Türkiyenin 21.5 Milyon MSN Adresi Var

fade to black

Türkiyenin 21.5 Milyon MSN Adresi Var

Mesaj gönderen fade to black »

Türkiye’nin 21.5 Milyon MSN Adresi Var
( Gündem 21 Ağustos 2007 - 09:00:00 )

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, Türkiye'deki bilgisayar sayısının MSN kullanıcılarının yaklaşık üçte biri olduğunu söyledi.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, Türkiye'de internet kafeler hariç 7.5 milyon bilgisayar bulunduğunu, fakat aktif MSN kullanıcısı sayısının 21.5 milyon adet olduğunu ifade etti. Arkan, "Bu da demek oluyor ki bir kullanıcının birden fazla, hatta ve hatta 3 tane MSN adresi var. Zaten Brezilya ve Amerika'dan sonra MSN kullanımında dünya üçüncüsüyüz. Bilgisayarı genellikle haberleşme alanlarında kullanıyoruz. Bilgi ve eğitim alanlarında kullanım dünya düzeylerinin altında. Microsoft Türkiye, Meksika ve Güney Kore, dünya çapında özel büyüme kategorisine alındı ve bu ülkelerin temsilcileri potansiyel ile performanslarını değerlendirmek için sonbaharda Paris'e çağırıldı" dedi.

Türkiye'nin bilişim sektöründe gelişmesi için daha çok yol olduğunun altını çizen Arkan, şöyle konuştu: "Fakat haberleşme alanlarına baktığımızda 16 milyon Hotmail abonesiyle dünya altıncısıyız. Günde ortalama 600 milyon e-posta gönderiliyor. 10 milyon MSN Space kullanıcısıyla ilk ondayız. Haziran ayında Türkiye MSN'de toplam 3.5 milyar adetlik konuşma penceresi açıldı. Kullanıcıların listelerindeki ortalama kişi sayısı 106. Bu sayıyla Türkiye, Avrupa'da İspanya'dan sonra ikinci sırada." Korsan yazılım kullanımının tamamen kültürel olduğuna değinen Arkan, bu alışkanlıkla mücadele için en önemli öncülüğün devletin bu konuya sahip çıkmasında ve entelektüel sermayenin değer kazanmasında gördüğünü vurguladı. Arkan, yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye'de korsan yazılım kullanım oranının yüzde 65 seviyelerinde olduğunu, dünyada bu oranın yüzde 35, Ortadoğu Bölgesi'nde ise yüzde 57'de kaldığını ifade etti.

Arkan, Türkiye'de korsan yazılım oranının yüzde 10 düşürüldüğü taktirde yazılım sektörünü yüzde 120 büyüyerek 5.3 milyar dolar büyüklüğe ulaşabileceğini, 36 bin kişiye istihdam yaratabileceğini ve Gayri safi milli hasılaya (GSMH) 1 milyar dolar katkı sağlayabileceğini ifade etti. Türkiye'de bilgisayar alınca insanların hayatlarının değişmediğini ifade eden Arkan, diğer ülkelerde kişilerin istedikleri bütün hizmetleri internet vasıtasıyla karşılayabildiğini belirtti. Arkan, "e-devlet hizmeti diğer ülkelerde insanların hayatlarını kolaylaştırıyor. Bürokrasiyi, kuyruklara girip fatura ödemeyi engelliyor" dedi.
Kullanıcı avatarı
lord@

Mesaj gönderen lord@ »

Yav ne kadar yazik bu ulkenin adam gibi bir bilisim politikasi olmamasi... Bu kadar cok genc, bu kadar cok potansiyel varken. Hindistan bu isin dunyada en guzel ornegi, adamlarin super devlet politikalari var bu konuda.

Cok yazik... Bilgisayar cagindayiz ve buyuk savaslarla tarih oncesine donmezsek bilgisayarin gucu de hicbir zaman bitmeyecek. Bu cok acik ve net, daha akilli olan her seyin icinde bilgisayar varolacak, insanlik varoldugu surece...

Bu ulkenin bir sicrama yapmasi icin de en onemli potansiyelimiz elimizdeki... Genc nufus ve beyin. Zenginlik, guc, para, pul, ekonomi... Hepsi gelir, insandir olay, beyindir.

Yazik ki bu ulke cok cok kotu yonetiliyor, Cumhuriyetten beri de bu sekilde yonetiliyor. Cumhuriyetin devamini yasatacak adamlar olsaydi Ataturk`ten sonra, bugun bir Japonya olurduk belki de, ya da Isvicre...

Turizmde de inanilmaz potansiyelimiz var... Kultur, tarih dersen, dunyanin, tarih boyunca en cok ARZU edilen sehrinde yasiyoruz. Cograyfa mukemmel, 4 mevsim yasaniyor, inanc turizmi dersen Meryem analar, onlar, bunlar, alasi bizde...

Italya yilda 70 ya da 90 milyon NITELIKLI turist aliyorken biz 16 milyon mu ne aliyormusuz, ki Turkiye`ye gelen turistler bulgarin, rusun, onun bunun muslukcusu, iscisi, bilmemnesi... Adamlar senin benim 150-200 milyona kalacagimiz her sey dahil tatil koylerinde 5-10$`a kaliyorlar, girerken vize odemiyorlar... Beh beh beh... Yazik bu vatanin insanina. Elin Italyani, Ispanyolu turizmden deli gibi para kazandigindan hic calismiyor, full siesta... Oh ne kepab hayat...

BU ARADA KONUYU FECI SAPTIRDIM, OZUR DILERIM :).
Bana düşman bir ben yaratmışım ben, benliğimin derinliklerinde...
Kullanıcı avatarı
haotsum
İletişim:

Mesaj gönderen haotsum »

Korsan yazılım konusuna değinilmiş yazıda. Ben korsan olan her ürünü dikkate alarak şunu söyliycem. "Maalesef ürünler çok pahalı para yettiremiyoruz öğrenciyiz " gibi sebeplerin arkasına sığınmak çok kolay geliyor. Ama gerçekten de öyle, çok pahalı. Win XP ne kadar bilmiyorum ama herhalde 80$'dan aşağı değildir.

Bu bir yana Microsoft bunların önüne istese geçebilir sanırım, teknoloji o kadar geri değildir diye düşünüyorum. Orjinal CD'lerin kopyaları bu kadar basit üretiliyor olması beni komplo teorileri üretmeye itiyor. Bence Microsoft'un bir stratejisi bu.(altındaki mantığı kavrayamadım!)

Bir de çok satılırsa ucuzlar diye bir geyik var. Yani orjinali satılırsa daha ucuza satın alabilecekmişiz. Onlar orjinal alın ucuzlasın diyor, biz de ucuzlasın daha çok alalım diyoruz! Kısır bir döngü ya da bir kısır döngü! :D

Yazıma lord@'a katılarak son veriyorum :lol:
BU ARADA KONUYU FECI SAPTIRDIM, OZUR DILERIM .
Kullanıcı avatarı
lord@

Mesaj gönderen lord@ »

Valla korsanin onune gecmek o kadar da zor degil. Adam gibi yasalar, cezalar ve denetim yeterli. Programlarin o kadar kolay kirilmasinin altinda da komplolar arammak lazim bana gore, korsan da kendi basina bir sektor ve bu sektorden ekmek yiyen adam cok. Her turlu program eninde sonunda kirilir ve kiriliyor da.

Turkiye`de korsan piyasasinin PKK`nin elinde oldugu (uyusturucu gibi) soylenir misal, devletin insanlari bilinclendirmesi gerekiyor.

Ben de hayatimda gidip orijinal program almadim. Para mi yoktu, yoo, alinirdi, atla deve degildi, daha az alinirdi ama alinirdi, ya da daha ucuzlari alinirdi... Olay etik meselesi :).

He, programlar, oyunlar, bilmemne pahali mi bu ulkeye gore, pahali eyvallah da bu isin sadece ufak bir parcasi. Ortada ahlaki bir sorun, KURALSIZ yasamaya alismis bir millet var.

YAPILACAKLAR LISTER:
-Fiyatlar ortadogu ulkesi oldugumuz dusunulerek asagilara cekilecek
-Denetimler ve cezalar artirilacak
-Ulkeye giren korsanlarin onu kesilecek (ben inaniyorum ki devlet istese her seyi cozer, cesitli cikar iliskileri, yazisiz anlasmalar engelliyor...)
-Korsanin kotu bir sey oldugu ve zararlariyla ilgili ADAM GIBI bilinclendirme kampanyalari (sosyal reklam kampanyasi) yapilacak. Insanlar korsan almaktan UTANIR hale getirilecek.

Olay budur, cozum basit... Bu adamlarin kafalari da en az bizim kadar ve hatta daha fazla calisiyor muhakkak. Bir seyler yapilmiyorsa neden kordinasyon bozuklugu, milli uyusuklugumuz, vs vs.

O yuzden bu ulkenin guclu, durust, caliskan, idealist ve canavar gibi bir yonetime ihtiyaci var... Her konudaki sorunlari cozmek de mumkun ayni felsefeyle.
Bana düşman bir ben yaratmışım ben, benliğimin derinliklerinde...
Misanthrope

Re: Türkiyenin 21.5 Milyon MSN Adresi Var

Mesaj gönderen Misanthrope »

bilgisayar kurtları olarak türkiye'deki bilgisayar/msn kullanım miktarına katkımız yadsınamaz sanırım

gerçi düşündüm de, msn den fazla iletişim kurmuyorum. asıl bilgi edinmede kullanıyorum bilgisayarı (gereksiz mereksiz.. bilgi sonuçta [smilie=crazy_pilot.gif] )

korsan olayına hiç girmeyecem. sosyopsikolojik açılım yapacak halde değilim gece gece :p
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

bide herkesin ortalama 5-10 tane adres almşlığı vardır. öyle değil mi.?

bu anektot 2 sene öncesine ait. 2 senede çok şey değilti internet adına.
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

1.000.000 tane benim var zaten. gerisi kiminmiş acaba..
selamsız

Mesaj gönderen selamsız »

benim de şifresini hatırladığım 4 tane var sadece. msn windowsla beraber geldiği için parseli toplamış. ama gtalk daha güzel.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

gtalk ta güzel. dez avantajı çevrimdışı görünememek
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

biraz alakasız kaçacak ama bu başlığı gönderdiğimi hiç hatırlamıyorum... enteresan
) O (
Kullanıcı avatarı
leisen

Mesaj gönderen leisen »

cerulean yazdı:biraz alakasız kaçacak ama bu başlığı gönderdiğimi hiç hatırlamıyorum... enteresan
çünkü senin üyeliğine girmeyi başararak o başlığı ben açmıştım [smilie=crazy.gif]
Acıyı , acımasızlığı ve mecburiyeti sevmezdi insan...Ve sadece gerçeğe inanırdı...Fakat sadece iki gerçek vardı hayat ve ölüm...Hayat acımasız , ölümse acıydı...Ve insan sevmeye mecburdu..!
...
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

leisen yazdı:
cerulean yazdı:biraz alakasız kaçacak ama bu başlığı gönderdiğimi hiç hatırlamıyorum... enteresan
çünkü senin üyeliğine girmeyi başararak o başlığı ben açmıştım [smilie=crazy.gif]
nuh nebiden kalma üyeliğimi hacklediğin için tebrik eder, başarılarının devamını dilerim
) O (
Kullanıcı avatarı
leisen

Mesaj gönderen leisen »

cerulean yazdı:
leisen yazdı:
nuh nebiden kalma üyeliğimi hacklediğin için tebrik eder, başarılarının devamını dilerim
amin.. [smilie=derisive.gif]
Acıyı , acımasızlığı ve mecburiyeti sevmezdi insan...Ve sadece gerçeğe inanırdı...Fakat sadece iki gerçek vardı hayat ve ölüm...Hayat acımasız , ölümse acıydı...Ve insan sevmeye mecburdu..!
...
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

face to black senmiydin. konuyu anlamadımda :)