidir.

elektrik enerjisinin halka bedava dağıtılabileceğini iddia ettiği için büyük tekel sahipleri (başta edison) tarafından afaroz edilmiştir.
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
caferali

sıkıfobik yazdı:tesla adını ilk prestij filminde duymuştum. elektronikçi olcaz bide :)
ben de sadece manyetik akı yoğunluğu birimi diye biliyodum.
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
caferali

aşağıdaki videoda, adamın biri tesla bobininin üstüne cam bardak kapatmış. (dielektrik bölge oluşturarak yüksek geçiren filtre yapmış) ve yüksek frekanslı elektriğin insanı 'çarpmadığını' gösteriyor

http://www.youtube.com/watch?v=cyi1VdBjdt0&NR=1
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
otto_rino

Mesaj gönderen otto_rino »

prestiji ilk izlediğimde benim de tesla diye birinden haberim yoktu...edison a karşı geliştirilmiş bi hayali karakter sanmıştım...edison un bilimselliğine karşılık doğa üstü bir icadın mimarı olarak lanse edilmesi de filmde bilim-metafizik çarpışmasının bir yansıması gibi duruyordu...ve edison un bilimi simgeleyen taraf olarak bir öcü gibi gösterilmesi, buna karşılık teslanın yüceltilmesi bu anlamda sinirimi bozmuştu...ancak demek ki edison un hakkaten teslaya karşı bi tür çekememezliği varmış...yine de edison u yerin dibine sokmak yersiz bence...sonuçta o da bir çok yeniliğe imza atmış büyük bir bilim adamıydı...
Kullanıcı avatarı
caferali

edison bir bilim adamı değil sadece kurnaz bir tüccardı.
teknik bilgisini ve yeteneğini paraya çevirmekten başka kaygısı yoktu.
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Mesaj gönderen Bornfobik »

Tesla olmasaydı en basitinden red alertte milleti o kadar yenemezdim :)
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

caferali yazdı:aşağıdaki videoda, adamın biri tesla bobininin üstüne cam bardak kapatmış. (dielektrik bölge oluşturarak yüksek geçiren filtre yapmış) ve yüksek frekanslı elektriğin insanı 'çarpmadığını' gösteriyor

http://www.youtube.com/watch?v=cyi1VdBjdt0&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=Zi4kXgDB ... re=related
Kullanıcı avatarı
otto_rino

caferali yazdı:edison bir bilim adamı değil sadece kurnaz bir tüccardı.
teknik bilgisini ve yeteneğini paraya çevirmekten başka kaygısı yoktu.
teknik bilgisi ve yeteneği olduğunu kabul ediyorsak ve bunu bilimsel yöntemler aracılığıyla üretmek için kullanıyorsa kendisine gayet kolayca bilim adamı diyebiliriz...üretimden sonraki süreç, kişinin dünya görüşüne bağlı olan ayrı bi mesele...mesela wagner besteciliği kadar ırkçı görüşleriyle ve berbat kişiliğiyle de ünlüdür ama bu yüzden ona "besteci değil" demek yanlış olur..."ben wagner'i sevmiyorum" demek yeterli bu durumda...
Kullanıcı avatarı
caferali

teknik bilgi ve yeteneği var. ama bilimsel bakış açısı yok.

bilim, en geniş anlamıyla, doğanın işleyişini açıklama çabasıdır.

edison, bilimsel teorilerle gelen tesla'ya bunlar boş işler diyor, bana para kazandıracak şeyler lazım... teori'yi hikaye olarak görüyor.

bunun yanında kendi iddiasını kanıtlamak için bilimsel yöntemlere başvurmuyor. mesela tesla'nın AC'si yerine kendi DC'yi savunurken herhangi bilimsel bir argüman kullanmıyor, ya da bilimi çarpıtmaya çalışıyor. düşündüğü şey kurduğu DC dağılım şebekelerinin kârlılığı...
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
otto_rino

bugün dolanırken kitapçıda tesla üzerine bi kitap gördüm, biraz pahalıydı alamadım, açtığın konu ilgimi çekti bi ara alıp okuyacam...ama diğer yandan çocukluğumuzun efsane mucidiydi yaa edison...üzüldüm şimdi böyle bişeyle karşılaşınca...