Nasılsınız

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
alkanemir

Ters Yüz Olmuş Ruh Hali

Mesaj gönderen alkanemir »

Hocam bu konu hakkında kaynak bulabilirmiyim?
İlginç bir tespit.. Dikkate almalıyım.
Öneriniz denemeye değer buldum.
Psikolog mu? Yoksa Psikiyatri mi? Önerirsniz?
Okumamızı önerebileceğiniz bir kitap söyleyebilirmisiniz?
Saygılarımla.
psıko_rehber_danısman

Mesaj gönderen psıko_rehber_danısman »

Özgen İmamoğlu nun yaşadığı sapkınlık, bir meslektaşı olarak beni de üzüyor elbette Bu örneği vermemin sebebi Psiko sorunların veya anormal davranışların her insanda görülebileceğini vurgulamaktı. Psikolojiyle uğraşan kişilerde bile...

Alkanemir Bey etik ve bilimsel açıdan uygun olmayacağı için burada sizin hakkınızda teşhis söylemedim Fakat dediğim gibi sizde SFden daha farklı bazı durumların belirtileri var Naçizane önerim "psikiyatrist e" gidip muayene olmanız.Psikologların ilaç yazma yetkileri yoktur Birtakım kişilik testlerinden hatta gerekirse nörolojik kontrollerden geçmeniz...Doktorunuz gerekli gördüğü işlemleri uygulayacaktır o yönden içiniz rahat olsun. Bütün bunların sonucunda hastalığınızın gerçek adından emin olabilirsiniz.

Ha ondan sonra ilaç ve tedaviye devam etmek veya bırakmak...tamamen sizin seçiminize kalmış bir konudur.
psıko_rehber_danısman

Kitap önerisi : VAROLUŞÇU PSİKOTERAPİ / IRVIN YALOM

Forumdaki kitaplar bölümünü inceledim önerilen bazı kitaplar ilgimi çekti GKÇE arkadaşın MAVİ TÜY kitabını almayı düşünüyorum.

Alkanemir Bey irade ve cesaret her hastalığın ilacıdır fakat bazı kritik durumlarda Psikiyatrik tedavi acil durum önlemi olarak kullanılabilir. "Bu yaşta hala neden yaşıyorum bu sorunları" gibi düşüncelerle kendinizi suçlamayın... Psikoloji bitirip yüksek lisans yapıp yine de Anti Depresan kullanan çok sayıda insan tanıyorum ve biliyorum. Bu kısa hayatı yaşamaya bakalım, gereksiz ayrıntılara takılmadan...

Sevgiyle kalın
alkanemir

Şükran

Mesaj gönderen alkanemir »

Çok teşekkür ederim.
Saygılarımla...
sessiz

Mesaj gönderen sessiz »

ben kendimi bildim bileli heyecanlıyım kızarma kalp çarpıntısı hızlı nefes alma yani her türlü sıkıntı bende mevcut kendi bildiğim şeyleri söylüyemiyorum çok iyi bildiğim şeyleri konuşamıyorum normal sıadan geyik muhabbetini bile yapamıyorum iki kişi bile olsa heyecandan öleceğimi sanıyorum arkadaşlık kuramıyorum kurmaya çok teşebbüs ettim ama nedense insanlar benden kaçıyorlar nadirde olsa iki laf etmeye kalksam dinleyen kimse olmuyor özsaygımı kaybettim kendimden yaşadığım bu saçmalıklar yüzünden nefret ediyorum çok alıngan oldum başkalarının konuşmalarını bile kendi üzerime alıyorum her bakış her gülüş her laf bana batıyor kendi kendime dertlenip kahroluyorum toplum içinde sıkılıyor toplumdan kaçtıkçada bunalıyorum yalnızlıktan nefret ediyorum ama beni seven kimse olmadı hep dışlandım nedensizdi üstelik insanlara yardımlar ettim hatalarını kabalıklarını görmezden geldim iyi niyetimi suistimal ettiler kullanıldığımı hissetmek beni iyice kahretti yani birtürlü yaranamadım sosyal olmak için gerçekten çaba harcadım beceremiyorum sanki illetliymişim gibi benden kaçan insanlar gördüm her defasında ne çok konuşarak bunalttım nede susarak sıktım orta yolu denedim ama nafile ben lanetlenmişim
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

psıko_rehber_danısman yazdı:Kitap önerisi : VAROLUŞÇU PSİKOTERAPİ / IRVIN YALOM

Forumdaki kitaplar bölümünü inceledim önerilen bazı kitaplar ilgimi çekti GKÇE arkadaşın MAVİ TÜY kitabını almayı düşünüyorum.
İlginizi çekti demek? Gerçekten çok güzel bir kitap, hayata bakış açımı büyük ölçüde değiştirdi diyebilirim, birçok kişininkini de değiştirmiş.
İste, inan, sahip ol
prizma

neden???

Mesaj gönderen prizma »

Sevgili psiko rehber danışman;
Bir sualim var.Öyle zaman oluyor ki;Normalde sıkıntı çekeceğim bir ortamda çoook rahatım,kendimi denemek için zorluyorum,terliyim kızarıyım diye olmuyor.Hatta herkes beni dinleyecek şekilde konuşabiliyorum bazen.Kimi zamanda hiçbir alaka yokken, huzursuzluk yokken aniden problem yaşamaya başlıyorum.Bunun sebebi ne olabilir? Önceden şartlanmayla ortama girsem tamam anlıcamda,hiçbirşey yok olumsuz aniden başlıyıveriyor,aklım karıştı.
Kullanıcı avatarı
rojin

Mesaj gönderen rojin »

merhaba verdiğiniz bilgiler çok güzel inşallah banada faydalanabileceğim bilgiler verirsiniz gerçi diğer arkadaşlara verdiğiniz cevaplardanda faydalacam,
Bende de kendimi önemsiz hissetme hissi çok çok fazla. Yani bir ortamda benden daha güzel,daha sosyalci ya da kariyer olarak daha üstün birileri varsa ben orda kendimi çok önemsiz hissediyorum . Böyle hissetmemde normal çünkü herkes onlara daha çok saygı gösteriyor .Yani ben ne konuşursamda kimse ilgilenmeyecek, önemsemeyecek gibi geliyor bana .Diğerleri daha üstün diye düşünüyorum bunu yenmem için ne yapmam gerekiyor .
Bir de şunu sorayım ,birileyiyle tartıştığım zaman ona vereceğim en güzel cevaplar hep sonradan aklıma geliyor yani iş işten geçtikten sonra keşke o anda aklıma gelseydi diye hayıflanıyorum ama bu heralde sf ile ilgili değil bilmiyorum
Çok teşekkür ederim......
gece

Mesaj gönderen gece »

Rojin merhaba, rojin çok bir isim anlamını bilmiyorum fakat söylenişi çok rahat.

dikkatimi çekmesi belki de rojda (gündoğumu) ismini çok sevmemden. bir aralar takma isim olarak nette kullanmıştım. sözünü ettiğin durumu ben de yaşıyorum daha doğrusu bazı insanların yüksek kariyerdeyim diye basbas bağıran insanların yanında oluyor.

fakat yüce insanların yanında hiç yaşamıyorum.

dediğin gibi sonradan akla geliyor olması; beğenilmeme kaygım ve korkum, tarif ettiğin kişilere güven duyamama, onların insanı sınava tabi tutarmış gibi, senin bilgini ölçmeye yelternir sözler sarfederlermiş gibi hoş olmayan bir denemeye girmişler gibi konuşmaları, soru sorarak öğrenmeni sağlama yolunu bir şekilde tıkıyor olmaları, onların sohbet ederken bu güven ortamını hazırlama kaygısı ve empatisinden mahrum olmaları,,,

yani eşitliği sağlayamamaları; denir ya konuşmacının en çok dikkat etmesi gereken nokta konuştuğu kişi ya da kişilerin seviyesine uygun bir dil, lehçe, vücut dili vs kullanacak kadar iyi bir kariyer edinmemiş olmalarına ne dersin?

bilgi noksanlığı her iki taraf için de söz konusu.

çok anlamlı konuşmaları herkes anlayamayabilir. yani düz ve yalın konuşma tercih edilseydi, şöyle de diyebiliriz; içi ve dışı bir olsaydı, o,korkup beynimizi boş tabloya çevirmemize zemin hazırlayan arkadaşlarımızın, büyüklerimizin vs... her kimlerse,bilmiyorum bu sorunları yaşar mıydık?

rojin yazdı:merhaba verdiğiniz bilgiler çok güzel inşallah banada faydalanabileceğim bilgiler verirsiniz gerçi diğer arkadaşlara verdiğiniz cevaplardanda faydalacam,
Bende de kendimi önemsiz hissetme hissi çok çok fazla. Yani bir ortamda benden daha güzel,daha sosyalci ya da kariyer olarak daha üstün birileri varsa ben orda kendimi çok önemsiz hissediyorum . Böyle hissetmemde normal çünkü herkes onlara daha çok saygı gösteriyor .Yani ben ne konuşursamda kimse ilgilenmeyecek, önemsemeyecek gibi geliyor bana .Diğerleri daha üstün diye düşünüyorum bunu yenmem için ne yapmam gerekiyor .
Bir de şunu sorayım ,birileyiyle tartıştığım zaman ona vereceğim en güzel cevaplar hep sonradan aklıma geliyor yani iş işten geçtikten sonra keşke o anda aklıma gelseydi diye hayıflanıyorum ama bu heralde sf ile ilgili değil bilmiyorum
Çok teşekkür ederim......
gece

Mesaj gönderen gece »

işin ilginç yanı, internet gibi son derece güvensiz bir ortamda bir kayıt ortamında,, liste sayısına rağmen az sayıda kişi de olsa,ne kadar istendik biçimde duygu ve düşüncelerini, fikirlerini, beğenilerini açıklayabiliyor.

bence şuna dikkat etmek gerek dünya sosyal fobiden ibaret değil.şu uyarı mutlaka daha önce yapılmıştır arkadaşlarımız tarafından, hatırlatmak istiyorum: sanal dünyada gezinen kişilerin çoğu sosyal fobilidir yapılan eski bir araştırmaya göre. gazetelerde haber olmuştu. sosyal çekilmeyi tetikleyen en büyük tehdit gençler için internetin kütüphane kütüphaneyi de aşan bir enformasyon ortamı olduğunu unutarak kendilerini psikyatri konusuna sf ye kanalize etmeleridir. yabancı dil bilenlere sözüm yok, iyi bir araştırmacı olanlara da.

şimdi bir saatten fazladır buraya yazıyorum, bi sürü zamanım gitti, bakmıyım çıkıyım bu gruplardan diyorum çıkamıyorum da.

buna ne dersiniz arkadaşlar?benim için bugün böyle oldu yarın başka işlerim var ve oturmayacağım yazmak için sizlere. fakat tahminimce evden çıkmayan çıkamayan internet bağımlısı olan bu nedenle asosyalleşen kişiler doğuyor. hemen bir değişiklik yapmak gerekiyor yoksa duurp dururken fobili olmaya başlayabilir insan.
Kullanıcı avatarı
rojin

Mesaj gönderen rojin »

ismimi beyendiğine sevindim gece anlamı - hayat güneşi- internet aslında çok kötü bir şey değil eğer doğru yolda gidiyorsan yani bilgi edinme amaçlı kulanırsan ben öyle yapıyorum bak mesela bu siteden çok faydalı bilgiler edindim.
birde çok zor yazmışsın yazını ya da benim anlama kabiliyetim düşük biraz iki defa okudum daha yeni anladım :)
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

İnsanların önemli olduğunu belirleyen faktörler bunlar değil. Her insan önemlidir bir kere. Sana da saygı duyuyorlardır. Kendine saygı duyan başkalarına da duyar. Birie saygı duymayan kendine duymuyordur. Ama sen kendine saygı duymazsan kimse de sana duymaz söyleyeyim... Yani başkaları ne der olayını aşmaya bak kendini çok rahat hissedeceksin...

rojin yazdı:Yani bir ortamda benden daha güzel,daha sosyalci ya da kariyer olarak daha üstün birileri varsa ben orda kendimi çok önemsiz hissediyorum.....
gece

Mesaj gönderen gece »

rojin yazdı:ismimi beyendiğine sevindim gece anlamı - hayat güneşi- internet aslında çok kötü bir şey değil eğer doğru yolda gidiyorsan yani bilgi edinme amaçlı kulanırsan ben öyle yapıyorum bak mesela bu siteden çok faydalı bilgiler edindim.
birde çok zor yazmışsın yazını ya da benim anlama kabiliyetim düşük biraz iki defa okudum daha yeni anladım :)

Rojin -hayat güneşi- merhaba,

evet internet "evrensel kütüphane" belki de...başından beri (sanırım 2000 li yıllarda bilgisayar edindim)çıktı almadan okuyorum. önce sadece gazeteleri okuyordum. bilgisayar başında fazla kalınca bazı fiziksel sorunlar başgösterdi. hala çıktı laıp okuma şansım yok. daha doğrusu öncelikli alınması gerekn önlemleri almayı ihmal ettiğimi şimdi şimdi farkediyorum.

son derece kötü kullandım bu arada interneti, kendimi donanımımı gerçekleştirmeden, başkalarına yardımcı olmaya kalkışmak çok yanlışmış bunu öğrendim.

interneti yaşam alanımda son derece öğretici kullandığımı da düşünüyorum. fakat kulağını tersten göstermeye hiç gerek yok.

sanırım aptal aklını kullanamayan bir insanım, farkettim biraz biraz, sanal dünya bana durumumu farkettirdi, bu nedenle tşk. borçluyum. bizim dönemimizde teknolojinin, bilgisayarın, ele geçiriciliğinden, herkesin kayır altına alınacağından söz edilirken zaten bunlar yapılmıştı, bilgisayar türkiye ye ne zaman geldi tarihe bakmak gerek. ya da ne zaman geldiği bize söylendi, kimler önce kullanmaya başladı.

bunları içimizde bilmeyen yoktur, benden başka.

ben hastayım şizoaffektifim, şizofrenim, mania depresifim hoşgörün diyemeyeceğim, bunu hiç bir zaman yapmadım yaptıysam da hata yapmışım, hafıza sorunum olduğu için yaptıysam da diyorum.fakat hafıza sorunum var diye de olağanüstü kötü işler yapıp sonra hatırlamayan bir değilim. herşeyi, zaman zaman, birebir, tek, tek (gerçekten unutabilsem, unutmuş olsam, bu denli üzgün ve marazlı dış görünümüm olmazdı)hatırlıyorum.

okuduklarını anlayamamak bir üniversite öğrencisi için ne demektir?

okuduklarını unutmak, neden sonuç ilişkisilerini kuramamak, yorumlayamamak, ilaçlara mahkum olmak? bunlar çoğumuzun yaşadığı, tanıdığı durumlar. çok zor!

hani bir de hiç konuşamama, susma, sessizlik ve bundan utanma, Aziz Nesin in anılarında da vardır bu.susmak salak anlamına gelir. salaklık masturbasyon yapmaktan kaynaklanır, ergenlik sivilceleri, masturbasyon yapmaktan kaynaklanır, diye öğretilir, doğrusu nedir, kim sahip çıkacaktır, önlemi nedir? bir aile de başınız ağrıyorsa birsinin size limon suyu hazırlayıp getirmesi bu kadar mı zordur?? bilmiyorum ROJDA.

saçmalıyorum, içimizden bir arkadaş bana bir eleştiri getirmişti;

"kendi bilinç altını sergiliyorsun yazma!!!" vay be ne büyük suç işliyor muşum da haberim yokmuş.

Artık yazmayacağım, ve tıpkı 17 yıl boyunca olduğu gibi susacağım, hem dışarda hem içerde. bu kararımı uygulayabileceğimi sanmıyorum, siz de buna inanmadınız değil mi?

Bilenler, akıllı olanlar, zeki olanlar, birbirne yalakalık yapanlar, köşeyi dönmek için delileri kullananlar, kral olmak için dostunu bıçaklayanlar, brütüsler konuşsun, sezar konuşsun. anlatsın, felsefeciler zaten görevlerini yerine getiriyor.

sen zekisin hem de akıllısın Rojda, kendinde arama herşeyi, Gökçenin dediği gibi önce bi bakmalı insan ne diyor nasıl söylüyor, anlamadıysa soru sormaya teşvik edilmemişse de sormalı. soru sormayı bilmeyen bir emekli öğretmenim ben. suçlu ilan etmek için peşimdeler.

davacı kanıt göstermek davalı da yemin etmek durumundadır.

peki,, ben ilaçlarımın dozunu artırıyorum ve uyumayı tercih ediyorum.

sanırım Rojda yine 2 iki kez okumak durumunda bırakacağım seni. çünkü karışık karman çorman, söz salatası, yapan bir insanım. konudan konuya atlar, bende bu şekilde isyan ederim, zaman zaman suskunluğuma.dopamin dengemi kendim kurmak isterdim mümkün olsaydı. fakat bizler denek olduk gönüllü değil, denek olduğundan haberi olmayan deneklerdik.

600mg melleril, 300 mg melleril le büyüyen bir nesil, ne diye büyüsün ki?

ben büyükleri hiç sevmedim bu yüzden büyümek işime gelmedi.

Sevgilerimle...
psıko_rehber_danısman

Re: neden???

Prizma merhaba,
yazdıklarınıza göre birşey söylemek zor ama panik atak gibi görünüyor
prizma yazdı:Sevgili psiko rehber danışman;
Bir sualim var.Öyle zaman oluyor ki;Normalde sıkıntı çekeceğim bir ortamda çoook rahatım,kendimi denemek için zorluyorum,terliyim kızarıyım diye olmuyor.Hatta herkes beni dinleyecek şekilde konuşabiliyorum bazen.Kimi zamanda hiçbir alaka yokken, huzursuzluk yokken aniden problem yaşamaya başlıyorum.Bunun sebebi ne olabilir? Önceden şartlanmayla ortama girsem tamam anlıcamda,hiçbirşey yok olumsuz aniden başlıyıveriyor,aklım karıştı.
Epsilon
kendini sadece akademik hedeflere adamamaya çalış İç dünyana daha fazla zaman ayırırsan bu sorunlarından daha çabuk kurtulabilirsin

Sevgiyle kalın
gece

Re: neden???

Mesaj gönderen gece »

slm hocam,

iç dünyaya zaman ayırmanın yöntemi nedir? iç dünya nedir? kendimize saygı ve sevgi duymak mıdır herşeyden, herkesden önce? çok kısaca açabilir misiniz? benlik saygısından mı söz ediyorsunuz?

sevgiler

psıko_rehber_danısman yazdı:Prizma merhaba,
yazdıklarınıza göre birşey söylemek zor ama panik atak gibi görünüyor
prizma yazdı:Sevgili psiko rehber danışman;
Epsilon
kendini sadece akademik hedeflere adamamaya çalış İç dünyana daha fazla zaman ayırırsan bu sorunlarından daha çabuk kurtulabilirsin

Sevgiyle kalın