SF - Kim bunun sorumlusu ?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..

SF'li olmanızda asıl ilk -TEMEL- etken nedir ?

Bu tamamen ailemin suçu. Küçüklüğümden beri aşırı mükemmelliyetçiliklerinden ve üstüme gitmelerinden dolayı kaynaklanıyor.
25
57%
Bunun tek sorumlusu benim. Kendi kafamda aslında gerçek olmayan gereksiz korkular üretiyorum.
11
25%
SF de en önemli pay zamanında başarısız olduğum işler. Güvenim kırıldı bir kere, herşey böyle başladı.
8
18%

Toplam oy: 44

enlas13

Mesaj gönderen enlas13 »

IMpulseID yazdı:Suclumu ariyoruz..?Ok bulduk diyelim..Sonra bide yargilayalim onu, muebbet verelim veya asalim.Sonra sf gidecek mi..?
suçlu kim önemsiz mi? hiç işe yaramasa da kendi çocuğunuz olursa ne yapasanız böyle olur veya yakınlarda böyle insanları görürseniz sebebini bilirsiniz. erkenden müdahale edersiniz .veya onu suçlamak yerine ailesine dikkat edersiniz. sobit olduğunu bilerek erken teşhis koyarsınız. çünkü sobitlik gözardı edilir ancak 25 li yaşlarda tespit edilir. çook geçtir
genelde sobit yapan sebep ailelerin

+aşırı eleştirel baskıcı olmaları aşırı beklentiler gibi, mükemmel olacaksın
+aşırı rededici olmaları kabul etmeme -ilgisizlik sevgi gösterimez
+aşırı koruyucu olmaları dışarıda özgüven kazanmasına yarayacak işleri yapmasına izin vermezler
+bir de modelleyerek öğrenilir. ailede sobit varsa çocuk onu modeller. mesela ebeveyn ortamlardan kaçarsa çocuk ulan anem babam bunla başa çıkamıyorsa bu korkunç zor olmalı bende kaçmalıyım çünkü ben hiç başedemem ben çocuğum. tabi böyle mantıklı düşünme olmaz ama aslında bu geçer aklından..
Kullanıcı avatarı
LAYSOS

Mesaj gönderen LAYSOS »

kimin nekadar suçlu olduğu önemli değil.
zamanımızda binler insanı öldüren insanlar bile
yargılanmıyor. (eski sırbistan lideri gibi )
yada birçok insanı öldürüp tecavüz edenler afla çıkıyor.(rahşan affı)
bizde kendimizi ve ailemizi afedip reel çözümlere yönelmemiz gerekir.

şimdi şöyle bir olay var.
ilaçlar zaten hormonları değiştiriyor ama
harekete geçmedikce hiç bir faydası olmaz.
siz evde oturup 500 kutu lustral içsenizde hiç bir faydası olmaz. :lol:
ama harekete geçmek hormonları değiştirir. mesela
bir tartışmadan ezilmeden çıkmak insana büyük güven verir
bunun gibi ....
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Mesaj gönderen Bornfobik »

enlas13 yazdı:
IMpulseID yazdı:Suclumu ariyoruz..?Ok bulduk diyelim..Sonra bide yargilayalim onu, muebbet verelim veya asalim.Sonra sf gidecek mi..?
suçlu kim önemsiz mi? hiç işe yaramasa da kendi çocuğunuz olursa ne yapasanız böyle olur veya yakınlarda böyle insanları görürseniz sebebini bilirsiniz. erkenden müdahale edersiniz .veya onu suçlamak yerine ailesine dikkat edersiniz. sobit olduğunu bilerek erken teşhis koyarsınız. çünkü sobitlik gözardı edilir ancak 25 li yaşlarda tespit edilir. çook geçtir
genelde sobit yapan sebep ailelerin

+aşırı eleştirel baskıcı olmaları aşırı beklentiler gibi, mükemmel olacaksın
+aşırı rededici olmaları kabul etmeme -ilgisizlik sevgi gösterimez
+aşırı koruyucu olmaları dışarıda özgüven kazanmasına yarayacak işleri yapmasına izin vermezler
+bir de modelleyerek öğrenilir. ailede sobit varsa çocuk onu modeller. mesela ebeveyn ortamlardan kaçarsa çocuk ulan anem babam bunla başa çıkamıyorsa bu korkunç zor olmalı bende kaçmalıyım çünkü ben hiç başedemem ben çocuğum. tabi böyle mantıklı düşünme olmaz ama aslında bu geçer aklından..
Yaw sf oyle genlere bakilarak tespit edebilcek bi hastalik diil ki.Erken teshis onemlidir tabi.Ama insanin sfli oldugunu anlamak icin prof olmaya da gerek yok..Bence sen cocugunun sfli olmamasini istiyorsan sfnin sebebini deil, anti-sf nin, atikligin, konuskanligin sebebini arastir ve cocuguna uygula..
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
enlas13

Mesaj gönderen enlas13 »

çok saçma yazmışsın atikliğin konuşmanın sebebi olmaz ki bunlar normal şeyler. ters şeyler yapmazsan bunlar zaten olur insan ortalaması bunu zaten yapar .anne baba yukardaki hataları yapmazsa zaten sobit olmazsın ki. çok saçma yazdığın şey. önemli olan hataları bilmek... dediğin de bişey anlamadım saçma ya...

sf nin genetik geçişi olduğuna inanmıyorum tüm sobitler doktorda genelde
koruyucu veya rededici duyarsız ebeveynlerinden bahsetmişlerdir..
enlas13

Mesaj gönderen enlas13 »

ayrıca nedir bu atik olma konuşma merakı. herkes her zaman atik olamaz bazen çekinir suskun olduğu zamanlarda vardır hayat böyledir.normali budur ya.... normal insan da budur.
her zaman atik cevval insan beni sıkar. ben onlara fırlama uyanık derim zaten.
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Bunlari bilmen guzel enlas13...
Bence herseyin bir sebebi vardir, cocugunla ilgilenir sevgi gosterir vs. yaparsan cocugun ozguveni vs. si gelisir tabi.Cocugunla surekli konusursan veya ona isbitiriciligi asilarsan cocuk konuskan ve atik neden olmasin...

2. durum, sen cocuguna ne yaptirmak istersen iste ve calis cocugun bunu benimsemesi garanti degil..Hatta genelde Baba ve ogullara bakarsan anlasamazlar, baba oglunun doktor olmasini istemistir ama cocuk gitar calar vs. gibi..Arada bir iletisimsizlik vardir...

Bence sucu ailemize atmayalim..Onlarin yerinde bizde olabilirdik.
Veya soyle dusun simdi sflisin ve cocugun oldu, cocuk ta ileride seni suclayabilir: iste babam sfliydide beni dogrudurust yetistirmedi, hayati hep ben ogrenmek zorunda kaldim, kimse bana yol gostermedi vs. gibi..
Bu suclama silsilesi uzayip gider...

Iseyarar kismi sudur; nedene odaklanmayip cozume yonelmek.Cunki neyi ararsak onu buluruz, sebeb ararsak cok.Cozum arayalim lutfen..
enlas13

Mesaj gönderen enlas13 »

sebep aramak önemli hatayı tekrar yapmamak veya başkalarını bilgilendirmek veya boş yere sobiti suçlayan insanları durdurmak için gerekli. hata yapmak doğaldır ama önemli olan aynı hatayı tekrar yapmamaktır. akıllı insan hatalarından ders alır ama daha akıllı inan başkalarını hatalarından ders alır.bu suçlamalar bilimsel kayıtlara geçer ve yapılan yanlışlar öğrenilir. senin gözardı ettiğin o kadar aile var ki duyarsız sürekli eleştiren şiddet uygulayan şimdi diyorsun ki suçlama yapmayalım. olur mu ya.

ama şu dediğin doğru hatalar hala devam etmiyor ama sobit hala hareket etmeden suçu başkalarına atarak sorumluluktan kaçıyorsa o konuda haklısın .. sorumluluk almak zordur ama denemek insana düşer!
wiillam

Mesaj gönderen wiillam »

benı dunyaya getırdıklerı ıcın aılemın sucu ama emınımkı onlarda bole bı ılletın bana musallat olmasını ıstemezdıler aılemde benden baska sf lı yok suclu beynımın kımyası
TIPIK BI SF LIDEN SELAMLAR
Kullanıcı avatarı
crvena_zvezda

Mesaj gönderen crvena_zvezda »

Babam...
Kullanıcı avatarı
dekstralak

Mesaj gönderen dekstralak »

Bu şıkların hiç biri bana uymuyor yaa :D

Benim de büyük ölçüde sfli olmamda suçlu babam
Ama ne üstüme düştü ne bana aşırı mükemmeliyetçilik aşıladı.
Beni hiç önemsemedi, hiç sevmedi. Yaptığım her şey gözüne batardı.
Bütün bunları düşündüğümde "acaba ben mi kafamda büyütüyorum" derdim.
Ama birebir annem anlattı. Babam benden için "İnsanın sevmediği ot burnunun dibinde bitermiş" falan bile dermiş :( Annem ağzıyla itiraf etti babamın beni hiç sevmediğini. İnsan evladını nasıl sevmez yaa. Sanki pek meraklıydım dünyaya gelmeye, onların evine yerleşmeye...
Bende de bu yüzden sevilemeye hiç layık olmadığım hissi geliştide gelişti. :P Bazen karşıma çıkan ve beni önemseyen değer veren insanlar gördüğümde öyle duygusallaşıyorumki ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. Hele bir de karşımdaki beni bi sebepten dolayı övdüğünde falan yerin dibine giriyorum yaa.
Senden bilirim yok bana bir fâide ey gül,
Gül yağını eller sürünür çatlasa bülbül.
Etsem de abestir sitem-i hâre tahammül,
Gül yağını eller sürünür çatlasa bülbül.
Kullanıcı avatarı
rezonans

Mesaj gönderen rezonans »

bende ailemin sebep olduğunu düşünüyorum.

yani bizi sf'li yapan ana etken aile yaşantımızdır.
bazılarımız çok korumacılıktan,bazılarımız sevgi görememekten yakınıyor.genelleme yapılama tabiki.ama örnekler yardımcı olabilir...

babam gemiciydi.bi gidiyodu 3,5 ay gelmiyodu.
bende sokaklarda istediim gibi gezip oynuyordum.lise bitene kadar evimize doğru dürüst bir misafir kitlesi gelmedi.çünkü evde erkek yoktu.
babam işi bırakınca birden aile ziyaretleri yoğunlaştı ben afalladım,yanlarına çıkmak istemedim falan.
annemde evde tek sorumlu olduğu için çocuklarıyla çok daha fazla ilgilenmek zorunda hissetti kendini.bize hiçbirşey yaptırmayıp hep kendisi yaptı.

sonucunda da kız kardeşlerim ütü,yemek,temizlik, yatak toplama gibi şeyleri hiç yapmak istemiyor(annem yapıyor nede olsa !)
bende aynıyım.doktora o goturdu beni hep(uni kazanıp samsuna gidene kadar)yatagımı hep o topladı,alışverişe hep o çıktı.falan filan...

yani bize sadece büyümek kaldı.
zorluklarla karşılaşmadan,
hiçbirşey tecrübe etmeden,
kabuğunda saklanarak...

aileme sorsanız çok iyi bir hayat yaşattıklarını söylerler.
babam "o kadar para kazandım daha ne istiyorsun" der.
annem "elinizi sıcak sudan soğuk suya değdirmedim,siz rahat buyuyun diye herşeyinizle ben ilgilendim.saçımı süpürge ettim." der.
yaptılarda bunları ama bu değilmiş çocuk buyutmek...
amaç onları rahat içinde buyutmeye çalışmak değilde,onları karşılarına çıkacak zorlu hayata hazırlamak olmalıydı bence...
herkes sf linin mevcut dunyaya uymasını istiyor.fakat o direniyor.üstüne birde sorunlu damgası yiyor...
sosyal ortam bozuk bence... ondan kaynaklanıyor butun bunlar.
Kullanıcı avatarı
NCN

Mesaj gönderen NCN »

Ben sf'ye ailemin sebep olduğunu düşünmüyorum. Çünkü benden 3 yaş küçük kardeşim çok rahat, konuşkan, isteklerini çekinmeden söyleyebilen bir çocuk. Herşey bende başladı bende bitecek...
mrptkd

Mesaj gönderen mrptkd »

dekstralak yazdı:Bu şıkların hiç biri bana uymuyor yaa :D

Bende de bu yüzden sevilemeye hiç layık olmadığım hissi geliştide gelişti. :P Bazen karşıma çıkan ve beni önemseyen değer veren insanlar gördüğümde öyle duygusallaşıyorumki ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. Hele bir de karşımdaki beni bi sebepten dolayı övdüğünde falan yerin dibine giriyorum yaa.
öncelikle söyliyim benim de baş etkenim babam!

dekstralak! bu konuda çok ortak yönümüz var,bütün bu söylediklerin birebir bana uyuyo.. sadece beni sevmeyen babam değil babanem, ki malesef tam yetişme çağımda bikaç sene aynı evde yaşadık ve malesef bazı huylarını aldım atamıyorum üstümden :cry: o kimseyi sevmez.. bütün berbat özelliklerin tek kişide toplandığı ender insanlardandır.. bir de annem beni sevdiğini zanneder ama bir oyuncak ayı gibi sever! eşya gibi.. asla sorumluluk almadı beni babam büyüttü annem bencildir hem de çok.. zaten bikaç yıldır hiç görüşmedim sadece geçen gün mezuniyetime geldi görmek zorunda kaldım ama hiç konuşmadım duygu sömürüsü yaptı yine..

rezonans! senden de birşeyler buldum kendimde.. bi kere kardeşim olmadığından ilk çatışmalardan, yaşıt ilişkilerinden mahrum kaldım.. 2.si de babam tam da yetişme çağımda -özellikle babanem için- bi yardımcı tutması.. mecburiyetten evde kadın yoktu çünkü ama beni olumsuz etkiledi dediğin gibi bütün ev işlerini o yaptı yemeğim bile tepside geliyodu salona :oops: üşengeç olmamın sebebi de budur sanırım.. ama öğrencilikte tek başıma kalınca iyi toparladım galiba..

babam her söylediğime hıh der ve yan bakar! anlamı da şu, laf mı şimdi / bizimki iş yaptı / karşılığını tam bulamıyorum ama küçümseme ve inanmamak dolu! :(
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Acikliyorum benim sfli olmama kucukken yedigim bir elma sebep olmustu, Kahretsin keshke o elmayi isirmasaydim :evil: