İnternette Acemi Hacker Tehlikesi

fade to black

Mesaj gönderen fade to black »

Gündem (16 Ağustos 2007 - 09:00:00)

"Lamer”, İngilizce’de argoda kullanılan ve bir miktar hakaret içeren bir kelime ve bu kelime en basit ve nazik olarak bilgisayar konusunda gereksiz tartışmalar içine giren, çok bilmiş gibi görünüp bilmediği konular üzerine yorum yapan ve programlama bilgisi yok denecek kadar az olanlara verilen aşağılayıcı bir unvan şeklinde açıklanabilir.

Lamer’ların en önemli özelliği, bir mekanizmanın çalışmasını kasıtlı olarak anlama konusundaki isteksizlikleri ve bunu gereksiz görmeleri. Bu kelimenin bilgisayar dünyasına girişi ve orijinini ise 1980’lere, Commodore 64’lere kadar gidiyor.

Hacker’lar bilgisayar uzmanlığının çok ileri düzeyde olan kişiler iken, Lamer’lar ise genelde lise çağlarındaki gençlerden oluşuyor ve lamerların yaptıkları tek şey internette çeşitli forumlarda anlatılan ve belli başlı bilindik güvenlik açıklarından yararlanarak bir sistemin nasıl ele geçirileceğini anlatan yazılardaki işlemleri uygulamak.

Lamer’lar sistemlere saldırı yaparken, yine internetten çok rahat elde edebilecek çeşitli şifre kırıcı programlar, keylogger veya dağıtıma hazır virüsleri kullanıyorlar.

Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Luc-Erol Alptuna, "Lamer"ı, Hacker olmaya özenen ancak yetenek ve bilgi bazında da yetersiz olan kişiler olarak tanımlayarak, "Programlama ya da kod yazma (scripting) bilgisi yok denecek kadar azdır, varsa bile güvenlik mantığına sahip olmadığı için, güvenlik alanında program geliştiremez. Amacı eğlenmek, hayranlık uyandırmak ya da ün kazanmaktır" dedi.

Alptuna, "Lamer, bilgisayarınıza truva atları sayesinde girmişse belgelerinizi okuyabilir, şifrelerinizi çalabilir, CD sürücünüzün tepsisini açıp kapayabilir, diskinize format atabilir" dedi.

Bu tip saldırılardan korunmak için tüm internet kullanıcılarının güncel virüs programları kullanmalarını öneren Alptuna, "Özellikle bireysel kullanıcıların hedef olma riski daha fazla. Bu nedenle PC-Cillin gibi ev kullanıcılarına uygun ürünler kullanmalarını öneriyoruz" dedi.

Alptuna, Lamer’ların, hacker ve cracker gibi diğer internet korsanlarının aksine, yetenek açısından yetersiz, bilgi seviyesi açısından da hacker ve crackerların çok gerisinde olduklarını vurgulayarak, Lamer’ların programlama bilgileri gelişmediğini, dolayısıyla hacker gibi program dilinden anlamadıklarını ve program yazamadıklarını söyledi.
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

ben bu insanlarin sorunlu oldugunu düsünüyorum akli basinda birisi emege zarar vererek egosunu tatmin etmez.
Kullanıcı avatarı
haotsum
İletişim:

Mesaj gönderen haotsum »

Ben ezik insanlar olarak görüyorum lamer'ları. Kendilerini çeşitli yollarla birilerine kanıtlama çabası içine giriyorlar. Bu yol da yasal olmayan ve başkalarına zarar veren bir yol!

Aklıma bir hadise geldi şimdi! Yabancı bir forumda normal güzel güzel tartışırken, forumun sahipleri -nedense- atılan mesajlarımızı siliyorlardı ve attığımız mesaj yerine kendi görüşünü destekleyen birşeyler zırvalıyordı. Sonra da üyeliğimizi ban'liyorlardı. Tam 5 kere üye olmuştuk ve bizi tanıyınca aynı muameleyi gene tekrarlamıştı! Sonra vazgeçtik tabii :)

Resmen belden aşşaa vurmak denir buna. Şimdi sizce bunlar insanı lamer yapar mı yapmaz mı? Bence EGO tatmin etmek için yapmak yanlış; bu gibi durumlarda hakedenlere cezasını vermeli diye düşünüyorum!
fade to black

Mesaj gönderen fade to black »

haotsum yazdı:Ben ezik insanlar olarak görüyorum lamer'ları. Kendilerini çeşitli yollarla birilerine kanıtlama çabası içine giriyorlar. Bu yol da yasal olmayan ve başkalarına zarar veren bir yol!
öyleler zaten canım. belli bir şey.