pardus 2011 64 bit süper

Kullanıcı avatarı
kemanci_erdem

pardus 2011 64 bit süper

Mesaj gönderen kemanci_erdem »

indirip kurdum çok güzel gerçekten şimdilik windowsta yapıpta pardusta yapamadıgım birşey bulamadım tavsiye ederim.
güzel gören güzel düşünür
güzel düşünen hayatından lezzet alır.
var

Re: pardus 2011 64 bit süper

Mesaj gönderen var »

Tebrik ederim. Bu ilk deneyiminse, başta öğrenirken sıkıntı çekebilirsin. Ama pes etme. Genellikle ücretsiz olan açık kaynak yazılımlarını faydalarını kullandıkça keşfedeceksin.
Kullanıcı avatarı
kemanci_erdem

var yazdı:Tebrik ederim. Bu ilk deneyiminse, başta öğrenirken sıkıntı çekebilirsin. Ama pes etme. Genellikle ücretsiz olan açık kaynak yazılımlarını faydalarını kullandıkça keşfedeceksin.
öceden ubuntu kurmuştum ama hoşuma gitmemişti oyun oynadıgımda yok windows kullanmama gerek kalmadı zaten aslında mac os x snow leopard kurmaya da niyetim vardı ama bi süre pardusla gidek:D
Kullanıcı avatarı
kemanci_erdem

var

Mesaj gönderen var »

Oldum olası Apple'ın yazılım ürünlerini sevmemişimdir. Denemek için kurabilirsin. Fakat gösterişli olmasına rağmen, insanı delirtmek için bire bir olduğunu söyleyebilirim. Eğer Mac'a aşina değilsen, bir sakinleştirici ile beraber kullanmanı öneririm.
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

Pardus'un en güzel özelliği daha ilk kurulum sonrasında bi kaç istisna dışında tüm donanım sürücülerinin otomatik yüklenmesi, pdf reader ofis programları vs. gerekli programların kurulu olması, video ve ses codeclerinin kurulu olması.
Kullanım kolaylığı açısından Windows'un üzerinde.

Bilgisayarına sürekli format atmak/attırmak zorunda kalanlara kesinlikle Pardus tavsiye ederim.
Virüs vs. zararlı yazılımların genellikle windows için yazılmış olması Pardus için büyük avantaj.
Fakat windows için yazılan uygulama yazılımlarını (oyun vs.) Pardus'ta doğrudan kullanamıyorsunuz tek dezavantajı bu.
de te fabula narratur
var

Mesaj gönderen var »

@caferali
Eh Windows'ta da Linux uygulamaları doğrudan çalıştırılamıyor zaten.
Kullanıcı avatarı
caferali

linux uygulamaları windows'ta çalıştırılabiliyor.
zaten başka türlüsü de düşünülemezdi. kaynak kodları açık. al, windowsa uyarla, derle, çalıştır.

mesela mozilla firefox bir linux uygulaması sayılabilir.
de te fabula narratur
var

Mesaj gönderen var »

Mozilla, Mozilla Vakfı kurulmadan önce Netscape adı altında kullanıcıya sunuluyordu. Microsoft'un IE5.5 ve IE6 atağından sonra "Netscape Communicator" yavaşlığı nedeniyle pek fazla piyasa tutunamadı. Bir süre sonra Netscape firması, Netscape'in kaynak kodlarını açarak Mozilla Vakfı'nı kurdu ve çalışmalarına bu şekilde devam etti. Firefox'da Mozilla Vakfı'nın güzide çalışmaları arasındadır. Netscape (Mozilla) bir Windows yazılımıdır. Ancak kodları paylaşınca Linux'a port edilmiştir (uyarlanmıştır).

Linux uygulamaları, Windows'a port edildikten sonra Linux'da çalıştırmak mümkün olmaz. Dolayısıyla bu yazılımalara Windows uygulaması deriz. Örneğin GNU'nun bazı uygulamalarının (gnuwget gibi) Windows portları mevcuttur, fakat bu uygulama doğrudan Linux'da çalıştırılamaz.
Kullanıcı avatarı
kemanci_erdem

linux de wine yardımıyla windows programları kurulabiliyor ama sınırlı tabiki windosta linux programları nasıl çalışıyor bilmiyorum.
var

Mesaj gönderen var »

caferali, sen de Pardus mu kullanıyorsun?
Kullanıcı avatarı
caferali

şu an kullanmıyorum ama daha önce kullanmıştım.
de te fabula narratur
var

Mesaj gönderen var »

Başka bir dağıtım mı kullanıyorsun?
Kullanıcı avatarı
caferali

şu an ubuntu ve windows 7 kurulu. ubuntuyu neredeyse hiç açmıyorum. windows'a bağımlı olduğum şeyler var maalesef şimdilik. visual studio kullanmak zorundayım. alışkanlık işte. aslında monu'yu denemem lazım. bu da tembellik işte. :)
de te fabula narratur
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

Yeni jenerasyon bilişim teknolojilerinden anlıyor