Gıda katkı maddeleri (E numaralarına göre)

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
werther

Gıda katkı maddeleri (E numaralarına göre)

Mesaj gönderen werther »

Yazıya uygun bir yer bulamadım ama önemli olduğu için paylaşma ihtiyacı duydum, moderatörler daha uygun bir yere taşıyabilirler.

Kaynak ve tablo :(Tabloyu ekleyemedim, linkten bakabiliriz)
http://www.saglikvakfi.org.tr/html/gkmy.asp?id=57

Gıda katkı maddelerinin isimleri, kaynakları ve güvenilirlikleri
(E numaralarına göre)

ZARARSIZ: Herhangi bir katkı maddesine alerjisi olan kişilerde nadiren alerjik reaksiyonlara neden olsa da zararsız gibi görünmektedir. Mevcut verilere göre güvenle tüketebilirsiniz.
BUNU AZALTINIZ: Zararlı değil, ancak fazla miktarda alındığında zararlı olabilir. Mevcut verilere göre fazla alınmadığı taktirde güvenle tüketebilirsiniz.
BAZI ŞAHISLAR BUNDAN KAÇINMALIDIR: Bazı şahıslarda alerjik reaksiyonlara veya başka problemlere neden olabilir veya bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Bu gruptaki katkılar tartışmalı katkılardır. Bazı araştırma grupları zararlı olduğunu iddia ederken diğerleri zararlı olmadığını ileri sürmektedirler. Bu katkılardan kaçınmaya, hiç olmazsa çocuklarınızın kaçınmasını sağlamaya çalışınız.
DIKKATLİ OLUNUZ: Riskli olabilir. Zararsız olduğu hakkında yeterli veri bulunamamıştır. Daha fazla test edilmesi gerekir. Kaçınmaya çalışınız.
HERKES BUNDAN KAÇINMALIDIR: Tüketilen az miktarları bile zararlıdır veya çok yetersiz test edilmiştir ve herhangi bir risk almaya değmez.