Zamane Hastalığı

Kullanıcı avatarı
DeRDeM

Zamane Hastalığı

Mesaj gönderen DeRDeM »

Çağımızın en büyük sorunlarından birini de internet olarak görüyorum..
Alkol, sigara, uyuşturucu gibi bağımlılık yapıyor..
Kitap okuyamaz, ders çalışamaz olduk..
Bu konuda çözüm önerisi olan var mı?
İnternete girişi nasıl azaltabiliriz..?
ÖLÜMDEN NİYE KORKACAĞIM Kİ?
BEN VARKEN O YOKTUR, O GELİNCE DE BEN OLMAYACAĞIM..
(Montaigne)
Kullanıcı avatarı
empty

Mesaj gönderen empty »

İnternet çok uzun zamanda kitaplardan araştırılarak bulabileceğimiz bilgileri çok daha kısa zamanda ayağımıza kadar getiren bir platform olarak düşünürsek sorun olarak görmen biraz garip geldi bana. İnterneti insanların Chat, arkadaş, sevgili bulma yeri olarak değil de. Daha çok bilgiyi daha kısa bir zamanda önüne getiren bir oluşum olarak düşünmek lazım tabiki çok az bir kesim böyle düşünüyor. Bence İnternet’ten uzak kalma. gerektiği gibi kullanırsak. kitaplardan çok daha fazla bilgiye ulaşırız. internette ders konusunda aynen öle düşünüyorum. Tabi bunları derken günün 15 saatinide nette geçirmemek lazım.
onlara göre ben, bana göre onlar deli...
Kullanıcı avatarı
umutmelih

Mesaj gönderen umutmelih »

hemde nasıl derdemcım boslukta hıssedıyor ınsan kendın olmadıgı zaman
mutlu olmak için mutlu etmek gerekir
Kullanıcı avatarı
lord@

Mesaj gönderen lord@ »

Kitap sadece bilgi mi demek sizce?
Edebiyat denilen şey bilgi mi verir insana sadece?
Söz konusu kitap ansiklopediyse eyvallah da internetin kitabın yerini tutacağını düşünmek çok yanlış.
+
Bilgi için bile olsa her zaman en kolay yolu en iyi yol olarak bellememek, bir düşünmek gerek.

İbo'ya (derdem) da sonuna kadar katılıyorum.
İnternet gerçekten ciddi bir bağımlılık... Malesef hayatta ne kadar pasifsen internette o kadar aktifsin.
İnternet alternatif bir yaşam sunuyor insanların çoğuna. Olmadıkları/olamadıkları kişi olma şansını sunuyor. Dolayısıyla esasen dozu kaçtığında gayet tehlikeli...

Öte yandan hayatı süper kolaylaştıran süper faydalı bir olay.
Denge... Anahtar kelime bu burada.

İnternete girişi azaltmak için de daha fazla dışarı çıkmak daha fazla kitap okumak, film izlemek vs gerek. Cevap sorunun içinde. Kilit ise "ÇABA GÖSTERMEK"... her şeyde olduğu gibi.

Nasıl SF'de de yol belli adım atmak zor, onun gibi... Üzerine gitmek!
Bana düşman bir ben yaratmışım ben, benliğimin derinliklerinde...
Kullanıcı avatarı
catastrophic

Mesaj gönderen catastrophic »

lord@ yazdı: İnternet gerçekten ciddi bir bağımlılık... Malesef hayatta ne kadar pasifsen internette o kadar aktifsin.
İnternet alternatif bir yaşam sunuyor insanların çoğuna. Olmadıkları/olamadıkları kişi olma şansını sunuyor. Dolayısıyla esasen dozu kaçtığında gayet tehlikeli...
bu cümlelere kesinlikle katılıyorum. bu arada 5 dk içinde çıkmazsam esşeğim.
psychostar

Mesaj gönderen psychostar »

catastrophic yazdı:
lord@ yazdı: İnternet gerçekten ciddi bir bağımlılık... Malesef hayatta ne kadar pasifsen internette o kadar aktifsin.
bu cümlelere kesinlikle katılıyorum. bu arada 5 dk içinde çıkmazsam esşeğim.
ahanda ben çıktım bile :(
Kullanıcı avatarı
LOVE ME
İletişim:

Mesaj gönderen LOVE ME »

bjkemre84 yazdı:İnternet çok uzun zamanda kitaplardan araştırılarak bulabileceğimiz bilgileri çok daha kısa zamanda ayağımıza kadar getiren bir platform olarak düşünürsek sorun olarak görmen biraz garip geldi bana. İnterneti insanların Chat, arkadaş, sevgili bulma yeri olarak değil de. Daha çok bilgiyi daha kısa bir zamanda önüne getiren bir oluşum olarak düşünmek lazım tabiki çok az bir kesim böyle düşünüyor. Bence İnternet’ten uzak kalma. gerektiği gibi kullanırsak. kitaplardan çok daha fazla bilgiye ulaşırız. internette ders konusunda aynen öle düşünüyorum. Tabi bunları derken günün 15 saatinide nette geçirmemek lazım.
Way, Emre, aramızdasın demek. :D

İnternet, -çok klişe olacak ama yine de söyliyim- iyi amaçlı kullanılırsa iyi, kötü amaçlı kullanılırsa kötü. Emre'nin de dediği gibi, aradığımız bir bilgiyi ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırmaktansa internetten araştırmak çok daha mantıklı. Ayrıca, internet hayatımıza girmiş bir kere. İnternettsiz bir hayat düşünemiyorum.

Günümüzde artık tüm ticari işlemler net üzerinden yapılıyor; havale, EFT, sorgu, vs. Vakit kazancı sağlıyor.

Kısacası, net'in hayatımızdaki yeri tartışılmaz. Yeter ki iyi amaçlı kullanabilelim.
HEY EVERYONE, I'M A BOY WHO'S 24 YEARS OLD.

Admin YOK: Sen kimsin?
Co. Admin LOVE ME: Bilmem!
Kullanıcı avatarı
empty

Mesaj gönderen empty »

[quote="lord@"]Kitap sadece bilgi mi demek sizce?
Edebiyat denilen şey bilgi mi verir insana sadece?
Söz konusu kitap ansiklopediyse eyvallah da internetin kitabın yerini tutacağını düşünmek çok yanlış.
quote]
kitaplar derken roman,hikaye vs kassetmedim. işin özüne inmek istedim. yani 'okumak' bence bir insan tv izliyeceğine herhangi bir şeyi internetten okuması öğrenmesi bir konu hakkında bilgi sahibi olması daha iyi gibi geliyor bana.
Kullanıcı avatarı
WillBeGood

Mesaj gönderen WillBeGood »

benim bir önerim var derdem ama sana değil bana yarar. ne mi eğer sen foruma yeni başlıklar eklemezsen, yeni bişeyler yazmazsan ben de okumak için vakit harcamam böylece internetin başında fazla kalmam:) :) :D
insanlar kelimelerden çok
kelimeleri ifade şekilleri ve
niyetleriyle konuşurlar
Kullanıcı avatarı
DeRDeM

Mesaj gönderen DeRDeM »

Görende hergün onlarca konu açıyorum sanacak..
WillBeGood, internet deyince aklına bu forum mu geliyor sadece..

:)
(Montaigne)
Kullanıcı avatarı
WillBeGood

Mesaj gönderen WillBeGood »

derdem şaka yaptım alınma sakın. beni tanıyorsun zaten

imzamda;

niyetleriyle konuşurlar

demişim anlıyorsun beni dimi :) :D
niyetleriyle konuşurlar
Kullanıcı avatarı
DeRDeM

Mesaj gönderen DeRDeM »

Yok ya ne alınıcam.. Alınsaydım en sonun da şu smileyi koymazdım.. :)

:D :D :D :) :D :D :D :P
(Montaigne)