kendimi çok gizliyorum. önerilerileriniz neler?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
star2

kendimi çok gizliyorum. önerilerileriniz neler?

Mesaj gönderen star2 »

Merhaba arkadaşlar, yeni kayıt oldum ben,
size bir sorunumu danışmak ve sizlerden görüş almak istiyorum.
önce kendimi tanıtıyım biraz: 20 yaşındayım, fazlaca eleştirisel ve koruyucu bir ailede yetiştim, konuştuğum görüştüğüm samimi olduğum arkadaşlarım var, ailemle önemli sorunlarım yok.

benim sorunum: fikirlerimi toplum içinde savunamamak, yani insanlarla havadan-sudan, olaylardan konuşurum ama kimseyle konuşurken derine inmem, hep suyun yüzeyindeyim, hep yüzeysel konuşmalar. Bir de riske girmeyi hiç sevmem. "Bana dokunan-dokunmayan yılan bin yaşasın çünkü yılanlarla uğraşmak istemiyorum" ruh halindeyim. Basın tarafından, diziler tarafından, kısaca medya tarafından da bize dikte edilen: etliye-sütlüye karışanın başını rahat bırakmazlar, mesleğinden ihraç edilir, tehdit edilir, ailesi kaçırılır, ya da fişenir, dışlanır, türlü işkencelere maruz kalır vs. Bu düşünceler de beni nötr, kendi halinde, iyi bir dinleyici yapıyor fakat düşüncelerimi fikirlerimi hep yüzeyden- kimseye dokunmayacak şekilde ifade ediyorum.

Kısaca kendimi açık etmiyorum,

çocukluğumda şu soruları cevaplamaya çalışmıştım sonradan unuttum gitti; fakat o soruların cevabını bulmam benim hayat duruşumu değiştirecek bir etkiye sebep olabilir.
temel olarak 2 soru vardı,
1. biriyle dost olmak, onun düşmanıyla düşman olmayı mı gerektiriyordu, yani herkesle dostça yaşanabilir miydi?
2. insan inancını ya da değerlerini inkar etmesi için başına silah dayandığında, doğrusundan vazgeçmeyip ölümü göze alması mı yoksa o an için inkar edip sonradan intikam hırsıyla onlarla savaşması mı doğru olurdu?

Başınızı şişirdiyseniz af buyurun, düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağım.
nedim

Re: kendimi çok gizliyorum. önerilerileriniz neler?

Mesaj gönderen nedim »

Aramıza hoşgeldin.mutlu paylaşımlar dilerim...
citizen

Mesaj gönderen citizen »

nedim yazdı:Aramıza hoşgeldin.mutlu paylaşımlar dilerim...
Ben de aynı dileklerle...
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

kafayı çizmişsin star...
eski nick : triyandafilis
ugurd

Mesaj gönderen ugurd »

Öncelikle hoşgeldin star,

1.“Dostların üçtür; dostun, dostunun dostu, düşmanının düşmanı. Düşmanlarında üçtür; düşmanın, düşmanının dostu, dostunun düşmanı.” Hz. Ali
2. "Takıyyesi olmayanın dini de yoktur." Hz. Ali

*Takıyye tehlike anında imanı gizlemektir.
* Hz. Ali bütün islam mezheplerinin ortak görüşü olarak ilmin kapısıdır.
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

1. biriyle dost olmak, onun düşmanıyla düşman olmayı mı gerektiriyordu, yani herkesle dostça yaşanabilir miydi?
birini değerlendirirken sadece senin dostunun düşmanı olmasına bakarsan yanılabilirsin. senin dostun da yanılmış olabilir ve o kişi düşmanlığı hak etmiyor olabilir. herkesi birbirinden bağımsız değerlendirmek gerekir. ön yargı ve taraftarlık duygusuyla hareket etmemek gerekir.
2. insan inancını ya da değerlerini inkar etmesi için başına silah dayandığında, doğrusundan vazgeçmeyip ölümü göze alması mı yoksa o an için inkar edip sonradan intikam hırsıyla onlarla savaşması mı doğru olurdu?
gerçek inancını ve düşüncelerini gizlemen gerekiyorsa gizle bence. gizlenmiş şey sadece gizlenmiştir ama hala orada duruyordur bu yüzden bir sorun teşkil etmez.

sadece baskı veya zorbalıktan kaçmak için değil, karşındaki anlayamayacak kadar aptalsa da bazı düşünceler gizlenebilir. bir üçüncü durum da, sevdiğin ve seni seven biri düşüncelerin yüzünden yanlış yolda olduğunu zannedip üzülecekse onu üzmemek için de gizleyebilirsin.
de te fabula narratur
var

Mesaj gönderen var »

star2 yazdı:temel olarak 2 soru vardı,

Başınızı şişirdiyseniz af buyurun, düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağım.
1. Açıkçası umurumda değil. Bir kimsenin düşmanı sadece kendisini ilgilendirir. Benim düşmanım olmak zorunda değil. Fakat benim başkasıyla olan arkadaşlığımı sorguluyor cehennemin dibine** gitsin.
2. İnancımı kimse bilmek zorunda değil veya kimseye de söylemek zorunda değilim. Buna neden kafa yorayım ki. 'Beyin bedave' ama Allah herkese eşit vermiyor malesef. Boşuna nefesimi tüketeceğime kim nasıl istiyorsa onu düşünsün yada öyle bilsin. Hırs iyidir ama emek ve sabır ister. Sabırlı birisi değlimdir. Bu yüzden hırs da nadiren bana uğrar. Neden emeğimi intikam için tüketeyim ki?

Yoo başımızı şişirmedik. Ama mesajının tamamını okumayı tercih etseydim muhtemelen başımı şişirmiş olacaktım.

** bu ifade forum kuralları nedeniyle joker olarak kullanılmıştır. Bunun yerine Türkçe'mizin güzide sözlerini koyarak okuyabilirisniz.
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

[quote="star2"]

Herkesle dostça yaşayamazsın bir taraf seçmen gerekir yoksa yalnız kalırsın.Dostun dediğin kişi yalnışsa onun yanından ayrılabilirsin.Çıkar meselesi tabii,çıkarın zedelenmemeli.

Bir musevinin,hristiyan olmak için zorlanması gibi mi ? Yine çıkar önemlidir.(Bence) Uğrunda ölünecek bir değer yoktur."Ölsem yapmam" dediğim bir şey de yok.Şartlara uyum sağlarım.
bulantı
star2

Mesaj gönderen star2 »

arkadaşlar hoşbulduk,
yazdığınız cevaplar için teşekkür ederim.