SİZE DE BÖYLE Mİ OLUYOR ??

Sosyal fobiyi yenmek için uyguladıklarınız..
zelzele

SİZE DE BÖYLE Mİ OLUYOR ??

Mesaj gönderen zelzele »

Arkadaşlar benim sorunum şu : Ben pek kızaran ve terleyen bir tip değilim.Hele bazılarında
kalp çarpıntısı falan oluyormuş, bende öyle şey hiç yok..Ben konuşacak bişey bulamadığım için,
aklıma söylicek bişey gelmediği için insanlardan kaçıyorum.Insanlar beni korkutuyor, çekiniyorum..
Rezil olurum aptalca bir laf ederm korkuları da çok belki bu yüzden konuşcak bişey gelmiyor aklıma..
Konuşacak birşey gelmeyince de sıkıcı olurum düşüncesiyle de iyice fobikleşiyorum..
Yani sorunum şu ki resmen benim beynim durmuş vaziyette.Çok ilginç birşey söyliim size ben bir ara
kendiliğinden sosyal fobiyi atlatmıştım hiçbişey yapmadan durduk yere geçmişti bir ara..Bikaç ay boyunca
tozu dumana kattım, çok çapkınlıklar yaptım, dershanenin en karizmatiği ve popüleri ben olmuştum,
fakat daha sonra tekra fobikleşmeye başladım ve bunu gururuma yediremeyip dershaneyi bıraktım, Bir daha
dershaneye gitmedim..O zamanlar hatırlıyorum da aklıma konuşcak söylicek sohbet edecek milyon tane şey
gelirdi , kafamda bir sürü cümle geçerdi ve ben seçerdm o kafamdan geçen cümlelerin arasından söylemek için bişey.
FAkat mesela şimdi ise kafama hiç bişey gelmiyor..Yani söylicek biişeylerim var sohbet özelliğim var ama ben
konuşmaya korkuyor değilim, söylicek bişeyim olmadıgından beynim durdugundan dolayı sıkıcı olmaktan korktugum
için insanlardan korkuyorum..Tabii bu yüzden insanlarla yüzyüze gelmeye göz göze bakmaya bile korkuyorum
ama bana bişey sormasın benle ilgilenmesin diye..Şimdi sizin durumunuz da böyle mi tam olarak.Anlatır mısınız lütfen
Yardımınıza ihtiyacım var bu konuda...
zelzele

Re: SİZE DE BÖYLE Mİ OLUYOR ??

Mesaj gönderen zelzele »

Kusra bakmayın konuyu da yanlış yere açtım sanırım..daha 1 saat önce üye oldum..Nabcağımı bilemedm kusra bakmayın..AÇtıgım konuya cvp verirseniz çok sevinirim.
asimo

Mesaj gönderen asimo »

sevgili zelzele. Hic suphen olmasin ki %100 ayni seyleri bende yasiyorum. Bazen ki cok nadir sosyallesiyorum. Daha sonrada insanlarla ne konusacagimi bulamiyorum. Onlar ne derse evet, evet, evet. Hicbir sohbeti domine edemiyorum. Bu yonum ortaya cikinca da bu sekilde yaftalanmamak icin ortamdan kaciyorum. Ne olacak bizim bu halimiz bilemiyorum vallahi. Bir ara ilac kullanmistim iyi gelmisti ama. Sonra biraktim, simdi ise cok kotuyum, kendimi mal gibi hissediyorum. Neyse bilesinki yalniz degilsin
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

ilacımız olsa kendi başımaza süreriz..bahsettiğin belirtilerin hepsi bende mevcut. airieten kalp çarpıntısı, kızarma, bozarmada mevcut..gerçi bu aralar baya bi azalma var..inşallah eski haline gelir, tozu dumana katarsın. geçmiş olsun...
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
Fluperson

Mesaj gönderen Fluperson »

Ben pek kızaran ve terleyen bir tip değilim.Hele bazılarında
kalp çarpıntısı falan oluyormuş, bende öyle şey hiç yok..Ben konuşacak bişey bulamadığım için,
aklıma söylicek bişey gelmediği için insanlardan kaçıyorum.Insanlar beni korkutuyor, çekiniyorum..
Rezil olurum aptalca bir laf ederm korkuları da çok belki bu yüzden konuşcak bişey gelmiyor aklıma..
Konuşacak birşey gelmeyince de sıkıcı olurum düşüncesiyle de iyice fobikleşiyorum..
Yani sorunum şu ki resmen benim beynim durmuş vaziyette.
kafama hiç bişey gelmiyor..Yani söylicek biişeylerim var sohbet özelliğim var ama ben
konuşmaya korkuyor değilim, söylicek bişeyim olmadıgından beynim durdugundan dolayı sıkıcı olmaktan korktugum
için insanlardan korkuyorum..Tabii bu yüzden insanlarla yüzyüze gelmeye göz göze bakmaya bile korkuyorum
ama bana bişey sormasın benle ilgilenmesin diye..

Ewet aynen öyle.Hatta buna benzer bir başlıkla ben de konu açmayı düşünüyordum.Tam tıpatıp bana uyuyor.
mustafa45

Mesaj gönderen mustafa45 »

:) :(
insanları yöneten ve kararları verdiren inanılan düşüncelerden yansıyan ifadelerdir
geçmişiyitikadam

Mesaj gönderen geçmişiyitikadam »

zelzele yazdı:Arkadaşlar benim sorunum şu : Ben pek kızaran ve terleyen bir tip değilim.Hele bazılarında
Yani sorunum şu ki resmen benim beynim durmuş vaziyette.Çok ilginç birşey söyliim size ben bir ara
kendiliğinden sosyal fobiyi atlatmıştım hiçbişey yapmadan durduk yere geçmişti bir ara..Bikaç ay boyunca
tozu dumana kattım, çok çapkınlıklar yaptım, dershanenin en karizmatiği ve popüleri ben olmuştum,
fakat daha sonra tekra fobikleşmeye başladım ve bunu gururuma yediremeyip dershaneyi bıraktım, Bir daha
dershaneye gitmedim..O zamanlar hatırlıyorum da aklıma konuşcak söylicek sohbet edecek milyon tane şey
gelirdi , kafamda bir sürü cümle geçerdi ve ben seçerdm o kafamdan geçen cümlelerin arasından söylemek için bişey.
FAkat mesela şimdi ise kafama hiç bişey gelmiyor..Yani söylicek biişeylerim var sohbet özelliğim var ama ben
ama bana bişey sormasın benle ilgilenmesin diye..Şimdi sizin durumunuz da böyle mi tam olarak.Anlatır mısınız lütfen
Yardımınıza ihtiyacım var bu konuda...
kitap oku.spor yapmakda beyne giden kan ve oksijen miktarını arttırdığı için hiç değilse düzenli tempolu yürüyüş faydalıdır.yürürken yanında suyunu ihmal etme.metebolizmayı hızlandırıcı etkisi için su gerekli.eğer sana dokunmadığını düşünüyorsan az miktar kafein seni daha konuşkan ve dışa dönük yapabilir.ama dikkat et bazılarına kahve hiç yaramaz.özelliklede hazır toz kahveler.bir çay kaşığı yeter.fazlası konuşma güçlüğü yapabilir.fakat bunlar özellikle kahve konusu tecrübelerime dayanarak elde ettiğim bir tavsiyemdir.kesinliği yoktur.ama kahvenin insanı sosyalleştirdiğini bi yerde okumuştum.miğdeni kabız edip,sinir ve uykusuzluk,gerginlik yapabilir.dikkat et.
kahve içemiyorsan mate çayını deneyebilirsin.
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

Mesaj gönderen (u)mutlu »

Zelzele,
eğer vucudunuzda fiziksel tepkilere(heyecan, çarpıntı, titreme, kızarma) maruz kalmıyor ve sadece içinizden gelmeyen birşeylerden şikayetçiyseniz, bu bence SF değil.

Sizinki biraz alışkanlık olsa gerek. Sadece "Beyin durması" gibi bir şikayetiniz de obsesif takıntılardan olabilir. Mesela "web bağımlılığı, sinema düşkünlüğü, fanatik spor düşkünlüğü, cinsel düşkünlük(obsesyon) vs."

Beyin uzun süre hep aynı şeye maruz kaldığında, hep aynı şeyle uğraştığında bu şekilde "beyin durmaları" olabiliyor. (Tecrübeme göre yorum yaptım, dr değilim)

Bence, madem SF yok sizde, güzel-düzenli uyku, biraz spor-gezi ve düzenli yemek sizin ilacınız.
SF'lilerin sorunu ise, daha çok kontrolü zor fiziksel beden tepkileri...
remus

Mesaj gönderen remus »

evet arkadaşım benim de en büyük sorunum bu konuşacak şeyler bulmakta sıkıntı yaşıyorum aklım duruyor resmen daha önceden belirlediğim konulara bile değinemiyorum. Örneğin 10 dk önce hakkında kafamda roman yazdığım şeyleri konuşma sırasında bikaç kelimeye zor dökebiliyorum ancak senin aksine ben fiziksel sorunlarda yaşıyorum konuşurken duygusuz ciddi bi ifade takınıyorum yüzüm asılıyor. ister istemez yüz kızarması terleme ve ses kısılması gibi şeyleri önlemeye çalışıyorum sanırım.Bu asık surat ciddi ifade yüzünden konuşacak şeyler bulduğumda bile insanlara dinletemiyorum kendimi.
useless

Mesaj gönderen useless »

bende de aşağı yukarı böyle oluyor, biriyle konuşmam için yani bir muhabbet'e girmem için o kişiyi çok iyi tanımak çok uzun süre geçirmem lazım samimi olmak için..bazen samimi olsam dahi soğuk oluyorum ve karşımdakimi de kendimden soğutuyorum aksi takdirde konuşamıyorum.. konuşsamda sanki kendi kendime konuşuyorum ya da ciddiye alınmıyorum gibi geliyor..
Kullanıcı avatarı
delidomuz

Mesaj gönderen delidomuz »

kendini geliştirsen mesela kitap falan okusan belgesel izlesen(belki bunları yapıyorsun bilmiyorum)o zaman konuşacak çok şeyin olur kimse de senden sıkılmaz
''insanlarla beraberken kendimi rahatsız hissediyorum.benden uzak şeylerden bahsedip, benim duymayacağım heyecanlar duyuyorlar.'' c. bukowski
Kullanıcı avatarı
SorMakiner

Mesaj gönderen SorMakiner »

useless yazdı:bende de aşağı yukarı böyle oluyor, biriyle konuşmam için yani bir muhabbet'e girmem için o kişiyi çok iyi tanımak çok uzun süre geçirmem lazım samimi olmak için..bazen samimi olsam dahi soğuk oluyorum ve karşımdakimi de kendimden soğutuyorum aksi takdirde konuşamıyorum.. konuşsamda sanki kendi kendime konuşuyorum ya da ciddiye alınmıyorum gibi geliyor..
Yazdıkların eğer sana mantıksız geliyorsa şöyle bir düşünüp suratına tokat atarak kendine gelmeye çalış. Bir insanla konuşmadan o kişiyi nasıl tanıyabilirsin ki? Kendi kendinizi tıkamayın. Birşeylerin yanlış olduğunun farkındaysanız onu değiştirin. Okuyup geçmekle olmuyor, okuduğunu yapacaksın arkadaşım. Hepimiz insanız ya, gelişime açık varlıklarız. Şunun farkına varın.
useless

Mesaj gönderen useless »

SorMakiner yazdı:
useless yazdı:bende de aşağı yukarı böyle oluyor, biriyle konuşmam için yani bir muhabbet'e girmem için o kişiyi çok iyi tanımak çok uzun süre geçirmem lazım samimi olmak için..bazen samimi olsam dahi soğuk oluyorum ve karşımdakimi de kendimden soğutuyorum aksi takdirde konuşamıyorum.. konuşsamda sanki kendi kendime konuşuyorum ya da ciddiye alınmıyorum gibi geliyor..
Yazdıkların eğer sana mantıksız geliyorsa şöyle bir düşünüp suratına tokat atarak kendine gelmeye çalış. Bir insanla konuşmadan o kişiyi nasıl tanıyabilirsin ki? Kendi kendinizi tıkamayın. Birşeylerin yanlış olduğunun farkındaysanız onu değiştirin. Okuyup geçmekle olmuyor, okuduğunu yapacaksın arkadaşım. Hepimiz insanız ya, gelişime açık varlıklarız. Şunun farkına varın.
yazdıklarım bana mantıklı, sana mantıksız geliyorsa okumamaya çalış, samimi olmak için o kişiyle çok üzün süre geçirmem lazım, evet böyle.. sen yaptın heralde bütün okuduklarını? ama onları yapan da burda olmaz ya o da ayrı bir mesele..
Kullanıcı avatarı
2PacHastası

Mesaj gönderen 2PacHastası »

Hayatta bir ugraşın yoksa boşa yaşıyorsun demektir.Kitap okumak,dans etmek,kavga etmek,spor yapmak,şiir yazmak,sag el parmak sporu yapmak :) vsvsvsvs. :D Ugraş şart.Egitimde şart. :)
Tupac umursar,eger baska kimse umursamazsa.
Ben bir eşkıyayım ve kafa tutan mazlumlar hakkında rap yapıyorum.(2Pac)
"Küçük çocuklara aşıladığınız nefret herkesin ağzına ..ıyor."(2Pac)
Kullanıcı avatarı
Ulasilmaz

Mesaj gönderen Ulasilmaz »

işte bende böyle oluyor..
Hayat herşeye rağmen yaşamaya değer değildir..