Uzmanlar uyarıyor: Sosyal ağlar zararlı olabilir

Sosyal fobiyi yenmek için uyguladıklarınız..
Kullanıcı avatarı
terakkiperver

Mesaj gönderen terakkiperver »

Bir İngiliz uzman, internetteki sosyal ağların bireylerin ruh sağlığı açısından zararlı olabileceği uyarısında bulundu.

Dr. Aric Sigman, aslında Facebook gibi sitelerin insanların sosyal yaşamının zenginleştirilmesi ve insanların birbirlerine yaklaştırılması amacıyla yola çıktığını belirterek, "Ancak bu sitelerde sosyalleşmeye alışan insanların gerçek sosyal ilişkilerinden ve yüz yüze iletişimden uzak kalmaları çeşitli biyolojik etkiler yaratabilir" ifadesini kullandı.

Yapılan çalışmaların, bilgisayar önünde oturarak sosyalleşmenin genlerin çalışma biçimini değiştirebileceğini, bağışıklık sisteminin tepkilerini etkileyebileceğini, hormon seviyelerini değiştirebileceğini, damar sisteminin fonksiyonlarını bozabileceğini ve kişinin ruh halini bozabileceğini gösterdiğini kaydeden Sigman, "Bütün bunlar da kişinin kanser, kalp krizi, beyin kanaması ve bunama gibi ciddi sağlık riskleriyle karşı karşıya kalmasına yol açabilir" dedi.

Dr. Sigman'ın uyarıları İngiltere Biyoloji Enstitüsü'nün yayımladığı Biologist adlı tıp Dergisi'nin son sayısında yer aldı.
PaSSiVe AgGReSSiVe

Mesaj gönderen PaSSiVe AgGReSSiVe »

Doğru bir tespit.
Kullanıcı avatarı
VirusInMyHead

Re: Uzmanlar uyarıyor: Sosyal ağlar zararlı olabilir

Mesaj gönderen VirusInMyHead »

Bence de doğru. Zaten bırak facebook'u, bilgisayar başlı başına insanı asosyalleştiriyor.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

fazla kaptırmamak lazım. gençliğini ki özellikle bluğ çağını bilgisayar karşısında sürekli geçiren kimse sosyalfobik, depresif, asosyal, yada manyak olabilir. ama olmayadabilir. sosyal faalitetleri varsa mesela okumak liseye veya kursa gitmek gibi. o zaman durum farklı olur.
Bir yudum suya hasret
Aska susayacaksin
Terkedilmek neymis gor
Yalniz yasayacaksin
.... :(
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
ikarus

Mesaj gönderen ikarus »

VirusInMyHead yazdı:Bence de doğru. Zaten bırak facebook'u, bilgisayar başlı başına insanı asosyalleştiriyor.
buna katılmıyorum :geek: bende tersi bir etkiye sebep oldu :ugeek:
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

şöyle açıklamak gerek. internetle haşır neşir olan birinin sosyallik açısından olabileceği bir sınır var. eğer kişi bu sınırın altındaysa sanal alem kişiyi bu seviyeye çıkarır. bu açıdan faydalı olabilir.

ancak kişinin sosyallik seviyesi zaten bu derecenin üstündeyse sanal alem bu kişiye zarar verir.

buna göre belli bi seviyeye gelene kadar neti kullanmak gerekir. ancak belli bi noktadan sonra uzaklaşmalıyız.
de te fabula narratur
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

normal birine çok etki yapmaz da, sfli birine meşgale olarak görülebildiği için, hasta kişi kendini sanal ortamda kaybedebilir, burayı kendine avunacak ikinci bi dünya gibi görür, soyutlanabilir vs...
ırmak

Mesaj gönderen ırmak »

ben şahsen bi köyde yaşıyorum,sokakdan günde 3 4 kişi geçiyo,sosyal ağlar olumlu geliyo
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

ırmak yazdı:ben şahsen bi köyde yaşıyorum,sokakdan günde 3 4 kişi geçiyo,sosyal ağlar olumlu geliyo
öyle bi ortamda işe yarar tabi. ama bi metropolin tam ortasında bilgisayar başına kitlenmiş bi kişi için aynı şey söylenemez.
Kullanıcı avatarı
PETUNYA

Mesaj gönderen PETUNYA »

benim de değinmek istediğim başka bir boyutu,net aracılığyla tanıştığımız yada konuştuğumuz kişilere karşı çok dikkatli olmak gerekiyor.karşındakinin niyetini iyi anlamak lazım altından çok farklı şeyler çıkabiliyor karşındaki kendini tamamen farklı lanse ediyo yada daha insanı yönlerini açığa çıkarıyor ki zaten sfliyiz sonunda iyice dibe vuruyoz bence çoook temkinli olmalıyız zaten sflilerin onuruyla oynamak daha kolaydır zaten kendilerini korumaktan acizdirler,yarın bugün başınıza ekşimezler savsaklamak her zaman çook daha kolaydır
zelzele

Mesaj gönderen zelzele »

Ben sosyal fobik olmuşum hayatım kararmış, sen diorsun ki internet psikoloji bozabilir
Psikolojim allak bullak olmuş zaten, bunu mu önemsicem, gerçek sosyal fobiklerin umurunda bile değildir
bu bilgi.Eminim
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

zelzele yazdı:Ben sosyal fobik olmuşum hayatım kararmış, sen diorsun ki internet psikoloji bozabilir
Psikolojim allak bullak olmuş zaten, bunu mu önemsicem, gerçek sosyal fobiklerin umurunda bile değildir
bu bilgi.Eminim
evet şimdi hak verdim bu feryada.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

bu arada h.geldin zelzele. gerçekten güzel hızlı bi giriş yaptınız. devamını bekleriz..

ve seni tanımak isteriz. bi başlık açıp kendinden bahsedebilrsin..
Kullanıcı avatarı
arashi

Mesaj gönderen arashi »

Benim şöyle garip bir etkisi var.Hani Türkçe'yi aptal aptal kullanan gençlerimiz var ya,işte onları gözümde düşürdüğünden iyi gelebiliyor bana.
Samimi olmadığım servisten ya da okuldan arkadaşlarım facebookta ekli.İnsan gerçek hayatta çekiniyor.Ama ne zaman facebookta aptal bir şekilde v yerine w ve türevlerini kullanan arkadaşlarımı görsem onları ''takma katsayım'' düşüyor,kendime geliyorum.Evet biraz kibirlenmek bu.Ama türkçenin doğru kullanması konusunda hassasım hıh. XD