Fazla düşünmeyin, üzülürsünüz!

folder

Fazla düşünmeyin, üzülürsünüz!

Mesaj gönderen folder »

Hayat ve kararları hakkında çok fazla kafa yoran insanların bellekleri zayıflıyor, depresyona eğilimli oluyor. Sorumlusuysa beynin ön lobu!

Resim

University College London’da gerçekleştirilen deneyler sonunda, beynin ön lobunda daha fazla hücre bulunan insanların verdikleri kararlar hakkında daha fazla kafa patlatan ve sık sık 'kara kara düşünen' kişiler olduğu ortaya çıktı.

Prefrontal Korteks denilen beyin bölgesinin büyüklüğü ile beyinsel faaliyetler arasındaki fiziksel bağı kanıtlayan bu ilk çalışma sayesinde, otizm ve bazı diğer zihinsel hastalıkların tedavi ve takibinde yeni yöntemler geliştirilebilecek.

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 32 deneğin katıldığı araştırma ön lobu daha büyük olan kişilerin verdikleri ve verecekleri kararlar hakkında 'kara kara düşünen" kişiler olduğunu gösteriyor.

Bu kişilerde ‘çalışan belleğin’ de diğerlerine kıyasla daha zayıf olduğu görülüyor. Ekipte yer alan Stephen Fleming, bu davranışın depresyona eğilimi de artırdığı görüşünde. Nitekim, 'çalışan belleği' daha zayıf olan kişiler arasında kendi kararları hakkında sürekli düşünen ve sıkıntılı kişilerin çok olduğu göze çarpıyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25132807/
feraye

Re: Fazla düşünmeyin, üzülürsünüz!

Mesaj gönderen feraye »

beyin tomografime bakan doktor dönüp bana anlamlı anlamlı baktı biraz gülümseyerek, bildiği bişiyi bana söylemedi neydi acaba.
var

Mesaj gönderen var »

Belki cıvataların gevşemiş olduğunu görmüştür.
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

dusunmek gidip marketten tavuk alma eylemine benzemez..refleks gibi bisi..öneriye bak..düsünme rahatla..
BEN BENİM
PaSSiVe AgGReSSiVe

Mesaj gönderen PaSSiVe AgGReSSiVe »

düşünüyorum öyleyse varım . . . [smilie=crazy.gif]