sf.liler hangi mesleklerde çok başarılı olabilirler?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
gamlı baykuş
İletişim:

sf.liler hangi mesleklerde çok başarılı olabilirler?

Mesaj gönderen gamlı baykuş »

Arkadaşlar sosyal fobiklerin de mutlaka başarılı olduğu alanlar vardır öyle değil mi ?
Hammaddenin insan olmadığı işler bence bizim için daha uygun.Örneğin öğretmenlik,pazarlamacılık,halkla ilişkiler gibi alanlar bizim için kabus.
Ama tasarım,bilgi işlem,çevirmenlik gibi iş ve meslek alanları da kişilik özelliklerimize çok uygun.
Bence henüz meslek seçimi yapmamış olan arkadaşlar mesleklerini seçerken bir kez daha düşünsünler.
ben öğretmenim insanlarla uğraşmak yorucu bir sf.li için katmerli yorgunluk.Bunun yanında iletişim yeteneklerini geliştirmek için fırsat.Ama ben şimdiki aklım olsa daha teknik bir iş seçerdim.
sizce sf.liler başka hangi alanlarda başarılı olabilirler?
epsilon

,,

Mesaj gönderen epsilon »

Merhaba gamlı baykuş
cok önemli bi konu bu,malesef biz kendi sorunumuzu tam anlayamadığımız için,yanlış meslek tercihleri yaptık.
Ben de öğretmenlik bitirdim,ve dr um kesinlikle okulla ilgili meslek secme demesine rağmen,bunu sectim. Daha doğrusu acıkta kalmamak için,secmek zorunda kaldım .
Oysa herkesin karakterine uygun bir meslek mutlaka vardır.
karar

Mesaj gönderen karar »

bu çok doğru.meslekleri de kişilik yapımıza göre seçmeliyiz.örneğin insanlarla iletişim kuramayan biri için doktorluk ve avukatlık gibi meslekler oldukça zor.birde şimdi küçük yaşta çocuklarla bile iletişim kurmak büyük yetenek işi oldu.o kadar bilmişler ki.ben de öğretmen olucam ama bundan dolayı bir korkum yok.birilerine birşeyler öğretmek benim de her zaman ilgimi çekmiştir bundan zevk duyuyorum.ve okulu bitirdiğim zaman yenmek için çok büyük bir nedenim olacak.
turuncu

Mesaj gönderen turuncu »

evet tercümanlık mesela çok güzel, hep ilgimi çekmştr.ama yabancı dilim yok denecek kadar az bu ufak bi sorun:) yada edebiyetla uğraşmak, şair yada yazarlk yapmak.düşünsenize sahil kasabasnda ufak evinzden idare edebleceinz bi hayat gibi.dalga sesleri ve huzur..çok ama çok sevdğm bi arkadaşmla zaman zaman bunun üzerine konuşurz kulakları çnlasn daha çok projemez var:) bende tasarm yapıyorum end.ve grafk işleri.freelance olarak evden idare ediyorum bi kaç senedr.bazen zorlukları olsada ben seviyorum. kendi dünyanda bişeyler üretebleceğin işler bence ideal.yada ideal gibi duruyor. öte yandan öğretmenlk yada benzeri meslekler,topluluklarla birebr ilşki gerektren,tempo gerektren işlerde ideal değil gibi göziksede aslnda sf düşmanı meslekler. yani bu illetle savaşınızı sürdürmenizi sizi ayakta tutup hırslandrmaya yönelk işler. aslnda bi açıdan iide yani. sanrım önemli olan işini sevmek hayatı sevmek.
Kullanıcı avatarı
gamlı baykuş
İletişim:

hitap ettiğimiz kitle eğer çocuklarsa kaygı dolayısıyla daha az olacaktır.Ancak ben özel bir lisede çalışıyorum.öğrenci ve velilerimiz bizleri paralarıyla satın almış muamelesi yapınca öğretmenlik daha da çekilmez bir hal alıyor.
Bu tür mesleklerin iletişim becerilerini geliştirdiğine inanıyorum ben de ancak bir işi gerçekten keyif alarak yapmanın hayati önemi olduğunu düşünüyorum.
Ben sürecin net olduğu, belirsizliğin yer almadığı rutin işleri yaparken huzurlu oluyorum.Mesela form doldurmak,kayıt tutmak,sunu hazırlamak(ama sunmak değil) gibi.
Forumda bu konuyu açmamın nedeni şu : Kişilik özelliklerimiz bir işi ne kadar iyi yapıp yapamayacağımızı belirliyor.Herkes yetenek ve ilgisini iyi belirleyip o doğrultuda meslek seçimi yapmalı bence.
Avukatlık,Halkla İlişkiler,İletişim Fakülteleri belki çok cazip ama bu meslekleri icra ederken haddinden fazla efor sarfedip yıpranacağımızı düşünüyorum. Henüz mesleklerini seçmemiş arkadaşlara benden ufak bir tavsiye.
terakkiperver

Mesaj gönderen terakkiperver »

her meslekte başarılı olabilirler..
Kullanıcı avatarı
gamlı baykuş
İletişim:

terakkiperver ,kral tv'de vj'liğe başlasan başarılı olacağına inanıyor musun ?
Kullanıcı avatarı
zamzam

Mesaj gönderen zamzam »

Arkadaşlar ben meslek seçimi yaparken buna dikkat etmezdim ama programcılığı çok sevdiğim için öğrendim ve sırf bu nedenle yapacağım sanırım ama bir sf'li için süper bir meslek. Öğretmenlik konusunda ise yapabileceğime inanıyorum ama bakalım Kpss'ye çalışabilirsem olacak inşallah
Hiçbir zaman duymayacağın duysanda anlamayacağın bir çığlıkta sana birikiyorum...
Kullanıcı avatarı
akdeniz

Mesaj gönderen akdeniz »

benim mesleğimde turizm..devamlı insanlarla iç içesiniz ve bir sf li için çok zor bir meslek olsada sf yi yenmek için ideal bir meslek..
ty

Mesaj gönderen ty »

bence her meslek dalını yapa bilirler amma bence esnaflık
uykucu

Mesaj gönderen uykucu »

Bence bir sfliden en iyi filozof olur. Zaten diğer insanların zorlanarak yaptığı düşünmeği biz istemeden yapıyoruz. :lol: Ama iş topluluk önünde konuşmaya gelince zor be. :oops:

Ben en iyisi tamirci ya da programcı olur diyim. Kapan odana akşama kadar çalış işte. O yüzden bu mesleği seçtim zaten 8)
Kullanıcı avatarı
pizza

Mesaj gönderen pizza »

turuncu yazdı:evet tercümanlık mesela çok güzel, hep ilgimi çekmştr.ama yabancı dilim yok denecek kadar az bu ufak bi sorun:) yada edebiyetla uğraşmak, şair yada yazarlk yapmak.düşünsenize sahil kasabasnda ufak evinzden idare edebleceinz bi hayat gibi.dalga sesleri ve huzur..çok ama çok sevdğm bi arkadaşmla zaman zaman bunun üzerine konuşurz kulakları çnlasn daha çok projemez var:) bende tasarm yapıyorum end.ve grafk işleri.freelance olarak evden idare ediyorum bi kaç senedr.bazen zorlukları olsada ben seviyorum. kendi dünyanda bişeyler üretebleceğin işler bence ideal.yada ideal gibi duruyor. öte yandan öğretmenlk yada benzeri meslekler,topluluklarla birebr ilşki gerektren,tempo gerektren işlerde ideal değil gibi göziksede aslnda sf düşmanı meslekler. yani bu illetle savaşınızı sürdürmenizi sizi ayakta tutup hırslandrmaya yönelk işler. aslnda bi açıdan iide yani. sanrım önemli olan işini sevmek hayatı sevmek.
turuncu sanki benim ağzımdan yazmış.benimde hayalim şehirden uzak bi yerde yaşamak ve yazarlık yapmaktı.çocukluğumdan beri istediğim tek meslek.ki sf liler konuşmaktan çok düşündükleri için daha kopuk olduklarını düşünüyorum.yani yazarlık tam da sf lilere göre bence.şimdi okuduğum bölümden nefret ediyorum.dersleri hiç sevmediğim için okulu da nasıl bitireceğimi bilemiyorum.neyse umarım bigün gerçekten şans kapıları bize de açılırda sevdiğimiz işi yaparken buluruz birden bire kendimizi.
PİZZA
Kullanıcı avatarı
dtld

Mesaj gönderen dtld »

Ben de IT sektöründeyim arkadaşlar. Mesleğimi çok seviyorum ve de mesleğimde iyiyim. Ama dediğiniz gibi öğretmenlik, hele ki ortaokul ve üstü okullarda öğretmenlik benim için facia olurdu herhalde :)

Gerçi şimdi de , toplantılar ve toplantıların baş kahramanı olmak beni biraz geriyor ama olsun.