Sosyal Fobi için uygun meslek ?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
Diren

Sosyal Fobi için uygun meslek ?

Mesaj gönderen Diren »

Henüz meslek seçimi yapmayanlara yardımcı olabilir misiniz ? Sosyalfobikleri rahat ettirecek meslekler nelerdir ?

Şu an kararsızım. İnsanlarla çok muhattap olmadığımız bir meslek mi ? yoksa sosyalfobinin üstüne gidebileceğimiz bir meslek mi seçilmeli ?
Üstüne gideriz ama ya ters teperse. Bu durumda mesleğinden de hayatından da tiksinir.

Örnek verecek olursam bir elektrik mühendisi iyi bir okul bitirse bile ortalama 1.5-2.5 milyar maaş alırlar. Kafamdaki bir diğer meslekte Petrol ve Doğalgaz mühendisliği. Sadece üç okulda var ve her biri 50 şer mezun veriyor. Dolayısıyla iş bulma garantisi var ve maaşları dolgun. Tecrübesiz yeni mezun biri bile 5 milyar civarı maaş alıyor. Bu miktar tecrübeye ve yetenek, eğitime göre 10 bin üstüne çıkabiliyor. Rusya gibi bölgelerde çok uluslu şirketlerde ise bu para katlanıyor.

Kötü yanları sosyal yanları hiç olmuyor. Bir ay 5-6 metre çapındaki konteynırlarda yatıyorlar. Bir ay araziden gelip tatil yapıyorlar. Sonra tekrar bir ay sahaya gidiyor. Şimdi düşünüyorum eğer başka bir meslek yaparsam sosyal fobi yi üstüne giderek yenebilirim. Bir taraftanda yenemezsem diye korkuyorum. Yenemediğim taktirde bu meslek benim için ideal ama kararasızım bu yüzden.

Sizinde kafanızda sosyal fobi için uygun diyebileceğiniz meslekler var mı ?
Kullanıcı avatarı
0nur

Re: Sosyal Fobi için uygun meslek ?

Mesaj gönderen 0nur »

Ofis ortamında çalışabileceğin meslekler uygundur. Sosyal yönden fazla zorlamaz hemde tamamen asosyal yapmaz.
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

Bu konu daha önce de açılmıştı O başlığa kütüphane görevlisi veya devlet memurluğu yazmıştım.
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

tonyukuk yazdı:Bu konu daha önce de açılmıştı O başlığa kütüphane görevlisi veya devlet memurluğu yazmıştım.
Doğru yolda ilerliyorum demekki. :)
sosyalfobi : geçici çekingen zar
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

Üstad sen olayı aşmışsın Y.lisans yapacam diyordun n'aptın ? Kişilik testi paylaşımın güzeldi
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

tonyukuk yazdı:Üstad sen olayı aşmışsın Y.lisans yapacam diyordun n'aptın ?
Valla bana göre bir iş olmadığına karar verdim. 5 yılda 270 makale yazan akademisyen başlığında da yazdım sebeplerini. Kedi-ciğer ilişkisi yok olayda kesinlikle (belirtme ihtiyacı hissediyorum sürekli :) )
tonyukuk yazdı:Kişilik testi paylaşımın güzeldi
Teşekkür ederim.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

öğretmenlik en ideal meslektir sf için.
eski nick : triyandafilis
fobikisosyal

Mesaj gönderen fobikisosyal »

Hastalığına göre meslek seçmek düşüncesi hastalıklı bi düşünce, bu tip düşüncelerden uzak durmak lazım, ortaya koyamadığın kişiliğine uygun, gönlünden geçen neyse odur uygun meslek.
Meslek okul gibi değil arkadaşlar, haya boyu sürüyor, değiştirmesi zor ve zahmetli, hayat da her tercih önemli, ama bu hepsinden önemli gibi.
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

ev erkeği ?
bulantı
brefendi

Mesaj gönderen brefendi »

SatasmaBana yazdı:ev erkeği ?
aynen. Değişsin artık bu düzen kadınlar çalışsın biz evde duralım.
globall

Mesaj gönderen globall »

Hareketsiz meslekleri şimdi olsa seçmezdim. Hareketsiz mesleklerle insan hasta oluyor. Önce belin, sonra boynun, sonra kanın, hormonların.... hepsi zamane hastalıkları... Hepsi zamanın hareketsiz mesleklerinden türeme ekosistemi bulmuş belalar....
xact

Mesaj gönderen xact »

Sosyal fobiye iyi gelecek meslekler bence sosyal fobiyle yüzleşmemizi sağlayabilecek mesleklerdir. Zıt meslekler sıralamak isterim o yüzden.