Yürürken çok kasıyorum

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
anormal herif

Yürürken çok kasıyorum

Mesaj gönderen anormal herif »

Nerdeyse yürümeyi bilmiyorum desem yeridir. 10 senedir böyleyim. Önceden kalabalık bir yerden ya da kızların önünden geçerken elim ayağıma dolanırdı, rahat olamazdım, ama 10 sene önce bu durum genel bir hal aldı ve eski halime dönemiyorum.
Önceden kendimi kasmaktan bacaklarım ağrırdı şimdi Allah'tan o yok. Ama dışardayken hiçbir zaman rahat değilim. En rahat ellerim cebimdeyken yürüyorum. Kışın iki el cepte yazın tek el. Bu da belki yürüyüşümü düzeltememde etkilidir. Ama eller dışarda olunca da robot gibi yürüyorum. Hatta penguen gibi yürüyorsun diyen oldu düşünün halimi.
Aklımda hep rezil olacakmışım ya da insanlar benim hakkımda olumsuz şeyler söyleyecekmiş hissi var. Sürekli kendime ve olumsuz şeylere odaklanıyorum. Arkadaşlarımla yürüdüğümde bazen rahat oluyorum. Yanımda biri olunca kendime güvenim artıyor sanki.
Sizlerden de yürüyüş konusunda sıkıntı çeken var mı? Varsa ne önerirsiniz?
kalıcısıkıntı

Re: Yürürken çok kasıyorum

Mesaj gönderen kalıcısıkıntı »

bilerek yanlış yürümeye çalış.hata yapmaya çalış.kontrolün sende olduğunu gör.zevkli hale gelecektir
KELEBEK GİBİ İÇTEN YARACAĞIZ KOZAYI YARDIM ALIRSAK UÇAMAYIZ YIRTAMAZSAK KENDİ KENDİMİZE KİMSEDEN HABERSİZ ÖLÜRÜZ...
KİRAZ

Mesaj gönderen KİRAZ »

ya da yürürken 'nasıl doğru yürünür' diye düşünme. Akışına bırak. Ben de de vardı hatta hala bazen olabiliyor. Genelde çanta taşıdığım için ona sığınıyorum :)
quiet

Mesaj gönderen quiet »

bol bol yürüyüş yap inan alışırsın rahat yürümeye başlarsın bir süre sonra..bendede tam tersi oluyordu bazen ,yanımda birileri varken rahat yürüyemezdim yürüyüşüme bakıcaklar diye..yalnızken daha rahat yürüyorum.
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

Ben kilo verince böyle bir sıkıntım kalmadı.Şişmansan kilo vermeye çalış,zayıfsan kilo al spor yap,geçer.
bulantı
xact

Mesaj gönderen xact »

anormal herif yazdı:Nerdeyse yürümeyi bilmiyorum desem yeridir. 10 senedir böyleyim. Önceden kalabalık bir yerden ya da kızların önünden geçerken elim ayağıma dolanırdı, rahat olamazdım, ama 10 sene önce bu durum genel bir hal aldı ve eski halime dönemiyorum.
Önceden kendimi kasmaktan bacaklarım ağrırdı şimdi Allah'tan o yok. Ama dışardayken hiçbir zaman rahat değilim. En rahat ellerim cebimdeyken yürüyorum. Kışın iki el cepte yazın tek el. Bu da belki yürüyüşümü düzeltememde etkilidir. Ama eller dışarda olunca da robot gibi yürüyorum. Hatta penguen gibi yürüyorsun diyen oldu düşünün halimi.
Aklımda hep rezil olacakmışım ya da insanlar benim hakkımda olumsuz şeyler söyleyecekmiş hissi var. Sürekli kendime ve olumsuz şeylere odaklanıyorum. Arkadaşlarımla yürüdüğümde bazen rahat oluyorum. Yanımda biri olunca kendime güvenim artıyor sanki.
Aynı duruma benzer rahatsızlık ve tuhaflık bende de vardı. İlaçlara başladıktan sonra büyük ölçüde geçti kasılmalarım. İşte ilaçlara çok saygı göstermemin sebeblerinden biri de bu.
Lucifer

Mesaj gönderen Lucifer »

anormal herif yazdı:Nerdeyse yürümeyi bilmiyorum desem yeridir. 10 senedir böyleyim. Önceden kalabalık bir yerden ya da kızların önünden geçerken elim ayağıma dolanırdı, rahat olamazdım, ama 10 sene önce bu durum genel bir hal aldı ve eski halime dönemiyorum.
Bu sorunun da çözümü çok basit yürüyüş konusunu bir fobi haline getirmişsin benim anladığım , yürürken bir anda gerilip yürüyüşünde tuhaflıklar farkediyorsun bende farkederdim eskiden :) Yapman gereken şu öncelikle bi kaç yakın arkadaşını al yanına onlarla sokağa çık ve salak gibi yürümeye hatta özürlü gibi yürümeye çalış sanki engelin varmış gibi bunu ortama alışana kadar uygula daha sonra bu metodu tek başına uygulamaya başla sokakta.
Bundan kurtulacağına garanti ederim , sen şimdi bunu yapmaya cesaret edemeyeceksin belki o yüzden kendini bu konuda motive etmen önemli.Ölene kadar böyle mi yaşayacaksın yoksa savaşıp zafer mi kazanacaksın dostum , seçim senin :)
Küskün dayı

Mesaj gönderen Küskün dayı »

Bu durumu atlatan var mı. Bende yürürken çok kasılıyorum artık takıntı haline geldi gibi, dışarı çıktığım andan itibaren başlıyor kasılma ve robot gibi birilerinden kaçıyomuş gibi özgüvensiz şekilde başım öne eğik kambur yürüyorum. Ortamlara girmekten iyice kaçıyorum artık bu yürüyüş yüzünden, alkol almadan ortama giremiyorum. Bacaklarım kas katı kesiliyor çok gerginleşiyor. Bu durum bende 7 senedir var ve ne yaptıysam geçmedi. Yanımda birileri olunca yürüyemiyorum yürüyüşüme bakıp alay edicekler diye. Bu durum sosyal fobi mi utangaçlıktanmı yoksa takıntı mı oldu bilmiyorum. Bu durumu yaşayıp atlatan varmı veya hala yaşayan ?
Kullanıcı avatarı
kemanci_erdem

Mesaj gönderen kemanci_erdem »

mukemmelliyetcisin benim gibi
güzel gören güzel düşünür
güzel düşünen hayatından lezzet alır.
Küskün dayı

Mesaj gönderen Küskün dayı »

Olabilir sende de mi bu sorun var. Bu sıkıntı nasıl aşılır ?
oguzhanyavuz

Mesaj gönderen oguzhanyavuz »

Siteye yeni kayıt olduğumdan mesajını yeni gördüm. hala aynı problemleri yaşıyor musun diye merak ettim. Yazdığın paragrafı incelediğimde
Aklımda hep rezil olacakmışım ya da insanlar benim hakkımda olumsuz şeyler söyleyecekmiş hissi var. Sürekli kendime ve olumsuz şeylere odaklanıyorum. gibi güzel düşünce tespitlerin var. Birde Arkadaşlarımla yürüdüğümde bazen rahat oluyorum. Yanımda biri olunca kendime güvenim artıyor sanki, En rahat ellerim cebimdeyken yürüyorum. gibi davranışların olduğunu ifade etmişsin. Bu davranışlar güvenlik sağlayıcı davranışlar olarak geçmekte. yani sana aslında bir müddet rahatlık veriyor ancak bir türlü istediğin düzelme gerçekleşmiyor. Ayrıca bu davranışlarını penguen gibi yürüyorsun diyen oldu düşünün halimi. gibi kanıtlar ile pekiştirmişsin. Öncelikle exposure denilen yöntemle davranışlarına odaklanılmalı. Bununla birlikte bizim yanlış inanışlar dediğimiz düşüncelerinle çalışılmalı. Bu sayede çözüm sağlanabilir.