NASA'dan uzaylılara ilginç Türkçe mesaj

Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

NASA'dan uzaylılara ilginç Türkçe mesaj

Mesaj gönderen sıkıfobik »

NEW YORK (Turkish Journal http://www.turkishjournal.com/ ) Dünyanın farklı yerlerinden seslerin de yer aldığı değişik bilgileri uzaya gönderen NASA'nın, ses plağında, yolda karşılaşılacak 'uzaylılara' selam vermek için 55 dilde eklediği selamlama cümlesinde Türkçe Günaydın kelimesi yerine 'Sabahı şerifleriniz hayrolsun' sözünü kullandığı dikkat çekiyor.

5 Eylül 1977 günü uzaya gönderilen Voyager 1 uzay aracı, Mayıs 2009 itibarı ile 16 milyar kilometre uzaklıkta yani dünyadan en uzak noktaya gitmiş insan yapımı olarak güneş sistemi dışındaki yolculuğuna devam ediyor.

Bundan sonraki ilk yıldız sistemine varması tam 40 bin yıl alacak olan NASA ile kontağı en fazla 15 yıl daha sürebileceği belirtilen Voyager 1'in eğer uzayda birilerine rastlaması durumunda, dünya hakkında bir çok bilginin kayıtlı olduğu ve paslanmasın diye altınla kaplanmış bir plak da taşıyor.

Sözkonusu plakta yer alan mektubun başlığındaki Türkçe selamlama cümlesinde ise, Türkçe Günaydın kelimesi yerine 'Sabah şerifleriniz hayırlı olsun' ifadesi yer alıyor. Sözkonusu cümlede aynen şöyle deniyor: 'Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabahı şerifleriniz hayrolsun'. İşte o selamlamanın linki, dinlemek için tıklayın: http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/ ... rkish.html
Kullanıcı avatarı
cerulean

Re: NASA'dan uzaylılara ilginç Türkçe mesaj

Mesaj gönderen cerulean »

Çok kültürlü uzaylılar için :P
) O (
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

akıllarınca türkçeyle dalgamı geçiyorlar nedir? türklerle her zaman dalga geçip aşağılamaya çalışıyorlar o ayrı zaten (bkz lost, prisonbreak ve yüzlerce ilm örneği)
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

yoo aşağılancak bi durum değil bu bence gayet hoş olmuş.
Kullanıcı avatarı
cerulean

kaşif yazdı:akıllarınca türkçeyle dalgamı geçiyorlar nedir? türklerle her zaman dalga geçip aşağılamaya çalışıyorlar o ayrı zaten (bkz lost, prisonbreak ve yüzlerce ilm örneği)
niye böyle bir şeyle uğraşsınlar anlamadım. ilgisiz
) O (
selamsız

Mesaj gönderen selamsız »

bence nasa bizimkilere sormuştur "türkçe günaydın nedir bak uzaylılara göndereceğiz" diye. bizimkiler de ciddiye almayıp bunu söylemişlerdir. bir de "sabah şerifleriniz hayırlı olsun" demek daha çetrefilli. bir amerikalı için günaydın demekten daha zor. gıcıklık olsun diye yapmışlardır.
Kullanıcı avatarı
cerulean

selamsız yazdı:bence nasa bizimkilere sormuştur "türkçe günaydın nedir bak uzaylılara göndereceğiz" diye. bizimkiler de ciddiye almayıp bunu söylemişlerdir. bir de "sabah şerifleriniz hayırlı olsun" demek daha çetrefilli. bir amerikalı için günaydın demekten daha zor. gıcıklık olsun diye yapmışlardır.
+1 yazacaktım ama yasakmış ehuehe evet bizimkiler kesin sivrilik yapmışlardır... :p
) O (
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

diğer diller için baktınız mı ne demişler?

hiç birinde kuru kuru günaydın dememişler ki..

"Dear Turkish-speaking friends, may the honors of the morning be upon your heads"

good morning den daha güzel :)
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

Yıl 1977 o zamanlar günaydın yerine böyle daha süslü bir "sabahı şerifleriniz hayırlı olsun" ifadesi kullanılıyordu belkide.Yabancı filmlerde genelde türklerin barbar türkler şeklinde lanse edilmeside malesef yadsınamaz bir gerçek.Benim izlediğim filmlerde gördüğüm bu umarım olumlu lanse edildiğimiz filmlerde vardır. [smilie=bb.gif]
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

eheheh adamlara dostluk mesajı gönderiyolar. "türkçe konuşan mahluklar, nabersiniz lan" dicek değiller ya :D
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

selamsız yazdı:bence nasa bizimkilere sormuştur "türkçe günaydın nedir bak uzaylılara göndereceğiz" diye. bizimkiler de ciddiye almayıp bunu söylemişlerdir. bir de "sabah şerifleriniz hayırlı olsun" demek daha çetrefilli. bir amerikalı için günaydın demekten daha zor. gıcıklık olsun diye yapmışlardır.
koskoca nasa türkçeyi başkasına sordurmaz. kendi bünyesinde türkçe bilen adam doludur. hadi diyelim sordurdu kaydını da ona aldırırdı konuşmasına bakarsan adam türk değil. bence bu kaydı nasadan türkçe bilen birine yaptırdılar. tartışmışlardır cümle çok kibar olsun dikkat edelim diye. bunu bulmuşlardır.
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

cerulean yazdı:
kaşif yazdı:akıllarınca türkçeyle dalgamı geçiyorlar nedir? türklerle her zaman dalga geçip aşağılamaya çalışıyorlar o ayrı zaten (bkz lost, prisonbreak ve yüzlerce ilm örneği)
niye böyle bir şeyle uğraşsınlar anlamadım. ilgisiz
prisonbreak gibi dünyada yaygın ve başarılı bir dizide..iki tane türk oynuyor..

bir tanesi başrol lincoln ın acil kaçması gereken bir durumda arkadan kalleşçe çıkıp elinde sopayla saldıran bir türk..adama isim de koymamışlar..herkes turrrk turrkk diyor..neden, çünkü lincoln ı seven seyircinin beynine "turk" kazınsın..adamı görseniz, kas yığını, çirkin, budala, beyinsiz(moron) ve kalleş herifin teki (bunlar benim değil dizinin söyledikleri)..lincoln le boğuşurken lincoln ona durmadan "turk" diyor ve ona defalarca hayatta kalma şansı tanıyor o ise adi bir maşa gibi her seferinde lincolne arkadan saldırıyor

diğer karakter ise amerikanın ergenekonu olan "şirket" in pis işlerini yürüttüğü türk kadın karakter

"eastern promises" başka bir film..orada da bir türk karakter var ki hiç sormayın..anlatsam lavaboya koşarsınız

başka filmlerde var...niye yaparlar bilmiyorum ama yaptıklarını hep görüyorum
Kullanıcı avatarı
cerulean

kaşif yazdı: bir tanesi başrol lincoln ın acil kaçması gereken bir durumda arkadan kalleşçe çıkıp elinde sopayla saldıran bir türk..adama isim de koymamışlar..herkes turrrk turrkk diyor..neden, çünkü lincoln ı seven seyircinin beynine "turk" kazınsın..adamı görseniz, kas yığını, çirkin, budala, beyinsiz(moron) ve kalleş herifin teki (bunlar benim değil dizinin söyledikleri)..lincoln le boğuşurken lincoln ona durmadan "turk" diyor ve ona defalarca hayatta kalma şansı tanıyor o ise adi bir maşa gibi her seferinde lincolne arkadan saldırıyor
Bu karakter tamam buldum: http://209.85.129.132/search?q=cache:DN ... en&ct=clnk O'nu oynayan adamın soyadı Turk (John Turk diye bir oyuncu imdb'de baktım) muhtemelen duyuluşu hoşlarına gitmiştir sert bir ifade veriyor adamın adı da olunca öyle bir isim vermişlerdir. diğer dediğin kadın ise Türk değil, Türk bir diplomatla evli ve eşini hiç göstermiyorlar zaten. bence bunlar aşağılama değil asıl saçma olan 24 denen o saçmalık ötesi dizide Türk çift diye adı da, karakterleri de, tipleri de resmen İranlı olan iki kişi oynatmaları ve amerikalıların canpolat'ı olan cek bauer mıdır nedir o karakterle karşı karşıya getirmeleriydi. gene de ne farkeder? demekten kendimi alamayacağım. biz bu kadar ezik miyiz iki tane dizideki şeyde adamların cahil cahil anlamadan yazmalarına içerleniyoruz? saçma sapan diziler ayrıca lost da aman aman bir dizi olmasa da orada ben'in sorduğu sorunun nesi aşağılama anlamadım. milletçe böyleyiz bir gönderme görünce "eyvah bizi aşağıladılar" yok efendim bir abdli siyasetçi gelip hakkımızda diplomatik laflar edince "bak bizi övdüler yaşasın" diye coşuyoruz ki bence bu ikinci tepki ilkinden de beter.
) O (
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

cerulan tabiki ezik psikolojisinde değiliz olmamamız da gerekir bu yönüyle haklısın, ayrıca dediğin gibi övüp göğe çıkarsalar çok takardık

lostta benjamini kastetmemiştim..başka bir karakter vardı şuan hatırlayamadım..prisonbreak te bi bayan karakter dediğin gibi..yanlış aktarmışım haklısın..john turk hakkında birkaç soru sormadan edemicem:)) genelde birbirlerine ilk ismleriyle hitap ediyorlar john a niye turk turk? bu dediğin gibi olsun, o karaktere biçilmiş onca rezillik,,turk adı sert durduğu için raslamış diyelim..

bir örnek vereyim, beş para etmez ayyaş serserinin biri oturduğun binanın önüne gelip senin adını söyleyerek bağırsa hakaretler etse bütün mahalle duysa nasıl olur..işte aynısını bize karşı onlar yapıyor..

Hepsini geçtim cerulan "eastern promises" filmindeki "azim" ve özellikle "ender" karakterini(ikisi de filmde türk tür) izlemeni gerçekten isterim..asıl söylemek istediğimi o karakter çok net sergilemiş..birinin boğazını kıtır kıtır keserkenki rahatlığı, süper düşük IQ su, çirkin suratı, olanca fanatizmiyle ve türklüğüyle..

bu arada filmin geri kalanı fena değil:)
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

ahuhahada adfasdfa şakamı bu :)
..............Resim.................~~Resim