soru

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
Kullanıcı avatarı
gkce

soru

Mesaj gönderen gkce »

Merhaba,
Benim size bir sorum olacak. Kendi çabalarımla, telkinlerle, pratiklerle, psikolojik tedaviyle(çok kısa bir tedavi de olsa) utangaçlığı, çekingenliği büyük ölçüde yendim.(çevremden de bu yönde tepkiler alıyorum) Ama takıntılarımdan bir türlü kurtulamıyorum. Mesela yıllarca önce olmuş herhangi bir olay aklıma geliyor ve bütün gün o olayı düşünüyorum ve bu bütün günümü alıyor(hatta bazen günlerimi) Kendi kendime "Niye ben zamanında ona şöyle cevap vermedim, böyle yapmadım, niye bana öyle dedi, niye böyle yaptı... " şekilnde kurup duruyorum. Ve daha da beteri bunları düşünmemin çok saçma old. biliyorum ama bir türlü kendimi engelleyemiyorum. Aslına bakarsınız bence bu hala kendime güvenimin tam gelişmediğini gösteriyor, yani başkalrını bu derece taktığıma göreSizce bu da bir tür obsesyon mu ve ne önerirsiniz?
İste, inan, sahip ol
psıko_rehber_danısman

Mesaj gönderen psıko_rehber_danısman »

SF-net in değerli ziyaretçisi arkadaşlar

Liselerde şiddet olaylarının hat safhaya ulaştığı şu günlerde bizim RAM kurumu olarak iş yükümüz her zamankinden daha fazla artmış durumda Sizlere ayırdığım zamanda da mecburi bir kesintiye gitmek zorunda kaldım Bu geçen sürede gösterdiğiniz anlayıştan ötürü hepinize teşekkür etmek isterim Daha önce dediğim gibi zamanım oldukça hep yanınızda olacağım

gkçe merhaba

Sorunuzu kime yönelttiğinizi tam anlayamasam da hazır okumuşken cevap yazmak istedim

---Kendi çabalarınızla utangaçlığı ve çekingenliği yenmiş olmanız büyük başarı Azminizden ötürü sizi kutlamak istiyorum Bu gelişmeyi asla sıradan bir durum olarak görmeyiniz Yolun büyük bir kısmını geride bırakmışsınız
Zaten kişilerin bireysel çabaları olmadan hiçbir ilaç veya psikoterapi tek başına iyileştirici özelliğe sahip değildir.

---Yıllar önce olmuş bir durumu hala ve bütün düşünmeniz manic epizod denilen durumla alakalı Tercümesi , erken gelişim dönemlerindeki travmatik olayların etkisiyle düşünmek İşte bu aşamada davranışlarınızın kontrolü daha büyük bir önem kazanıyor Yani hissettiklerinizi eylemlerinize yansıtmamak Bunu nasıl yapacaksınız? Yeni hobiler edinerek kafanızı boşaltarak herşeyin geçmişte kaldığını düşünerek...

--- yani başkalrını bu derece taktığıma göreSizce bu da bir tür obsesyon mu ve ne önerirsiniz?
kelimeleri ve terimleri boşverin Herşeyin birgün biteceğini ve hepimizin aynı sona doğru ilerlediğimizi hayal edin ve herkesin aynı gerçeği yaşamak zorunda olduğu bilincini geliştirmeye çalışın

Böyle bir farkındalığa sahip olursanız ve bunun sürekliliğini sağlarsanız işte o zaman hayatın değerini daha iyi anlarsınız

Ben her durumu bilimsel teorilerle açıklamama taraftarıyım Bu yüzden üslubumdaki genel ifadeler kafanızı kurcalamasın Bazen çok büyük zannettiğimiz sorunların gerçekte çok kısa ve anlık evhamlar olduğunu farkedebiliyorum Elimizde olmadan yapıyoruz bazen de Bu yüzden kendiniz asla suçlamayın

:) ve hemen şimdi gülümseyin hayata ve zaman karşı bakın işte şimdiden kendinizi ve hayatı sevmeye başladınız bile
kardelen

Mesaj gönderen kardelen »

Merhaba,
Benim sorum da gökçeninki gibi geçmişle ilgili.Şu ana kadar (kendime göre) çok yol kat ettiğime inanıyorum.Fakat bu değişimleri yaşamadan önceki,eski bir arkadaşla karşılşınca eski halime dönüyorum,eskisi kadar çekingen,tutuk ve özgüvensiz oluyorum ve etkisinden uzun süre kurtulamıyorum,kendimi toparlamam zaman alıyor.Bunu nasıl engelleyebilirim?

Ayırdığınız zaman için teşekkür ederim.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

. Çok teşekkür ederim, inanın çok yardımcı oldunuz. İlk önerinizi hemen yerine getiriyorum, yani gülümsemeyi : :) Bundan sonra da sık sık uygulayacağım
Ne demek istediğinizi çok iyi anladım. Haklısınız hayat kısa...
İste, inan, sahip ol
psıko_rehber_danısman

Mesaj gönderen psıko_rehber_danısman »

:roll: kardelen benim de geçmişte yaptığım çok hatalar var keşke şimdi değiştirebilsem dediğim durumlar var fakat bu mümkün olmadığı için kuruntu yapmamın da biranlamı olmuyor Yoksa elimde imkanım olsa değiştirmeyi isteyeceğim o kadar çok şey var ki anlatamam

Bir zaman makinası icat edilse veya geleceğe dönüş filmindeki gibi bir teknoloji geliştirilse ne yapmak isterdin ? Bunları bir kağıda yaz içini döktükten sonra yani herşeyi yazdıktan sonra da o kağıdı yak Bunu yaptığın halde sonra tekrar düşünmeye başlarsan tıbbi yardım almaya çalış Bu konuda senin daha iyi bir önerin varsa dinlemek isterim