sosyal fobi nasıl biter

Sosyal fobiyi yenmek için uyguladıklarınız..
ercanayaz

sosyal fobi nasıl biter

Mesaj gönderen ercanayaz »

selam arkadaşlar ben küçük yaşta utangaç ergenlik çagın da sosyal fobik olarak bu işin bir kurtuluş yolunu anlatacagım askerligimi istanbulun en büyük ordu evinde yaptım komutan garsonluk yapmamı istedi çay kahve servisi haliyle bir sosyal fobik olarak kaçındım ama oçok ısrar etti ve sosyal fobinin tüm belirtilerini göstererek yaptım bir süre sonra normal bir garsondum ve askerligim bitince bu hastalıkda bitmişti artık toplum içine giriyor misafirlige gidiyordum. terapi dedilkleri bu olsa gerek yıllar sonra bir işyerinde aşagılanır gibi oldum tekrar başladı galiba bu bir güven meselesi çok zor bir hastalık gibi görünüyor fakat üzerine gidince yeniyorsunuz .....
xact

Re: sosyal fobi nasıl biter

Mesaj gönderen xact »

Sosyal fobini sorunların üzerine giderek yenmene çok sevindim. Ama aynı zamanda da nüks belirtileri yaşamana da samimice üzüldüm. Zaten bana üniversite hastanesindeki profesör doktorum her gittiğimde söylüyor bir işe gir zorla kendini diye. İlaçları da genelde sosyal fobime göre değil de okb'me göre veriyor. Benim ailem de eve kapanarak üretmeden yaşamamdansa üreterek aynı zamanda da iyileşerek mutlu bir şekilde yaşamamı istiyorlar. Mesela bugün bir iş görüşmesine gittim. İş görüşmesine gitmeden önce kaygıdan neredeyse ölüyordum. Ama kendimi zorladım gittim ve orada umduğum kadar kaygılanmadım ve herşeyi berbat etmedim. İş olmadı o ayrı bir mesele çünkü şartlarını kendim beğenmedim ve reddettim. Doktorların genelde önerdiği teknik eğer ağır bir hasta ise ilaç + psikoterapi + sorunların üzerine gitme tekniği. Eğer hastalık çok fazla ağır değilse ilaç bile kullanılmayabiliniyor ve sadece psikoterapi ve sorunların üzerine gitme tekniği işe yarayabiliyor.