ekran kartı sorunuma yardım lütfen !

enlas13

ekran kartı sorunuma yardım lütfen !

Mesaj gönderen enlas13 »

arkadaslar

ati rodeon x 1050 palit markalı ekran kartı aldım taktım.

ama bilg. her baslangıçta monitör yineleme sıklığı 60 a düşüyor. her açılışta bu ayarı düzeltmekten bıktım. düzeltmesem gözüm bozulacak.

acaba ekran tazeleme sıklığı niye açılışta 60 a geri dönüyor.

yardımlarınızı bekliyorum!!
Kullanıcı avatarı
rezonans

Mesaj gönderen rezonans »

bi kaç soru sorayım;
monitorun en fazla kaçı destekliyo?
bu ayarladığın frekansını hangi çözunurlukte kullanmaya çalışıyorsun?
o inatla 60 hertz yapıyo ama sen normalde ne olmasını istiyorsun?

muhtemel cevaplara gore tavsiyelerimi yazayım.

monitorun dandikse yukseği kabul etmez ama bunu ellede ayarlayamazdın zaten demekki ondan diil.

sen 75 hz veya daha fazla yapmak istiyor olabilirsin.çözunurluğunu arttırdıkca ornekleme hızını daha(60hz gibi) daha az bir değere ayarlamana izin verir.
orneğin 800x600 de 100hz kullanabiliyor olabilirsin ama 1280x1024 te buna izin vermeyebilir.bunları dikkate alarak bişeyler deneyebilirsin.
bide ayarı kayıtla ilgili bir sorunun olabilir sen dandik bir çözunurlukte(800x600)frekansını yuksek tut ve o halde pc ni kapatıp aç bakalım ayarların yinemi gidecek yoksa sorun ortadan kalkacak mı?
bide sadece destleklenen çözunurlukleri goster gibi seçenek oluyor geelde onunda açık olmasına dikkat et.
daha bi suru şey var incelenebilecek ama bu kadarı aklıma geldi şimdi.sana kolay gelsin.
enlas13

Mesaj gönderen enlas13 »

tazeleleme oranını artırmadan önce bu monitorun gösteremeyeceği modları sakla seçeneği işaretli ve gözüküyor. fakat ekran tazeleme oranını bu modları sakla seçeneği işaretli iken 85 e çıkarıyorum çok yüksek değil ekranda 200 bile var. 1024x768 çözünürlük te o da aşırı değil. yani monitör philips 107s6....

artırınca tamam deyince tekrar değiştireyim diye girince bu monitörün gösteremeyeceği modları sakla seçeneği silik yani işlem yapılmayacak şekilde çıkıyor. üzerinde oynama yapılmayacak şekilde anlatabildim mi bilmem ki? herşey kapatınca 60 hıza düşüyor tabii..

ayrıca bir kaç kez monitörden sanıım ince bir ses gibi bişy duydum galiba çok ince garip. bi ses

yardımların için sağol rezonans
Kullanıcı avatarı
rezonans

Mesaj gönderen rezonans »

diyorum ya sorunu kaynağını bulmak için denemeler yap 640x480 falan dene çözunurluğu.sonra frekansını arttır 85 falan yap.kaydediyo mu diye bak işte
deneyewrek bulursun sorununu.
bide yanlış hatırlamıyorsam monnitorum biraz eski ööle 200 lere falan çıkmıyacağını bilirsin enimki samsung 793mb mıydı ne ona bile 85 ancak kullanılıyodu.seninkinde desteklememe ihtimali var.sen kayıtla ilgili dediklerimi biraz dene.640x480 de kaydediliyomu bi bak oluyosa soru kayıt diildir ok?
enlas13

Mesaj gönderen enlas13 »

rezonans
kardeşim ilk başta 85 tazeleme hızı ve 800x600 en düşük çözünürlükte tamam diyorum açıp kapatıyorum. açınca alet kendini otomatik olarak 1024x768 ve 60 tazeleme hızıyla başlatıyor .. bunu hep denedim değişmedi. otomatik olarak bu çözünürlüğe ve 60 a getiriyor... sebebi ne olabilir anlamadım....
aklına başka bişey geliyor mu?
60 hızı da hep düzeltmekten bıktım düzeltmesem gözüm bozulacak ..help

bilg p4 3,00
Kullanıcı avatarı
lord@

Mesaj gönderen lord@ »

Yeni driver'ları kontrol el, yenisi yoksa da driver'ını bir daha yükle. Bilgisayarı kullanırken o çözünürlük ve frekansları destekliyorsa demek ki monitörden değil olay. Ya yazılım, ya donanım. Yani sorun ya ekran kartında ya da driver'ında.

Dediğim gibi driver yükleyerek problemini çözemiyorsan kartı aldığın yeri ara, sor, muhtemelen kartta bir problem vardır.
Bana düşman bir ben yaratmışım ben, benliğimin derinliklerinde...
enlas13

Mesaj gönderen enlas13 »

lord@ teşekkür ederim :)
yardımın işime yaradı aygıt yöneticisinde bi baktım 2 tane driver varmış sanırım...ati rodeon secondry diye , bi driver var onu kaldırdım artık 60 tazeleme oranına geri dönmüyor.

seçeneklerde 200 bile var ama 90 yapın ca 85 geri dönüyor kapayınca açınca 85. galiba monitör kaldırmıyor..
Kullanıcı avatarı
lord@

Mesaj gönderen lord@ »

:) gecmis olsun.
Bana düşman bir ben yaratmışım ben, benliğimin derinliklerinde...