Hata yapma korkusu, yapılan hata tecrübesi ve Sosyal Fobi

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
osmangazi

Hata yapma korkusu, yapılan hata tecrübesi ve Sosyal Fobi

Mesaj gönderen osmangazi »

Sizde de hata yapma korkusu veya yaptığınız sosyal hatalardan dolayı kaçınmalar var mı?

Mesela iş çıkışı arkadaş eve bırakacaktı ama bırakmadan bir yerde çay içelim dedi. Biz tanıdık 3 kişi tanımadığım 2 kişinin yanına oturduk. 4 kişi aralarında borsadan bahsediyor. Biri benim hakkımda benim hoşlanmayacağım şekilde bir şeyler sordu, onu da bana değil arkadaşıma soruyor yanımdayken. Neyse her biri sigara çıkardı , ben de elektronik sigara çıkardım bir kaç şey söylendikten sonra başka bir cihaz çıkardım göstermek için, diğerine ne oldu falan dedi biri. Yerin dibine geçtim, ordan ayrılınca rahatsızlıklarımı beni getiren arkadaşa anlattım. Tekrar buluştuklarında arkadaşım ona anlattıklarımı onlara anlatmış, biz öyle düşünmedik sadece çok rahat biri diye düşündük demişler. Artık ne düşündüğümü de bildiklerinden onların yüzüne bakamam hatta bunun gibi arkadaşımla tanımadığım birinin yanına gidemem hatta tanımadığım birinin yanına yalnız da gidemem diye genelleme yaparım. Zaten bunları yaparken zorlanıyordum.

Bir örnek daha vereyim başka bir forumda konu açtım; bir kaç kişi konuyu beğenmedi ve beni aşağılayacak yorumlar yaptı. O foruma her gün girmeme rağmen belki 1 yıldır konu açmıyorum.
prensesinuykusu

Re: Hata yapma korkusu, yapılan hata tecrübesi ve Sosyal Fobi

Mesaj gönderen prensesinuykusu »

bildiğimiz acı ve korkuyu, bilmediğimiz acı ve korkuya tercih ederiz cogu zaman. bu nedenle yeni deneyimler, yeni ortamlar bize ürkütücü gelebilir. bu gibi durumlarda "güvenli alan" sandığımız yerden çıkmak icin caba harcamamız gerekli. yerinde olsam bu tür olayları "deneyim" olarak görmeye cabalardım.
osmangazi

insan zorluklarla karşılaşır ve bunların üstesinden geldikçe güçlenir olgunlaşır derler. Ben zorlukların altında ezildiğimi ya da ezilmekten korktuğumu düşünüyorum. Belki de zorluk karşısında nasıl hareket etmeliyim, problemi nasıl çözmeliyim , nerde nasıl davranacağımı bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Mesaj gönderen r_ozurlu »

Hata yapma korkusu cok insanda vardir, yaptigi hatanin arkasinda durup ders cikarmak önemli burda olan.

Insaniz hata yapacagiz, sonuclarina katlanmayi bilmeliyiz.
osmangazi

r_ozurlu yazdı: 30 Eki 2020, 16:23 Hata yapma korkusu cok insanda vardir, yaptigi hatanin arkasinda durup ders cikarmak önemli burda olan.

Insaniz hata yapacagiz, sonuclarina katlanmayi bilmeliyiz.
Olumsuz deneyimler yapılan hatalar tekrar denemeyi engelliyor. Sosyal fobide de sosyal olumsuz bir olay gelecekte benzer olaylara kaçınmayı getiriyor.
Sefer601

Mesaj gönderen Sefer601 »

Sendeki sorun nerde biliyormusun. Ben bir markete girip bi sigara istesem kuracağım cümle : Gardaş ordan bi malbora versene olur
Senin kuracağın cümle ise : Rica etsem bir malbora alabilirmiyim acaba olur. Tek sorun bu bence. Bu kadar kibar ve entellektüel olursan kimsenin işvereni olmadığın kimsenin senden bir çekincesinin olmadığı dış dünyada seni çok ezerler..Hangi ortama giriyorsan gir herzaman bir ağırlığın olmalı.Senin hakkında bir soruyu tutup arkadaşına sorduklarında ben ingilizcemi konuşuyorum kardeşim bana sor söyliyim diyebilmelisin.
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Mesaj gönderen r_ozurlu »

Sefer601 yazdı: 02 Kas 2020, 07:33 Sendeki sorun nerde biliyormusun. Ben bir markete girip bi sigara istesem kuracağım cümle : Gardaş ordan bi malbora versene olur
Senin kuracağın cümle ise : Rica etsem bir malbora alabilirmiyim acaba olur. Tek sorun bu bence. Bu kadar kibar ve entellektüel olursan kimsenin işvereni olmadığın kimsenin senden bir çekincesinin olmadığı dış dünyada seni çok ezerler..Hangi ortama giriyorsan gir herzaman bir ağırlığın olmalı.Senin hakkında bir soruyu tutup arkadaşına sorduklarında ben ingilizcemi konuşuyorum kardeşim bana sor söyliyim diyebilmelisin.
+1 diyorum

(Foruma begendi tusu lazim oluyor ama koymamaya kararliyim)
prensesinuykusu

Mesaj gönderen prensesinuykusu »

Sefer601 yazdı: 02 Kas 2020, 07:33 Sendeki sorun nerde biliyormusun. Ben bir markete girip bi sigara istesem kuracağım cümle : Gardaş ordan bi malbora versene olur

Bu yorumu yüzümde tebessümle okudum. Doğru bir tespit. İnsanlar kibarlığı “eziklikle” karıştırıyor. Kendimden biliyorum. Kibar fakat net bir ses tonuyla konuşmak gerek.