sosyal fobiyi azaltacak yöntemler

Sosyal fobiyi yenmek için uyguladıklarınız..
asa

sosyal fobiyi azaltacak yöntemler

Mesaj gönderen asa »

yürürken insanlar sana bakıyormuş gibi oluyorsa gözlerine bakma, karşıda bir nokta belirle gözünü oradan ayırma mesela bir tabela var karşıda ona bak bunu ünv. öğrendim belli bir zaman sonra alışıyorsun bu problem ortadan kalkıyor
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

ama hangisi karar ver artık canım aaaaaaaaa

olmazki.................
asa

Mesaj gönderen asa »

ünv. isen kendine arkadaşlar bul grupla hareket et bu seni yalnızlıktan kurtarır arkadaşların sana cesaret verir mesela ben sınavlara derslere arkadaşlarla giderdim en büyük artısı grup halinde gittiğinden herkez sana bakmıyor
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

olmazki.................
asa

Mesaj gönderen asa »

kendini olduğun gibi kabul et bunu okuldayken kütüphanede kitaplara bakıyordum, kitabın birinde gördüm sürekli kendime telkinde bulundum,işe yarıyor sapıttıkça içinden kendini olduğun gibi kabul et de rahatlamaya çalış
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

olmazki.................
asa

Mesaj gönderen asa »

okula gitmeden önce kendi kendine başaracağım kendini motive et ilk başlarda yarıyor sonlara doğru performans kalmıyor ama yinede işini halletmiş oluyorsun "kendini yüksek seviyede motive et"
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

olmazki.................
asa

Mesaj gönderen asa »

ayrıca evde sabah akşam müzik dinleyip hayal kurma sosyal fobiyi azdıran etkenlerin başında geliyor farkında olmasanda müzik kafa beyin bırakmıyor, klasik müzik hariç
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

olmazki.................
asa

Mesaj gönderen asa »

sosyal fobinin en büyük nedenlerinden biri isyankar olmamız kendimizi olduğumuz gibi kabul etmiyoruz ben daha hala kendimi olduğum gibi kabul edemedim malesef haftaya işe başlayacam ne yapacam bilmiyorum ama eskisi kadarda heyecanım kalmadı yaş ilerledikçe insan takmamaya başlıyor geçen hafta iş görüşmesine gittim baya kasıldım çünkü ilk defa gidiyorum ama adam fazla fark etmedi eskiden olsa titrerdim,terlerdim en azından o kalmadı ayağımı falan salladım adam sadece sıkıoldığımı düşündü heralde gerçi iki saatlik bir görüşme oldu adam doğalgördü heralde
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

olmazki.................
Kullanıcı avatarı
gizemliinsan

Mesaj gönderen gizemliinsan »

müzik dinlemk hariç katılıyorum
hmmm gizemli...
asa

Mesaj gönderen asa »

birde mesela bazen büroya giriyorsun fiyat sormak için,ortamı kendi denetimine alacaksın ,yoksa başını yere eğip birileri bakıyormuş gibi hissedersen gerginleşiyorsun, bir kere başıma geldi sanki karşıda 1 kişi beni izliyormuş gibi geldi tabi bakmasanda az çok gözünün ucuyla görebiliyorsun ,gerginleşmeye başladım sonra emin olup kalkim bari dedim kafamı kaldırdımki karşıda kimse yok meğerse yalnış hissetmişim ,sağa sola baktım bir kaç kişi kendi halinde oturuyor ,daha sonraları sürekli etrafı incelemeye başladım baktımki herkes kendi halinde, bir yere girdiğim zaman artık etrafı inceleyip denetimim altına alıyorum yani insanların nasıl olduğuna bakıyorum (kendi hallerindemi diye) , çünkü kendime bunu ıspatlarsam rahat oluyorum sizede öneririm tabi fazla abartmayın dik dikte bakmayın adamları korkutmayın :lol:
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

olmazki.................
Kullanıcı avatarı
dicle

Mesaj gönderen dicle »

ben daha çok yürürken etrafa bakarım arabaların plakasına bazen de çocuklara böyle kendimi rahatlaırım sanki yalnız bir yerde kimse yok gibi geziniyormuşum gibi bir hava verir bana...
**Doğru bildiklerim yanlış yanlış bildiklerimde doğru olabiliyor yanlışlara odaklanmısken doğrular elimden kayıp gidiyor....**

sahte gülümsemenin arkasında yatan hüzünlü yüz DicL€
asa

Mesaj gönderen asa »

son düşündüğüm şey ise normal korkularla sapıtmış korkuların ayırt edilmesi tabi bu arada bende kafayı sıyırdım artık , hayatımda hep bişeyleri aşmaya çabaladım ,okulda çok zor durumlar yaşadım derslere giremedim çoğu zaman , yüzlerce felsefi kitap okudum teknikler geliştirdim bazen işe yaradı bazen yaramadı yukarıda kendi geliştirdiğim ( daha doğrusu o zamanlar sf li olduğumu bilmiyordum ) teknikleri verdim en son gözlemimse yukarıda yazdığım gibi bunlar normal korku değil mesela en son iş başvuru için gittim adamla konuşurken arkaya birileri geldi oturdu gergin oldum ortamı kendi lehime çevirmek için biraz arkama döndüm bir bayan ve erkek oturuyordu(bu çok önemli arkanıza dönmezseniz kimin geldiğini göemezsiniz çok feci bir durum ortaya çıkabiliyor sonra) gülümsedim hafiften (gülümsemekte insanı rahatlatıyor) tekrar önüme döndüm gerginliğim geçti biraz ama yeniden gerginleştim sonra düşündüm arkamdakiler zombimide onlardan korkuyorum onlar normal insanlar ,az buçukta olsa rahatladım,ama yinede bunu şu anda düşünüyorum bunu aşmak için onları zombi insan benzetmesi yaparak aşmalıyım bu benzetmeyi yapmak çünkü beni içimden birazda güldürüyor içinden gülüncede rahatlıyorum çünkü durumumla alay etmek beni rahatlatıyor birazda olsa, birde bu duruma taktıkça daha fazla panik yapıyoruz gerginleştikçe ortamın dahada bozulacağını düşünüyoruz bu düşüncede bizi çıldırtan bir düşünce ilk başta aşmamız gereken panik ben bunu yarı yarıya aştım
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

olmazki.................
asa

Mesaj gönderen asa »

son düşündüğüm şey ise normal korkularla sapıtmış korkuların ayırt edilmesi tabi bu arada bende kafayı sıyırdım artık , hayatımda hep bişeyleri aşmaya çabaladım ,okulda çok zor durumlar yaşadım derslere giremedim çoğu zaman , yüzlerce felsefi kitap okudum teknikler geliştirdim bazen işe yaradı bazen yaramadı yukarıda kendi geliştirdiğim ( daha doğrusu o zamanlar sf li olduğumu bilmiyordum ) teknikleri verdim en son gözlemimse yukarıda yazdığım gibi bunlar normal korku değil mesela en son iş başvuru için gittim adamla konuşurken arkaya birileri geldi oturdu gergin oldum ortamı kendi lehime çevirmek için biraz arkama döndüm bir bayan ve erkek oturuyordu(bu çok önemli arkanıza dönmezseniz kimin geldiğini göemezsiniz çok feci bir durum ortaya çıkabiliyor sonra) gülümsedim hafiften (gülümsemekte insanı rahatlatıyor) tekrar önüme döndüm gerginliğim geçti biraz ama yeniden gerginleştim sonra düşündüm arkamdakiler zombimide onlardan korkuyorum onlar normal insanlar ,az buçukta olsa rahatladım,ama yinede bunu şu anda düşünüyorum bunu aşmak için onları zombi insan benzetmesi yaparak aşmalıyım bu benzetmeyi yapmak çünkü beni içimden birazda güldürüyor içinden gülüncede rahatlıyorum çünkü durumumla alay etmek beni rahatlatıyor birazda olsa, birde bu duruma taktıkça daha fazla panik yapıyoruz gerginleştikçe ortamın dahada bozulacağını düşünüyoruz bu düşüncede bizi çıldırtan bir düşünce ilk başta aşmamız gereken panik ben bunu yarı yarıya aştım
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

olmazki.................
Kullanıcı avatarı
gizemliinsan

ben dik dik bakmayı tercih ediyorum bazen ufak sıyrıklar alıyorum ama bu bana guven veriyor
hmmm gizemli...
asa

Mesaj gönderen asa »

gizemliinsan yazdı:ben dik dik bakmayı tercih ediyorum bazen ufak sıyrıklar alıyorum ama bu bana guven veriyor
hadi ya hiç denemedim çünkü biraz korkağım galiba
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

olmazki.................
Kullanıcı avatarı
gizemliinsan

bu yüzden otobüste çok dayak yedim
hmmm gizemli...
asa

Mesaj gönderen asa »

hadi yaw bense okulda arkadaşın birisi bana çattı diye sınıftan kaçmıştım ,dövüşecez birisi görecek dayak yicem rezil olacam diye ,sen cesaretliymişsin , kutluyorum seni çünkü ben hep içime attım bunları düşündükçe daha kötü oluyorum mesela okulda reis dalgası vardı bula bula beni buldu şer..siz ayağına çağırdı beni tüm sınıfın içinde rezil oldum daha hala o herifi gebertmek istiyorum.
mutlu sayılır

mutlu sayılmaz

olmazki.................