Nasılsınız

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

Merhaba,
Ben size bir şey soracağım.Forumdaki bazı arkdaşların dediğine göre SF ömür boyu kurtulunmayacak, tedavisi olmayan -varsa da henüz bulunmamış- tamamen fizyolojik bir rahatsızlıkmış. Öyle mi?
Bir de olumlu düşünmenin SF üzerinde etkisi nedir? (burda kendini kandırmaktan ya da pollyannacılıktan bahsetmiyorum)
teşekkürler
İste, inan, sahip ol
Kullanıcı avatarı
chilbir

Mesaj gönderen chilbir »

biraz uzun oldu ama lütfen okuyun...ben geçen sene aynı senin gibi düşünüyordum psikiyatriste gittim tahmin ettiğim ilacı verdi bana (aurorix)günde 600mg a kdar kullandım. 4 aydan sonra etkisini farkedilir düzeyde gördüm.artık eskisi kadar çok düşünmüyordum daha rahattım.alkolü azalttım bunun sayesinde.sonra kız arkadaşım oldu(bu da ilerlemenin göstergesidir)sonra ilacı bıraktım(neyime güvenerek?bilmiyorum:))sonra bi kaç ay içnde yine eski halime dönmeye başladım.kız arkadaşım terketti .gerçek manada depresyon yaşadım.bu arada okulum bitmişti.iş bulamıyacam telaşı ,dayımlarda kalmanın verdiği eziklik ,maddi sorunlar gibi sebeplerden dolayı bir anda eski halime dönmüştüm.sonra beni anlayan,en azındn benim kendimi rahat hissettiğim insanlar sayesinde kendime geldim.iyileştim mi hayır ama ne yapıyorum?SAVAŞIYORUM.bugün işe girdim bilgisayar kursunda teknik sorumluyum.heyecanlandım korktum ama gittim.inanıyorum artık hayata dair daha güzel düşüncelerim var.mutlu ol kendini sev kendine güven.diğer insanlardan zaka yetenek bilgi olark hiçbir farkımız yok bugun oraya gittiğimde korktuklarımın hiçbiri olmadı.aksine orada çalışanlardan daha çok şey bildiğimi gördüm.lütfen içimzdekini artık biz yönetelim arkadaşlar korkularımız hayallerimiz değil.hayat gerçeğin ta kendisi biz birşey yapsak da yapmasak da o devam ediyor.
---->Kerry "The Müslüm" King :)
psıko_rehber_danısman

Mesaj gönderen psıko_rehber_danısman »

---baykal7777 e
şirketim yakınlarda benden bir sunum hazırlamamı isteyecek ve bunu yapabileceğimi sanmıyorum. ve baştan buna inanmayarak kaybettiğimin farkındayım. Keşke elimde sihirli bir değnek olsada sizi hemen bu darbogazdan kurtarabilsem...durumunu gayet güzel analiz etmişsin zaten bu bilince sahip bir insan mücadeleden niye kaçsınki ? yapman gereken tek bir şey var: cesaretini toplayıp o sunumu başarmak.. Unutma : mücadele etmediğin sürece bu korkuların ömür boyu karşına çıkacak. Kendin de söylemişsin ya baştan buna inanmayarak... doğru cevapları zaten biliyorsun. İhtiyacın olan tek şey biraz cesaret. ÖNERİ: sunumu yaparken "Bilgim ve zekam sayesinde 9 ay içinde birçok eski çalışanı geride bıraktım" motivasyon cümlesini içinden sürekli tekrarla. Söylemeside kolay,yapmasıda kolay... yeterki sen değişmeye istekli ol.

--gkçe ye
Sfobi tamamen fizyolojik bir hastalık değildir.Genetik nedenleride vardır serotonin ve dopamin gibi hormonların düzensizliği vb..Fakat ortaya çıkmasında ailenin yetiştirme biçimi ve çevre en önemli faktörlerdir. Genellikle Özerkliğe-girişimciliğe karşı şüphe ve utanç denilen psikososyal dönemde temeli atılan bir hastalıktır..

Mücadele gücünden yoksun kişiler için ömür boyu devam edeceği söylenebilir.Olumlu düşünmek elbette faydalıdır fakat değişmek için çabada gösterilmelidir.Tek başına bi anlam ifade etmez..

--chilbir e
Forumdaki bi çok ark.a örnek olacak güzel işler başarmışsın.Tebrikler.
psıko_rehber_danısman

:? Arkadaşlar hesapta olmayan bazı aksilikler nedeniyle forumdaki yazılarıma ara vermek zorundayım hepinizden özür dilerim yeniden görüşebilmek ümidiyle sağlıcakla kalın...
Psycho

Mesaj gönderen Psycho »

Depresyonun gerçekten tedavisi varmı? tam manasıyla kurtulunabliyormu
Psycho

Mesaj gönderen Psycho »

pardon üstteki yazıyı görmemişim o zaman bende bu soruyu helpere sorayım
psıko_rehber_danısman

---Merhaba Maverick

Depresyonda yapılacak tedaviler genellikle 2 ile 6 ay arasında sürer ve ilaç tedavisi ile birlikte bazen psikoterapi uygulanır günümüzde depresyon için kullanılabilecek tıbbi tedaviler ve ilaçların sayısı çok çeşitlenmiş ve kalitesi arttırılmıştır kullanılacak olan ilaçların mutlaka hekim gözetiminde alınması ve gerekli olan zaman süresinin aşılmamasına dikkat edilmesi gerekir

Bunlar tam olarak yapılırsa depresyon kalıcı olarak tedavi edilebilir
şirinş

Mesaj gönderen şirinş »

merhabalar... şu anda biraz köyüyüm yukardaki yazıları okuyamadım belki cevabı orda vardır ama ben yinede sorayım. psikolojik tedavi görüyordum ama kendi kendime bırakma kararı aldım çünkü ilacın yada konuşmaların bir faydasını göremedim yanlış mı yapıyorum acaba. lisede de yani bundan bi 6 sene öncede tedaviyi yarım bırakmıştım biraz sabırsızım galiba... ben ne yapıyım şimdi psikitr yardımı bana boşa gibi geliyor.
psıko_rehber_danısman

Sizlerden daha samimi sorular bekliyorum

Bazı arkadaşların yönelttiği sorular çok basit içerikli yani cevabını kendi mantığınızı kullanarak ta bulabileceğiniz sorular..demek istediğim şu kendimize karşı dürüst olalım yani sizi gerçekten rahatsız eden durumlar neyse onları sorun--gerçek sorunlarınızı kamufle etmeye uğraşmayın buda bi çeşit mükemmelliyetçilik yani forumdaki insanlara "benim fazla bi hastalığım yok" izlenimi verebilmek için madalyonun görünmeyen yüzünü saklamaya çalışmak..ama bu nereye kadar işe yarar sizce arkadaşlar?
psıko_rehber_danısman

---Merhaba Şirinş
Teşhisini,tedavi geçmişini ve şuanki klinik durumunu bilmeden sana %100 geçerli bir bilgilendirme yapamam sadece burada yazdıklarına bakarak bi yorumda bulunabilirim herkesin anlayabilmesi için açıklamalarımı basit cümlelerle ifade etmeye çalışacağım

Şöyle bir durum var hastalığı ne olursa olsun uzun süre ilaç kullanan kişi birden bırakmayı seçerse yoksunluk sendromu denilen durumu yaşar yani ilacın etken maddelerinden mahrum kalan beyin rastgele hormon salgılamasına başlar bu yüzden homeostatis yani dengelemede sorun başlar...senin yaşadığın da böyle bir druma benziyor.

İşin ilginci psikiyatrik ilaçların çoğu placebo etkisindedir yani gerçekte hiçbir iyileştirici özellikleri yoktur kişi bunun tersine koşullandığı için iyi geldiğini zanneder ayrıca uzun süreli kullanımlarda çeşitli organların (karaciğer vb.)tahribatına yol açar yani bir tarafı iyileştirmeye çalışırken başka bir kısıma zarar verir

Peki napalım o zaman kimse ilaç kullanmasın mı gibi bi soru akıllara gelebilir şahsi fikrimi sorarsanız evet kullanmayın derim çünkü placebo etkisini tersine değiştiren zihin isterse ilaç desteği olmadan da hastalığı yenebilir hemen herkes bu potansiyele sahiptir

Psikotik rahatsızlıkların akut dönemlerinde ilaç desteği mutlaka şarttır bunu sağlayan bi sürü psikotrop,nöroleptik vs. ilaçlar var fakat hiçbir ilaç &100 iyileştirici özelliğe sahip değildir Sosyal fobi,anksiyete,okb veya depresyon gibi nevrotik kökenli hastalıklar ilaç desteği olmadan da yenilebilir.İrade-cesaret-özgüven...hiçbir ilaç bu üç özelliğin sağladığı faydaya ulaşamaz bunlar olmadan ilaç kullanmanın bi mantığ ve anlamı varmı sizce?

Sevgili şirinş hiçbir terapist hastasına "artık iyileştiniz ve ilaç kullanmanıza gerek kalmadı" demeyeceğine göre karar senin..
prizma

Mesaj gönderen prizma »

psıko_rehber_danısman yazdı::? Arkadaşlar hesapta olmayan bazı aksilikler nedeniyle forumdaki yazılarıma ara vermek zorundayım hepinizden özür dilerim yeniden görüşebilmek ümidiyle sağlıcakla kalın...
Geri gelmenize sevindim:))Uzun aralar vermeyelim lütfen :cry:
psıko_rehber_danısman

---Merhaba ve tşk Prizma
Hepimiz insanız sonucta ve hayat aksiliklerle dolu bende bunun bazı orneklerını yasadım dogal olarak aradakı zaman boslugunuda sızlere duyurmak ıstedıgım ıcın yukarıdakı yazıyı belırtmıstım Denetımım dısında bır gecıkme olmasına ragmen sızlerle yaptıgımız paylasımlara duydugum saygıdan dolayı ozur dılemıstım Yoklugumu hıssettırebıldıysem ne mutlu bana Sızlere yardımcı olabılmek banada mutluluk verıyor

Daha öncede söylemiştim aslında bu forumdakı insanların kültür duzeyine bakınca bana fazla bi iş düşmüyor doğru cevapları zaten biliyorsunuz ve harekete geçtikten sonra çoğunuz değişebilecek potansiyele sahipsiniz fakat şuvar kullanılmayan yetenekler zamanla köreliyor o yüzden geç kalmdan bişeyleri başarmak ve bunu ilereyen yaşlara sarkıtmadan başarmak zorundayız

Zamanım elverdiği sürece bu forumda sizlere yardımcı olmaya devam edeceğim fakat dediğim gibi benimkisi sadece rehberlik asıl güç sizin içinizde ve bu gücü harekete geçirecek olanda sizlersiniz!
Psycho

Mesaj gönderen Psycho »

psıko_rehber_danısman yazdı:---Merhaba Maverick

Depresyonda yapılacak tedaviler genellikle 2 ile 6 ay arasında sürer ve ilaç tedavisi ile birlikte bazen psikoterapi uygulanır günümüzde depresyon için kullanılabilecek tıbbi tedaviler ve ilaçların sayısı çok çeşitlenmiş ve kalitesi arttırılmıştır kullanılacak olan ilaçların mutlaka hekim gözetiminde alınması ve gerekli olan zaman süresinin aşılmamasına dikkat edilmesi gerekir

Bunlar tam olarak yapılırsa depresyon kalıcı olarak tedavi edilebilir
:D :D
iyide ben 2 yıldır depresyondayım son 1 yıl boyunca ilaç kullandım fayda etmedi ve her geçen gün biraz daha batağa saplanıyorum
denemediğim bir tek uyuşturucu kaldı
Terapistler saçmalıyor haplar uyutuyor bitki çayları kişisel gelişim kitapları
nafile
yok yok yok
psıko_rehber_danısman

Maverick yazdı: denemediğim bir tek uyuşturucu kaldı
---Sevgili Maverick bu cümlen, senin alkol kullanan bir depresyon hastası olduğunu düşünmeme yol açtı. Yanılıyorsam beni hemen düzelt fakat ilaç ve alkolü birlikte kullanıyorsan aşağıda yazdıklarımı dikkatli okumanı öneririm:

Depresyonda olan pek çok insan, aynı zamanda alkol kullanımı ile ilgili sorunlar yaşarlar. (Bu arada alkolde bir tür uyuşturucudur). Bazen depresyon ön plana çıkar ve insanlar alkolü depresyondan kurtulmak için bir araç gibi kullanamaya çalışır. Fakat uzun vadede alkol durumu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. Bazende alkol kullanımı ön plana çıkar ve depresyon alkol kullanımından, alkolü bırakmaktan yada alkol bağımlılığından kaynaklanabilir.

Ve bazen hangisinin önce geldiğini kestirmek mümkün olmayabilir. Burda anlatılmak istenen önemli nokta, her iki problemi de yaşıyorsanız (Hem depresyon, hemde alkol kullanımı) ne kadar çabuk tedaviye başlarsanız o kadar sizin için iyi olur. Her iki problemde birbirini daha kötüleştirir ve daha büyük sorunların ortaya çıkmasına yol açar; Bağımlılık yada İşten atılmak gibi.
prizma

Mesaj gönderen prizma »

]
psıko_rehber_danısman yazdı: -değersizlik kalıbı-güvensizlik kalıbı
-cesaretsizlik kalıbı-önemsizlik kalıbı-yetersizlik kalıbı-kuşku kalıbı-olumsuzluk kalıbı-başarısızlık kalıbı-korku kalıbı-öfke kalıbı -endişe kalıbı-huzursuzluk kalıbı-beklenti kalıbı-para kalıbı-iş hayatı kalıbı-eleştirilme kalıbı-kendini ifade kalıb-yoksulluk kalıbı-bitmek kalıbı-inatçılık kalıbı-müdahale kalıbı -üşenme kalıbı-yargılama kalıbı-baskalarını suçlama kalıbı[psiko_rehber_danısman
[/color]
Ben bu kalıpları alayım.Prizma kurabiyesi yaparım,tam bana göre :D ...

Yazdıklarınızı okudukça bu işin tedavisinin ilaçla filan olamayacağına iyice inanmaya başladım.
Hayatının çoğunu bu kalıpların içerinde şekillenerek geçirmiş bizler,farklı kalıplara girmekte çok zorlanıyoruz.Katılaşmışız yani,yeni kalıplar için biraz sıvılaştırılmaya ihtiyacımız var.Bu sıvılaştırılma,yeniden başlama dönemini başlatmakta tavsiyeleriniz ne olur.Geçmişi silemeyeceğiz.Unutmak da zor.Düşünmemek için neler yapabilirz?Ya da düşünmeli miyiz?Bilinç altında o günlere gidip ordamı çözmek gerekir acaba sorunları?Yoksa tamamen yeni bir başlangıç için mi koşullanmalıyız?