düşünmek

Sosyal fobiyi yenmek için uyguladıklarınız..
kalıcısıkıntı

düşünmek

Mesaj gönderen kalıcısıkıntı »

hergün düşünüyorum nasıl yenerim sf yi. hergün yarın başlıyacam artık bu gidişe dur demeli diyorum diyergün herşey aynı düşünmekten başka bir şey yaptığım yok. gece bir alim olur sosyal fobili gündüz bir koyun olur sosyal fobili.
KELEBEK GİBİ İÇTEN YARACAĞIZ KOZAYI YARDIM ALIRSAK UÇAMAYIZ YIRTAMAZSAK KENDİ KENDİMİZE KİMSEDEN HABERSİZ ÖLÜRÜZ...
dkk

Re: düşünmek

Mesaj gönderen dkk »

Sosyal bir şeyi yapmaktan çekiniyorsan aynada kendine bakıp "Kaçma, savaş" demelisin. İnsanın kendine ne dediği çok önemlidir. Yarın değişeceksen bugün niye başlamıyorsun?
kalıcısıkıntı

biz sf liler sorunu biliyoruz aslında ama uygulamaya geçemiyoruz bana vereceğin öğütlerin hepsini biliyorum ve bu forumda bilmeyen birinin olduğunada inanmıyorum biz bilgi birikimine sahip ama hayata geçiremeyen kişileriz
KELEBEK GİBİ İÇTEN YARACAĞIZ KOZAYI YARDIM ALIRSAK UÇAMAYIZ YIRTAMAZSAK KENDİ KENDİMİZE KİMSEDEN HABERSİZ ÖLÜRÜZ...
dkk

Mesaj gönderen dkk »

Madem biliyoruz neyimiz eksik? Ben söyleyeyim cesaretimiz eksik. Amacım meydan okumak felan değil. Ben ilk önce hastahaneye gidip 2 hafta ilaç kullandım psikologlada görüştüm. Doktorum bana sorunumla yüzleşmemi söylemişti. Yüzümdeki benlerimi yolda gördüğüm birkaç erkeğe soracaktım. Yapamadım ama o korku bana yetti. Saçıma başıma özen gösterip başımı dik tuttum. Özgüvenimi kazandım. İnsanlar yanımdan geçerken başımı eğmedim ve kendime ben değerliyim dedim. Her dışarı çıktığımda böyle yaptım. Daha sonra egomu kazandım. Ve sorunum çözüldü. 1 haftadır topluluk içinde kaygı hissetmiyorum. Herkesin yüzleşin yüzleşin dediğini biliyorum. Bende bu cümlelerden sıkılıyordum. Herkes böyle diyordu ama neyle yüzleşeceğiz? Kendimizle! Topluluğa girmek yüzleşmektir evet ama o ortamda değerli olduğunu anımsayıp durmazsan yüzleşme sona erer. Sfli kendisiyle yüzleşmelidir! Kendisine itiraf etmelidir! İtiraf ettikten sonra bunu deneyimlemelidir! Ben 10 yıldır bunu yaşıyordum. Sınıf öğretmenime sfmi yendiğimi söylediğimde gözlerim parlıyordu. Hocam gözlerimde lens olup olmadığını sordu. Ben ilk kez ellerimi cebime sokmadan yürüdüm. Başımı dimdik tuttum otobüste normal biri oldum. Bunları yapabilmemde sadece yüzleşmemle ilgiliydi. Kendimle!
kalıcısıkıntı

adına sevindim ama bu mesajlardan çok gördüm sonra başlamasın bu sf ?
dkk

Mesaj gönderen dkk »

İnsan egosunu kazanırsa kendisinin kendisine dediği herşeye inanır. Sonra başlamayacak. İnsan birşeye " ya kötü olursa ya yanlış yaparsam" diye üsteleyip durursa nöronları negatifi çeker ve o negatif düşünceleri yapmış oluruz. Bunu Mümin Sekman kitabında söylüyor. Bence bu konu hakkındaki her söyleneni dikkate almalıyız. Ben okuduğun yazıyı heryerde gördüğünü düşünmüyorum. Salı günü psikologa gideceğim onunla görüşeceğim. Başına gelenler herkesin başaramayacağını düşündüğünden ve karamsar olduğundan olmasın? Amacım karşımdakini sinirlendirmek değil. Yardım etmek istiyorum sadece. Benimde yenilipte depresyon kapılarını açtığım oluyor ama 1 gün sürüyor. Dışarıda özgüvenim yerindeyken herkesin önünden düşsem bile etrafıma bakıp güleceğim. Ego varsa insan düşündüğüne inanır. Uygulamaya geçemiyoruz demişsin,düşünelim...yenememin nedeni bu olabilir mi..bundan korkuyorsun...bunu düşünmek bile istemiyorsun....bunu duyduğunda azıcık sinir oluyorsun. Yapman gereken tek şey korkmamak. Yendiğinde o insanlardan korkmayacaksın. Herkesin birbirinden etkilenebileceğinin farkına varacaksın. Ben sadece yardım etmek istiyorum.
Kullanıcı avatarı
rainslovee

Mesaj gönderen rainslovee »

dusunmek evet kac yıl oldu ben o evrelerden gecelı hatırlamıyorum her gece hayaller kurardım sf yı nasıl yenerım dıye cok cabaladım faydası da oluyor arkadaslar kendı kendınıze terapi yapın gece yorganın altında karanlıkta bıraz olsa da zamanla asmanıza yardımcı olacaktır bu sf 30 dan sonra bırakmaya baslıyor yakanızı ama bu yılların kıymetını de bılmek laım doktor fılan ne gerekıyosa gıdın sadece dusunmekle olmaz.
hayatı oldugu gibi deil de hayal ettikleri gibi yaşamaya kalkanlar mutluluga ancak delirdikleri zaman ulaşırlar..
kalıcısıkıntı

rainslovee yazdı:dusunmek evet kac yıl oldu ben o evrelerden gecelı hatırlamıyorum her gece hayaller kurardım sf yı nasıl yenerım dıye cok cabaladım faydası da oluyor arkadaslar kendı kendınıze terapi yapın gece yorganın altında karanlıkta bıraz olsa da zamanla asmanıza yardımcı olacaktır bu sf 30 dan sonra bırakmaya baslıyor yakanızı ama bu yılların kıymetını de bılmek laım doktor fılan ne gerekıyosa gıdın sadece dusunmekle olmaz.
haklısın ben yapıyorum o yorgan altı terapisini ama sabah unutuluyor ya da 2 saat etkisi kalıyor
kalıcısıkıntı

rainslovee yazdı:dusunmek evet kac yıl oldu ben o evrelerden gecelı hatırlamıyorum her gece hayaller kurardım sf yı nasıl yenerım dıye cok cabaladım faydası da oluyor arkadaslar kendı kendınıze terapi yapın gece yorganın altında karanlıkta bıraz olsa da zamanla asmanıza yardımcı olacaktır bu sf 30 dan sonra bırakmaya baslıyor yakanızı ama bu yılların kıymetını de bılmek laım doktor fılan ne gerekıyosa gıdın sadece dusunmekle olmaz.
haklısın ben yapıyorum o yorgan altı terapisini ama sabah unutuluyor ya da 2 saat etkisi kalıyor