netten alışveriş(yurtdışı)???..

FİRST

netten alışveriş(yurtdışı)???..

Mesaj gönderen FİRST »

:smt100
nasıl olduğunu bilen varmı ?
ebay falan?
....
bide kota sınırı oluyormu gümrük işlemlerinde 100$ üstü gibi
belki bilen vardır..
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

hım..bulaşma derim.. ;)
FİRST

Mesaj gönderen FİRST »

..LaViNYa.. yazdı:hım..bulaşma derim.. ;)

öyle bulaşma ..kaç-göç nereye kadar
dünya globalleşmeye gidiyor artık
yerel kazıklanma ..out
global ...in:))

neyse zaten ben dalıyorum bu paypal işine

29.75 $ mp3 olur mu ...yok artık
Kullanıcı avatarı
ikarus

Mesaj gönderen ikarus »

first sonucu yaz..bakalım nooluyo.
Kullanıcı avatarı
Guess_What

Mesaj gönderen Guess_What »

walla ebay de gittigidiyor.com gibi birşey. yani onun gibi işliyor. ben baya bir süre paypal ı kullandım güvenli bir para transfer şirketi. ama ebayden alışveriş yapmadım. ben yurtdışından birkaç kitap almıştım çünkü Türkiye'de basılmıyorlardı. herhangi bir ek vergi falan ödemedim hatta kdv bile ödemedim. fiyatı neyse o kadar ödedim. artık miktar küçük olduğu için midir bilmiyorum..

paypaldan alışveriş yaparken paypal, ödediğin meblağ üzerinden %2-3 arası bişeyi hizmet bedeli olarak kartından kesiyor. Onun dışında ebayden olsun ya da başka bir yerden, birşey alıp da eline ulaşmadığında veya kazık yediğinde kredi kartının bankasına gidip durumu anlatıp bir form dolduruyorsun. onlar da sana paranı geri ödüyorlar. yani kredi kartıyla aldığın birşeyin parasını geri alabilirsin. ben yapmıştım. hatta 1000 lira kadar bir meblağdı... ama banka havalesi ile yaparsan alışverişini ne yazık ki herhangi bir terslikte paranı geri alamıyorsun. ebay, gittigidiyor gibi çalıştığından ürün eline ulaşmazsa veya itirazın olursa ebay paranı tutuyor, karşı tarafa ödemiyor. yani paranı gene geri alabilirsin. benzer bir sistem paypal'ın kendi bünyesinde de var.

yalnız internet üzerinden kartla alışveriş yaparken çok dikkatli ol. eğer pc'nin güvenliğinden eminsen, önlemlerini almışsan çok pratik bir alışveriş şeklidir. ayrıca alışveriş esnasında kart bilgilerini girerken sanal klavye kullanmanı tavsiye ederim. bir nebzeye kadar key loggerlara karşı önlem olur.

100 $ üstü alışverişlerde gümrük vergisi olur mu, onu ben de merak ediyorum. eğer öyle birşey olursa ben de öğrenmek isterim.

önemli güvenlik önlemlerini aldığın sürece pek bir sorun çıkacağını sanmıyorum. ama tabii ki uluslararası kargo epey bir tuzlu oluyor ;)
Kullanıcı avatarı
Guess_What

Mesaj gönderen Guess_What »

herhangi bir kota olacağını zannetmiyorum. tek sınırlayıcı şey kredi kartının limiti...
FİRST

Mesaj gönderen FİRST »

teşekkürler Guess What...verdiğin bilgiler için çok yararlı oldu

ok ikarus eğer yaparsam yazarım
freezee

Mesaj gönderen freezee »

Ben zamanında amazon.com'dan 2 tane kitap siparişi vermiştim. 1-2 ay bekledim ve kitaplar gelmedi. amazon.com'a e-mail attım ve durumu bildirdim, tekrar yolluyoruz dediler ve kargo ücreti almadan aynı kitapları tekrar gönderdiler. Hem de hiçbir şey sormadılar. 1-2 ay daha bekledim kitaplar yine gelmedi, çıldırma noktasına gelmiştim, kitapların Türkiye'ye kadar sağlam geldiğinden emindim. Ne oluyorsa burada oluyordu. amazon.com'a tekrar e-mail attım ve paramın iadesini istedim, yollanan 2 kargoyu da alamadığımı söyledim. Adamlar sağolsun paramı iade ettiler. O gün bugündür bir şey almıyorum amazon.com'dan.

Bir keresinde de Çin'den sipariş vermiştim. Herhangi bir problem olmadan aldığım ürün geldi 2-3 hafta içerisinde.

Ebay'den hiç alışveriş yapmadım, orada nasıl işliyor işler bilmiyorum.

Domain, hosting vb. ihtiyaçlarımı godaddy.com'dan alıyorum. Formları doldururken hazırlanmış olan tuzaklara düşmezsen gayet iyi bir alışveriş oluyor. Fiyatlar gayet cazip. Herhangi bir problem yaşamadım.
Kullanıcı avatarı
lord@

Mesaj gönderen lord@ »

ebay`de alisveris yapacagin yeri iyi arastirmani tavsiye ederim.
Ben sahsen ebay`den bir sey almadim ama o tip alisverisleri cok yapan bir arkadasim ebay`de cok fazla dolandiricilik oldugunu soylerdi.

Ben olsam alacagim yeri iyice arastirirdim, buyuk, guvenilir magazalardan almak en mantiklisi.

Gumruk olayi, ben en son alisveris yaptigimda 100euro ile sinirliydi... Buna ulasim bedeli de dahil. Sana tavsiyem alisverislerini bayram ve yilbasi zamanlarina denk getirmen. Misal yilbasindan bir ay once ve sonra bu sinir 300-400euro`ya kadar cikiyor.

Dolayisiyla, Amerika`dan 100euro`nun altinda bir urunu almak deger mi degmez mi tartisilir... Urunun ebadina gore 20-30$dan da asagi olmaz kargo masrafin zaten...

Ha ama yurtdisindan bir arkadas bulup da urunu sana yollamasini saglarsan o 100euro olayi kalkar... Disaridan o sekilde yollanan mallarda urunun fiyati ne ibraz edildiyse (arkadasin ne belirttiyse) odur.

Kolay gele...
Bana düşman bir ben yaratmışım ben, benliğimin derinliklerinde...