S F hayal ürünü mü ?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
jasemin

S F hayal ürünü mü ?

Mesaj gönderen jasemin »

Pekçok kitapta bu başlığı ima eden ifadelere rastlıyorum mesela birinde şöle diyordu kişinin yaşadığı sosyal anksiyete durumlarının içinde bulunulan ortamla bağlantısı yoktur tamamen o kişinin yansıtma mekanizmasıyla ilgilidir Peki bu nedemek ? Tamam ben birbirinden farklı pek çok ortamda herkes eğlenirken geriliyorum S F durumları yaşıyorum Yemek yerken yürürken veya ayakta dikilirken falan... sadece benimle alakalı bazı sebepler olabilir elbet ama herşey bu kadar basit olmamalı Yani bu kitaplarda yazılan genel ifadeleri ölçü alırsak biz neyiz yani arkadaşlar ? Kendi kendine hayatı zindan eden kişiler miyiz ? Hani hayal ürünü (imasıyla) diyorya yaşadığımız bütün sıkıntıları böyle birkaç bilimsel paragrafla izah etmek ne kadar mantıklıdır ?

:roll: Nasıl yani Sn.doktor benim bütün yaşadıklarım sadece kendi yansıtmalarımla mı ilgili ? Yani o sıkıntı yaşadığım ortamlarla hiçbir alakası yok mu yapmayın lütfen ben gerizekalımıyım ki kendime boş yere eziyet çektireyim Pardon ama bu hastalığı yaşayan kim ? Diyesi geliyor insanın

İşin ilginci pekçok akademisyen veya terapist yukarıdakine benzeyen bi mantıkla yaklaşıyor bizlere Kalın puntoyla yazılı bölümün (aynen olmasa da ) yer aldığı kaynak aşağıdaki linkte merak eden varsa bakabilir

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default ... 474&LogID=
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

The_ilkay ortamla alakalı bazı nedenlerde var sanki mesela bazı kişiler bizimle dalga geçmeyi seviyor yani o an ben bi panik halindeyim mesela bunu çok defa yaşadım yakınımdaki tanımadığım kişilerle gözgöze geldiğimde gülümsediklerini görünce sinirim bozuluyor Yanlış anlaşılmasın bütün gülümseyen insanlar demiyorum İspata gerek bırakmayan ve hemen herkesin farkedebileceği dalga geçme durumları..

Yani böyle alaycı geçinen kişilerin kendini tatmin çabaları yüzünden bizdeki gerilimde pekişmiş oluyor sanki işte bi şekilde etkileniyoruz ortamdan
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

:? Önceki msjım sana bi eleştiri değildi sadece dediklerine ilave bi fikir belirtmek istemiştim Bende yanlış anlaşıldım galiba
The_ilkay yazdı:ben kalın harflerle yazdığınız cümle hakkında yazmıştım.yanlış anlaşıldım galiba. :oops:
misafir-

Mesaj gönderen misafir- »

Hayal ürünü mü bilmiyorum ;ama ortamla ilgili gibime geliyor.Mesela yanında çok rahat ettiğim insanlarda vardır.Yanından kaçmak istediğim insanlarda olmuştur.Tam anlatamadım aslında olayı arkadaşlar.Mesela bir arkadaş grubum vardır çok içten,benim gibi insanlar(ya da bu sitedeki bazı arkadaşlarım gibi)Onların yanında kendimi çok rahat ve serbest hissederim.Bazı arkadaşlarım da vardır ki benim gibi değillerdir.Muhabbetlerimiz,düşüncelerimiz farklıdır.Her şeyden önce sizi olduğunuz gibi kabul etmezler.Şöyle bir mantık ki sitede bir arkadaşım söylemişti tam hatırlamıyorum aslında.Sen karakterli olduktan sonra herkesle arkadaşlık kurarsın diye.Sincapla,fındık faresiyle mi demişti.Bunun gibi bir şey işte! :roll:
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

Bir lokantadaki yirmi kişi içinde gerilen tek bir SF linin durumu nedir ?

Benim anlamaya çalıştığım konu bu aslında Yani kendisinden başka hiçkimsenin yaşamadığı bir durumu hisseden kişinin sorununun kaynağı nedir ?

Sayfanın başında yazıldığı gibi tamamen kişinin hüsnü kuruntusu mudur ? Yoksa hem bireyden hem de ortamdan kaynaklı ortak nedenleri mi vardır ? Çünkü S F yaşayan kişiyi ayrı tutup bütün nedenleri ortamda aramak mantıksız geliyor... Çünkü o insan bakışları üzerinde hissedip gerilirken diğerleri tamamen alakasız bir sakinlik içinde yemeğine devam ediyor.

Aynı ortamda bulundukları halde bir insan S F yaşıyor diğeri hiçbir problem hissetmiyorsa o zaman bunun ortamla bir alakası yok sanırım Çünkü sabit bir neden gösteremiyoruz S F li kişi "kalabalık beni ürkütüyor" derken Diğer normal kişi " benim için no problem işim olmaz" diyebilir Olamaz mı yani ?

Resim aynı fakat yorumlar farklı O zaman mesele bakış açısını değiştirmek galiba Bunu nasıl yapmak lazım acaba ?
misafir-

Mesaj gönderen misafir- »

Biraz farklı bir durum galiba benimkisi mesela benim yanımda ailem varsa ben hiç bir sıkıntı çekmem o anda.Sebebini inanın anlamıyorum.Benim yanımda anlattığım tipte insanlar varsa o kalabalık beni ürkütür.Baş ağrısı,stres,sıkıntı,terleme,hattakızarma bile olabilir.Bu nsl bir durum sizce bir yorumlar mısınız?
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

BİR S F Lİ NİN HAYATTAN ZEVK ALMA HAKKI YOKMUDUR

Evet bir SF liyim yaz tatili için gittiğim sahilde barların önünden geçerken kendimi podyumda gibi hissediyorum Herkes değil ama pekçok kişinin baktığını sanıyorum ve geriliyorum Karşıdan üzerime doğru gelen kalabalıktan ürküyorum Açık alandaki bir çay bahçesinde otururken put gibi kalıyorum Yaşadığım gerilim yüzünden çevremdekilerin sohbetine bile yabancılaşıyorum Söylenenleri duyamıyorum haaa efendim banamı dediniz bir daha söylermisiniz dikkat hafıza sıfıranıyor kafa gidiyor :smt104 ben kimim nerdeyim lütfen biri bana anlatsın Bunlar olurken bedenim kasılıyor gözlerim ağrıyor mideme kramplar giriyor terden sırılsıklam oluyorum ve çöküp kalıyorum Kendimi odama attığım an tövbeler ediyorum evim güzel evim bir daha asla senden uzak kalmayacağım sürekli aynı saçmalıkları yaşamaktan bıktım artık yaa nedir bu kardeşim bozuk plak gibi aynı gerilimi yaşa...sonra gevşe ve tekrar hisset bir ileri iki geri birilerinin elinde ipleri şarkı güzel ama ipler kimin elinde bunu anlayabilsem.

Yaşadığımız bu durumlar birilerinin hoşuna gidiyor Bazıları kendilerini tatmin etmek için bizimle dalga geçiyor Sözsüz bakışlarla gülüşlerle tavırlarla yapılanlar... Böyle basit insanların varlığı ne kadar acı bir hayat gerçeği Veya beklenti çıtamız mı fazla yüksek Yani bu tür suniliklerden uzak , güzel bir dünyada yaşama isteği taşımak... Ey tanrım ! sana soruyorum çok şey mi istiyorum ?
Kullanıcı avatarı
MORMELEKŞE

Mesaj gönderen MORMELEKŞE »

jasemin yazdı:Sözsüz bakışlarla gülüşlerle tavırlarla yapılanlar... Böyle basit insanların varlığı ne kadar acı bir hayat gerçeği Veya beklenti çıtamız mı fazla yüksek Yani bu tür suniliklerden uzak , güzel bir dünyada yaşama isteği taşımak... Ey tanrım ! sana soruyorum çok şey mi istiyorum ?

...bu olmamalı....böyle olmamalı hayat bizim için...kendimize zindan hayatı yaşatmaktan başka birşeyler yapabilmeli, zevk almalı,sefasını sürmeliyiz hayatın...ama nasıl..nasıl :?: :?:
..hem var gibiyim,hem yok gibi...
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

jasemin demişki;
Evet bir SF liyim yaz tatili için gittiğim sahilde barların önünden geçerken kendimi podyumda gibi hissediyorum. Al bendende o kadar hatta benim yürüyüşümde değişiyor.
( Yaşadığımız bu durumlar birilerinin hoşuna gidiyor Bazıları kendilerini tatmin etmek için bizimle dalga geçiyor Sözsüz bakışlarla gülüşlerle tavırlarla yapılanlar....)
jasemin ve onun gibi olan arkadaşlar;
lütfen insanların size böyle davranmasına izin vermeyin bende önceden sizin gibi benimle kafa bulanlara kızıyor ama birşey demiyordum. baktım olacakgibi değil en sonunda patladım. şimdi arkadaşlarım daha dikkatli davranıyorlar. lütfen siz çok degerlisiniz. sizleri hiç görmedim ama hepinizi seviyorum. kendinize iyi bakın
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

azimli yazdı:asemin demişki;
jasemin ve onun gibi olan arkadaşlar;
lütfen insanların size böyle davranmasına izin vermeyin bende önceden sizin gibi
Sen de önceden bizim gibiysen şimdi neden bize "onun gibi" benzetmesini yapıyorsun ??? Artık bizim gibi değilsen kimsin? Veya kimin gibisin ?
Kullanıcı avatarı
emre2801

Mesaj gönderen emre2801 »

bence de bu tamamen kişinin düşünceleriyle ilgili. kimisi topluluk önünde konuşmaktan, kendisini göstermekten çok hoşlanır. aslında onlarda bizim gibi aynı hisleri yaşıyorlar. yani izlendiklerinin, incelendiklerinin farkındalar. düşünsenize plajda bir kızın erkeklerin kendisine baktığını farkedince saçlarını savurması, yanındaki ile konuşmaya başlaması. aslında bunları yaparken aklı hep o erkeklerin tarafında aynı şey için erkekler içinde geçerli.
mutlaka görmüşsünüzdür. toplu taşıma araçlarında, konserlerde, cafelerde, vs vs.. işte bizim tek sorunumuz da bu.. o kişilerde çevreye karşı bizim gibi çok hisliler.. ama olumlu yönde..biz ise olumsuz düşünceler içerisine giriyoruz.. ha bi de çevresine karşı ilgisiz insanlar da var..böyle insanları da mutlaka görmüşsünüzdür..ah keşke çevreye karşı hiç duyarlı olmasam..
Kullanıcı avatarı
emre2801

ha bi de zamanla bu olumsuz düşünceler azalıyor.. ilaç kullandım bıraktım.. 10 yıldır bu illeti yaşıyorum.. ama sanki bi azalma bi değişiklik hissediyorum kendimde örn, duraklarda beklerken, cafelere giderken, kalabalık bi ortamda bulunurken artık pek yoğunluk hissetmiyorum kendimde...bence hastalığı hissetiğimiz ilk zamanlar ( lise çağları-ergenlik dönemi) daha yoğun oluyor..14 yaşında başladı..şu an 24 yaşındayım..böyle de sürecek artık... eminim ki şu an ergenlik döneminde olanlar kendilerini daha yoğun hissediyorlar ama göreceksiniz ilerki yıllarda azalmalar olacak...ama asla geçmeyecek..acı ama gerçek..dostlar acı söyler..
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

acıda olsa güzel tespitler yapmışsın emre... bravo

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

İşte bunları söyeyebildiğine göre kendinle yüzleşebiliyorsun demektir bu büyük cesaret gerektiren bir şey kendini sakın küçümseme Seninle aynı durumdaki pekçok kişiden birkaç adım ileridesin çünkü alt beyin mantığıyla yani içgörüyle kendi hayatını doğru değerlendirebiliyorsun kutlarım
jasemin

Mesaj gönderen jasemin »

emre2801 yazdı:...ama asla geçmeyecek..acı ama gerçek...
[-X fakat işte bu dediğine katılmıyorum bu sözler SF deki öğrenilmiş çaresizlikten başkası değil ııııggghhh ne olursa olsun yılmak yok
Kullanıcı avatarı
emre2801

yanlış anlamayın kabullenmek yılmak değildir...bunca seneden sonra oluruna bırakıyorsun... fazla kafaya takmıyorsun... böylece kendini daha iyi hissediyorsun...bi örnek geldi aklıma umarım daha açıklayıcı olur.
öss ye hazırlanıyorsun ama sıkı fıkı derslerden başka bi şey düşünmüyorsun
sınava giriyorsun... çok heyecanlısın, streslisin...ve kaybettin..bugün haberlerde izledim KIZIN BİRİ EVDEN KAÇMIŞ AİLESİ PERİŞAN...
yine öss ye hazırlanıyorsun ama rahat sanki hayatın gündelik olaylarından biriymiş gibi (yemek yemek, uyumak, duş almak vs...) sınava giriyorsun gayet çok rahatsın..ve sonuç istediğin gibi...
aslında biz sf in üzerine gitmiyoruz onu daha da perçinliyoruz...