MERHABALAR...

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
Tranquil_73
İletişim:

Mesaj gönderen Tranquil_73 »

Merhaba Helper hosgeldin..Umarim bu yolculukta birbirimize yararli oluruz.

Whisky saol arkadasim dusuncelerini yazdigin icin.ayni yaslardayiz ve hala bu lanet olasi hastaligi cekiyoruz..Suna gercekten inandim ki bu sorun %80 kalitsal cunku babamin ve annemin de oyle oldugunu farkettim nekadar saklamaya calissalarda..Burdan da su sonuc cikiyor ne yazikki bu hastalik olene kadar yakamizi birakmicak!! Ne aci

Yinede yasim kac olursa olsun kutulmaya calisicam.
INSANLARIN ONYARGILARINI KIRMAK ATOMU PARCALAMAKTAN DAHA ZOR..
helper

Mesaj gönderen helper »

--r_ozurlu' ye;
Türkçe konusunda takıntım var diyorsun , keşke herkesin senin gibi takıntısı olsa Türkçe konusunda. Şu an için bu forumda kalıcı olmayı planlıyorum. Benim gibi birisi için heves kırılması , can sıkıntısı gibi şeyler minimum düzeydedir.Ben yardımcı olabilegimi düşünürsem bu kararımı uygulayana kadr devam ederim.Rahat olabilrsiniz Daha buralardayım. bir yere gitmeyi düşünmüyorum. :)
--prizma ya ;
sorunu şöyle cevaplamak istiyorum. Ülkemizde ki mevcut eğitim sistemi dahilinde kaç kişi istediği meslek grubuna tercih yapabiliyor.? Puan ım şuna yetti buna yetti diyip tercih yapmaktayız hala ne yazıkki.. Beni soracak olursanız benim tercihim psikolojiydi ve istediğim bölümü kazandım. Her bölümde oldugu gibi benim bölümümde de çok isteyerk okumayan arkadaşlarım var. Ama azınlıktalar.. :)
--Kardelen'e , yakamozuslu'ya ve diger arkadaşlarımıza
Hoşbulduk diyorum öncelikle. İnşallah size yardımcı olmaya çalışacağım . Yeter ki hem bana hem de kendinize güvenin. Merak etmeyin, hem bana hem de kendinize güven sorunu çekmeniz hiç te yadırgancak ve utanılcak birşey değil. Bunlar atlatılır..
--Che _Guevara ya ;
Burnundaki sorun için; öncelikle alanında uzman bir doktora muayane olmalısın.Ağzından nefes alma olayına gelince , esner gibi nefes almadıgın sürece ağzından nefes alıp verdiğini çok yakınındaki lerin bile görmesi çok zordur. Ya herşeyi bir kenara bırak, Fark etseler ne olur ki ? Ağzından nefes almak görgü kurallarına bile aykırı değilken senin bu davranışını kimse yadırgayamaz..
--vhisky ;
gençler Sf den daha çok zarar görüyor. 30 yaş diosn. 30 çok mu yaşlı ? neye göre yaşlı ? onlarda da bu problem yoktur demiyoruz ama gençlerdekiler kadr agır değildir. Bunca yıl ( 6) ! bir çok uzmana gitmişsin sana interaktif bi tedavi uygulayan kimse olmaması çok garip. Bir tedavi ister psikolojik olsun ister anatomik tedavi süreci her zaman 2 taraflıdır. Hastada doktorda kendine güvenmelidir. Son olarak vakit bulamamak ne zamndan beri kendinden emin olamamak anlamına geliyor ? :arrow: terar söliyorum cevaplarım biras geç olabilir ama kesinlikle cevap verecegim... :!: cevap vermekten kaçınırsam güvensizlilk olur!
haklısın burda kendimi geliştirme fırsatı bulabilirim. İnsan kendini herzamn geLiştirmeye çalışmalı. Duragan hiç bier şey degerlenmez. Ne kadr işlenir se okadr deger kazanır

Saygılar..
sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacagım... çnkü sizLer topLumun en önemLi bireyLeri , geLecekLeri Yani GENÇLERİ siniz.. önemLi olan sizLersiniz..
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Ülkemizde akademisyenlerin, psikologların bile Türkçe imlasını doğru düzgün bilmemeleri, esef verici bir göstergedir.

Helper, sizi hedeflemiyorum çünkü Yıldız Burkovik dahil, takdir ettiğim çok ilim insanı bu hataya düşüyor. Haydi bağlaçları yerinde ayırmak vb. onu geçtim ama en azından harflerin doğru kullanılmaları yerinde olur hem de okurun gözünü yormaz. Ayrıca yazarın daha çok ciddiye alınmasına yardımcı olur. Benim gramerim mükemmel değil, ama oldukça iyi, ve elbette bazen insanlar espirisine bir kaç kelimeyi okunduğu gibi yazabilir ama şahsen genç, yaşlı, eğitimli eğitimsiz herkesin "slm bEn eMrE nasıLsınız keyifLer nası ben de iiiiiiiiyim" şeklinde yazmasına karşıyım... Bu kasıtlı yazım hataları dilimizi aşağılıyor...

r_ozurlu yazdı:Öncelikle helper'e
Normal konusma dilini yansitmaya calistigini anlayisla karsiliyorum, genelde öyle yapilir. Ama buraya bir Psikoloji ögrencisi sifati ile geldigin icin senden beklenenler olacagi icin ben söyledim, bir de kendi takintim oldugu icin :)
Kullanıcı avatarı
alanparsson

Mesaj gönderen alanparsson »

aurelia, merhaba. Yıldız Hanım'a ilim insanı demen hatalı. İlim insanı (daha doğrusu bilim insanı ya da eski deyişle bilim adamı) bilimle uğraşan kişidir. Örneğin akademisyenlerdir.

Bu hata, imla hatası sayılabilir mi?

:p
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Sözlükte ilim için: "Bilim, bilgi, aydınlanma, akademi, bilgelik" deniyor. Yıldız Hanım uzman psikolog olarak bir ilim insanıdır, bir aydındır. Akademisyen olması şart değil veya belki psikolojinin bazı çevrelerce henüz bir pozitif bilim sayılmaması da kriter değil... Bu, bakış açına göre değişir.
Eskiler, edebiyat gibi konulara da "ilim" derler. Ben duyduğum için söylüyorum.
Ama yanlış olsa bile, bu, imla hatası değil; olsa olsa semantik {anlam} hatası olabilir.

alanparsson yazdı:aurelia, merhaba. Yıldız Hanım'a ilim insanı demen hatalı. İlim insanı (daha doğrusu bilim insanı ya da eski deyişle bilim adamı) bilimle uğraşan kişidir. Örneğin akademisyenlerdir.

Bu hata, imla hatası sayılabilir mi?

:p
Kullanıcı avatarı
morfeus888

Helper!!???

Mesaj gönderen morfeus888 »

Sevgili Helper,

Yazdığın şeyler traştan öteye gitmiyor. Sadede gel.
Senin öğrenmek istediğin şeyler varsa bizde sana yardımcı oluruz.

sevgiler,

Morfeus
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Şimdi herkes olumsuz şeyler yazınca garipsedim... Benim maksadım yalnızca dilbilgisine özen gösterilmesi veya en azından kasıtlı yanlış yazılmamasıydı... Helper buraya gönüllü gelmiş bir profesyonel, bizden para da kazanmıyor, bir çıkarı yok... Adamı bir kovmadığımız kaldı yani... Kendim adıma yanlış anlaşıldıysam özür dilerim Helper...
helper

Re: Helper!!???

Mesaj gönderen helper »

morfeus888 yazdı:Sevgili Helper,

sevgiler,

Morfeus
Şu traş dediklerini biras daha açarmısın ? şu ana kadar yazdıklarımda bi sorun mu var ? 2. olarak ta benim sizden ögreneceklerimde olacaktır ama sizin benden ögreneceklerinizin daha fazla ve daha önemli olacagını sanıyorum.

--aurelia ya ;
arkadaşım yazdıklarında herhangi bir sorun göremedimki. haklısın keşke herkes Türkçeyi güzel konuşup dogru yazsa..
Tekrar söyliyorum. Elimden geldigince imla hatası yapmadan yazmaya çalışıyorum. hatalarım olacaktır . Lütfen sizde beni uyarın.
sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacagım... çnkü sizLer topLumun en önemLi bireyLeri , geLecekLeri Yani GENÇLERİ siniz.. önemLi olan sizLersiniz..
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Tamam, ben yardımcı olmaya çalışayım... Alta doğru imlayı yazıyorum, yetersiz kaldığım bir yer olursa arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum:

göremedim ki
Türkçe'yi
söylüyorum
siz de

Yanlış anlama, yardım istedin diye düşündüm, o nedenle yazdım bunları... Sana karşı tavrımız biraz olumsuz yansıdı; bundan rahatsızlık ve pişmanlık duydum... Bir kişi olumsuz yazınca herkes çullanıyor, bu forumda da böyle bir özellik var... Kendim adıma konuşayım, bende OKB var, belki takıntımdan teşhisi koymuş olabilirsin :D Ama şahsına karşı bir olumsuzluğum yok, niye olsun? Her neyse... Hatasız kul olmaz :D Forumda güzel paylaşımlar dileğiyle...

helper yazdı:--aurelia ya ;
arkadaşım yazdıklarında herhangi bir sorun göremedimki. haklısın keşke herkes Türkçeyi güzel konuşup dogru yazsa..
Tekrar söyliyorum. Elimden geldigince imla hatası yapmadan yazmaya çalışıyorum. hatalarım olacaktır . Lütfen sizde beni uyarın.
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

Simdiye kadar yorum yapmadım. Ama gordugum kadarıyla ılımlı bir yapın var helper bu nedenle sana kanım ısındı. Bir psikologta olmazsa olmaz bir ozellik bu....

Aramıza hosgeldin :)))))))))))
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

morfeus888 yazdı:Sevgili Helper,

sevgiler,

Morfeus
Morfeus bu tavrinin nedenini anlayamadim gercekten.
Sorunun ne?
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

Sayın Helper;
sizin gerçekten iyi niyetli ve yardım etmek isteyen birisi olduğunuzu düşünüyorum.
Yalnız sorularımızı daha dikkatli okuyup cevap vermenizi söylesem yanlış anlamazsınız değil mi?
Che Guevara yazdı:rahat nefes alamamak sosyal fobiyi etkiliyor olabilir mi?
buna verilecek cevap bir kere evet veya hayır ile başlaması gerekir bence
helper yazdı:Burnundaki sorun için; öncelikle alanında uzman bir doktora muayane olmalısın.Ağzından nefes alma olayına gelince , esner gibi nefes almadıgın sürece ağzından nefes alıp verdiğini çok yakınındaki lerin bile görmesi çok zordur. Ya herşeyi bir kenara bırak, Fark etseler ne olur ki ? Ağzından nefes almak görgü kurallarına bile aykırı değilken senin bu davranışını kimse yadırgayamaz..
arkadaş böyle düşünmek mantıklı mıdır? gibi bir soru sormamış ki
ayrıca vhiski'ye verdiğiniz cevap da beni tatmin etmedi
bir de bilmiyorum demesini bilmelisiniz
lütfen yanlış anlamayın
sitedeki diğer arkadaşlar gibi benim de yanlış anlaşılma fobim var
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
Che Guevara

Mesaj gönderen Che Guevara »

evet ben tatmin olmadım cevaptan.
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

Bak işte bu konuda çok haklısın...
aurelia yazdı: Bir kişi olumsuz yazınca herkes çullanıyor, bu forumda da böyle bir özellik var...
helper

Mesaj gönderen helper »

Che Guevara yazdı:evet ben tatmin olmadım cevaptan.
arkadaşım sözlerime özür dileyerek başlamak istiyorum.
hızlıca okuyup herkese hızlıca cevap vermeye çalışmaktan dolayı sorunu tam algılayamayıp buna baglı olarak ta soruna tam cevap vermemiş durumda oldugumu fark ettim sayenizde..
Rahat nefes alamamak sosyal fobiyi tetikleyen ana nedenlerden sayamayız. Ama ana nedenlerden sonra gelen tetikleyici unsurların başında
gelir.
Bir insan rahat nefes alıp veremezse özelikle kalabalık ortamlarda zorluk çeker. özellikle dedim çünkü yanlızken bile bu zorluktan şikayet eden kişilerde olabilir. Nefes alıp verme işlemi rahat olmamasından dolayı kalp atışlarında ufak ta olsa( daha şiddetli şarpıntılarada neden olur heyecana da baglı olarak ) bi ritm bozuluguna neden olur. bu da insanın heyecanlanmasına veya tedirgin olmasına neden olur. Herkesin kendisine baktıgını sanar. Bir hata yapmaktan korkar.. Böyle insan da sosyal ortamlar da bulunmaktan kaçınır..
Daha ayrınıtlı yazmak isterdim ama çıkmak zorundayım şimdi..
Saygılar..

Bu arada burda sormaya çekindiginiz sorunlarınızı özel mesaj atarsanız ardımcı olmaya çalışırım...

Kendinize iyi bakın...
Unutmayın , Günü güzel kılmak biraz da sizin elinizde.... :!: