Sosyal fobi ve üniversite sınavı

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
Arwen

Sosyal fobi ve üniversite sınavı

Mesaj gönderen Arwen »

Bu sene sınava hazırlanıyorum aman ne hazırlanmak sınıftaki herkes günde 150 200 soru çözüyolar benimse 50 yi geçmiyor çoğu zaman. Nedeni şu bütün gün kendi kuruntularımla o kadar başımın etini yiyorum o kadar kasıntıyım ki eve gelince bir rahatlama bir özgürlük hissi oluşuyor. Evde tek başıma oh mis benden rahatı yok e dolayısıyla stres atıyorum boş boş vakit öldürüyorum ders çalışma motivasyonum sıfır genelde. Buna rağmen denemelerde kötü sonuçlar almıyorum ama elimden geleni yapmıyorum gibi geliyor. Sanki daha iyi seviyeye gelebilirmişim gibi. Ne yapabilirim motivasyon için benim gibi olan arkadaşlar varsa yazsın lütfen?? [smilie=dash2.gif]
ugurd

Re: Sosyal fobi ve üniversite sınavı

Mesaj gönderen ugurd »

Tembelliği ve nefsi yenmek sosyal fobiden iyileşmeye yardımcı oluyor. İnsan ne kadar işiyle gücüyle meşgul olursa sıkıntıların etkisi o denli azalıyor.
Misal ilginç bir örnek veriyim vakti zamanında belli amaçlar uğruna nefsimi yenmeye çalışıyordum. Hatta meseleyi yanlış anlayıp nefsimin istediği yemekleri, canımın çektiği şeyleri yememeye de çalışırdım. Bu dönemde de sosyal fobinin bendeki etkisi bayaa azalmıştı. Hatta bazen dayanamayıp çikolata falan yediğimde sosyal fobi tık sen geri gel, ama dayanıp ta canımın çektiği şeyleri yiyip içmediğimde kendimi ortalama %50-60 daha iyi hissediyordum.

Yine diğer bir durum. Lisedeyken sosyal fobiyle, o zamanlar hastalığımın adını bilmiyordum sadece bendeki düşünce bozukluklarını farketmiştim, mücadele etmiş halim daha az çalışkan ve ortaokulda sfyle bir mücadele yok ama daha çalışkan hallerimi kıyaslayınca çok fark olmadığını görüyorum. Ki sosyal fobiyle iyi mücadele teknikleri geliştirmiştim kendimde.

Uzun lafın kısası eğer yapabiliyorsanız kendiniz daha çalışmaya verin şöyle 1 ay falan geçince farkı görüceksiniz.
xxlarch

Mesaj gönderen xxlarch »

Aynı şekilde bende bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum kendime ders programı yaptım hedef belirledim çalışıyorum tabi ki sosyal fobi bazen motivasyonumu alt üst ediyor son 4-5 aydır hayatımda hep olumlu düşünmeye çalışıyorum sanırım bu biraz faydalı oldu okulda da sosyal fobi sıkıntısını son 1 senedir az yaşadığımın farkına vardım, ayrıca üniversite yıllarının sosyal fobi tedavisi için çok faydalı olacağını düşünüyorum motivasyonumu kontrol eden bir diğer etken de bu.

Tavsiyem kendine mutlaka bir hedef belirle üniversite sınavı senin hayatdaki sosyal statünü belirleyecek ve sosyal fobiyi yenmen için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.
Hayatın hakkında olumlu düşünmeye çalış gerçekten faydası oluyor bu zamana kadar karamsar olduk ne kazandık koca bir hiç içinde bulunduğumuz durum ne kadar kötü olursa olsun sonuçta yaşıyoruz ve hiçbirşey yapmadığımız sürece acı çekiyoruz bunu kendine hatırlat ve bundan sonra olumlu düşünmeye bak.
Arwen

Mesaj gönderen Arwen »

xxlarch yazdı:Aynı şekilde bende bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum kendime ders programı yaptım hedef belirledim çalışıyorum tabi ki sosyal fobi bazen motivasyonumu alt üst ediyor son 4-5 aydır hayatımda hep olumlu düşünmeye çalışıyorum sanırım bu biraz faydalı oldu okulda da sosyal fobi sıkıntısını son 1 senedir az yaşadığımın farkına vardım, ayrıca üniversite yıllarının sosyal fobi tedavisi için çok faydalı olacağını düşünüyorum motivasyonumu kontrol eden bir diğer etken de bu.

Tavsiyem kendine mutlaka bir hedef belirle üniversite sınavı senin hayatdaki sosyal statünü belirleyecek ve sosyal fobiyi yenmen için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.
Hayatın hakkında olumlu düşünmeye çalış gerçekten faydası oluyor bu zamana kadar karamsar olduk ne kazandık koca bir hiç içinde bulunduğumuz durum ne kadar kötü olursa olsun sonuçta yaşıyoruz ve hiçbirşey yapmadığımız sürece acı çekiyoruz bunu kendine hatırlat ve bundan sonra olumlu düşünmeye bak.
Ne mutlu sana istikrarlı olabildiğin için benim de hedefim var tabi ama içimden çalışmak gelmiyor başka şeyler kafamda.umarım aşarım bu durumu tavsiyen için sağol sınavdan sonra yazarız buralara artık nereyi kazandık naaptık:)
xxlarch

Mesaj gönderen xxlarch »

Arwen yazdı:
xxlarch yazdı:Aynı şekilde bende bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum kendime ders programı yaptım hedef belirledim çalışıyorum tabi ki sosyal fobi bazen motivasyonumu alt üst ediyor son 4-5 aydır hayatımda hep olumlu düşünmeye çalışıyorum sanırım bu biraz faydalı oldu okulda da sosyal fobi sıkıntısını son 1 senedir az yaşadığımın farkına vardım, ayrıca üniversite yıllarının sosyal fobi tedavisi için çok faydalı olacağını düşünüyorum motivasyonumu kontrol eden bir diğer etken de bu.

Ne mutlu sana istikrarlı olabildiğin için benim de hedefim var tabi ama içimden çalışmak gelmiyor başka şeyler kafamda.umarım aşarım bu durumu tavsiyen için sağol sınavdan sonra yazarız buralara artık nereyi kazandık naaptık:)
Umarım istediğimiz bölümleri kazanırız üni. sınavına hazırlık insanda en az sf kadar stres yapıyor :)