acaba bu olaylardanmı.

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
kardelen

Mesaj gönderen kardelen »

Türkiye'de dayak yemiş o kadar çocuk var ki, bir o kadar da sf'li olması gerekiyordur. Eskiden hele çocuğu terbiye yöntemlerinden biriymiş dayak.

Doktor kuzenimden duymuştum her hastalığın ilk nedeni GENETİK YATKINLIK!
(daha sonra sırayla strtes ve beslenme geliyormuş.)
Sf için de aynı şey geçerli. İlk olarak doğuşta getirdiğimiz genetik özellikler... Ben küçük yaşlardan beri eleştiriye çok duyarlı ve hassas bir çocuktum. Sf belirtilerinin hiç olmadığı zamanları hatırlıyorum, o zaman ufak bir kızgınlık ya da alaycı bir gülüş karşısında boğazıma birşey oturur, gözlerim dolu dolu olurdu.
Büyüdükçe annem ve babamın eleştirilerinden de aşırı etkilenmem sonucu sf li oldum.

Üstüne gidin, yüzleşin tabii ama bunu tek çıkış olarak görmeyin. Bu sizin umudunuzun inancınızın kaybolmadığına da bir işarettir. Büyük bir meydan okumadır. Meydan okumadan önce güçlenmek gerekiyor. Aşırı hassas zihnimizi ilk önce uzman yardımıyla tedavi etmeliyiz. Bu düğüm yardım almadan çözülmez. Zaten çözülecek bir bir şey de yok. Biz böyleyiz ve bu kimsenin suçu değil. Genetik yatkınlığımız var.
Umudunuz hep olsun, tedavi mümkün.
Kullanıcı avatarı
LOVE ME
İletişim:

Mesaj gönderen LOVE ME »

+1
HEY EVERYONE, I'M A BOY WHO'S 24 YEARS OLD.

Admin YOK: Sen kimsin?
Co. Admin LOVE ME: Bilmem!
al pacino

Mesaj gönderen al pacino »

benide babam yaptı galiba sf li ya bir tur atcam arabayı ver,derdim yok neyapacan bu saatte benzin koymuyon baba bir tur valla 1 saatte gelcem zar zor alırdım yalvar yakar.ee sf de azıyordu böyle durumlarda.rahmetli nur içinde yatsın .
al pacino

Mesaj gönderen al pacino »

annemde olabilir zorla bi yandan kuru fasulyeyi bir yandan pilavı dayanıyordu,anne yemicem yok senden doymadın bunuda al yoksa ağlar arkandan koca kaşıkla neredeyse ağzımı yırtcak kaşık,çocuk lounca herşeyden etkileniyorsun allah şifa versin hepimize.
sevsek

Mesaj gönderen sevsek »

yaa ben asla genetik yapıdan geldiğine inanmam tüm sorumlu aile bence
kişiliğin doğuştan gelmesi imkansız bi şey biz karakterimizi aileden ve toplımda ediniriz o yüsden genetik yapısıyla alakası yok ben küçüklüğmü hatırlıyorumda sf deildim çok güsel bi hayatım vardı sonradan kademe kademe oldu aile yüsünden
Kullanıcı avatarı
beyazbulut

Mesaj gönderen beyazbulut »

ya banada genetik değil gibi geliyo.bi bilim adamı demişya "bana bi çocuk verin onu isterseniz hırsız, isterseniz bilim adamı yapıyım"diye.

bence aile ve yetiştirilme tarzı sfnin oluşmasında en büyük etken.aile kendinde olan duygu,düşünce ve inanışların çocukta da olmasını istiyo.mesela bi sfliye empoze edilen en berbat, en kötü düşünçe anlayışı "elalem ne der!!!" anlayışıdır.bana empoze edilen oydu ama şimdi diyorumki elamin... :evil:
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

Genetik yatkinlik diye birsey var tabiki... Her insanin olaylara tepkisi farkli olabilir. Bir cocuga surekli bagirirsan biri cok sessiz, icine kapali olur, oburu buna tepki dogurup saldirgan olabilir. Bazen forumda okuyoruz ben sfliyim ama abim cok sosyal yada kardesim cok sosyal gibi; aile ayni aile muhtemelen uc asagi bes yukari iki cocugada benzer sekilde yaklastilar ama niye boyle oldu?? Bunu ancak genetik yatkinlikla aciklamak mumkun...

Zira forumda okuyun biri diyor ailem benimle hic ilgilenmedi hep dayak atarlaridi, oburu diyor ailem cok asiri korumaciydi onlarin yuzunden sorumluluk alamadim vs vs. Iki tezat davranis bicimi ama sonuc ikisininde cocuklari sfli ... Bunuda ancak genetik yatkinlikla aciklamak mumkun...

Genetik yatkinlik illaki o kisi sfli olacak demek degildir. Cevresel etkenlerin kisiyi, diger insanlara gore, yatkinligi olan yone dogru, cok kolay cekebilecegi anlamina gelir.
Kullanıcı avatarı
beyazbulut

Mesaj gönderen beyazbulut »

tmm genetik yatkınlık var diyorsunda deagolbrandybuck benim aliemde hiç sfli yada az konuşan yada çekingen yada utangaç biri yokki!!!tüm sülale içinde herhalde tek ben böyleyim yani tanıdığım kişiler arasında benim gibi olan yok.

madem genetik kimdem geldi bu sf ailemde hiç sfli yok.

bence yetiştirilme tarzı en büyük etken sfde.benle abim zıt iki kişiyiz ama ailem bana ona davrandığı gibi davranmadı.ona daha serbestlik tanıdılar ama bana aşırı korumacı bi tavırla yaklaştılar.mesela abim lise 2de okulu bırakmıştı kendi karar vermişti ama ben okulu bırakmayı isteseydim bilmiyorum ne olurdu. :roll:
marvelgirl

Mesaj gönderen marvelgirl »

benim de ağbim çok girişken ve sosyal biridir.çoğu zaman annemle babam,benle ağbimi bu konuda karşılaştırıp dururlar.
genetik yatkınlığa gelince... sadece sf değil kişilik de genetiktir.konuyla ilgili bilgi edinmek isteyenler(kişili genetik midir)bilim teknik sitesinin psikoloji bölümünden faydalanabilirler.