İnsanlara hitap etmek

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
spirit568

İnsanlara hitap etmek

Mesaj gönderen spirit568 »

Sosyal anlamdaki en büyük sorunlarımdan biri bu. Kendimi dışarıdan çok soyutladığım için, çok samimi olmadığım kişilere nasıl hitap edeceğimi bilmiyorum. İki yabancı dil biliyorum ve bunlarla karşılaştırınca Türkçe'deki insanların birbirine hitap şekli çok kaotik, ve insanlar buna karşı çok yargılayıcı olabiliyor nedense.

dışarıda sürekli duyduğum örnekler: Bey dediğin kişiyle senli benli konuşmak, yabancı bir insanla bir sizli bir senli konuşmak, kadınlara hanımefendi yerine "bayan" diye seslenmek vs.

şimdi ben kendim deniyorum, ve ne desem olmuyor. akrabam ile sizli bizli konuşmaya zorlanıyorum, yabancı bi adam "siz" diye hitap edilmesinden rahatsız oluyor. ya da herkes birbiriyle kaba saba konuşurken benim öyle kibar konuşmam acayip kaçıyor.

aslında kendimi bıraksam adapte olurum ama, mesela benim belli bir derece mesafeli olduğum birine "abi" deyip senli benli konuşmak çok tuhafıma gidiyor.

böyle karma karışık bir durumdayım. bu bakımdan sorun çeken var mı başka acaba? ne çözüm önerirsiniz?
Kullanıcı avatarı
gönül dostu

Re: İnsanlara hitap etmek

Mesaj gönderen gönül dostu »

Hitap değilde bende ne diyeceğimi bilememe durumu oluyor
mesela saat akşam 8'de falan gördüğüm birine ''iyi akşamlar'' yerine ''iyi günler'' diyebiliyorum
hocayla konuşurken ''naber gönül dostu ?'' dediğinde ''iyiyim hocam sen nasılsınız ?!'' demişliğimde vardır...
Resim
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

Erkekse;

-Lannnn!

Kızsa;

-Hey tatlım!
spirit568 yazdı:kadınlara hanımefendi yerine "bayan" diye seslenmek
Bayan kelimesi gerçek hayatta hiç kullanılmıyor die sanıyorum.Çevirilirde daha çok.
bulantı
sayimin

Mesaj gönderen sayimin »

siz diye başlayıp, karşıdaki nasıl devamını getirirse o şekilde devam etmek kolay olabilir.
Kullanıcı avatarı
Doohan

Mesaj gönderen Doohan »

Ben de zaman zaman yaşıyorum bu sıkıntıyı; fakat iş yerinde samimi olmadığım ya da dışarıda muhatap olduğum kişilere kesinlikle "siz" diye hitap ediyorum, kulağa pek de garip gelmiyor. Dediğin gibi, bazı insanlar "siz" şeklinde hitap edilmesinden rahatsız olabilir; ama bazıları da, arada bir yabancılık olduğu için "sen" şeklindeki hitaptan rahatsızlık duyuyor. Yani iki durumda da memnun olmayacak bir taraf var. Sen en iyisi sana doğru geleni yap ki, için bi nebze daha rahat etsin.
Konuyla biraz alakasız ama, ben de çoğu zaman bana "Merhaba" dendiğinde "İyidir, senden n'aber?" diye karşılık vermek gibi çılgın tecrübeler yaşıyorum. Tahmin edileceği üzere, bu durum bir süre ortamda balkan soğukları esmesine sebep oluyor. Konuşmanın bundan sonraki kısmı, ben söylediğim şeye takıldığım için yokuş aşağı depar atıyor ve soğuk bir "Hoşçakal" ile noktalanıyor :)
quiet

Mesaj gönderen quiet »

aynen o durumu bende yaşıyorum,ve tuhaf karşılanıyorum..bundan 2 yıl önce yurtta kalıyordum,yurtta kalmaya başlayalı 2 yada 3 gün olmuştu yurt görevlisi naber falan demişti bana,bende iyiyim siz nasılsınız demiştim,bizde iyiyz demişti..ben bir kaç adım uzaklaştığımda diğerlerine 'siz' dedi deyip gülmüştü