başlangıç için bi kaç uygulama

Sosyal fobiyi yenmek için uyguladıklarınız..
AttractiveBoy

Re: başlangıç için bi kaç uygulama

Mesaj gönderen AttractiveBoy »

peki ya kafaya takılı kalan düşüncelere bir önerin var mı..
bu konu hakkında 5 sayfalık bir makale yazabilirim ama malum zaman sıkıntım var neyse elimden geldiği kdr izah ediyim.
kafada gerçekten takılı kalan şeyi unutmak zordur.bu bir akıl oyunudur ama şükürki 2 boyutludur.2 boyutlunun ne olduunu bilionuz ama konuyla alakasını soruosanız, şimdi anlıcaksınız.
Tüm dünyayı düşünün, oturuyorsunuz en tepesinde, ve karşınızda bir kağıt olduğunu düşünün çok çok çok yakınınızda ve sadece kağıdı görebiliyorsunuz.
Normalde insan gözü odaklanma eylemi ile çalışır, yani boşluğa odaklanamassınız, gözünüz daima boş kağıdın üzerinde gezer.
Şimdi oraya bir nokta koyun, ve tekrar kağıda bakın.
İşte bu nokta sizin kafaya takılan ve hic cıkmayan düşüncelerinizdir.
çoğu insan bu noktaya odaklanır, o nokta hakkında olmayacak teoriler üretir, analizler yapar,çok çok çok fazla anlam yüklerler. Yani anlam yükleyerek onun hakkında sayısız teori üreterek onu unutamassınız.
Bu insanların etrafında çook az kişi vardır, ve hiç oyalancak bişe bulamadığı için birşeyi kafaya takar (noktayı koyar) ama bu noktayı düşündükçe bu noktaya daha fazla odaklanır.
kendini işte bu kağıt üzerindeki 2 boyutlu çevresi olmayan hapishaneye tıkar ve orada dolanır durur...

İşte aslında bu hapishanenin anahtarı orada durmaktadır.
Ama insanlar kendilerinde olanlarla mutludur, onlarla yetinebilirler, o noktayı koyup ona hayatlarını verebilirler, evet onlar BÖYLE insanlardır işte..

Yetinmek..

İşte bu bir ipucudur.

Asla ama asla etrafınızda olan 1-5-10-100-200-500-1900-218397123-1239087269218917326897216392167 şeyle yetinmeyin.
rahatlık alanı derim ben buna , etrafınızda 100 kişimi var ilgilencek, evet 100 kişi sizin için rahatlık alanınızdır, onlarla rahatlıkla artık hiç bir çaba gerektirmeden konuşabilirsiniz, ancak 101. ye yaklaşmanız için rahatlık bölgenizi kırmanız ve 101. ylede kaynaşmanız gerekir.
Şimdi bu yazık yavrucak insanların bazı gerizekalı çok bilmiş arkadaşları olur, bu arkadaşları onun önüne dünyanın en büyük tuzağını sunar.

"Zamanla geçicektir, aldırma."

İşte bu dünyada söylenmiş en büyük yalandır, hayatınızda böyle birşey varsa biran önce çıkarın, çünkü zaman hiç birşeyin ilacı değildir. (Kadın siniri hariç, o konu ayrıdır, ona girmeyelim belki daha sonra açıklarım [smilie=cool.gif] .)

Şimdi bu yazıyı okuyan bir başarısız arkadaşım der ki ben o kağıdı yırtarım.

Malesef o kadar kolay değil işte, ama kağıdı yırtmak yerine daha çok nokta çizmeye ne dersin ??
Çünkü kağıt üzerinde sadece 1 nokta var ve sadece ona odaklanıyorsun arkadaşım . neden 1 nokta daha koyup bir kez daha bakmıyorsun ?

Emin ol bir ona bir diğerine bakıcaksın, yine tekine odaklanamayacaksın boş kağıtta göz gezdirdiğin gibi.Şimdi bu noktalardan daha fazla koy, daha fazla ve daha fazla, işte o kağıttan çıkana kadar, kağıdı yırtacak kadar mürekkep dolsun o kağıt, koyduğun noktalarla, işte o kadar çok nokta koy ki o kağıda, tekrar sana sorsam hangisiydi senin kafaya takılan düşüncen diye, hatırlamassın bile.

Kısacası, doldurun kağıdı, dışarı çıkın, insanlarla konuşun, insanlarla tanışın, spor yapın, hobi bulun kendinize, gidin resim kurslarına yazılın, vinç kullanmayı öğrenin, boğaz köprüsünden 1 tane daha nasıl yaparım derslerine gidin, bulun arkadaşım birşeyler kendinize.
Hiç bir zaman kendinize dinlenicek zaman ayırmayın, ( parantez açıyorum, bu demek değilki uyumayın, yemek yemeyin blabla) boş zaman bırakmayın hayatınızda, çünkü ilk boş zamanınızda "acı"nın bir kısmı gelecektir, acı daima parça parça gelir, benim hayatımdan verebileceğim en nadide örneklerden biridir bu.

Acı her geldiğinde onu bir kağıda yazın, bağırın ne yazdıysanız.

Ve bu sırada kağıdın üstüne noktalar çize çize, o kağıdın çıkışına ulaşmış olacaksınız, ve kağıt ya çok mürekkepten yırtılacak, ya da siz zaten çıkışı bulmuş olacaksınız.

İşte Dünya'nın geri kalanı o kağıdın arkasında aslında, gördüğünüz gibi spor da varmış, vinç kullanmakta varmış, resim yapmakta varmış dünya da, o gerzek kafaya takılan düşüncedn başka herşey varmış dünyada, gördünüz mü? yada görücekmisinizz :)
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

iyi anlamlı şeyler yazmışında tarzın garipsedim biraz açıkçası. ama doğru söylüyorsun. ben kaygılandığımda kağıda bi tablo yapıp dolduruyorum.

durum / duygularım / otomatik düşüncelerim / düşüncelerimi destekleyen kanıtlar / desteklemeyen kanıtları / 4. ve 5. sütundaki leri desteklicek şekilde yeni alternatif düşünce / yeni duygularım.

biz hep olumsuza odaklandığımız için destekleyen kanıtları düşünüyoruz oysaki desteklemeyen kanıtları yazdığımızda alternatif düşünceyi üretmekle kalmıyoruz onu inanarak üretiyoruz. dolayısıyla duygu durumumuz değişiyor.
AttractiveBoy

ben kaygılandığımda kağıda bi tablo yapıp dolduruyorum.
kaygıları yenmek içinde bi yazı yazıcam yakında bana konu buldun eywallah:D
biz hep olumsuza odaklandığımız için
olumsuz düşünmenin hayatımıza verdiği zararlarıda yazabilirim belki bi ara:P
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

ne içiyosan söyle bizde içelim :D
AttractiveBoy

ne içiyosan söyle bizde içelim :D
buda bana sorulcak sorumu yaw [smilie=cool.gif] tabiki cosmo, Rom & Kola ve az bişede gündüzleri Scotch içerim [smilie=beach.gif]
zelzele

Mesaj gönderen zelzele »

Arkadaş sosyal fobi bir kişilik sorunu değil, beyindeki kimyasal ve elektriksel bir problem.
Yani şunu düşünürseniz geçer, böle yaparsanız geçer hafifler, azalır...bunlar dogru değil
Inanın bana güven veren yazıları okumak, konuşmaya çalışarak atlatmak vsvs.. bunların hepsini
yaptım ama GEEEÇÇÇMİİYOOORRR
Ögrenin şunu artık kendi kendimizi kandırmayalım bir an için kendimizi iyi hissedebiliriz bu tür
saçmasapan şeyler yapıp ama hiçbiri kalıcı değil.Varsa aranızda ben ilaçsız tamamen yendim
sosyal fobiyi sadece düşündüm güzel şeyler okudum, ya da üzerine gittim diyerek yendim
diyen delikanlı varsa çıksın karşıma !!
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

zelzele yazdı:Arkadaş sosyal fobi bir kişilik sorunu değil, beyindeki kimyasal ve elektriksel bir problem.
Yani şunu düşünürseniz geçer, böle yaparsanız geçer hafifler, azalır...bunlar dogru değil
Inanın bana güven veren yazıları okumak, konuşmaya çalışarak atlatmak vsvs.. bunların hepsini
yaptım ama GEEEÇÇÇMİİYOOORRR
Ögrenin şunu artık kendi kendimizi kandırmayalım bir an için kendimizi iyi hissedebiliriz bu tür
saçmasapan şeyler yapıp ama hiçbiri kalıcı değil.Varsa aranızda ben ilaçsız tamamen yendim
sosyal fobiyi sadece düşündüm güzel şeyler okudum, ya da üzerine gittim diyerek yendim
diyen delikanlı varsa çıksın karşıma !!
bendede öyle telkinler hiç bi işe yaramıyor.. ama inan kimi arkadaşlarda işe yarıyor..tamamen kurtulamasada..mesela ahmetvarisli, savaşçıkız vb..
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
c_r

Mesaj gönderen c_r »

ne yazıkki bendede bu uygulamalar kalıcı olmuyor. 1 haftam ondan sonraki 1 haftadan çok farklı. bitek alkol ile sabitleyebiliyorum bu iyi hissetme durumunu.
xtc

Mesaj gönderen xtc »

yanlış düşünüyorsunuz .. sfden kurtulmak için ilk önce bu düşüncelerden kurtulun pozitif olun..olacak deyin.. erkenden pes edip savaşı kaybetmeyin derim..hayatımdeğisti adında bir site vardı.. (not:kesinlikle reklam olarak algılamayın amacım sadece yardım etmek siteyle hiçbir alakam yok bende o sitede sadece bir üyeyim aynı kullanıcı adıyla hiçbir menfaat söz konusu da değil)
ordan ben müzik telkinleri indirdim hergün ıpod u kulağıma takar 2-3saat dinlerdim iş yaparken vs. 2-3aya kadar eskiye göre nazaran düzeldim .. [smilie=bb.gif]
vakkavakka_ee_ee

Mesaj gönderen vakkavakka_ee_ee »

bence bi kaç tür var , iksini tanımlayabilirim.
birincisi kimileri soruna odaklanmak yerine sorunun üstüne gitmek yerine sorun olmadığını düşünmeli . bunu sorun olarak görüp sürekli düşünüp durmaktan sıkılıp pıkılmaktansa hiçbir şey yokmuş gibi hayatını kurmadan planlamadan akışına bırakmalı . yaptığı hatayı düşünmektense ufak biş bile olsa yaptığı güzellikleri ve iyi işleri düşünmeli özellikle yatmadan önce . yani çok uyusa " ulan ben de ne güzel uyurum , üstelik uyyunca insan daha az yaşlanıyormuş " demeli . bulaşık yıkıyorsan " bakın ne güzel yıkadım " demeli bir şeyi kırınca kırdığı şeye takılmaktansa başka güzel bişi yaptıysa ona takılmalı , iyi olana kafayı takın [smilie=derisive.gif] ben bu şekilde bi süre çok mutluydum.

ikincisi sorunun üstüne gitmesi gereken tipler , bunlar hırslı insanlr için geçerli . tembeller için ilkini öneririm . bu kişiler uğraşmayı seviyorsa sorunun üstüne gitmeli korkusu neyse yüzleşmeli ama illa da öyle normal hayatında karşılaşmayacağı sıklıkta bir şeyide gözüne gözüne sokmamalı . sürekli karşılaştığı bi durumdan ötürü korkusu varsa o durumdan kaçmak yerine üstüne gitmeli. gerekiyorsa "ben de sosyalfobi var senin başının ağrıması gibi normal bi hastalık" demeli hastalık olunca her şey anormaldir arkadaşlar , tek biz miyiz anormal olan birinin boğazı şişmişse o da anormaldir bence . o yüzden bence bu yalnızız lafları klişe herkes aynı be , herkesin derdi var, herkes üzülüyor sadece bazı kendini bişe sanan insnlara takmamalı.onlar zaten kendileri bir şey olmak isteyen bizden daha hasta insanlar.
vakkavakka_ee_ee

Mesaj gönderen vakkavakka_ee_ee »

sorun şu uzun vadede bir şey bilmiyorum o yüzden bu sölediklerim bana da bi süre yaradı. ama ben de zaten melankolik olma bunu sevme hatta bazı acılardan zevk alma , bu acıların hayatımı doldurduğunu amacım olduğunu düşünme gibi daha başka düşünceler var , biraz şizofrenliğe geçiş yaptım gibime geliyor çünkü ben bazen birilerinin zihnimi okuduğunu düşünüyorum ! hatta bazen kamerayla beni izliyorlarmış gibi düşünüyorum truman shov gibi.. hep filmlerden dolayı abuk sabuk şeyleri yayınlıyorlar aklıma gelmeyecek şeylere takılıp kalıyorum ! bence izlediğiniz filmler gayet önemli iyi niyetli filmler izleyin derim boşuna küçük çocuklara cinsel ve korku şiddete dayalı filmleri yasaklamıyorlar ben küçük yaşta hep korku filmi izlerdim özellikle elm sokağı kabusu işte böle bi manyak oldum çıktım! bazen de uzaylılarla konuşuyorum ama benimle pek ilgilenmiyorlar ya da hafızamı siliyorlardır ne bileyim. ama siz siz olun bu yaşınıza kadar belki yapmadınız bundan sonra cicili bicili güzel filmleri izleyin bilinç altında önemli ve derin etkileri oluyor , sölemesi ! ayrıca bu konuda suç sizde değil yediğimiz yiyeceklerdeki kimyasalların insanalrın beynini etkilediğini ve psikolojik sorunların bu yüzden arttığını biliyor muydunuz ???