Bir SF'li Evlenebilir mi? Ya da evlenmeli midir?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..

evlenebilme konusunda endişeleriniz var mı?

evet
159
79%
hayır
42
21%

Toplam oy: 201

Poephila

Mesaj gönderen Poephila »

abartmıyorum gerçeği söylüyorum.verdiğim örnekler birebir yakın çevremden,sadece belki bu sosyal fobililer uçlarda olabilir.
açıkçası kimsenin moralini bozmak için hikaye uyduracak yada varsayım yapacak değilim.
biliyorsunuz ki ciddi bir sorun her halükarda hayata tutunmalıyız,mevcut örneklerden ders alıp ben asla böyle olmayacağım demeli.
Neden herkes gülüp eğlenirken, ben acılar çekiyorum??..
Kullanıcı avatarı
MORMELEKŞE

Mesaj gönderen MORMELEKŞE »

turuncu yazdı:en güzeli balonda nikah kıymaktr mesela 4-5 kişiyle çıkarsnz gökyüzüne mis gibi temiz hava, inincede doğru havaalanıına ver elini yurtdşında balayı.. bitti işte bakın alternatfler çok:)
...tuttum bu fikri ;)
..hem var gibiyim,hem yok gibi...
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

aurelia yazdı:Bir de sırf olayın seremoni kısımına değinecek olursak; nikah ve nişan olayında bütün gözler kıza dikiliyor.
kız istemeye gittiğinizde de bütün gözler damatın üzerine dikiliyor.

kızın ablası, yengesi, halası,teyzesi hatta komşusu damat' yukarıdan aşağıya önce bir süzerler.sonra damata not vermeye başlarlar.

yok bunu biçimsizmiş, gözleri şaşıymış,bacakları çarpıkmış,

buda yetmezmiş gibi gelin hanım damatın tepkisini ölçeceğim diye şekersiz kahve verir.

asıl zor durumda kalan damatlar.

Allah damatların yardımcısı olsun
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

Inanin bana eger evleneceginiz insani gercekten seviyorsaniz bütün bunlarin hepsine degiyor. Bir süre sonra yasadiginiz tüm olumsuzluklar unutuluyor. Yaninizda tüm hayatinizi paylasacaginiz en yakin dostunuz, aileniz, genellikle mutlu olmanizin tek sebebi olan insan icin herseye deger.
Bes yillik evliyim her gün Allaha karsima esimi cikardigi icin sükrediyorum.
Kullanıcı avatarı
turgut_87

Mesaj gönderen turgut_87 »

admin yazdı:Inanin bana eger evleneceginiz insani gercekten seviyorsaniz bütün bunlarin hepsine degiyor. Bir süre sonra yasadiginiz tüm olumsuzluklar unutuluyor. Yaninizda tüm hayatinizi paylasacaginiz en yakin dostunuz, aileniz, genellikle mutlu olmanizin tek sebebi olan insan icin herseye deger.
Bes yillik evliyim her gün Allaha karsima esimi cikardigi icin sükrediyorum.
Allah mutluluğunu bozmasın
-YAŞANMADAN ÇÖZÜLMEYEN SIR BENİM-
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

Amin darisi herkesin basina :)
Kullanıcı avatarı
cankız

deneyimlerim

Mesaj gönderen cankız »

herkese selam.en son evlenmeden önce girmiştim foruma yaklaşık 3 ay önce..şimdiye kadar yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum.
öncelikle sevdiğiniz insanın yanında rahat ve mutlu olmanız gerekiyor,onun yanında rahatsanız problem yok.o hala benim sf li olduğumu bilmiyor.neden söylemedin diyeceksiniz,çünkü eskisi gibi değilim artık.eskiden çok rahatsızdım.babamla bile konuşamıyordum...ama o günler büyük ölçüde geride kaldı.ilaçla tedavi gördüm kolay olmadı tabiki...
bizde nişan,düğün hepsi oldu.ve ben son derece rahattım ve çok eğlendim.gerçi düğün öncesi bir gerginlik vardı,ama ben bunları kafamda büyütmedim.felaket senaryoları yazmadım kafamda.bu çok işe yarıyor.yaşanacakları kötü düşünmemek.birde düğün nişan böyle durumlarda etrafınızda sevdikleriniz olunca insan daha rahat oluyor.
evimize misafir geliyor yada biz gidiyoruz mesela ben yine aynı taktiği uyguluyorum..sizlerede tavsiye ederim.
cankız
eroluym

merhabalar

Mesaj gönderen eroluym »

arkadaşlar sanırım bu siteye ilk defa bir şeyler yazma ihtiyacı duydum. bende kendimi sosyal fobili biri olarak görüyorum. topluluk karşısında konuşmaktan hiç hoşlanmıyorum ve geriliyorum. ancak ben evli biriyim. kız istemekten nişan koymaktan nikahtan çok korkuyordum. arkadaşlar inanın havasına girince insan korkuyu bırakın sanki aslan kesiliyor. ufak tefek hatalar olabilir. (belki) ancak hiç büyütmeyin ve kendinize olabilir herkes yapabilir deyin ve gerçektede böyle zaten. kendinize kızmayın inanın kiher şey çok normal hatta benim yönlendirmemle oldu. 10 yıllık evliyim. sosyal fobili olduğumu asla eşim bilmiyor. eşimin yanında her şeyin üstesinden aslanlar gibi geliyorum. eşimi de benden akıllı görmüyorum. kendimi daha akıllı ve mantıklı aynı zamanda işlerini daha iyi yapan biri gibi görüyorum. yemin ederim ki eşim benden bazen çekiniyor yemek yaparken kaşığı düşürüyor, taşırıyor vs... bana da bana bakma elim ayağım karışıyor diyor. o asla fobili biride değil ama bunca yıl fobili olduğumu saklayabildim ve dediğim gibi onun yanında baskın karekterde oluyorum. evlilikten korkmayın, yönlendirici olmaya çalışın siz karar verin siz yönlendirin. başka zaman arayamadığım hakkımı onun yanında aramak ne kelime söküyorum resmen. evlilikten korkmayın her arkadaşın yapabileceğini düşünüyorum. şuna inanın ki insanlar sizden farklı değil. ben birde şuna kızıyorum. insanlar kendilerini hasta gibi görürlerse hasta olmaya mahkumdur, kendinizi hasta olarak görmeyin, benim kişilğim böyle deyin her insanın kişiliği farklıdır zaten. hastayım derseniz. kısır döngüye girersiniz.
deniz75

Mesaj gönderen deniz75 »

Yorumlara bakılırsa korkularımız hemen hemen aynı.Evlilik gerçekten ciddi bir iş ve iyi düşünülmesi lazım tabiki ama sonsuza kadar yanlız yaşayamayız.Bence dürüst olmak gerekir evet benim böyle bir sorunum var ve bunla uzun yıllardır savaşıyorum durumum bu diyebilmeliyiz.Anlayan anlar anlamayan zaten gidecektir.

Birde yaşadıklarımdan ve burdaki yorumlardan şunu anlıyorumki biz kafamızda herşeyi çok büyütüyoruz.Kız istemeye mi gidilecek günler öncesinden bir telaş ve panik hali.Ya bunalırsam ya titreme ve kızarma gelirse diye düşünüp bunalıp bunalıp duruyoruz.

Üniversitede bir projemiz vardı.2 kişi bu ödevi hazırlayıp yaklaşık 200 kişi ve hocaların önünde sunum yapacaktık.Üstelikte ingilizce.Ödevi bir şekilde hazırladık büyük gün yaklaştıkça stresten perişan olmuştum.Tabii hiç çaktırmadım çevreye.Büyük an geldiğinde heyacanım doruktaydı.Diğer arkadaşıma baktım genelde kendine güvenen bir çocuktu ve yanıma gelip heyecandan ölüyorum dedi.Şaşırdım ama bu beni kendime getirdi çünkü benden daha aktif biri karşımda heyacandan titriyordu ve itiraf ediyordu.Kendime sordum peki ben niye bunu saklıyorum?bende çok heyecanlıyım dedim.Kürsüye çıktık inanın elime mikrofonu alana kadar çok korkuyordum.Okumaya başladım yazıları.Baştan biraz zorlandım.Yüzüm kızarmaya başladı yanıyordum sonra nemi oldu kendimi sunuma kaptırdım ve gayette güzel anlattım.Salondan alkışlar geldiğinde güvenim dahada arttı
Sunumu bitirdim salondaki arkadaşlarım dahil bana hiç bir olumsuz söz söylemedi.Kürsüden başım dik indim.Hiçte kafamda büyütüğüm gibi olmadığını anladım.

Eğer bu dünyada yaşayacaksak ve insansız bir hayatta olmayacağına göre savaşmak zorundayız.Tüm zorluklara ve acılara rağmen.Umarım Allah hepinizin yüzünü güldürür.
Kullanıcı avatarı
sunühat

Mesaj gönderen sunühat »

evet evlilik yada mutlu bir flört bu derdin ilacı bence...
anlaşılmaz bir manayım şimdi bilmem kim çözer beni...
global

Mesaj gönderen global »

Düğünle sonuçlanmasa da ben de bişeyler yaşadım. Akrablarım onların yanında oturma ayakta dur hep dediler. Gelen insanlar özellikle kayınvalide olacak kişi tepeden tırnağa süzdü. Konuşmayan ama var olan, iş yapan hamarat gelin kimliğine büründüm sanki. Ben böyle değilim. İçim içimi yedi. Bir kalıba sokuldum. Hiç kimseyi sevemedim, benimseyemedim. O imajımı çünkü kabullenemedim. Eğer ki bir daha böyle şeyler yaşarsam kendim olacağım. Kimsenin beni bir kalıba sokmasına izin vermeyeceğim.
Bu ailesel mesarimlerde damatlar daha çok terliyor hakkaten :) Kravatın içinde bir de :D Yazık ya. :(
Bİşey soracağım. Sf li olduğunu söylememek mi daha iyi, söylemek mi? Ben söylemek taraftarıyım. Baştan bilsin beni. Ama önceki yazılarda bazı arkadaşlar söylememişler. Ve yuvarlanıp gidiyorlar. Söylemeli mi söylememeli mi??? :shock:
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

topik yazdı:Bu ailesel mesarimlerde damatlar daha çok terliyor hakkaten :) Kravatın içinde bir de :D Yazık ya. :(
Bİşey soracağım. Sf li olduğunu söylememek mi daha iyi, söylemek mi? Ben söylemek taraftarıyım. Baştan bilsin beni. Ama önceki yazılarda bazı arkadaşlar söylememişler. Ve yuvarlanıp gidiyorlar. Söylemeli mi söylememeli mi??? :shock:
damatin durumuna bende üzüldüm. acaba ben napacam. :)

topik, hemen söylemeni tavsiye etmem. biraz zaman geçtikten sonra söylemen daha iyi olur. damati hemen telasland1rma
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

azimli yazdı:
topik yazdı:Bu ailesel mesarimlerde damatlar daha çok terliyor hakkaten :) Kravatın içinde bir de :D Yazık ya. :(

topik, hemen söylemeni tavsiye etmem. biraz zaman geçtikten sonra söylemen daha iyi olur. damati hemen telasland1rma

Bence en baştan söylemeli dürüstlük ve güven adına, ama tabii güvenebileceğiniz biri olmalı sevdiğiniz insan ki böyle kaygılar yaşanmasın zaten normalde de güven olmayan bir ilişki evliliğe dönüşmemeli
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

aurelia yazdı:
azimli yazdı:

Bence en baştan söylemeli dürüstlük ve güven adına, ama tabii güvenebileceğiniz biri olmalı sevdiğiniz insan ki böyle kaygılar yaşanmasın zaten normalde de güven olmayan bir ilişki evliliğe dönüşmemeli
guven ve durustluk cok cok cok onemli.. kolay degil bir omur gecireceksin onunla...
global

Mesaj gönderen global »

deagolbrandybuck yazdı:
guven ve durustluk cok cok cok onemli.. kolay degil bir omur gecireceksin onunla...[/quote]
Evet. Ben de aslında böyle düşünüyorum. Bundan sonra kendimi üzmeyeceğim. (işaallah) Ama bundan önce hayatımı bu kadar olumsuz etkilemiş birşeyden bahsetmeliyim. Düsürtlük adına en azından...