Özsayginizi arttirmanin yollari

Sosyal fobiyi yenmek için uyguladıklarınız..
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Özsayginizi arttirmanin yollari

Mesaj gönderen yok »

Arkadaslar her gün buraya bir öneri ekleyecegim isterseniz üzerine konusuruz.
Notlar jerry minchinton kitabindan alintidir.

Ve ilki,
Hatalariniz yüzünden kendinizi cezalandirmaktan kaçinin. Kendinize isimler takmaktan ya da ne kadar aptal oldugunuzu söylemekten vazgeçin. Çünkü bu yalnizca yapmis oldugunuz kötü seçimleri vurgular. Bu da sizi tedirgin eder ve daha fazla hata yaparsiniz.

Diger bir yandan , hata yaptiginizda kendinize iyi davranirsaniz , kendinizi baski altinda hissetmezsiniz ve baska hata yapma olasiliginiz azalir. Ayrica mükemmel olmayan kararlariniz yüzünden kendinize eziyet etmeyi reddederek bu kararlardan ders alir ve olasi benzer hatalardan kaçinabilirsiniz.

Hiçbir zaman isteyerek kötü tercih yapilmaz ; kimse ajandasinda bir sonraki günün sayfasinin basina , "kendini mutsuz et" yazmaz . Her hata yapisinizda , bunlarin tamamen normal oldugunu ve herkes tarafindan yapilabilecegini düsünün. Ayrica en ciddi hatalarin bile yüzde yüz bagislanabilecegini unutmayin.

Anahtar Düsünce
Hata yaptigim zaman kendime iyi davranirsam
olasi hatalardan kaçinabilirim.
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

bir insanın kendi kendine yapağağı kötülüğü bütün insanlar biraraya gese yapamaz.
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

2 Yazili olmayan bir kural söyle der ; üzerinize yogunlastiginiz her sey çogalir . Baska bir kisinin iyi özellikleri üzerine yogunlasirsaniz , bu özellikler iki katina çikar . Eger hata ararsaniz çok daha fazlasini bulursunuz . Iyi özelliklerinize ve hayatinizin mutlu yanlarina konsantre olursaniz , bunlarin çogaldigini göreceksiniz.

Anahtar Düsünce
Üzerine yogunlastigim hersey çogalir
Kullanıcı avatarı
UNUTTUM

Mesaj gönderen UNUTTUM »

Anahtar Düsünce
Üzerine yogunlastigim hersey çogalir
[/quote]

bu düşünce o kadar gerçek o kadar gerçekki hayatımın bu 3 ayında bunu yaşayarak tecrübe ettim.İlk yazımı okuyan arkadaşlarım benim saçma ama gerçek olan sf hikayemi bilirler;sfli bir arkadaşımın beni yüceltmek için 2mizin arasında yaptığı kıyaslamalar ve aşırı uçtan bu uca yapılan bir yolculuk... Yani şunu söylemeye çalışıyorum ;
1_ insanın aklına gelen başına gelir.(şöyle ki ;eğer bu tip korkulardan haberiniz yoksa yaşamazsınız,bilmediğiniz bişeyi nasıl yaşayabilirsiniz?insanlarla konuşurken heyecanlanmak kimin aklına gelir?evet aklıma getirdiler ve ben suçluyumki elimde olmadan yoğunlaştım ve şuan buradayım=(( )
2_ Üzerinde yoğunlaşılan her duygu olumlu ve olumsuz kesinlikle kesinlikle kesinlikle çoğalır.İşte bu nedenle inanmak başarmanın yarısıdır ,hatta daha da çoğu,inandırırsak kendimizi herşeyi yapabiliriz.(mümkünse ltf olumluya yoğunlaşın ,benim gibi bir farkındalık yaşamayın)
3_unuttum :) (bu kadar ciddi bi hususta yazarken birden unuttum ne yazıcağımı,pardon :!:

********UMARIM ARTIK BUNU OLUMLU YÖNDE KULLANABİLİRİM ;)
Her hayal gerçek,her istek emir oldu hayata...
Mutluluk sen hissettiğin her an yanında :)
Kullanıcı avatarı
BiR UMUT VAR

Mesaj gönderen BiR UMUT VAR »

hııım güzel yazı..
BİR UMUTLA BAŞLAR HERŞEY...
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

3 Bazi insanlar istemeseniz ve uygun bulmasaniz bile istedikleri seyleri size yaptirmaktan kaçinmazlar. Eger isteklerine boyun egerseniz hissedeceginiz duygu genellikle pismanlik , öfke ve acizliktir .

Bu gibi durumlardan kurtulmak için özür uydurmak ise nadiren ise yarar çünkü bazi dalavereci insanlar bulabileceginiz her türlü mazereti geçersiz kilmakla ustadirlar. En iyi çözüm , en basit olanidir. Yalnizca "Ben bunu yapmayi istemiyorum" deyin.

Bu tip insanlara "hayir" demek en dogru yoldur. Üstelik hiçbir neden gösterme zorunlulugunuz yoktur. Çünkü bu insanlar size rahatlikla bir seyi dayatabildiklerine göre siz de ayni rahatlikla bu dayatmayi geri çevirebilmelisiniz.

Anahtar Düsünce
Eger bir görev dogrudan benim sorumlulugum degilse
onu yapmak zorunda degilim.
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

4 Her ne kadar istemesek de bazen baskalari veya bizim hakkimizda kaba yorumlarda bulunan ve kendimizi kötü hissetmemize neden olan insanlarla karsilasabiliriz. Bu tip insanlari elestirmemeli, onlara yalnizca acimaliyiz.
Bu insanlar sizi hayal kirikligina ugratmayi ve kendinizi kötü hissettirmeyi denerler, özellikle de sizin kolay bir hedef oldugunuzu anlarlarsa. Bunu yapmalarinin nedeni tuzaklarina düserek onlara bir üstünlük duygusu vermenizdir. Böylece kendi özsaygilari ile ilgili problemlerinden duyduklari rahatsizligi bertaraf ederler. Onlardan gelen yorumlara utanarak veya kizginlikla karsilik verirseniz tam da onlarin umdugu seyi yapmis olursunuz ; yani onlarin hakkinizdaki yorumlarini kendinizinkinden daha fazla önemsemis olursunuz.
Kendinizle ilgili duygularinizdan tamamen emin olana kadar bu tip insanlardan olabildigince uzak durun. Bir araya gelirseniz de aklilli cevaplar düsünmeye çalisip onlarin tuzaklarina düsmeyin. Yalnizca gülümseyin ve sessiz kalin ya da " gerçekten mi? " diyerek isinize devam edin. Çünkü onlarin özsaygisini arttirarak kendinizinkini azaltmaya hiç gerek yoktur.

Anahtar Düsünce
Sirf baska birisi kendini iyi hissetsin diye
kendini kötü hissetmeyi reddediyorum
.
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

5 Gelisme çaginda pek çogumuza bazi insanlari üstün görmemiz gerektigi ögretilmistir. Bilgi,ünvan,konum, sosyal mevki,zenginlik veya bazi baska farkliliklar onlari daha üstün yapiyormus gibi ve onlar bu özel ilgiyi hakediyorlarmis gibi bir izlenime sahip olabiliriz.
Bu özelliklerin onlari sizden farkli kildigi dogrudur ama onlari daha iyi yapmadigi da dogrudur. Saygi ve onur yalnizca sahte farkliliklar olan bu kriterlerden kaynaklanamaz. Bu yalnizca büyük parmakli veya burunlu insanlarin özel ilgiye layik olduklarina inanmak kadar saçmadir.

Anahtar Düsünce

Baska insanlarin basarilari ve özellikleri onlarin benden daha
saygideger ve degerli olduklari anlamina gelmez.
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

6 Dogdugumuz zaman her birimize hatalardan kaçinmak için bilmeniz gereken her sey isimli bir kitap verilseydi her sey çok kolay olurdu. Ne yazik ki henüz böyle bir kitap yok , bu yüzden bizler hata yapiyoruz ve bazi hatalar yüzünden de çok mutsuz oluyoruz. Fakat üzüntümüzden dolayi su gerçegi göz ardi ediyoruz. Çogu durumda hatalar ögrenmenin anahtaridir.

Eger izin verirseniz hatalariniz size degerli bir tecrübe saglayacaktir. Her hata yaptiginizda , bir yanlis cevabi veya çözümü eleyerek dogruya daha da yaklasirsiniz. Kendinize kararli bir biçimde hata yapma özgürlügü tanirsaniz her türlü beceriniz gelisir ve tüm alanlarda basari olasiliginiz artar.

Anahtar Düsünce
Her türlü hatayi bir ögrenme deneyimi olarak
görmek gerekir.
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

7 Pek çogumuz hatalarimizi kabul etmekte zorlaniriz.
Çünkü kendimizi o kadar çok suçlamisizdir ki atesi
daha fazla körüklemek istemeyiz. Kendimizi ve baskalarini her zaman dogru oldugumuza ikna edersek, beynimizin derinliklerinde hata yapmanin getirdigi “kötülük” duygusundan kaçinabilecegimizi düsünürüz.
Oysa böyle hissetmek için hiçbir neden yoktur. Her zaman dogru olmak zorunda degilsiniz. Insanlar zaman zaman hata yaptiklari için bu dünyadan kovulmazlar. Ara sira hata yapmak sizi kötü bir insan yapmayacagi gibi, her zaman dogru olmak da sizi daha iyi bir insan yapmaz.

Hatalar sizi yetersiz kilmaz, yalnizca insan oldugunuzu
vurgular. Hatalarinizi kabul etmek, olgunlugun ve saglikli
bir özsayginin isaretidir.

Anahtar Düsünce
Dogru da yapsam yanlis da yapsam
ben her zaman degerliyim
.
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

Mutlu Olmayi Aliskanlik Haline Getirin

8 Çogunlukla bir insanin mutlulugu hayata bakis açisina baglidir. Çünkü mutluluk basiniza gelen iyi
seylere bagli olan bir durum degil, insan beyni tarafindan yaratilan bir kavramdir.
Isin ilginç yani, pratik yaparak hissettiginiz mutlulugun miktarini arttirabilirsiniz! Her gün 5 dakikalik bir zaman boyunca bilinçli olarak mutlu hissetmeyi deneyin. Bir sey yüzünden mutlu olmaya degil, yalnizca mutlu hissetmeye çalisin.
Bunu yapmak için hayatinizin en mutlu günlerini animsayin ve o duyguyu simdiye tasiyin. Bunu düzenli olarak yaptigimizda, her istediginizde mutlu olmanin mümkün olacagini ve mutlulugunuzun günden güne artacagini göreceksiniz.
Mutluluk özsaygiya benzer; kisisel bir sorumluluktur.
Bazen diger insanlar sizin mutlulugunuza katkida bulunabilirler ama eninde sonunda mutluluk size bagli bir seydir.

Anahtar Düsünce
Ruhsal durumum kendi sorumlulugumdadir.
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

çok güzel ya..

-Ruhsal durumum kendi sorumlulugumdadir.

-Dogru da yapsam yanlis da yapsam
ben her zaman degerliyim.

evt bunları zor anlarımda hatırlamalıyım.
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

:) umarim faydasi olur herkese.
Kullanıcı avatarı
BiR UMUT VAR

Mesaj gönderen BiR UMUT VAR »

önemli olan başımıza ne geldiği değil günlerin nasıl geçmesi değil bu olaylara bakış açımız ve nasıl davranmamız gerektiği...
BİR UMUTLA BAŞLAR HERŞEY...
Kullanıcı avatarı
kahverengi

Mesaj gönderen kahverengi »

admin yazdı:5 Gelisme çaginda pek çogumuza bazi insanlari üstün görmemiz gerektigi ögretilmistir. Bilgi,ünvan,konum, sosyal mevki,zenginlik veya bazi baska farkliliklar onlari daha üstün yapiyormus gibi ve onlar bu özel ilgiyi hakediyorlarmis gibi bir izlenime sahip olabiliriz.
Bu özelliklerin onlari sizden farkli kildigi dogrudur ama onlari daha iyi yapmadigi da dogrudur. Saygi ve onur yalnizca sahte farkliliklar olan bu kriterlerden kaynaklanamaz. Bu yalnizca büyük parmakli veya burunlu insanlarin özel ilgiye layik olduklarina inanmak kadar saçmadir.

Anahtar Düsünce

Baska insanlarin basarilari ve özellikleri onlarin benden daha
saygideger ve degerli olduklari anlamina gelmez.

doğrusu etkileyici ve gerçek..paylaşımın için tşklr...