Topluluk içinde

Sosyal fobiyi yenmek için uyguladıklarınız..
faber-castell

Topluluk içinde

Mesaj gönderen faber-castell »

Fark ettimki kendine yönelmek çok kötü sonuçlar doğuruyor. Örneğin yere bakmak.Yere baktığın sürece kendine birisinin bakıp bakmadığını bilmiyorsun ve birilerinin seni izlediği düşüncesine kapılıyorsun. Bu ise tam bir kısır döngü haline geliyor. Birisinin seni izlediği düşüncesi iyice kendine dönüp, nasıl göründüğünü düşünmeye başlatıyor. Sonuçta konuşulan konuya girmeni, düşünceni söylemeni imkansız hale getiriyor. En iyisi tamamen konuşan kişilerin ne söylediklerine odaklanmak. Konuştuklarını anlamaya çalışmak. Eskiden çoğu zaman konuşanın ne konuştuğuna dikkat etmeyip ortamı incelerdim. Bu ise daha çok gerilmeme neden oluyordu. Şimdi ise tamamen ortama konsantre olmaya çalışıyorum. Bütün dikkatimle konuşulan konuyu dinlemeye başladığımda kendimin nasıl göründüğümü düşünmeyi bıraktığımdan rahatlamam daha kolay oluyor. Herkesin her dediğini anlamaya çalışarak sadece fiziken değil ruhende ortama adapte olmaya çalışıyorum. Bazen zor oluyor, kendime yönelmeye başladığım an vaz geçmeye çalışıyorum ve hiç kimsenin ağzından çıkan tek bir kelimeyi kaçırmadan herkesin gözünün içine bakarak aktif dinlemeye geçteğimde heyecanımında azalmaya başladığını gördüm.bakalım inşallah iyice ilerletebilirim.
mrptkd

Mesaj gönderen mrptkd »

bu aynen benim de sorunum.. sadece sebebini böyle net görememiştim! karşıdakini dinlemiyosun diye eleştiriler alırım hep.. belki de dediğin gibi nasıl görüneceğimi düşünmekten.. ama çok başka şeyler de düşündüğüm oluyo çok alakasız şeyler, mesela ertesi gün ne yapacağımı planlıyorum ya da buna benzer şeyler..
rokko

Mesaj gönderen rokko »

tamda buna benzer bi seyler geldi cumartesi gunu basima.
evde misafirler vardi ben tabi yine gergin gergin otururken sehpanin ustundeki cayim yere dokuldu.
sonra ben orayi peceteyle filan silerken aklimdan eynen yukarda yazdikalrin geciyor.
misafirlerin beni izledigini filan dusunuyorum
ek olarak icimdende kendime salka becerksiz filan gibi laflar ederken onume bi dondum kimsenin taktigi yok hrkes ayni devam ediyor konusmasina
bunu daha oncede farkli sekillerde farketmistim
ama ic bu kadar bariz olmamisti
kendimize o kadar yoneliyoruz yada onemsiyoruz( dogru sozcuk ne bilmiyorum)ki gercek dunyayi unutyoruz yorumlayamiyoruz
kendi yarttigimiz korkularin icinde yasiyoruz
Kullanıcı avatarı
nikocorleone

Mesaj gönderen nikocorleone »

Ben de birileri konuşurken dalıp gidiyorum başka yerlere. Konuşan kişiye dikkat kesilemiyorum. Karşımdaki kişinin kendisini dinlemediğimi farketmesi hiç hoş değil ama ne yapayım? Kendimi başka yerlerde buluyorum hiç farketmeden.
faber-castell

...

Mesaj gönderen faber-castell »

sosyal fobiden eser olmayan bir tanıdığım var.
aynı ortamdan çıktığımız zaman şunun giydiği nasıldı, bu konuşurken içeri giren adam şunu yaptı dediğimde hemen hemen her zaman hiç birini fark etmediğini anladım. Ne kimsenin ne giydiğine dikkat etmişti ne de konuşulurken konu dışında olan olayları. sadece konuları hatırlıyordu. ben ise konuları ve ne konuşulanları anlamamışım veya duymamışım ama geri planda ne varsa biliyorum ve ya akşam yemekte ne yiyeceğimi, ordan çıkınca ne yapacağımı, gece seyredeceğim programları düşünmüşüm.

bence bu önemli bir sorun.
buna bir son vermeliyiz.
ve ya kendi adıma vermeliyim.
kendimize yönelmek veya başka şeyleri düşünmemeye çalışmanın faydalı olacağına inanıyorum.
çamur

break point

Mesaj gönderen çamur »

faber-castell arkadaşım ne güzel de yazmışsın sen öle. bravo gerçekten çok güzel bi konuya değinmişsin. benim içinde aynı sorun sözkonusu bir buluşma yada tartışma ortamına girdiğimde yada herhangi bir eğitim programında bulunduğumda, ortamın ortak konusundan ve amacından başka her türlü şeyle ilgileniyorum. genelde de nasıl göründüğümle, durduğumla yada en önemlisi de ya banada söz hakkı gelirse ben ne yaparım die düşünmekten ortam bana tam bir kabus oluyo :( ... böyle oluncada maalesef ne konuşulan konuya adapte olabiliyorum nede herhangi bir fikrim oluyor. zor bi durum yani.
arkadaşlar bu konuda yapılabilecek en güzel çözüm bence bu tür konularla ilgili olarak uygulamaya yönelik tartışma ve konuşmalara katılmak. ama tabiki en büyük sorunda sf nedeniyle bu tür ortamlara katılmamız ve aktif olamamız. bence bu konu ile ilgili olarak kendi aramızda bizler bişeyler yapsak çok güzel olucak. ne dersiniz?
sadece arabalar...
devil

Mesaj gönderen devil »

peki o senin dinlediğin bütün kalabalık sana bir soru yöneltirse ve hepsi birden senin suratına bakar ağzından çıkacak cevabı bekleyip yüzünü incelerse nasıl olursun? :oops:
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

devil yazdı:peki o senin dinlediğin bütün kalabalık sana bir soru yöneltirse ve hepsi birden senin suratına bakar ağzından çıkacak cevabı bekleyip yüzünü incelerse nasıl olursun? :oops:

Çılgın Cuma filmini izleyenler bilir bir uzak doğu büyüsü ile birbirinin yerine geçen psikolog bir anne ile lise öğrencisi kızının hikayesi birbirlerinin dünyasına yaptıkları yolculuğu anlatır.Anne lise öğrencisi olarak okula kızda annesinin hastaları ile terapiye gidecektir annesine ne yapması gerektiğini sorar annesi sadece dinle arada başınla dinlediğini gösterir şekilde onayla ve ilaki konuşman gerekirse sadece bu konuda ne düşünüyorsun demesini söyler ve kız o günü atlatır bir şekilde e abi bunlar filmlerde mümkün gerçek hayatta her ortama uyacak zorda kalınca bizi kurtarabilecek mucize cümleler bulmak o kadar da kolay değil o yüzden arkadaşın değinmek istediği nokta çok doğru girdiğimiz ortama gerçekten beynende kendimizi vermemiz lazım ;) Vermediğin zaman tecrübeyle sabittir biten bir konu hakkında bir şey sorup sen daha ordamısın durumuna düşebiliyorsun :oops:
[/i]
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
eceekin

Re: Topluluk içinde

Mesaj gönderen eceekin »

banada oluyo bunlar bazen mesela biri bişey diyo ben onun ne dediğini anlamıyorum aslında dinliyorum ama o sırada kendimin nası göründüğünü düşündüğüm için ne dediğini anlamıyorum çok salakça aslında [smilie=derisive.gif] [smilie=cray.gif] kendimde farkediyorum sonra bi bakıyorum karşımdaki benden bi cvp bekliyo oluyo sonra birden ortamı yumuşatmak için ayy konu neydi diye saçma bi espiri yapıyorum öfff ne zaman geçicek Allahım bu sf illeti bende
IRMAK_

Mesaj gönderen IRMAK_ »

bendede başımı yerden kaldıramama durumu var,o arada millet benim herşeyimi incelerken,ben görmüyorum bile kimseyi,yaşım kaça geldi ben nezaman yenicem bunları ,mezarda mı?çok maharet yerde bi şey var sanki,bide mongol olduğun düşünülür çok rahat bu şeklinle,a.b.v
İŞTE ÖYLE BİR KESİT...
dancerboy

Mesaj gönderen dancerboy »

faber castell gerçekten çok müthiş açıklamış yaşadığımız ama açıklayamadığımız bazı gerçekleri. eline yüreğine sağlık arkadaşım... arkadaşımın da dediği gibi konuya odaklanmak lazım.gereksiz şeylerle ilgilenmemek... çoğu hatta belki de tüm sf lilerin başına geliodur bu... dikkate almak lazım...
sosyofobik_bir_kulum

Re:

Mesaj gönderen sosyofobik_bir_kulum »

rokko yazdı: kendi yarttigimiz korkularin icinde yasiyoruz

ÇOK ÇOK ÇOK ÇOK ÇOK doğru bir tespit.
sosyofobik_bir_kulum

Mesaj gönderen sosyofobik_bir_kulum »

Bende de şu var. Konuşurken göz göze gelmeye özen gösteriyorum ama sürekli göz göze gelince de kendimi trene bakan öküz konumunda hissediyorum. Yani boş gözlerle karşımdakine bakıyormuşum gibi geliyor. Bir de tip kompleksi var bende. Yüz yüze konuşurken karşımdakinin aklından, Tipsize bak, diye geçiyormuş gibi geliyor bana. [smilie=dash2.gif]
useless

Mesaj gönderen useless »

ben de göz teması kuramam. yani bunu hep yapamam bi anlık bakarım daha sonra başka yerlere bakarım..ani bir soru sorduklarında kalırım öyle ne diyeceğimi de bilemem, sanki bu dünyaya ait değiliz gibi.
Kullanıcı avatarı
dreams

Mesaj gönderen dreams »

useless yazdı:ben de göz teması kuramam. yani bunu hep yapamam bi anlık bakarım daha sonra başka yerlere bakarım..ani bir soru sorduklarında kalırım öyle ne diyeceğimi de bilemem, sanki bu dünyaya ait değiliz gibi.

+1
İnsan neden aldanıyor herşeye ?