Kişiliksiz insan olur mu ?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
psıko_rehber_danısman

Kişiliksiz insan olur mu ?

Mesaj gönderen psıko_rehber_danısman »

Psikoanalitik yaklaşımda kişilik modellemesi olarak 4 çeşit var :

Başarılı kişilik:İstediği zaman istediği yere gidebilen,öz enerjisi yüksek olan

İpotekli kişilik:Bireysel kararlarda başkalarına bağımlı olan,özgüveni zayıf

Moratoryum(dağınık) kişilik: İkisinin arasında kalan ve yaşadığı gerilimin yükünü taşıyamadığı için kaba tabiriyle "şaftı dağılan" herşeye boşvermiş

Dördüncüyü hatırlayamadım ama sanırım moratoryum ve ipotekli arası bir özelliğe sahip kişilik modeliydi İşte her insan bu dört kişilik tipinden birine uygun özellikte oluyormuş

Ben de bir dönem moratoryum yaşamış kendi irademle bu sıkıntılı darboğazdan kurtulmayı başarmıştım.

:?: Acaba siz bunlardan hangisine daha çok uyuyor sunuz ? Peki ama neden ?
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

Eskiden kesinlikle, hiç tartışmasız dağınık kişilik grubuna giriyordum. (yani sizin deyiminizle şu şaftı kayan gruba :) ) Kendi karalarımı verecek özgüvene sahip değildim, bir yandan da başkalarının beni yönetmesine katlanamıyordum. Bunun için de dış dünyayla nerdeyse tüm bağlarımı koparmıştım.
Şu anda hangi gruba girdiğimi bilmiyorum. Umarım ben de sizin gibi başarırım.Bunun için elimden geleni yapıyorum. Bugün uzun süredir görüşmediğim iki arkadaşımla görüştüm. İkisi de eskisine göre çok daha rahat ve konuşkan olduğumu söylediler. Sizce doğru yolda mıyım? Sizin başardığınızı ben de başarabilecek miyim? (Bunu moral bulmak ya da kendimi kandırmak için sormuyorum)
İste, inan, sahip ol
psıko_rehber_danısman

İkisi de eskisine göre çok daha rahat ve konuşkan olduğumu söylediler. Sizce doğru yolda mıyım? Sizin başardığınızı ben de başarabilecek miyim?

------------------------

gkçe bu sorulara en doğru cevabı aynanın karşısında alabilirsin Referans göstergelerine bakınca halen biraz daha çevrenin etkisiyle düşündüğün sonucu çıkıyor Gereksinimlerinin farkında olmak ta önemli bir konu elbette Yalnız kendi kişiliğin hakkındaki değerlendirmeleri sadece senin yapmanı öneririm İç konuşmalarına kulak ver

Arkadaşların öyle dediği için çok daha rahat ve konuşkan değilsin Sende bir değişim olduğundan dolayı yani senden aldıkları izlenimi yansıtmışlar Şimdi sadece burada yazdıklarına bakarak geçerli yorumlar yapmam zor Yine de uzun süredir görüşmediğin insanların yanında rahat ve konuşkan davranabildiğine göre S.O.S fobiden kurtulma yolunda önemli bir mesafe katetmişsin demektir.

=D> Şimdi kendini alkışlayabilirsin ama unutma önünde uzun bir yol var Herkes gibi sen de hayatın kendi payına düşen zorluklarını yaşayacaksın Aslolan işte bu durumdayken mutlu olmayı başarabilmek Zor bir sanat... Ben de tam olarak başarabildiğimi söyleyemem
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

Çok teşekkür ederim ilginize, inanın yazdıklarınız çok yardımcı oluyor bana.
sanırım anladım ne demek istediğinizi:
Gelişmeler var, mücadeleye devam(bu kısım sizin için de geçerli ;) ). ne sorunlar yaşadığımızdan daha önemlisi, yaşadığımız o sorunlara bakış açımız. Yani sanırım mutluluğu belirleyen şey olaylardan çok, bakış açımız.
İste, inan, sahip ol
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

bide hacizli kisilik var.. haciz memurlari tarafindan kisiligi haczedilip kisiliksiz kalanlar yaniii :)))
kardelen

Mesaj gönderen kardelen »

Moratoryum(dağınık) kişilik: İkisinin arasında kalan ve yaşadığı gerilimin yükünü taşıyamadığı için kaba tabiriyle "şaftı dağılan" herşeye boşvermiş
Çok hoşuma gitti bu tanım,şaftı dağılan,herşeye boşvermiş! :) Tam beni anlatıyor. :) :) :)

Şu ana kadar iki benlik arasında kavga verdim,birincisi sevilmek isteyen ve çevresindeki herkesin gözüne girmeye ve onları mutlu etmeye çalışan kişi,ikincisi kendi olmak, doğal olmak isteyen kişi.Hem kendimi hem diğer insanları mutlu etme yolu bulamadığımdan saldım,herşeyi boşverdim.Hayatı da sallamıyorum,Ben kendimie söz geçiremiyorum,hayata nasıl geçireyim?ama başarılı kişiliğe doğru bir kayış mı var(öyle hissediyorum sanki bu aralr)yoksa kendimi mi kandırıyorum,tam emin olamıyorum yine de!
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

Başkalarını mutlu etmek imkansız bunu anladım. (biraz geç de olsa) en kolayı kendini
mutlu etmekmiş. Geçen gün biri bana şöyle dedi:"Hayatı fazla ciddiye alma" işte dedim, anahtar cümle bu; mutlu olmanın ve dolayısıyla da kendin olmanın anahtarı...
İste, inan, sahip ol
grandmaster

Mesaj gönderen grandmaster »

dördüncü kişilikte kargaşalı kimlik bu kişiler hayatlarıyla ilgili bir karar almaktan çekinirler. genelde yönlendirme sözkonusudur. moratoryumda ergenlik çağındaki çocuklarda çok görülür.
grandmaster

Mesaj gönderen grandmaster »

dördüncü kişilik kargaşalı kimlik statüsü burdaki insanlar hayatlarıyla ilgili bir karar vermezler başkaları onları yönlendirir. moratoryum kişilik ergenlik çağındaki gençlerde çok görülür eric eriksonun sınıflandırması bu şekilde fakat ben parmak izlerinin tüm kişilerde farklı olduğu gibi kişiliklerinde farklı olduğunu düşünüyorum .bu tür bi sınıflama yapmak doğru değil bence.
Kullanıcı avatarı
SILVERHORSE

kişilik modelleri:)

Mesaj gönderen SILVERHORSE »

ya bana bu saçma geliyor insan istediği yerde yaşar :)ister deniz kıyısında istyer çölde .seçim bize kalmışsa kişiliksiz olmayı tercih ederim şahsen bir yere bağlı kalmak zor iş olmalı:)

saygılarımla
EN MUTLU KİŞİ ,RUHUNDA KÖTÜLÜĞÜN HİÇBİR İZİNİ TAŞIMAYANDIR.
Üzerinde pek çok meyveler bulunan bir dalı, meyvalar aşağı doğru çeker. Meyvasız bir dalın ucu ise, servi ağacı gibi havada olur.
psıko_rehber_danısman

:) yeni meslektaşlarla tanışmak güzel bir duygu gerçekten
Kullanıcı avatarı
nfS-F

Mesaj gönderen nfS-F »

beni kişiliğimin karakteri bunların hiç birine uymuyo ben kadavraryum kişilik tipine sahibim bir ölü nasıl hissederse bende öle hissediyorum ..nasıl hissetceksin sen ölü değilsinki diyorsanız eğer cevaabım : Ben bir ölüyüm
sen kendine güvendiğin kadar SENSİN