Avucumdaki benlik

Sosyal fobiyi yenmek için uyguladıklarınız..
psıko_rehber_danısman

Avucumdaki benlik

Mesaj gönderen psıko_rehber_danısman »

Arkadaşlar şimdi sizinle bir çeşit düşünce trans.çalışması yapacağız.

---Sağ elinizi açın

---Avuçinizi net bi şekilde görecek şekilde bel hizasında tutun

---Elinizdeki çizgilere odaklanın

---Kendinizi avucunuzun içinde hayal edin el büyüklüğündeki "sizi"...

---Gözlerinizi,elinizdeki "sizden" ayırmadan aşağıdaki soruları düşünün:

"Bu kişi ne istiyor? Onu mutlu eden şeyler neler? Üzen durumlar neler?

Keşke olmasaydı dediği durumlar neler? Özlediği şeyler neler?"

--Avucunuzun içindekine dışardaki bir kişinin gözleriyle bakın ve ne hissettiğini anlamaya çalışın..
ahbenniidem

Mesaj gönderen ahbenniidem »

avucumdaki kişi için üzülüyorum..... üzülüyorum.... birileri ona yardım etmeli.hayatı böyle sürmemeli.. neyi nasıl yapmalı.birileri ciddi istişaresini yapıp onu büyütmeli..
inanıyorum ki hakkettiğimi bir gün elde edeceğim!iyi niyete devam...
psıko_rehber_danısman

ahbennidem (----------böyle diyeceğine başaracağım demen daha mantıklı olmaz mı? avucundaki SEN niye üzgün onu özgür bırakmanın bir yolunu aramalısın Yani konuş onunla ve dediklerini not al (gerçekten) Belki bir daha hiçbir şey anlatmak istemeyebilir Yaşadığın koşullanmalardan kurtar kendini Bu durumun çok ta bilimsel açıklaması yok aslolan şey huzur Nedenler ve nasıllar senin içinde Kısa bir zamanın varken bu sorunu halletmelisin
psıko_rehber_danısman

Üzülmenize yol açan durumlar değiştiremeyeceğiniz gerçeklerse...yani geçmişte kalan olaylarsa ve buna rağmen size sıkıntı vermeye devam ediyorsa...aynı zamanda bütün bu olup bitenler size mantıksız geliyorsa Biyokimyasal bir sorun var demektir yani bir psikiyatri uzmanından yardım almalısınız.
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

psıko_rehber_danısman yazdı:Üzülmenize yol açan durumlar değiştiremeyeceğiniz gerçeklerse...yani geçmişte kalan olaylarsa ve buna rağmen size sıkıntı vermeye devam ediyorsa...aynı zamanda bütün bu olup bitenler size mantıksız geliyorsa Biyokimyasal bir sorun var demektir yani bir psikiyatri uzmanından yardım almalısınız.
Gercekten böyle mi?
Su an 27 yasindayim ve cocuklugumda ailemin bana yasattiklarini bunca sene icimde tasidim hep kendime acidim anlatip diger insanlarin da bana aciyip böylece beni seveceklerini düsündüm. Ama yaklasik bir yil süren psikoterapi sonucunda kendimle, icimdekilerle, ailemle hesaplastim. Simdi icimi sürekli acitan nefret ve haksizliga ugramislik duygusu yok.
Kisaca demek istedigim terapiyle de hallolabiliyor sanirim.
psıko_rehber_danısman

admin yazdı: Kisaca demek istedigim terapiyle de hallolabiliyor sanirim.
Admin herkesin duygu durumu farklıdır Psikolojide %100 işe yarayan ve herkese aynı şekilde uyygulanabilecek ve aynı sonuçlar alınabilecek tedavi yöntemleri yoktur Psikiyatrik tedavilerde kesin sonuç almak mümkün değildir Tanı koyma aşamasında bile garantili sonuçlar almak zordur Basit bir örnek manic dpresif epizod olgusu bazen Desorganize tip şizofreni ile karıştırılabilmektedir

Bunun tercümesi ne? Herkesin iyileşme yöntemi farklıdır. Kimi insanlar ilaç ve terapiye birlikte ihtiyaç duyar Bazı insanlarda birden fazla ve farklı psiko hastalık komplex bir halde bulunabilir Veya tek bir rahatsızlığın yıllar boyu kronikleştiği durumlar olabilir

Mesela Yıldız Burkovik, kitabında, hiç terapi ve ilaç desteği almadan SF den kurtulduğunu yazıyor Yani kişinin hazırbulunuşluk durumuna göre bazen terapiye de gerek kalmayabilir.

Şahsi fikrimi sorarsanız nevrotik kökenli (depresyon,okb,SF,anksiyete vs.)rahatsızlıklar hiçbir ilaç ve terapi desteği olmadan da yenilebilir.

İrade - cesaret - özgüven en büyük ilaçtır

Sevgiyle kalın
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

avucumdaki insan;
insanlala alay alay etme, dilenciyi bile dikkatle dinle kendini, kimsenin seni üzmesine izin verme, haklarını bil ve sonuna kadar savun, dünyada herkes kadar seninde yaşama hakkın var, kimsenin senden fazlalığı yok, ve öleceğinide unutma diyor.
Kullanıcı avatarı
sunlight

Mesaj gönderen sunlight »

Avucumun içindeki sadece normal insanlar gibi yaşamak,herkes gülerken gülmek,herkes yerken yemek,herkes içerken içmek istiyor.Kendine sonsuz bir güven duyup istediğini tereddüt etmeden ve başkalarını düşünmeden yapmak istiyor.Başarısızlık istemiyor.O sadece kendi gibi yaşamak istiyor.Bir daha kendine hakaret etmek,kendine kızmak ve kendini aşağılamak istemiyor.Arkadaşlarıyla vakit geçirebilmek istiyor.Kendini birdaha umutsuz,üzgün,çaresiz ve kimsesiz görmek istemiyor.Bu yaşadıklarını unutabilmesi ve hayata tekrar dönebilmesi için ona yardım etmeye çalışan herkese kucaklar dolusu sevgi duyuyor.
BİR ACAYİP ADAM

Mesaj gönderen BİR ACAYİP ADAM »

avucumdaki ben

bu suskunluk, bu durgunluk neden? neden içine kapanıyorsun insanlarla iletişim kurmuyorsun? neden korkuyorsun? bi an önce titre ve kendine gel??? senin diğer insanlardan hiç bir farkın yok? hatta fazlan var? sen sosyal fobi gibi bi illetle mücadele etmişsin..

haydi ben
sen aslında bu değilsin bunu biliyorsun...en kısa zamanda değil hemen değişime hazırlanmaya başla...belki bu biraz zaman alacak ama sabretmeyi öğreneceksin...

inanç,sabır ve umudu eksik etme...

sen başarırsın!!!
Kullanıcı avatarı
asena38.

Mesaj gönderen asena38. »

İNSANLARLA KONUŞURKEN YÜZÜNÜN KIZARMAMASINI,SESİNİN TİTREMEMESİNİ,SINIFTAYKEN RAHATÇA SÖZ HAKKI İSTEYİP KONUŞABİLMEYİ,BİLGİLERİNİ DİĞER İNSANLARLA RAHATÇA PAYLAŞABİLMEYİ,ARKADAŞLARI ONA YİNE KIZARDIN DEDİĞİNDE ALDIRIŞ ETMEMEYİ,Bİ ŞİİİR DİNLETİSİNDE ŞİİR OKUMAYI,DÜĞÜNLERE GİDEBİLMEYİ,TOPLULUK İÇİNDEYKEN TÜM GÖZLERİN ONA BAKTIĞI HİSSİNİ YIKMAYI,ARKADAŞLARIY VAKİT GEÇİRMEKTEN ZEVK ALMAYI,TOPLUMDA RAHATÇA YEMEK YİYEBİLMEYİ.......KISACASI BİR SFLİNİN İSTEYECEĞİ HERŞEYİ İSTİYOR AVUCUMDAKİ ZAVALLI BEN.
katre

Mesaj gönderen katre »

bu uygulama çok hoşuma gitti.
oyun gibi :)
ninjaturtles

Mesaj gönderen ninjaturtles »

kural 1: acgozlu paracilara inanma.

ben de bunu soyledim avucumdakine.sorun kimyasal demissiniz, kimyasal falan degil.zaten insani rahatlatan, umarsiz, salak birine donusturen bir suru alkol, uyusturucu cesidi var.
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Mesaj gönderen naribeyza »

psıko_rehber_danısman yazdı:Üzülmenize yol açan durumlar değiştiremeyeceğiniz gerçeklerse...yani geçmişte kalan olaylarsa ve buna rağmen size sıkıntı vermeye devam ediyorsa...aynı zamanda bütün bu olup bitenler size mantıksız geliyorsa Biyokimyasal bir sorun var demektir yani bir psikiyatri uzmanından yardım almalısınız.
Evet geçmimişimden kurtulamıyorum o kadar kırlıp dökülmüşüm ki izlerini üstümden atamadığım için şu anda da hiçbirşey yapamıyorum.Sizin gibi düşünen psikiyatrlar tarafından ben ve burdan tanıdığım bir çok arkadaşım haplanıp durduk ama seneler haplanarak geçtiği halde hiçbirşey değişmiyor.Haberiniz olsın bunu da o çok önemli belgeleriniz arasına not edersiniz belki diye söylüyorum.
hezarfen

Mesaj gönderen hezarfen »

naribeyza yazdı:
Evet geçmimişimden kurtulamıyorum o kadar kırlıp dökülmüşüm ki izlerini üstümden atamadığım için şu anda da hiçbirşey yapamıyorum.Sizin gibi düşünen psikiyatrlar tarafından ben ve burdan tanıdığım bir çok arkadaşım haplanıp durduk ama seneler haplanarak geçtiği halde hiçbirşey değişmiyor.Haberiniz olsın bunu da o çok önemli belgeleriniz arasına not edersiniz belki diye söylüyorum.
Sözlerinizin muhattabı acaba hala sitede mi ?
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Mesaj gönderen naribeyza »

utna_piştim yazdı:
naribeyza yazdı:
Sözlerinizin muhattabı acaba hala sitede mi ?

Utna sen dert etme ya girdiğinde okur veya herhangi bu konuda bu düşüncedeki bir psikiyatr girerse okurlar.Yazım hep burda hep bu başlığın altında olucak.Ya da şöyle diyim bir psikiyatr bu foruma admin olana kadar öyle olucak..