PC'den Anlayanlardan Yardım İstiyorum

devrim_

PC'den Anlayanlardan Yardım İstiyorum

Mesaj gönderen devrim_ »

Arkadaşlar benim sorunum ekrandaki seğirmeler,bildiğim herşeyi denedim ama gideremedim bunu. nasıl nasıl ki bir monitöre mıknatıs tutarız ve ekran titrer,dalgalanır ve seğirir. benim monitörde öyle oluyor aynen. yeniden başlatıyorum ve düzeliyor.. monitör yanından hoparlörü falan çektim de denedim ama gene oluyor.. bu sorun hep olmuyor ama zaman zaman oluyor ve yeniden başlatıyorum. sizce neden olabilir ?
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
selamsız

Re: PC'den Anlayanlardan Yardım İstiyorum

Mesaj gönderen selamsız »

Bildiğin şeyleri tekrarlamak istemem ama aklıma başka bir şey gelmiyor. Öncelikle sorun prizden ve genellikle çoklayıcı veya uzatma kablosundan kaynaklanıyor olabilir. Yahut aynı hatta klima çamaşır makinesi gibi başka bir cihaz varsa dalgalanmalardan olabilir. Eğer monitör CRT tipi bir monitörse yakınındaki kesintisiz güç kaynağından, cep telefonundan veya varsa gps cihazından etkilenebilir.
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Mesaj gönderen r_ozurlu »

ekran karti ayarlarindan herz olayina bir bak, 60 hz en uygunu, ya da deneyip görmek lazim. Ekranin neye izin veriyor arkasinda yazar. Belki bu ise yarar
Misanthrope

Mesaj gönderen Misanthrope »

Monitörün çok eskimişse de olabilir.
Bazen benim monitör saçmalayınca üstündeki ayar düğmelerinden degauss denen şeyi yapıyorum (philips lerde var) düzeliyor.
Bazen de normalde 85 hz kullanırken windowsu açtığımda 60 hz e inmiş buluyorum. Gözlerimi yoruyor 60 hz. ayarlara girip düzeltiyorum. Senin de Refresh rate böyle düşmüş olmasın
Kullanıcı avatarı
terakkiperver

Mesaj gönderen terakkiperver »

Misan, hz olayını bilmiyordum. Ayarlara girdim baktım, benim hz de 60 imiş.. 85 yaptım ve gercekten çok iyi oldu. faydalandım, teşekkür ederim.
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Öneriler için teşekkürler arkadaşlar,herz ayarlarına önceden bakmıştım. 60mış 75 denedim gene yaptı. herzden değil yani sorun. monitörüm crt philips. degauss yapıyorum arada ama gene yapıyor seğirmeyi. çözünürlük ayarlarıyla oynadım,ekran driverini güncelledim gene yapıyor.. ne yapacağımı şaşırdım.
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

ilgilenmiyo değilim. ama beni aşan bi konu, çözemedim. arkadaşlarımada bi danışıyım. farklı bi görüş alırsam burada paylaşırım..
..............Resim.................~~Resim
proton

Mesaj gönderen proton »

yeni başlık açmayayım.

cevap veren olursa sevinirm..

işlemci sıcaklığı 100ü geçiyor, fanlar deli gibi donuyor, pc birsure sonra kapanıyor/donuyor...

işlemciye dokunuyorum oyle sıcakta değil, pc sıcaklığı yanlış ölçüyor ve fanları döndürüyor boşuna? bios ayarları felan yuzunden olabilir mi?

ya da işlemci ölmüş mü?

pcden anladığım ve bu konuyu araştırdığım kadarıyla yazdım..
Philosophic

Mesaj gönderen Philosophic »

devrim.. biçok nedeni olabilir bunun ama aklıma gelen en mantıklı çözümü söliyim :) monitörün data kablosunu değiştir..
• Nedensel olarak belirlenmiş bir dünyada yanlış veya doğru yoktur. •
B. F. SKINNER
Philosophic

@proton.. öyle sıcakta değil diyorsun.. buna dayanarak diyebilirizki ısı algılayıcıları bozulmuş olabilir (zorda olsa..) buda bios güncellemesiyle düzeltilebilir.. fakat işlemci yerine üstündeki soğutucudan sıcaklığını anlamaya çalıştıysan nafile :) diğer bir ihtimal ki bu daha yüksek; işlemcinin üstünde ısıyı soğutucuya ileten, iletken slikon vardır. o kuruyup özelliğini kaybetmiş olabilir.. bu durumda dediğin gibi soğukta hissetmessin ama işlemci altta cayır cayır yanar :) sen bilgisayarına bi bakım yaptır kardeş.. ;)
B. F. SKINNER
Kullanıcı avatarı
rainslovee

Mesaj gönderen rainslovee »

bios ayarlarini fabrika ayarlarina dondur buyuk ihtimalle sen bios ile oynadin :D sallamiyorum pc tekn1syeniyim ben ehe bide orjinal olmayan fanlar sorun cikariyor arada sirada eger orjinal fan deilse ondan da yapabilir
hayatı oldugu gibi deil de hayal ettikleri gibi yaşamaya kalkanlar mutluluga ancak delirdikleri zaman ulaşırlar..
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

rainslovee yazdı:bios ayarlarini fabrika ayarlarina dondur buyuk ihtimalle sen bios ile oynadin :D sallamiyorum pc tekn1syeniyim ben ehe bide orjinal olmayan fanlar sorun cikariyor arada sirada eger orjinal fan deilse ondan da yapabilir

teknisyen apii benim sorun için ne diyorsun ?

valla bakma ben de teknik servisim ama elimde deneyecek imkan yok.. data kablosu olsa,fazladan agp vga kartı olsa ya da başka bir monitör olsa sorunun nereden kaynaklandığını bulabilirim ama bu durumda elimden pek birşey gelmiyor..
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

proton yazdı:yeni başlık açmayayım.

cevap veren olursa sevinirm..

işlemci sıcaklığı 100ü geçiyor, fanlar deli gibi donuyor, pc birsure sonra kapanıyor/donuyor...

işlemciye dokunuyorum oyle sıcakta değil, pc sıcaklığı yanlış ölçüyor ve fanları döndürüyor boşuna? bios ayarları felan yuzunden olabilir mi?

ya da işlemci ölmüş mü?

pcden anladığım ve bu konuyu araştırdığım kadarıyla yazdım..
Seninki büyük ihtimalle biostan.. bios ayarlarıyla oynadın mı ? ya da overclock yapmaya çalıştın mı ?

Bios'u resetle bir de öyle dene. olmazsa cpu fanını değiştir.. aklıma gelenler bunlar.
Philosophic

lütfen.. bios ayarlarını kurcalayarak ısıyı yanlış ölçmesini nasıl sağlayabilir? biliyorsanız banada söyleyin :) he ama ısı çok arttıgında bilgisayarı kapatmasını önleyebilir..-ki intel işlemcilerin içinde kendi kontrol mekanızması vardır.. buda pek mümkün gözükmüyor..

muhtemelen dediğim gibi.. yani söylediklerinden bu çıkıyor.. cpu yu sıcak görüyor bilgisayar donuyar kapanıyor diyorsun bu yanlış bi ölçümle mümkün değil yada milyonda bir diyim.. öyle sıcakta değil diyorsun..(işlemcinin açıp kendisine değil üstünden dokunduysan)... işlemcinin üstündeki iletken slikon işlemcinin ısısını yukarı iletir fanda bunu soğutur :) slikon kuruyup bu özelliğini yitirmişse aynen dediğinn gibi olur. sen üstten bakarsın sıcak değil ama pc 100 derece der kapatır.. kapatırken donar.. sonra resette atıp durabilir.
B. F. SKINNER
Kullanıcı avatarı
rainslovee

Mesaj gönderen rainslovee »

Philosophic yazdı:lütfen.. bios ayarlarını kurcalayarak ısıyı yanlış ölçmesini nasıl sağlayabilir? biliyorsanız banada söyleyin :) he ama ısı çok arttıgında bilgisayarı kapatmasını önleyebilir..-ki intel işlemcilerin içinde kendi kontrol mekanızması vardır.. buda pek mümkün gözükmüyor..

muhtemelen dediğim gibi.. yani söylediklerinden bu çıkıyor.. cpu yu sıcak görüyor bilgisayar donuyar kapanıyor diyorsun bu yanlış bi ölçümle mümkün değil yada milyonda bir diyim.. öyle sıcakta değil diyorsun..(işlemcinin açıp kendisine değil üstünden dokunduysan)... işlemcinin üstündeki iletken slikon işlemcinin ısısını yukarı iletir fanda bunu soğutur :) slikon kuruyup bu özelliğini yitirmişse aynen dediğinn gibi olur. sen üstten bakarsın sıcak değil ama pc 100 derece der kapatır.. kapatırken donar.. sonra resette atıp durabilir.
philosopic kardes ben belki 2000 tane pc kurmusumdur sanirim 200 tanesine filan o silikondan sikmisimdir :D yani aslinda görmem gerekir pc yi o zaman neden kaynaklandigini kesin olarak solerim arkadas isterse gelir bakarimda sorun deil yeterki istanbul olsun maksat yardim :D
hayatı oldugu gibi deil de hayal ettikleri gibi yaşamaya kalkanlar mutluluga ancak delirdikleri zaman ulaşırlar..