LUCİD DREAM

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
olunutkazan

Mesaj gönderen olunutkazan »

aslında görmek için sürekli gün içinde uğraşmak gerekiyor.en iyi yöntem
şudur:akşam erken yatarsınız saat kurarsınız ve 5-6 saat sonra kalkarsınız.kalktıktan sonra lucid rüya ile ilgili bişeyler okur araştırırsınız ve 1 saat sonra fln tekrar yatarsınız.bu şekilde 2.uykuda görme şansı çok artıyor.

bide görüncede rüyayı kontrol etmek çok zor.genellikle rüyada bişeyleri değiştiremiyosunuz rüyadaki mekanda gezebiliyosunuz sadece.kısa süre sonrada ya rüyadan atılıyosunuz yada bilinci kaybedip normal rüya görüyorsunuz.
mesela ben bi kere rüya gördüğümü farketmiştim ama sonra rüyada uyanmış ve normal rüya görmeye devam etmiştim.tabi olayı 2.kez uyanınca farkettim :D
olunutkazan

beyaban85 yazdı:bu iş baya ilginçmiş,biraz meşekatli ama denemğe değer.
bağımlılık yapmasın?
yapmaz merak etme zaten öyle bi anda olacak iş değil.
keşke bağımlılık yapsa
olunutkazan

ice_tea yazdı:lucid dream
bu olay inasını başka boyuttaki canlılarla da temas kurdura bilirmii?
sana bağlı,cinlere perilere inanıyosan görmen mümkün
Kullanıcı avatarı
ice_tea

Mesaj gönderen ice_tea »

olunutkazan yazdı:
ice_tea yazdı:lucid dream
bu olay inasını başka boyuttaki canlılarla da temas kurdura bilirmii?
sana bağlı,cinlere perilere inanıyosan görmen mümkün
valla seni bilmem ama ben inanıyorum tanık olduğum bi kaç insan da oldu yani
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

Ben küçükken görürdüm, görmüştüm birkaç kere. Anlatıldığı gibi harika bişey de değil, yaşadığının rüya olduğunun farkında olmadan korkmak, heyecanlanmak, sevinmek, aşık olmak -rüyada evet :D- çok daha güzel bence. Uyanıncaya kadar.

Bir de, gerçekte gerçekleştiremediğin şeyleri rüyada bilinçli olarak gerçekleştirmek ne kadar tatmin sağlar ki? Bu eğlendirir mi insanı, mutlu mu eder? Gerçekte yaşamıyorsam rüyada görüp mutsuz olmanın hiç anlamı yok :) Bkz: sen anca rüyanda görürsün :D
folder

Re: LUCİD DREAM

Mesaj gönderen folder »

Az önce bu konuya başka bir sitede denk geldim baya ilgimi çekti. Güzel bir türkçe lucid rüya görme rehberi var.

TURKCE LUSID RUYA GORME REHBERI

1. Milyonlarca insanin nicin lusid olmaya calistigini, bunu nasil yaptiklarini ve orada neler yasanabildigini burada ogrenebileceksiniz.

Resim

2. "Lusid" olmanin anlami, ruya gordugunuzde, zihninizin ruyada oldugunuzu tam olarak bilmesidir. Oyle ki, bedeniniz derin uykuyu yasarken, azicik hileyle beyninizi tam anlamiyla uyanik oldugunuza inandirirsaniz, goreceklerinizin gercekligi karsisinda hayrete dusebilirsiniz.

Resim

3. Lusid hale gectikten sonra yapilan faaliyetlerin basinda ucmayi, ruya alemlerinde gezmeyi, ruyadaki kisilerle iletisim kurmayi, hatta kendi ic dunyanizi sorgulayip, kisiliginizi gelistirmeyi sayabiliriz. Aslinda yapabileceklerinizin sinirini yine kendi akil ve mantik cerceveniz belirliyor.
Yani aklinizin alabildigi herseyi yapmakta ozgursunuz.

Resim

4. Lusid hale gelebilmek icin iki degisik yol takip edilebilir. Baslangicta ilkinin kullanilmasi uygundur, cunku lusidligi ogrenmenin temeli buna dayanir. Yataginizin basucunda bir ruya gunlugu bulundurun ve her sabah uyandiginizda hatirlayabildiginiz ruyalarin tumunu buraya yazin. Bunu yapinca, zihniniz ruyalara daha fazla odaklanir, ve zamanla ilginc ruya konulari veya ruya belirtilerini saptayabilirsiniz. Bu da zihninize ruya gordugunu anlamasi konusunda yardimci olacak ipuclari saglar.

Resim

Gerceklik testi uygulayin. Bunlar, ruyadayken, ruyada oldugunuzu farketmenizi tetikleyecek basit testlerdir. Mantigi su sekilde isler: eger normal hayatta duzenli araliklarla ruya gorup gormediginizi kontrol etmeyi aliskanlik haline getirirseniz, buyuk ihtimalle beyniniz bu kontrolleri ruya gordugunuzde de surdurecek ve siz de kendinizi ruya gorurken yakalayacak ve lusid hale gececeksiniz. Gerceklik testlerinde en sik kullanilani havaya yukselmeye calismak, parmaginizi elinizin icinden gecirmeye calismak ya da aydinlatma dugmelerinin dogru calisip calismadigina bakmaktir ( Cunku bunlar ruyada genellikle abuk sabuk calisir )

Resim

Takip edilecek ikinci yoldaki yontemler cok daha kestirmedir. Ama bunlari denemeden once mutlaka belli bir sure ruya gunlugunuzu tutmus ve gerceklik testi alistirmalarini uygulamis olun. Sabah uyandiginizda hic kipirdamayin ve tekrar uymaya calisin, ama bu kez kendi kendinize:"Ruyaya geri dondugumde ruyada oldugumu farkedecegim" diye dusunun. Daha once gormus oldugunuz ruyayi hatirlamaya calisin ve kendinizi ruyaya tekrar girmis olarak, ama bu kez ruya gordugunuzun farkinda olarak hayal edin. Isterseniz alarm saatinizi normalden bir saat oncesine kurun ve cok kisa bir sure icin uyanip, sonra bu teknigi deneyin.
Resim

Bir baska teknik ise, uyanik halden lusid ruyaya gecmektir. Bunu denemek icin en iyi zaman sabah veya oglen uzeri, birseyler atistirdiktan sonradir. Yataga uzanabilir veya koltuga oturabilirsiniz. Gozlerinizi kapatip gevseyin. Zihin gozuyle izleyeceginiz renkli sekillere ve goruntulere konsantre olun. Uyku esigine gelinceye kadar kendinize musaade edin. Zihniniz sukunet icinde kalsin ama olusan sekillerin farkinda olsun.
Bu biraz zor bir yontem olmakla birlikte, eger dengeyi iyi kurabilirseniz, sekiller gun isigi gibi ortaya cikacak, ve siz gormekte oldugunuz dunyaya rahatlikla lusid olarak adim atabileceksiniz.

Resim

5. Lusid olmayi basardiktan sonra , lusidligi maalesef her an tekrar kaybedebilirsiniz. Elde ettiginiz deneyimin suresini uzatmak icin, ellerinizi birbirine surterek ovusturmaya calisin ve kendinizi ruh dunyanizin yarattigi gerceklige birakarak bu gercekligi iyice algilamaya calisin. Ayrica yuksek sesle: "Daha fazla lusid olmak istiyorum" diye bagirip, kollarinizi iki yana acarak oldugunuz yerde kendi etrafinizda donmek de ise yarayabilir.

Resim

http://lucid.atspace.com/turkish.htm
Kullanıcı avatarı
garel

Re:

Mesaj gönderen garel »

sigmund yazdı:
1. Öncelikle bunu istediğinize emin olun. Gönüllü olarak Matrix'e dahil oluyor ve yalanı gerçeğe tercih ediyorsunuz. Sigaraya başlamak kadar zevkli, sigarayı bırakmak kadar zordur. Hayatınız sekteye uğrayabilir, gerçeklik gözünüzdeki değerini yitirebilir. Bu beraberinde hiç hesapta olmayan sorunlar getirebilir.
Rüyalarım ne kadar renkli olsa da ve kontrolün bende olmasını istesem de bu maddedeki durumun oluşmasını istemem.
Onurunu ve tüm saygınlığını kaybetmiş bir adam...
folder

Mesaj gönderen folder »

folder yazdı:
5. Lusid olmayi basardiktan sonra , lusidligi maalesef her an tekrar kaybedebilirsiniz. Elde ettiginiz deneyimin suresini uzatmak icin, ellerinizi birbirine surterek ovusturmaya calisin ve kendinizi ruh dunyanizin yarattigi gerceklige birakarak bu gercekligi iyice algilamaya calisin. Ayrica yuksek sesle: "Daha fazla lusid olmak istiyorum" diye bagirip, kollarinizi iki yana acarak oldugunuz yerde kendi etrafinizda donmek de ise yarayabilir.[/size]

http://lucid.atspace.com/turkish.htm
bugün uyurken uyanmama yakın bi zaman lusid oldum. rüya olduğunu biliyordum ve endişe edeceğim bir rüya değildi. herşey kontrolüm altında olmasada istediğim birkaç şeyi yaptım ve ters giden birşey olmadı. rüya kısa sürdü. en son karşıdan atla geçen birine elimdeki silahı fırlatıyordum adam yere düşüyordu.
folder yazdı: 4. Lusid hale gelebilmek icin iki degisik yol takip edilebilir. Baslangicta ilkinin kullanilmasi uygundur, cunku lusidligi ogrenmenin temeli buna dayanir. Yataginizin basucunda bir ruya gunlugu bulundurun ve her sabah uyandiginizda hatirlayabildiginiz ruyalarin tumunu buraya yazin. Bunu yapinca, zihniniz ruyalara daha fazla odaklanir, ve zamanla ilginc ruya konulari veya ruya belirtilerini saptayabilirsiniz. Bu da zihninize ruya gordugunu anlamasi konusunda yardimci olacak ipuclari saglar.
bi defter falan yoktu başucumda. olsaydı iyi olurdu aslında rüyanın büyük bir kısmını unutabiliyor insan.
xact

Mesaj gönderen xact »

Inception (2010)