Neler yapıyorum,neler yapmalıyım,önerileriniz

Sosyal fobiyi yenmek için uyguladıklarınız..
devrim_

Neler yapıyorum,neler yapmalıyım,önerileriniz

Mesaj gönderen devrim_ »

Merhabalar arkadaşlar.. eğer gözünüz iliştiyse yazdıklarımda sürekli olarak bahsetmiştim. son zamanlarda çok sosyal olmaya başladım,bundan 5-6 ay öncede sosyaldim ancak işten ayrılınca eve kapandım sınavlar vs var diye de pek evden çıkmıyordum. daha öncede bahsetmiştim benim sorunumun en önemli kısmı sosyal fobi değil toplulukta konuşma problemi. insan içinde kalabalık ortamda pek tedirgin olmuyorum ancak konuşacak olduğum zaman kilitleniyorum konuşamıyorum,tipik kekemelik değil ancak konuşmakta zorlanıyorum nefesim kesiliyor kızarıyorum sesim kısılıyor. işte bende sosyal fobinin bütününde yaşadığım sıkıntılardan daha büyük bir sorun ortaya çıkartıyor bu dert. anlatmak istediğim;sosyallik yada toplum içinde bir sıkıntım olmuyor pek ancak iş konuşmaya gelince herşey birbirine giriyor. bunun için bende evde konuşma egzersizleri yapıyorum,kitapları sesli oluyorum. birde DAF-FAF ASSİSTANT adlı bir program var(bunun linkini de bu forumda bulmuştum yükledim ve kullanıyorum). bu programla sesli olarak mikrofona konuşuyorum ve anlık olarak sesimi kulaklıkta duyuyorum ve konuşma ritmimi ayarlayabiliyorum. ek olarak bu programın ve sesli okumanın kelime dağarcığına da hızlı okumaya da çok faydası var. tabiki bu yeterli değil özgüven,nefes,diyafram egzersizleri de yapmalıyım. en azından kendi kendime bunu geçirebileceğime inanıyorum tarihte de çok aşırı kekeme olan bir kişinin kekemeliğini kendi çabalarıyla yendiğini okudum ki ben bir kekeme değilim.

Tahmin ediyorum ki bu sorunu yaşayan tek ben değilimdir. onun için kullandığım programın linkini vereceğim,amacım reklam değil(zaten hiçbir menfaatimde yok) sadece kendi uyguladığım yöntemi göstermek adına.

http://www.soft3k.com/download-DAF-FAF- ... s-d807.htm

Programın linki burada ancak üzülerek belirtmeliyim ki program kullanım süresi sınırlı. trial versionu dolunca kaldırıp yeniden kuruyorum böylece beleşe getiriyorum :) key istiyor ancak keyini bulamadım uzun arayışlara rağmen.

Diğer bir konu ise; daha önce de, yukarıda ki yazımda da sorunumdan bahsettim,bu konuyla ilgili görüşleriniz çözüm önerileriniz söylemek istedikleriniz varsa ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim. her türlü tavsiyeye açığım ve artık hayata atılmam gerekiyor,önümde askerlik var bu sorunla askerde çok acı çekerim ve askerden geldikten sonra evleneceğim yani sorumluluğum şuan iki katına çıktı. bunun içinde girişken olmalıyım ve hayata geç kalmadan yerimi almalıyım.

zahmet edip okuduğunuz için teşekkürler sevgili dostlar. herşey gönlünüzce olsun.
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

@devrim, PM'den bu konuyla ilgili konuşmuştuk. Aynı sorunu ben de yaşıyorum diyebilirim. Bilhassa otorite konumundaki biriyle konuşurken kızarma bir yana sesim soluğum kesiliyor.

Diyafram egzersizinden başka birşey gelmiyor aklıma.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

domates yazdı:@devrim, PM'den bu konuyla ilgili konuşmuştuk. Aynı sorunu ben de yaşıyorum diyebilirim. Bilhassa otorite konumundaki biriyle konuşurken kızarma bir yana sesim soluğum kesiliyor.

Diyafram egzersizinden başka birşey gelmiyor aklıma.
Sorun şu ki nasıl yapacağımı bilmiyorum. bir çok kez otorite konumunda yada topluluk önünde konuşmaya başlayacakken dikkat ettim,kalbim sanki çıkacak gibi atıyor ve nefesim kesiliyor,nefes alsamda kâr etmiyor.. e hal böyle oluncada konuşmaya başlayamıyorum. başlasam sonu gelecek ama olmuyor bi türlü..
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
sessizfırtına

Mesaj gönderen sessizfırtına »

peki devrim benim merak ettiğim, örneğin kalabalık içinde ( ya da yeni tanıştığın biriyle bu kişi otorite de, bir kız arkadaş da olabilir) yemek yerken, bir şey içerken ellerin titremiyor da sadece konuşma problememi mi çekiyorsun? Yani konuma problemi de hoş bi şey değil de ellerin titremiyorsa bu da süper bi şey dicektim.
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

sessizfırtına yazdı:peki devrim benim merak ettiğim, örneğin kalabalık içinde ( ya da yeni tanıştığın biriyle bu kişi otorite de, bir kız arkadaş da olabilir) yemek yerken, bir şey içerken ellerin titremiyor da sadece konuşma problememi mi çekiyorsun? Yani konuma problemi de hoş bi şey değil de ellerin titremiyorsa bu da süper bi şey dicektim.
Ellerim titriyor ama benim ellerim kendimi bildim bileli hep titrer. konuşma esnasında daha da titrerim. mesela önceden topluluk içinde yemek yiyemezdim ancak artık bunu aştım. arkadaşlarla yada sevgilimle çok rahat dışarı çıkıp yemek yiyebiliyorum. şimdi toplum içinde telefonla konuşma ve konuşma problemim var.. ümit ediyorum ki aşacağım.. umudu kaybetmedim
sessizfırtına

yemek yeme problemini aşmışsın konuşma problemini de aşarsın bu gidişle :). nasıl aştın yemek problemini?
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

sessizfırtına yazdı:yemek yeme problemini aşmışsın konuşma problemini de aşarsın bu gidişle :). nasıl aştın yemek problemini?
İnan yaklaşık 2 yıldır SF'li olduğumun farkındayım doktorun koyduğu teşhisle.. ne ilaç kullandıysam fayda etmedi,dahası otlar,şifalı otlarda cabası. örneğin sarı kantaronda kullandım.

Yeme problemimi bilinçli olarak dışarıda yiyerek aştım.. başlarda o kadar gergin oluyordum ki ne kadar aç olursam olayım iştahım kesiliyordu,ağlayacak gibi oluyordum. ancak sürekli dışarıda yemek yedim. kalabalık yerlerde. yerkende etrafa baktım.. kimse benim neyi nasıl yediğimle ilgilenmiyor herkes kendi derdinde.. bende artık dert etmeden dışarıda yemek yiyebiliyorum.
sessizfırtına

aynen benim de iştahım azalıyo, midem bulanıyo. aslında tek başıma rahat yiyebiliyorum. ama yine de etrafımı kontrol etme mekanizması hep devrede ouyor.
2 yıl, yaşını bilmiyorum ama daha yeni sayılır. bizde genelde geç farkına varılma oluyor ve tedavi de geçikiyor. aslında başladığı an doktora gidilse çoğu şey ters yüz edilebilirdi. tabii bu şu anımıza bi etkisi olmayacak bi "keşke"den ibaret.
davamızda başarılar diliyorum herkese :)
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

sessizfırtına yazdı:aynen benim de iştahım azalıyo, midem bulanıyo. aslında tek başıma rahat yiyebiliyorum. ama yine de etrafımı kontrol etme mekanizması hep devrede ouyor.
2 yıl, yaşını bilmiyorum ama daha yeni sayılır. bizde genelde geç farkına varılma oluyor ve tedavi de geçikiyor. aslında başladığı an doktora gidilse çoğu şey ters yüz edilebilirdi. tabii bu şu anımıza bi etkisi olmayacak bi "keşke"den ibaret.
davamızda başarılar diliyorum herkese :)
2 yıl önce farkında vardım o zaman yaşım 18 falandı. ancak çocukluktan beri hep çekingen sessizdim.. bu sorunlar yüzünden derslerim harika olmasına rağmen liseyi yarıda bıraktım.. ancak zararın neresinden dönersen kârdır hesabı açıköğretimde okuyorum,mezun oluyorum ve bu yıl össye gireceğim bir sürpriz olmazsa. herkese SF ile mücadele de başarılar diliyorum ben de..
kyle35

Mesaj gönderen kyle35 »

geçmiş olsun.güzel bir ilerleme kaydetmişsin.
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

devrim_ yakaladığın bu iyileşme inş. artarak devam eder
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

bundan bir kaç gün önce bir tanıdığım sayesinde part-time işe başladım.. yani bir alışveriş merkezinin broşürlerini,insertlerini dağıtıyorum.. daha önce çalıştığım bir bilişim-teknoloji firmasında SF'li halimde satış görevlisiydim.. ancak bazende o firmanın broşürlerini dağıtırdım.. şimdide arada sırada bahsettiğim alışveriş merkezininkinleri dağıtıyorum.. pek zorluk yaşadığımı söyleyemem. hatta hiç zorluk çekmedim.. saatlerce kalabalık yerlerde,mahallelerde broşür dağıttım... bu benim son durumumu görmem için iyi oldu. bir kez daha anladım ki şuan en büyük problemim Konuşma problemi.. konuşma sorunumu yenip rahat iletişime geçebileceğimden hiçbir tereddütüm yok ancak nasıl yeneceğim,ne yapacağım bilemiyorum..
Kullanıcı avatarı
katre

Mesaj gönderen katre »

tebrik ederim seni devrim.
güzel işler başarmışsın.
yemek yeme sorunun gibi konuşma probleminide çözersin umarım ki bunu aşmaman için(yazdıklarından yola çıkarak söylüyorum ki) bir neden göremiyorum.başlarda tıpkı topluluk içinde yemek yerken oldugu gibi konuşurkende zorlanabilirsin ama bu kararlılık ve kendinden eminlilikle zamanla aşarsın.sana öneride bulunmak isterdim ama aklıma gelenlerin hepsine değinmişsin zaten.geriye bana bir tek sana şans dilemek kalıyor.bol şanslar. ;)
"Hiç kimse kendisi için gizlenen müjde ve mutluluğu bilemez."
sessizfırtına

tekrar okudum yazını, gerçekten sen bütün alıştırmaları yapıyorsun, diksiyon, sesli okuma gibi. galiba bunu ufak alıştırmalarla gerçekleştirmek kalıyor geriye. mesela önce iki kişilik bir tanıdık grupla başlayabilir, daha sonra kişi sayısını arttırarak alıştırmanı genişletebilirsin. bu kişiler sayıca artacağı gibi, daha önceden tanıdığın, arasında rahat olduğun arkadaşlardan az tanıdığın ve tanımadığın kişiler olarak değişebilir.
çünkü geriye sadece alıştırma yapman kalmış.
sessizfırtına

ne kadar faydalı olur bilmem ama belki ilk önce bir aynanın karşısına geçip bir konu üzerine 1-2 dakikalık konuşma egzersizi de yapabilrisin. işe yarar mı bilmem. daha çok birilerinin önünde yapacağın konuşmaların faydalı olabileceğini düşünüyorum. kalabalık ortamda yemek yemeyi bu şekilde çözmüşsün çünkü. bir de derler ya sfnin, korkuların çözümü ufak adımlarla üstüne gitmektir diye.
toluluk önünde konuşma yemek yemeden biraz daha farklı, çünkü direkt ilgi odağı sensin. özgüvenin yükseltilmesi de gerekiyor. şu an hata yapacağım korkusunu kafadan çıkarmak gerekiyor o anda. daha fazla da alıştırma yapmak.