evliliğin sf yi aşmada pozitif bir etkisi olabilir mi?

Aklınıza gelen her türlü soruyu burada paylaşabilirsiniz..
ernacy

evliliğin sf yi aşmada pozitif bir etkisi olabilir mi?

Mesaj gönderen ernacy »

arkadaşlar acaba evlilik bir çare olarak düşünülebilir mi.düşününce her zaman konuşabileceğin .seni her zaman düşünen seni olduğun gibi kabul edecek birinin varlığı insana güven vermez mi?

özellikle evli arkaşlar varsa tecrübelerini aktarırlarsa sevinirim.
amphetamin

Mesaj gönderen amphetamin »

Bu konu daha önce çok yazıldı çizildi
Kullanıcı avatarı
catastrophic

Mesaj gönderen catastrophic »

rana

Mesaj gönderen rana »

Ernacy, ben de evliyim ama eşim sf.'li olduğumu bilmiyor.Bazı zamanlarda kızardığımı biliyor ama utandığım zamanlarda olduğunu düşünüyor.Söylemek ve söylememek arasında karar veremedim.Ama şu bir gerçek ki eşim yanımda olduğu zamanlar kendimi daha güçlü hissediyorum.Sanki ondan kuvvet alıyormuşum gibi geliyor.Ama bazı zamanlarda (yüzümün salak saçma zamanlarda kızarması) durumunda hele de arkadaş ortamındaysak kendimi rezil hissettiğim gibi onu da rezil ettiğimi düşünüyorum.İki ucu b... değnek derler ya o hesap.Yine de evli olmak daha faydalı oluyor diye düşünüyorum.Çünkü evli olduğun zaman girmekte mecburi olduğun sosyal ortamlar oluyor her ne kadar işkence gibi gelse de tamamaen insanlardan kopuk olmandan iyidir.Hatta bazen bu ortamlar güzel geçtiğinde kendinle gurur duyuyorsun.Bence evli olmak faydalı tavsiye ederim....
dosteli71

Mesaj gönderen dosteli71 »

Sadece SF için evleneceksen hiç evlenme :-)) Bende evliyim ve SF rahatsızlığım var. Evliliğin hiç bir faydası yok. Rana'nın dediği gibi zorunlu katılımlar hariç,,Sevgiler
Lonely heart

Mesaj gönderen Lonely heart »

Ben henüz evli olmamama rağmen evliliğin sosyal fobili insanlar için olumlu getirilerinin olacağını düşünüyorum.Böylesine yaşamsal,kişinin yaşamını doğrudan ilgilendiren bir sorunu kişinin eşiyle paylaşmasının o kişiyi daha güçlü kılacağına,bunun sonucunda da sorununu aşmasında yardımı olabileceğine inanıyorum.Sonuçta karşılıklı sevgi,saygı,güven ve anlayış ekseninde 'her türlü' sorunun çözümünün daha olanaklı olabileceğini öne sürüyorum.

Emrah
Kullanıcı avatarı
yavas

Mesaj gönderen yavas »

belki olabilir denemek lazım deneyenler var sa bir cevap yazsın
Kullanıcı avatarı
keremaslı

Mesaj gönderen keremaslı »

Lonely heart yazdı:Ben henüz evli olmamama rağmen evliliğin sosyal fobili insanlar için olumlu getirilerinin olacağını düşünüyorum.Böylesine yaşamsal,kişinin yaşamını doğrudan ilgilendiren bir sorunu kişinin eşiyle paylaşmasının o kişiyi daha güçlü kılacağına,bunun sonucunda da sorununu aşmasında yardımı olabileceğine inanıyorum.Sonuçta karşılıklı sevgi,saygı,güven ve anlayış ekseninde 'her türlü' sorunun çözümünün daha olanaklı olabileceğini öne sürüyorum.

Emrah
emrah evlilik ortak bir yaşam kurmak demek en başta.ve eğer sf yi aşamayacağınızı düşünüyorsanız evliliği hiç denemeyin yürümez zaten.
en başta insan kendine inanmalı ve güvenmeli her konuda.
evli biri olarak ki evlendiğimde yaklaşık 7 yıl önce sf li olduğumu bilmiyordum,ilk başlarda o kadar da olumsuz etkisini hissetmiyorsun,sonuçta yeni bir insanla birbirinizi tanıma sürecine giriyorsun ama birkaç yıl sonra sorunlar patlak vermeye başlıyor,

eğer ki eşin çok sosyal biriyse çatışmaya başlıyorsun bir noktadan sonra.
ve surunların ardı arkası kesilymiyor.
ben hem sf liyim hemde kıskanç bir bayanım,ve bu çevre edinmemize hep
engel oldu.
bilemiyorum.bazen çıkmazda hissediyorum,off.çok karışık bir durum.
sorunlar başlayınca zaten evlilikte birçok şeye ket vuruyor.
önce sf yi yenin öyle evlenin arkadaşlar :|
bizim çocuğumuz yok henüz ve ben bu sorunumu çözmem gerek önce çocuk için :(
Kullanıcı avatarı
SAFCAN

Mesaj gönderen SAFCAN »

arkadaşlar bu durum karşıdaki yani evlenendiğiniz veya evleneceğiniz insanla ilgili bir durum. eğerki eşiniz anlayışlı düzgün bir insansa neala. ama insanın karşısına her zaman iyi insanlar çıkmıyor. bende senin gibi düşünerek evlendim ama sonunda hemde 2 ay sonuda boşandım. çünkü evlilik hayatımı daha da zorlaştırdı. halbuki o benim durumumuda biliyordu. evlenmeden önce sadece antisosyal, utangaç, çekingen bir insandımki evlendikten sonra bu durumum kat kat fazlalaştı. boşandıktan sonraysa sadece nefes alıp veren bir insan..
ah arkadaşlar ah çok dertliyim çok... evlenirken dikkat edin.10 kez 100 kez 1000kez düşünün. düşününki hata yapıp hayatınızı mahvetmeyin. [-X
Kullanıcı avatarı
sessizciglik

Mesaj gönderen sessizciglik »

bence evliliğin mecburi görüşmeler buluşmalar açısından yararı olur..
eşin anlayışlı olması gerek evet...
sanırım işin aslı olayların üzerine gitmek..demiyor muyuz mecburi olan buluşmalar iyileştirebilir diye..demek ki neymişş kendimizi zorlayacağız!!!
to be a rock and not to roll..
Kullanıcı avatarı
tiger253

Mesaj gönderen tiger253 »

Canım ne evet ne de hayır diyebilirim.Tamamen eşine bağlı.Evleneceğin kişiyi çok iyi tanımalısın önce merhamet ara o kişide
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

tiger haklı....merhamet... o kadar önemli ki..
ruya

Mesaj gönderen ruya »

Iste ben bunun icin tutturuyorum hep mantik evliligi diye (ask da olucak tabi) . Cok asik olsam bile eger uygun degilse evlenmem. Cunku size uygun bir degilse elbet bir gun catismalar cikacak. Sonra hayatin boyunca cek babam cek! Bosanana kadar. O yuzden eger bir gun evlenirsem 1000000000000000 kere dusunurum :D Karakter olarak bana uygun degilse, sosyal ortamlarda konusmadigim icin bana kizacaksa, beni anlamayacaksa askimdan ölsem evlenmem.
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

ruya yazdı:Iste ben bunun icin tutturuyorum hep mantik evliligi diye (ask da olucak tabi) . Cok asik olsam bile eger uygun degilse evlenmem. Cunku size uygun bir degilse elbet bir gun catismalar cikacak. Sonra hayatin boyunca cek babam cek! Bosanana kadar. O yuzden eger bir gun evlenirsem 1000000000000000 kere dusunurum :D Karakter olarak bana uygun degilse, sosyal ortamlarda konusmadigim icin bana kizacaksa, beni anlamayacaksa askimdan ölsem evlenmem.

büyük konuşma:))
global

Mesaj gönderen global »

ruya yazdı: Sonra hayatin boyunca cek babam cek! Bosanana kadar.
Bence de büyük konuşma rüya arkadaşım.
Alıntı yaptığım yerde boşanana kadar demişsin. Evlendikten sonra boşanmak çok zor. İmkansız da denebilir. Benim başımdan nişan gibi bir hadise geçti. Sonradan olmayacağını anladım. Kendim yüzde yüz karar vermeme rağmen nişanı atmak aylarca aylarca ertelendi. Ailelerin o kadar katılaşmış kuralları var ki. Kendi hayatınla ilgili kararları uygularken önünde duvar gibi dikiliyorlar. Ki benim ailem öyle aşırı gelenekçi, namus düşkünü de değildir. Yakın çevremde ekonomik bağımsızlığı olduğu halde boşanamayanları biliyorum. Yani demek istediğim evliliğe başlerken boşanmak seçeneğini aklınıza bile getirmemeniz. Hayat birkaç yıl öncesinde algıladığımdan çok farklıymış. Bazı şeyler lafla peynir gemisi yürütmekmiş.