virüsler

Kullanıcı avatarı
sahra öztürk

virüsler

Mesaj gönderen sahra öztürk »

trojan isimli bir virüs programı ile benim bilgisayarımı ele geçirip benim girdiğim bütün siteleri adresleri mi görebiliyorlar?
bunun önüne nasıl geçebilirim
yani benim bilgisayarıma bana düşman olan birisi girip gizli bütün herşeyimi ele geçirebilirmi?
lütfen bilgisi olanlar yazarsa sevinirim
Kimde ne varsa sende de var, sende ne varsa herkeste de var."
Kullanıcı avatarı
Guess_What

Mesaj gönderen Guess_What »

Merhaba arkadaşlar

Belki size paranoyakça gelebilir ama ben ayda 1 bilgisayarıma format atarım. ve gene yaklaşık ayda 1 tüm önemli mail ve hesaplarımın şifrelerini değiştiririm. önemli yerlere (banka, mail, iş ve ticari hesaplar) girerken windows'un sanal klavyesini kullanırım (gerçi onun için de screen logger programları yapmışlar, saniyede 10-20 veya öyle bir sayıda kez ekranın resmini çekip hedefe -muhtemelen hacker'a- gönderiyor). antivirüs olarak kaspersky (profesyoneller için ve temel seviyede konfigürasyon yapma olanağı veriyor) ve anti-spyware olarak da xoftspy kullanırım. ne yazık ki korsan bir xp kullanıyorum bu da benim güvenlik açığım. işletim sisteminizi, antivirüs ve anti-spyware yazılımlarınızı da 2 günde bir güncellemeniz idealdir ama haftada bir yapan hatta ne yazık ki hiç yapmayan da vardır.

trojanların binlerce çeşidi vardır ve ne yazık ki bunların içine bir keylogger (klavyede girdiğiniz herşeyi kaydeden ve hedef adrese gönderen yazılımlar) eklemek çok kolaydır. bir keylogger aynı zamanda spyware'dir (casus yazılımdır). şifrelerinizi genellikle bu keylogger programlarıyla ele geçirirler. boyutları o kadar küçüktür ki (birkaç KB civarı) yüklendiğini bile anlamazsınız. 1024 Kb bir bağlantıda ve iyi bir işlemciye sahip bir bilgisayarda yüklenmesi saniyenin onda biri bile sürmez. şu anda benim bile yasal olarak kullanabildiğim bir keylogger'ım var ve her geçen gün bu programlar da geliştiriliyor. artık sadece sizin yazdıklarınızı, hangi siteleri gezdiğinizi saptamakla kalmıyor karşı tarafın size neler yazdığını da ele geçirebiliyor.

trojanlar genellikle karşı tarafın bilgisayarında bazı programlar çalıştırmak, bilgi çalmak için kullanılırlar. isteğinize göre trojanınıza bir keylogger da ekleyebilirsiniz, şov amaçlı karşı tarafın cd sürücüsünü açan bir program da... bazı trojanlar antivirüs yazılımları tarafından bile görülemezler, ne yazık ki onlar için anti-spyware yazılımlar gereklidir.

malware denen programlar ise işletim sisteminize veya bilgisayar donanımınıza fiziksel zarar vermek için yazılırlar. işlemci, anakart ve hatta ekran kartlarını aşırı yükleyip yakan malwareler mevcuttur. bir anda işletim sisteminizi uçurabilirler. herşeyi silebilirler. hatta antivirüs yazılımlarınızı bile safdışı edebilirler. bu yüzden tüm güvenlik ve işletim sistemi yazılımlarınızda güncelleme yapmanız gerekmektedir. çok şükür ki (!) çoğu hacker karşı tarafın bilgisayar ve işletim sistemine zarar vermekten ziyade kredi kartı ve mail şifrelerini ele geçirmekle daha çok ilgilenmektedir.

yapılan bir istatiğe göre varolan virüs ve casus yazılımların %80 'den fazlası windows işletim sistemi ve internet explorer için yazılmıştır. yani firefox kullanmak bile bizleri bunların pek çoğundan koruyabilir. hatta bir linux ya da MacOs işletim sistemleri kullanmak bunların tamamını işlevsiz hale getirir.

Ama eğer ben windowsta ve internet explorerda rahatım diyorsanız dediğim gibi bir antivirüs yazılımı yanında bir de anti-spyware yazılımı belki ekten firewallar ve tüm bunların düzenli aralıklarla güncellenmeleri sizi büyük oranda koruyacaktır ama gene herşey sizde bitiyor. güvenmediğiniz dosyaları yüklemeyin, bilmediğiniz emailleri açmayın dahi. çünkü msn booter veya mail booter programları ve türevleriyle sadece size gönderilen bir emaili açmanız bile şifrenizi karşı tarafın eline geçirtebilir.

format attıktan sonra işletim sisteminizi tekrar yüklerken mutlaka bir admin şifresi girin. ve modeminizdeki telekomdan aldığınız şifreyi de daha iyi bir tanesiyle değiştirmeyi unutmayın. çünkü eğer admin şifresi yaratmamışsanız ve modeminizdeki şifre de kırılırsa bir hacker sanki yerel bir kullanıcıymış gibi bilgisayarınızda istediğini yapabilir ve bunu yapması için bir trojana, casus yazılıma veya virüse dahi gerek kalmaz. ve mutlaka firewallunuz aktif olsun. çünkü firewallsuz eski işletim sistemlerine (örneğin windows 98 ) chip dergisinden aldığınız programlarla bile, hiçbir virüse hiçbir casus yazılıma gerek kalmaksızın girebilirsiniz.