Göz teması kurmak için yardımınıza ihtiyacım var?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
Soulanis

Göz teması kurmak için yardımınıza ihtiyacım var?

Mesaj gönderen Soulanis »

Arkadaşlar merhaba orta derece sosyal fobiliyim. Yolda yürürken veya bir mekanda göz teması kuramıyorum. Mesela karşıdan biri gelince özellikle bir kız sağa sola bakmaya başlıyorum göz teması kurmamak için hatta asıl sebebi kızın bana bakmadığını görürsem tipsiz olduğumu düşünerek üzülebilirm diye yapıyorum bunu. Artık hatta yarın yürüyüşe çıkıp bana bakıp bakmadıklarını görmek için yolda yürürken karşımdan gelen bir kıza öküzce olmadan bakmak istiyorum sizce bunu nasıl başarabilirim çok zor benim için.
osmangazi

Re: Göz teması kurmak için yardımınıza ihtiyacım var?

Mesaj gönderen osmangazi »

Genelde yolda yürürken insanlar az çok birbirine bakıyor ve göz göze gelince de çoğunlukla gözlerini kaçırıyor. Gözlere bakmak alışkanlık hale geldiği için bakıyorlar, bence beğendikleri için değil. Kontak süresi uzarsa belki dikkat çekmiş olabilirsin, bunu farke tmek içinse senin de göz temas sürenin uzaması lazım mantıken. Gerçi sadece karşıdaki bana uzun bakıyor diye de bakabilir. Öküz gibi bakma olayına gelince iş görüşmesinde bile göz kontağını sabitlemenin olumsuz bir davranış olduğunu okumuştum. Ülkelere göre de bakış süresinden rahatsız olmanın ülkelere göre farklılık gösterdiği yazıyordu. Daha önce bbc nin bu konuda makalesi de vardı. konu açmıştım. Ben de bu konuda sıkıntı çekiyorum ama alıştım.

viewtopic.php?f=27&t=33309
Soulanis

Re: Göz teması kurmak için yardımınıza ihtiyacım var?

Mesaj gönderen Soulanis »

osmangazi yazdı: 28 Şub 2021, 16:16 Genelde yolda yürürken insanlar az çok birbirine bakıyor ve göz göze gelince de çoğunlukla gözlerini kaçırıyor. Gözlere bakmak alışkanlık hale geldiği için bakıyorlar, bence beğendikleri için değil. Kontak süresi uzarsa belki dikkat çekmiş olabilirsin, bunu farke tmek içinse senin de göz temas sürenin uzaması lazım mantıken. Gerçi sadece karşıdaki bana uzun bakıyor diye de bakabilir. Öküz gibi bakma olayına gelince iş görüşmesinde bile göz kontağını sabitlemenin olumsuz bir davranış olduğunu okumuştum. Ülkelere göre de bakış süresinden rahatsız olmanın ülkelere göre farklılık gösterdiği yazıyordu. Daha önce bbc nin bu konuda makalesi de vardı. konu açmıştım. Ben de bu konuda sıkıntı çekiyorum ama alıştım.

viewtopic.php?f=27&t=33309
Yani baksalar bile çirkin olduğumu değiştirmicek öf