Özsayginizi arttirmanin yollari

Sosyal fobiyi yenmek için uyguladıklarınız..
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

hepsini okudum ve kendimi çok güçlü hissettim..

böyle şeyleri okumak zor zamanlarımda kuvvet veriyor bana...

teşekkürler admin ..
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

Rica ederim bunlar 52 madde asagida sadece ana düsünceler var ayrintili bulamadim maalesef. Ama kitabin fiyati uygun 2.80-4 ytl arasinda degisiyor alip okumak lazim.
Buyrun tüm maddeler:

1-HATA YAPTIĞINIZDA KENDİNİZE İYİ DAVRANIN.(HATA YAPTIĞIM ZAMAN KENDİME İYİ DAVRANIRSAM OLASI HATALARDAN KAÇINABİLİRİM)

2-OLUMLU ÖZELLİK VE BAŞARILARINIZA ODAKLANIN.(ÜZERİNE YOĞUNLAŞTIĞIM HER ŞEY ÇOĞALIR)

3-“Hayır” demeyi öğrenin.(Eğer bir görev doğrudan benim sorumluluğumda değilse onu yapmak zorunda değilim)

4-Sizi kösteklemeye yönelik çabalara kulak asmayın.(Sırf başka birisi kendini iyi hissetsin diye kendimi kötü hissetmeyi reddediyorum)

5-Tanıştığınız herkesi kendinize denk kabul edin.(Başka insanların başarıları ve özellikleri onların benden daha saygıdeğer ve değerli oldukları anlamına gelmez)

6-Tecrübeye önem verin.(Her türlü hatayı bir öğrenme deneyimi olarak görmek gerekir)

7-Hata yapmaktan çekinmeyin.(Doğru da yapsam yanlış da yapsam ben her zaman değerliyim)

8-Mutlu olmayı alışkanlık haline getirin.(Ruhsal durumum kendi sorumluluğumdadır)

9-Kendinize isimler takmaktan vazgeçin.(Kendi kendimle konuşurken olumlu olursam kendime duyduğum saygı artar)

10-Hoşlanacağınız bir iş bulun.(Bana mutluluk verebilecek bir işi hak ediyorum)

11-Bırakacağınız izlenim hakkında asla endişelenmeyin.(Diğer insanlarda bıraktığım izlenim önemliyse ;rahatlar ve endişelenmezsem daha iyi bir izlenim bırakabilirim)

12-Layık olduğunuzu düşündüğünüz şeyleri geliştirin.(Hayatın bana verebileceği her şeye layığım çünkü ben değerliyim)

13-Kendinizi kayıtsız şartsız kabul edin-Derhal.(Ben olduğum gibi çok değerliyim ve olduğum gibi kabul edilmeliyim)

14-Özgürlüğünüzü tekrar elde edin.(Diğer insanların düşüncelerine ne kadar önem verirsem benim seçimlerim ve yaşamım o kadar kısıtlanır)

15-Kendinize her gün biraz zaman ayırın.(Her gün kendime zaman ayırmalıyım,bunu hak ediyorum)

16-İnsanların size “Onları incittiğinizi” niçin söylediklerini düşünün.(Kendim ile ilgili beklentilerim her şeyden önemlidir)

17-İstediklerinizi elde etmek için çalışmaya hazır olun.(Eğer bir şeyi istiyorsam,şöyle ya da böyle bunu kazanmak zorundayım)

18-Kendi hakkınızdaki fikrinize öncelik tanıyın.(Diğer insanların fikirlerine çok fazla önem vermezsem daha mutlu olurum)

19-Haftanın bir günü %100 olumlu olun.(Olumsuz düşüncelerden kurtulunca daha mutlu oluyorum)

20-İnsanların sizden farklı olmasını kabul edin.(İnsanların benden daha farklı davranmak için geçerli nedenleri vardır)

21-“Mükemmel”in ne kadar mükemmel olduğuna karar verin.(Kendim için gerçek standartlar koymak benim için en iyisidir)

22-Kendinizi başkaları ile kıyaslamaktan kaçının.(Ben tek olduğum için kendimi başkalarıyla kıyaslamak çok anlamsızdır)

23-Farklı olmanın sizi rahatsız etmesine izin vermeyin.(Benimle ilgili hiçbir şey beni bir başkasından daha iyi veya daha kötü yapamaz)

24-Kendinize gereksiz yere acı çektirmekten kaçının.(Kendimi cezalandırmayarak pek çok acıyı önleyebilirim)

25-İnsanların sizi daha çok sevmesini sağlamak için değişmeyi reddedin.(İnsanların benden hoşlanması için değişmek zorunda değilim)

26-Kendinizi davranışlarınız ile ifade etmekten vazgeçin.(Akılsızca kararlar versem de ben değerliyim)

27-Doğru alınmış kararlarınızı öne çıkartın.(Yanlış kararlardan çok daha fazla doğru kararlar veriyorum)

28-Kendi onayınıza önem verin.(Aradığım onay yalnızca benim içimden gelebilir,başkalarından değil)

29-Sağlığınıza önem verin.(Sağlığım öncelikle kendi sorumluluğum altındadır)

30-Eleştirildiğiniz zaman gülümseyin.(Eleştirileri rahat ve akıllıca kabul etmek benim yararıma olur)

31-Kendi adınıza düşünün ve kendi adınıza karar verin.(Kendi kararlarımı kendim vermek benim için en iyisidir.

32-İltifatları nazikçe kabul edin.(İyi bir iş yaptığımı kabul etmemde bir sakınca yoktur)

33-Esnek olun.(Yalnızca kendi tavrımı değiştirerek pek çok önemsiz problemi hayatımdan uzaklaştırabilirim)

34-Kendi fikirlerinize değer verin.(Benim fikirlerim de herkesinkiler kadar önemlidir)

35-Başkalarının sizin için yapmakta oldukları şeyleri yapmayı öğrenin.(Kendim için ne kadar çok şey yapmayı öğrenirsem hayatımın kontrolünü o kadar ele geçiririm)

36-Hiçbir çeşit yarışmayı ciddiye almayın.(Kazansam da kaybetsem de ben değerli bir insanım)

37-Yönetime katılın.(Ancak ben içinde aktif rol alırsam hükümet beni en iyi şekilde temsil edebilir)

38-En çok özeni kendi ihtiyaçlarınıza gösterin.(Benim ihtiyaçlarım da herkesinkiler kadar önemlidir)

39-İleriye bakın.(Ben başka birisinden ne daha az ne de daha fazla önemliyim)

40-Suçluluk duygusuna “Hayır” deyin.(Suçluluk duygusu bana yardımcı olmaz aleyhime çalışır)

41-Kendinizi değerli bir insan olarak görün.(Ben yaptıklarım veya sahip olduklarım için değil varolduğum için değerliyim)

42-Bütün hatalarınız için kendinizi affedin.(Yaptığım hatalar için kendimi bağışlamalıyım,çünkü hiç birini bilerek yapmadım)

43-Her olayı olumlu yorumlayın.(Olaylara olumlu bakmam her zaman benim yararımadır)

44-Diğer insanlar hakkındaki kötü düşüncelerinizi unutun.(Diğer insanlar hakkındaki olumsuz düşüncelerim onlardan çok bana zarar verir)

45-Problem çözücü olun.(Problemleri en iyi ben çözebilirim)

46-Haklarınızı savunun.(Diğer insanların haklarına saygı duyduğum sürece tercih ettiğim gibi yaşamak benim en doğal hakkımdır)

47-Çoğunlukla kendinize güvenin.(En iyisi diğerlerinden çok,kendime güvenmektir)

48-Bütün düşüncelerinizi mükemmel olarak kabul edin.(Her düşüncemi ,ifade gerektiren geçerli bir parçam olarak kabul ediyorum)

49-Hayatınızda olan her şey için tam sorumluluk alın.(Hayatım adına sorumluluk alarak hayatım üzerinde daha fazla kontrol sahibi olurum)

50-Yalnızca hak ettiğiniz zaman suçunuzu kabul edin.(Nasıl ben kendi duygularımdan sorumluysam ,diğer insanlar da kendi duygularından sorumludur)

51-Kendinize gerçekte kimin hayatını yaşadığınızı sorun.(Hayatımı başkalarının umduğu gibi değil,kendi istediğim gibi yaşamak önemlidir)

52-Diğer insanlar hakkında iyi düşünün ve iyi konuşun.(Diğer insanlar hakkında olumlu düşünerek ve konuşarak en çok ben karlı çıkarım)

Jerry MINCHINTON
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

bunları hergün okumalı ve bilinç altıma kazımalıyım!
Kullanıcı avatarı
By_Ey

Mesaj gönderen By_Ey »

SAol Adminim GerçekTen Güzel Sözler :-({|=

Sf yi YUenemek İçin AYrı Br yol :axe:
Kullanıcı avatarı
ddilek

Mesaj gönderen ddilek »

clementine, çok güzel yazmışsınız.tşk.hangi kitaptan bu?alıp okumak isterim.bunları uygulasak sanırım sf den eser kalmaz :D
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

Bunları rahatlatıcı bir müziğin üstüne okumalı kendi sesimizle,sonra da mp3 e yükleyip her yerde dinlemeli..

Fikrim geldi :!:

Yapacağım :) Tavsiye ederim..
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Mesaj gönderen naribeyza »

Gerçekten bunlar sık sık kendimize hatırlatmamız gereken şeyler.Ben de 52 maddeyi ilk okuduğumda dosyalayıp masa üstüne koymuştum.Her pcyi açtığımda gözüme çarpıyordu ve sık sık okumaya çalışıyordum.Bu aralar bıraktım bu düzenli okuma işini.Sanırım yeniden hatırlamam gerekiyor.O okuduğum zaman da ne kadar yapabildiğim tartışılır ama :roll: Bazı sfyi yaşamadığı,özgüveni tam olduğu halde bir de bu kuralları ustaca ve kurnazca uygulayanlarla karşılaşıyorum ve kendime onlara karşı yine çok duygusal ve acemice yaklaştığım için kızıyorum.Umarım bu değerli maddeleri hayatıma tek tek katabilirim,içimde özümseyerek...
Suya yazı yazmak gibi birşey zaman ve tutamazsın ömür bir nehir gibi akıp gider avuçlarından...
Naribeyza
leni

Mesaj gönderen leni »

çok güzel maddeler..ama neden beni bir türlü ikna edemiyo..
benim diye bu evdeyim ve karnım tok ve aynada bu aynada yine kimse yok,yine kimse yok!..
rokko

Mesaj gönderen rokko »

kitabin ismini yazabilr misin?
Kullanıcı avatarı
bttf

Mesaj gönderen bttf »

leni yazdı:çok güzel maddeler..ama neden beni bir türlü ikna edemiyo..
Sen yapabileceğine inanmıyosunda ondan, zaten hiçbir insan hepsini yapamaz, hiç kimse mükemmel değildir, sen elinden geldiğini yapmaya çalışssan zaten senin mükemmelini yapmış sayılırsın, ve gitgide kendine olan özgüvenin artar...
Your future is whatever you make it!!!
Kullanıcı avatarı
POLICE

Mesaj gönderen POLICE »

inş bunların banada faydası olur :D
I'm a Cop!! I'm a Police
martımm

Mesaj gönderen martımm »

bunlar harika öneriler.kitabın adını yazarmısınız?yazdıklarınızı defalarca okudum , ama kitabı elimin altında bulundurmak güç vercek.teşekkür ediyorum.bu arada bu hastalığı yenebilmek için ilk yapmamız gereken kendimizle barışmak.bunun için sınırları her zaman zorlamalıyız.hiç kimse kendi benliğimizden daha değerli değil.
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

kitabin ismi "Özsayginizi arttirmanin yollari" , yazari Jerry Minchington
Çetin

Mesaj gönderen Çetin »

Ben öneri düşündüm ama bulamadım çünkü bu illeti beynimi kemirmiş durumda hayata karşı hiç yaşama isteği kalmadı..bu kadar sorun etmemin sebebide mesleğimden dolayı..ilerde mesleği yapamayacağımı düşünüyorum ve büyük bi gelecek kaygısına düştüm..beni en çok üzense ailemin ve yakın akrabalarımın benden büyük beklentiler içerisinde olmaları..çünkü onlara sorsan ben hayatta böle bi hastalık içinde deilimdir çünkü rol yapıyorum çoğu zaman..şimdi çıksam desemki bizimkilere ben hastayım anne baba sosyal fobi die bi hastalık varmış sf liyim desem ilk diyecekleri şey olurmu öle şey bu belirtiler sende varmı biz nie bilmiyoruz :D Nese uzatmıyım insan herşeyi içinde yazşıyor işte..demek istediğim benim kendime karşı özsaygıma çok ihtiyacım var..ve yazdıklarını uygulamaya çalışıcam çok saol daha da önerisi olan varsa yazsın ltfn
Kullanıcı avatarı
SILVERHORSE

katılıyorum

Mesaj gönderen SILVERHORSE »

Bu insanlar sizi hayal kirikligina ugratmayi ve kendinizi kötü hissettirmeyi denerler, özellikle de sizin kolay bir hedef oldugunuzu anlarlarsa. Bunu yapmalarinin nedeni tuzaklarina düserek onlara bir üstünlük duygusu vermenizdir.

bu olayla karşı karşıya gelmiştim. adam dediki; senin muhabbetine doyum olmuyor , uzun lafın kısası o bana bu lafi söylerken mutluluk yüzünden okunuyordu.öfke duymuyorum onu mutlu hissettirdiğim için mutluyum en azından?
EN MUTLU KİŞİ ,RUHUNDA KÖTÜLÜĞÜN HİÇBİR İZİNİ TAŞIMAYANDIR.
Üzerinde pek çok meyveler bulunan bir dalı, meyvalar aşağı doğru çeker. Meyvasız bir dalın ucu ise, servi ağacı gibi havada olur.