okulumu dondurmalı mıyım?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
gri.

okulumu dondurmalı mıyım?

Mesaj gönderen gri. »

Lisede sosyal fobim olduğunun farkındaydım, bu konuda epey sıkıntı yaşadım fakat bir arkadaşım sayesinde durumum yavaş yavaş iyiye gidiyordu. 2020 Mart ayında başlayan karantina dönemiyle gittikçe kendi içime kapanmaya başladım, markete gidemiyordum, otobüse binemiyordum en basitinden. Ekim ayında hazırlık okumaya başladım, fark ettim ki ne derslere katılabiliyordum ne de iletişim kurmamı gerektiren görevleri yerine getirebiliyordum. Ocak ayında durumum daha kötüye gitti, başa çıkabileceğimi düşünmüştüm fakat bu hafta dersler başladığında geri dönüşü olmayan bir yola girdiğimi anladım. Planım okulu dondurup psikiyatriste gitmek ve yapabilirsem birkaç ay bir işte çalışmak, böylece bir dahaki seneye kadar bir kaybım olmayacaktı ve bir nebze olsun iyileşebileceğimi umuyordum. Fakat çevremdeki birinden "kendini bile bile ateşe atıyorsun." lafını duyduğumdan beri ne yapacağımı bilmiyorum. Okula devam etmeye çalışıp negatif etkiyle sosyal fobimi yenmem mümkün mü yoksa daha önceden yaptığım plan daha sağlıklı bir yol mu?
Kullanıcı avatarı
ahyalandünya

Re: okulumu dondurmalı mıyım?

Mesaj gönderen ahyalandünya »

Bence hayır. Çünkü tedavi olurken bir yandan okula devam edebilirsin. Bence sosyal fobiden tamamen kurtulmak yerine hafifletmek ilk başta çok daha önemli. Yani önemli olab işlevsellik kazanmak. Otobüse bine bilmek, okula gidebilmek çalışabilmek vs. İşe girmekten bahsetmişsin fakat iş yerinde yinr aynı sıkıntıları çekebilirsin. Ben senin yerinde olsam okulu dondurmazdım. Çünkü benim okulda hiç samimi olduğum arkadaşlarım yok. Yemeğe bile tel gidiyorum. Çok sıkıntılı oluyor ama yine de bırakmam. Bırakmak istemen soshal fobi yüzünden. Bence bırakırsan daha da şiddetlenecek.
[smilie=buba.gif] [smilie=buba.gif] [smilie=buba.gif]