tarihi mekanlarımızda gezmek ister misiniz?

imtihandayız

tarihi mekanlarımızda gezmek ister misiniz?

Mesaj gönderen imtihandayız »

seçtiğiniz mekanda güsel bir gezinti yapabiliyorsunuz.ilginç geldi paylaşmak istedim. :D
imtihandayız

Affedin yine linki vermeyi unutmuşum ;)
http://www.nurris.com/mekanlar.html?e
imtihandayız

arkadaşım bu ülkenin tarihinde övünülebilecek başka yapı varmı?Ali sami yen stadını mı görmek isterdin.Neden herşeye cevap vermek zorunda hissediyorsun kendini.
imtihandayız

Sizleri kızdırdım galiba özür dilerim.Ben ekran koruyucuların yapılış şekli hoşuma gittiği için foruma taşıdım.Aynı metodla yapılmış başka mekanları gösteren programlar varsa; iletirse arkadaşlar sevinirim.Amacım camiler ve sf arasında ilişki kurmak değildi.Mars' tanda bi görüntü var sitede onu deneyebilirsiniz.
Ve şunuda belirteyim.Öncelikle kendi milletime ait eserleri görmek isterim.
Yunan tarihi v.s. ilgimi çekmiyor.Bana saçma gelen mitolojik öykülerden ibaret. :smt058
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Bu ülkedeki en eski tarihi yapılar Hitit, Frig, Urartu, Efes gibi kent devletleri vb. uygarlıkların şaheserleridir... Bunlar zaten "Yunan" yapıları da değildir araştırırsanız...

Ayrıca Antik Yunan uygarlığı batı uygarlığının beşiği olmuştur... Felsefe, Matematik, Müzik, Geometri, İnançlar gibi pek çok konu bu uygarlıkta doğdu. Sizin dediğiniz o "saçma" mitolojik hikayeleri Sigmund Freud her bir teorisini açıklamakta kullanmış... Ayrıca bir takım mitosların aslında insanlara daha derin anlamları açıklayabilmek için oluşturulan allegoriler olduğunu da belirtmekte fayda var... Örnek olarak Psişe ve Eros mitosu, Demeter'in kızı Persephone'nin kaçırılması, vb.

Bunları ben de bilmezdim eskiden, hoş masallar sanırdım.. Okuduğum kitaplar sayesinde bir takım şeyleri düşünmeye başladım. Dinde de bu böyledir. Mevlana, bazı şeyleri anlatmak için sembolist hikayeler aktarmaz mı? Siz bunları kelimesi kelimesine mi alırsınız, yoksa altında yatan anlamı keşfetmeye mi sevk olursunuz?
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Bu ülkenin tarihinde başka övünülebilecek yapılar,

Anıtkabir
Arkeoloji Müzesi
İstanbul Üniversitesi
Dolmabahçe Sarayı
Topkapı Sarayı

daha da saymakla bitmez...

imtihandayız yazdı:arkadaşım bu ülkenin tarihinde övünülebilecek başka yapı varmı?Ali sami yen stadını mı görmek isterdin.Neden herşeye cevap vermek zorunda hissediyorsun kendini.
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Bu arada, imtihandayız arkadaşım mesajlarımı yeniden okudum. Umarım istemeden çok sert yazmamışımdır... Bazen net ortamında böyle oluveriyor. Amacım sizin şahsınızı rencide etmek değil, kendimce bir takım yanlış konseptleri düzeltebilmek...
imtihandayız

nemesispro yazdı:[medeniyetin beşiği olmuş bir uygarlık.
Bende bu nitelendirmeyi yapmanıza şaşırmadım.Kendi değerlerinize biraz ilgi duysaydınız ,elbette hayran kalacaktınız.
Benden bu kadar ağız dalaşı yapmaya mecalim yok. ](*,)
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Bu konuda da bir açıklama yapalım...
Camiler Arapların Türk Dünyasına bir katkısıdır... Camilerin Türk milletinin etnik geçmişiyle ilgisi yoktur; Türkler Orta Asya'da cami inşa etmiyorlardı...
Bu arada Araplar da özellikle Felsefe ve Pozitif Bilimlerde Antik Yunanlılardan çok şey öğrenmişlerdir...

Kendi değerleriniz daha üstün derken, sanırım Anadolu'yu kastediyorsunuz... Anadolu da, Türklerden evvel gelmiş geçmiş uygarlıklarla medeniyetin beşiği denebilecek bir yapıdadır... Anadolu'da yaşayan Frigya'lılar, Ion'lar medeniyete katkıda bulunmuşlardır... Aristotales, Homeros Anadolu'da yaşamıştır... Medeniyetin beşiğin denmesi budur... Bu zatlar Türk değillerdi, oysa siz mitolojik diye aşağılayarak sadece camileri Türklerin değerleri diye alıyorsunuz... Olaya etnik sınırlamalara girmeyip Anadolu mirası olarak bakmakta fayda var...

imtihandayız yazdı:
nemesispro yazdı:[medeniyetin beşiği olmuş bir uygarlık.
Bende bu nitelendirmeyi yapmanıza şaşırmadım.Kendi değerlerinize biraz ilgi duysaydınız ,elbette hayran kalacaktınız.
Benden bu kadar ağız dalaşı yapmaya mecalim yok. ](*,)
Kullanıcı avatarı
gizli

Mesaj gönderen gizli »

İmtihanda olan arkadaşım, adresini verdiğin siteye bayıldım, çok teşekkür ediyorum. Diğer arkadaşlarımada teessüf ediyorum. Tarihi mekan dedi diye konu uzamışta uzamış yani.. Arkadaşlar, bu forumda, kullanacağım cümlelerin bu derece eleştirileceği düşüncesiyle bir fobi gelişmeye başladı bende..Bilginize.. Yani yazdıklarınızı kapsayacak 2 sayfalık bir konu ile mi vermeliydi site adresini merak ediyorum. Bizler buraya deşarj olmaya, sıkıntılarımızı paylaşmaya geliyoruz. Böyle, amanın bakalım bana kim nasıl ters cevap vercek korkusunu yaşamaya değil...
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Herkesin medeni ve saygılı olmak kaydıyla şahsi görüşlerini belirtmeye hakkı vardır bu forumda... Yani ben öyle anladım... Seni tedirgin ettiyse üzgünüm gerçekten... Kimseyi tedirgin etmek istemem... Ama ben de naçizane düşüncelerimi yazıyorum ne yapayım, tedirgin etmek ne haddime düşmüş... Sevgiler...

gizli yazdı:İmtihanda olan arkadaşım, adresini verdiğin siteye bayıldım, çok teşekkür ediyorum. Diğer arkadaşlarımada teessüf ediyorum. Tarihi mekan dedi diye konu uzamışta uzamış yani.. Arkadaşlar, bu forumda, kullanacağım cümlelerin bu derece eleştirileceği düşüncesiyle bir fobi gelişmeye başladı bende..Bilginize.. Yani yazdıklarınızı kapsayacak 2 sayfalık bir konu ile mi vermeliydi site adresini merak ediyorum. Bizler buraya deşarj olmaya, sıkıntılarımızı paylaşmaya geliyoruz. Böyle, amanın bakalım bana kim nasıl ters cevap vercek korkusunu yaşamaya değil...
Kullanıcı avatarı
tradewind

Re: tarihi mekanlarımızda gezmek ister misiniz?

Mesaj gönderen tradewind »

çok güzel
sen ne güzel şeysin laleağacı!!
Kullanıcı avatarı
manzara

Re: tarihi mekanlarımızda gezmek ister misiniz?

Mesaj gönderen manzara »

hayır..
BEN BENİM