Değişim

Sosyal fobiyi yenmek için uyguladıklarınız..
psıko_rehber_danısman

Değişim

Mesaj gönderen psıko_rehber_danısman »

Arkadaşlar elinize kalem-kağıdı alın ve aşağıdaki 4 soruyu yanıtlayın:

1-Değişirsem ne olur?

2-Değişirsem ne olmaz?

3-Değişmezsem ne olur?

4-Değişmezsem ne olmaz?

Bu çalışma değişim beklentilerinizi ortaya koyacak.Somut ve ulaşılabilir hedefler bulmanıza yardımcı olacak.Çok basit gibi görünüyor değil mi? Bu soruları yanıtlarken dürüst olmanız gerekiyor.Sizi rahatsız etse bile gerçek düşüncelerinizi yazmalısınız.Yoksa boşa zaman harcamış olursunuz :) Bu çalışmayı bitirdikten sonra yapmanız gereken tek şey eyleme geçmek. Değişim korkulduğu kadar zor bir şey değil..

Bu çalışmayı yapan ark.lar fikirlerini yazabilir..
Kullanıcı avatarı
nuqlear_guru

Mesaj gönderen nuqlear_guru »

1-)değişirsem bu güne kadar ertelediğim herşeyi gerçekleştirebilirim
2-)değişirsem kesinlikle pişman olmam
3-)değişmezsem aynen böyle devam ederim ve mutlu olamam
4-)değişmezsem hiç bir hayalim gerçek olamaz ve haliyle bendeniz de mutlu olamam
psıko_rehber_danısman

Bu uygulamayı yaparken somut cümleler kullanmak gerekiyor değişirsem sigarayı bırakırım değişirsem kilo sorunum olmaz değişmezsem kız arkadaşımla ayrılırım değişmezsem maaşımda değişme olmaz gibi ve tek cümlellik çok kısa cevaplar vermek yeterli değil mutlaka daha farklı ve fazla beklentiniz vardır sizi rahatsız eden düşünceleri ve durumları yani herşeyi yazmanız lazım ister buraya ister kağıda kendinizi olduğunuz gibi ifade etmelisiniz bu çalışmanın ortalama uzunluğunun 1 dosya kağıdı olması gerekiyor amacına ulaşabilmesi için
prizma

Mesaj gönderen prizma »

1-Değişirsem ne olur?
İsteyipte giremediğim eş,dost arkadaş ortamlarına rahat bir şekilde girebilirim.Doğru bildiğim şeyleri savunurken daha cesaretli ve ikna edici olabilirim.Sosyal çevrem genişleyebilir.Daha çok insanla dostluk kurabilirim.Hayat biraz daha zevkli geçmeye başlayabilir..mi?Yakınlarıma karşı daha müsamahakar ve sevecen yaklaşabilirim.Kendime ve insanlara faydalı olabilecek işlere girişebilirim.Daha huzurlu bir hayatım olabilir.
Fenerbahçe şampiyon olur:)

2-Değişirsem ne olmaz?

Dünya daha yaşanır olmaz.İnsanlar bana karşı olan tavırlarını değiştirmez.Ben onlara bakış açımı değiştirebilirim.Hayat çilesi bitmez.Gündelik koşuşturmalar,zorluklar,banka kuyrukları,sokaklarda ki çamurlar ,çukurlar...
Fenerbahçenin durumuda benle alakalı değil galiba:)))İllaki şampiyon olur.

3-Değişmezsem ne olur?
Sosyal çevrem dahada daralabilir.Hepten eve kapanabilirim.Asabiyet artar.Çevremdeki insanlar benden uzaklaşabilir.Yada ben onlardan.Çok istediğim ama giremediğim ortamlara karşı,girilmesi halinde bir fayda sağlamaz ,kazancım olmaz gibi yeni düşünceler üretebilirim.İnsanlarla olmaktansa cemiyetten uzak kalmanın erdem olduğuna kendimi inandırabilirim.Ömrümü pc,tv karşısında heder ederim.Ailem içinde hayatı çekilmez hale getiririm.Gündüzleri sevmem,geceler benim olur.Yarasalarla arkadaşlık kurarım.İnsanlara karşı sevgim azalabilir.Özellikle mutlu insanlara kin bile duyabilirim.
Hayatımın her geçen gün çekilmez olacağına eminim.
Ha bu arada Fenerbahçe yinede şampiyon olur. :lol:

4-Değişmezsem ne olmaz?

Yoruldum vallahi.Zormuş cevaplamak.
bu kadar teşekkür ederim
psıko_rehber_danısman

---Merhaba prizma

3 aşağı 5 yukarı bu şekilde yapılıyor bu uygulama sizinkide güzel bi çalışma olmuş.Özeleştiri yapmanız değişime açık oladuğunuzu gösteriyor herkes bu çalışmayı kendine örnek alabilir veya daha geniş yazabilir Önemli olan kendinizle yüzleşmek Aslında en güzeli bu çalışmayı yaptıktan sonra aynanın karşısına geçip kendinize okumak olur.
alkanemir

Mesaj gönderen alkanemir »

1-Değişirsem ne olur?
Kariyerimin olumlu olur.
İlişkilerimin gelişir.
En önemlisi doğadan hakkım olan " Kuvvetli karakter" olma hakkımı almış olurum.

2-Değişirsem ne olmaz?
İnsanlardan uzaklaşmam.
Aşığılanmam.

3-Değişmezsem ne olur?
Ruhumun huzur bulmaz

4-Değişmezsem ne olmaz?
Ölmem
Kullanıcı avatarı
rojin

Mesaj gönderen rojin »

değişirsem ne olur: hayat daha güzel olur
değişirsem ne olmaz: hiç birşey olmaz
değişmezsem ne olur:hayat eziyetli ve zor olur
değişmezsem ne olmaz: hayal ettiğim insan olamam

kısa şekli böyle
KENDİ AKLINA SENDEN BAŞKA HİÇ KİMSE EMİR VEREMEZ
psıko_rehber_danısman

Sevgili alkanemir ve rojin arkadaşlar

Değişim beklentilerinizi, kısa ve öz şekilde ifade etmişsiniz Fakat kendinizi bu şekilde sınırlamanız sağlıklı olmaz Kendi bilincinize doğru odaklanırsanız mutlaka daha farklı ve yeni değişim hedefleri bulabilirsiniz Daha önce de söylemiştim bu çalışmayı yaparken mümkün olduğunca somut ve özel hedefler belirlemek gerekiyor

Samimi bir inanışla çaba gösterirse herkes değişebilir.

Sevgiyle kalın
Kullanıcı avatarı
MORMELEKŞE

Mesaj gönderen MORMELEKŞE »

değişimle ilgili yazdıklarınızı tekrar tekrar okudum ...
bu soruların cevaplarını zihnimde netleştirince yazmak istiyorum buraya da..
ve inanın çok güzel bişey yapıyorsunuz..
insanları düşünmeye sevketmek güzel...
psıko_rehber_danısman

Tşkler mormelekşe ben de sizler sayesinde yeni şeyler öğreniyorum Güzel paylaşımlar yapıyoruz inş.hep böyle devam eder Katılımda bulunan herkese tekrar tşk...
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

rojin yazdı:değişirsem ne olur: hayat daha güzel olur
değişirsem ne olmaz: hiç birşey olmaz
değişmezsem ne olur:hayat eziyetli ve zor olur
değişmezsem ne olmaz: hayal ettiğim insan olamam

kısa şekli böyle
hayal ettigin insan nasil birisi???
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

değişirsem;
Doğru bildiğim şeyleri savunurken daha cesaretli ve ikna edici olabilirim.Sosyal çevrem genişleyebilir.Daha çok insanla dostluk kurabilirim.
çevremdeki insanlar gerçek yasini(yani ben) tanır en önemliside bu

değisirsem ne olmaz;
Hayat çilesi bitmez.Gündelik koşuşturmalar,zorluklar,banka kuyrukları,sokaklarda ki çamurlar ,çukurlar...
(alıntı yapıyorum ama prizma çok güzel ifade etmiş)

değişmezsem ne olur;
sf ile yaşamayı öğrenirim başarı ivmem artar ama istrdiğim kadar değil
yinede güzel bir yaşamım olur. (ama istediğim kadar değil)kısaca olumlu gelişmeler olur ama daha fazlası varken nite azıyla yetineyimki?

değişmezsem ne olmaz;
matematikçiyim ve bu soru birinci sorunun degili(olumsuzu)
Kullanıcı avatarı
gileadli_roland

Mesaj gönderen gileadli_roland »

azimli yazdı:değişmezsem ne olmaz;
matematikçiyim ve bu soru birinci sorunun degili(olumsuzu)
abuww.. :D :D :D güzeldi.. :) :)
Kullanıcı avatarı
sunlight

Mesaj gönderen sunlight »

Değişirsem ne olur?:Değişirsem nereye gitsem endişe duymadan yerim içerim.Onlarla rahatça sohbet ederim.Onlara soru sorarım.Onları sevdiğimi ve onlara önem verdiğimi gösteririm.Hatta onlara karşı sıcak davranırım.Elimin ne halde olduğunu unuturum.Bir arkadaşım bana birşey ısmarlasa kabul ederim.Kendimi severim ve kaygı ne demek unuturum.Kendime inanır dostlarıma güvenirim.Okulda sosyal etkinliklere katılırım.Güzel çalışmalar yaparım.Partilere katılır eğlenir içimden geldiği gibi dans ederim.İçimden geldiği gibi davranırım.Herşeye gülerek bakmayı bilirim.
Değişirsem ne olmaz?:Toplum içinde,arkadaşlarımla ve dostlarımla biraradayken endişe korku ve kaygı duymam.Kendimi başkalarına karşı sınırlamam.Engel tanımam.Birşey yapmaya karar verdiğimde "ya yapamazsam" demem.Kaygılarımla ve kjötü anılarımla hayatımı ve hayallerimi yontmam.Kimsenin benim hakkımda ne düşündüğünü bilmek istemem.
Değişmezsem ne olur?:Her güzel günümü diken üstünde geçiririm.İnsanlardan kaçar hale gelirim.İnsanlar hep bana bakıyormuş ve beni takip ediyormuş gibi gelir.Kendimi yapmak istediklerimi sınırlarım.Teklifleri geri çeviririm.Doyasıya yiyip içemem.Hayatım bana zehir olur.Ondan kaçarım o beni kovalar ve birgün herşeyin bittiğini ve hayatımı yeniden yaşayamayacağımı anlarım ve keşke derim.
Değişmezsem ne olmaz?:Mutlu olamam.Arkadaşlarımla doya sıya gezip eğlenemem.Yarınla ilgili güzel şeyler düşleyemem.Kendim gibi olamam.Kendim gibi yaşayamam.Kendimi insanlara gösteremem.Onlara aslında benim konuşmaya ne kadar can attığımı söyleyemem.Onlara yaklaşıp güzel sohbetler yapamam.Onlara karşı samimi olamam.Onlara içimi dökemem.Ve en önemlisi kendimi sevemem.
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Değişirsem ne olur: Sinirli ve değiştiremeyeceği şeyleri değiştirmeye boşu boşuna çalışan biri olma durumum sona erer. Eskiden olduğum gibi mülayim sessiz sakin biri olurum. Ama aktifliğimi de muhafaza ederim.

Değişmezsem: Aptalca cildimle oynarım. Daha da kilo alırım çünkü depresyondan kurtulamam ve sık sık tatlı yerim. Sigarayı da bırakamam haliyle. Belki sigara yüzünden kanser veya başka hastalığa yakalanırım. İnsanlarla iyi geçinemem. Mutsuz olurum. Aptalca şeylerden medet umarım. Tüm gün hayal kurarım.

Değişirsem: Hem sağlığımı hem de görüntümü geri kazanırım. Dengeli para harcadığım için daha çok ve verimli etkinlikte bulunabilirim. Sağlıklı yiyip içtiğim için enerjetik olurum spor yaparımve olumlu döngü devam eder. Enerjimi sanata ayırırım. Kendime güvenim gelir, sergi-mergi açarım. Şimdiki şartlarımdan yakınmak yerine her şeyi zamanı ve mekanına göre mümkün olduğunca iyi değerlendirip ileride kendi işimi açarım ki bu yaratıcı bir alanda olur. Hem de sanatı destekleyerek insanlara da faydalı olurum. Daha çok hayır işi yaparım, iyi bir insan olmayı özlememe gerek kalmaz. Çünkü zaten iyi olurum. Sonracığıma bütün bu olumlu şeylerlen belki Mimar Sinan'da eğitim alırım ama zaten buna gerek de kalmaz çünkü geçmişe bakarak yaşamam bile. Hep ileriye, hep ileriye bakar, hayallerimi azami surette gerçekleştirir, hep mutlu olurum. Ama hüzün ve melankoliyi de sevdiğim ve ilham verdiği için yerli yerinde dengeli bir biçimde yaşarım. Kısacası her şeyi doğru zamanda doğru yerde doğru ölçüde yapar bundan karlı çıkarım. Kendime acımayı da bırakırım. Süper olur. Muhteşem olur. Hatta bayaa iyi olur.

Şimdi tek sorun, nasıl değişicez? :shock: