Küfür ve Hakaret ile Nasıl Mücadele Edersiniz?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
kırmızıbiber

Küfür ve Hakaret ile Nasıl Mücadele Edersiniz?

Mesaj gönderen kırmızıbiber »

Resim

Bir(ler)i size küfür yada hakaret ettiğinde bu durumla ve o kişi ile nasıl mücadele ettiniz? İçinizden neler geçti, ne düşündünüz, düşündüğünüz yapabildiniz mi, ne yaptınız? O kişeye nasıl karşılık verdiniz?
xact

Re: Küfür ve Hakaret ile Nasıl Mücadele Edersiniz?

Mesaj gönderen xact »

Önceden tepkimi çok fazla gösteremezdim. Daha çok içime atardım ama şimdilerde söylediğine pişman ederim herhalde.
kırmızıbiber

En son böyle birşey olduğunda ne dedin mesela?
xact

Mesaj gönderen xact »

Eskiden de hakkımı savunmaya çalışırdım ama pek başarılı değildim küçükken bu konuda. Üzülüp, içime atardım genelde. Bu şekilde gelişen son birkaç olayda ne mi yaptım? Karşılık verdim. Alçaltıcı söylemlerde bulundum. Üzerime gelmedi, gelse kavgaya bile tutuşabilirdim. Daha az psikolojik hasar veriyor, tavsiye ederim.

Soruyu soran sizsiniz ama aynı sorduğunuz soruyu ben de size yöneltmek istiyorum. Siz neler yapıyorsunuz veya yaptınız? Neler hissettiniz bu tür kötü deneyimlerde?
MissEyre

Mesaj gönderen MissEyre »

Sanirim yuzumu eksitirim ya da kafami iki yana sallarim" olmadi bu" der gibisinden ve o yerden ayrilirim.
Anca bunu yapabilirim sanirim.
cok kufure hakarete maruz kalmadim gerçi.
Ya da hatirlamiyorum.
xact

Mesaj gönderen xact »

MissEyre yazdı:Sanirim yuzumu eksitirim ya da kafami iki yana sallarim" olmadi bu" der gibisinden ve o yerden ayrilirim.
Ya da hatirlamiyorum.
Sizin için sevindim ama bir o kadar da şaşırdım. Sf'lilerin çocukluk yıllarının travmalarla dolu olduğunu sanıyordum ama sizin tertemizmiş anladığım. Bu biraz tuhaf değil mi?
MissEyre

xact yazdı:
MissEyre yazdı:Sanirim yuzumu eksitirim ya da kafami iki yana sallarim" olmadi bu" der gibisinden ve o yerden ayrilirim.
Ya da hatirlamiyorum.
Sizin için sevindim ama bir o kadar da şaşırdım. Sf'lilerin çocukluk yıllarının travmalarla dolu olduğunu sanıyordum ama sizin tertemizmiş anladığım. Bu biraz tuhaf değil mi?
Ailem cok baskıcı ve cocugun deger vermeyen kisilerden degillerdi.
aksine cok ustume dusuyorlardi, o yuzden kendime guvenim hicbir zaman gelismedi.cevremde de dediginiz tipten insanlar yoktu.
hatta okulda benle yakinlasmaya calisiyorlar gibi.Fakat ben karsilik veremiyorum onlara .Bu da surekli kendime kizmama sebep oluyor.

Bilmiyorum tuhaf gelebilir belki benim gibi olan baska kisiler de vardir?
Siz ne gibi travmalar yasadiniz ki?
xact

Mesaj gönderen xact »

Aileden gelen travmalar yaşadım. Birçok kavgaya tanıklık ettim küçüklüğümden beri. Babam zil zurna şarhoş olup gelirdi eve ve tam bir psikopata dönüşürdü alkol aldığında. Daha sonra, daha çok ortaokulda dışlandım, sınıfın alay konusu oldum. Lisede daha az oldu bu durum ancak yine de devam etti. Sakin bir çocuktum, kimseye pek bi zararım yoktu ama ezdiler biraz anlayacağınız. Üniversiteye girdim ancak bazı korkularımdan dolayı okuldan ayrıldım.
MissEyre

xact yazdı:Aileden gelen travmalar yaşadım. Birçok kavgaya tanıklık ettim küçüklüğümden beri. Babam zil zurna şarhoş olup gelirdi eve ve tam bir psikopata dönüşürdü alkol aldığında. Daha sonra, daha çok ortaokulda dışlandım, sınıfın alay konusu oldum. Lisede daha az oldu bu durum ancak yine de devam etti. Sakin bir çocuktum, kimseye pek bi zararım yoktu ama ezdiler biraz anlayacağınız. Üniversiteye girdim ancak bazı korkularımdan dolayı okuldan ayrıldım.
Kotuymus cidden.Uzuldum adiniza :/
Dedigim gibi boyle ciddi seyler yasamadim sadece güven problemi yasiyorum.Benle konusmak isteyenleri de bu sayede kendimden uzaklastiriyorum maalesef :/
kırmızıbiber

xact yazdı:Eskiden de hakkımı savunmaya çalışırdım ama pek başarılı değildim küçükken bu konuda. Üzülüp, içime atardım genelde. Bu şekilde gelişen son birkaç olayda ne mi yaptım? Karşılık verdim. Alçaltıcı söylemlerde bulundum. Üzerime gelmedi, gelse kavgaya bile tutuşabilirdim. Daha az psikolojik hasar veriyor, tavsiye ederim.

Soruyu soran sizsiniz ama aynı sorduğunuz soruyu ben de size yöneltmek istiyorum. Siz neler yapıyorsunuz veya yaptınız? Neler hissettiniz bu tür kötü deneyimlerde?
Peki bu kişinin tanıdık yada tanımadık olması, vereceğin karşılığı ne kadar etkiler?

Ben de hep öyle düşünmüşümdür: "Böyle bir soru sorduğuna göre cevaplamak istiyordur. Sorayım da rahatlasın" diye. :D Ben sonra yazayım, şimdi kendi sormuş kendi cevaplamış olmasın.
Ya da hatirlamiyorum.
Kafalı insanlar için etkili olabiliyor, hatta tamamen görmezden gelmek bile. Ama hakaret eden insanların da genelde kafasız olduğu gerçeği varken, sonuç beklemek iyimserlik olur. :)

@MissEyre, @xact
Gerçek şu ki, herbirimizde doğuştan gelen yatkınlık var. Örneğini bir başkası MissEyre'nin ailesinde şımarabileceği gibi, xact'ın ailesinde antisosyal olabilirdi. Yazdıklarınızı okuyunca ben de kendiminkileri düşündüm. Çok ayrıntıya girmek istemiyorum. Özetle: engelledim.
xact

Mesaj gönderen xact »

Pek anlamadım. Sen önce benim sorduğuma cevap ver.