Fobiler, çözüm önerileri, fobi dağılımı

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Fobiler, çözüm önerileri, fobi dağılımı

Mesaj gönderen r_ozurlu »

Biraz önce Almanya'nın Bild gazetesinde gözüme çarpan bir makale. Belki imla hatalarım olur veya kelimeyi tam türkçe olarak yazamayabilirim şimdiden özür dilerim.

Fobiler, panik atak ve uzman önerileri diye. Her uzman başka bir soruya cevap vermiş.

Alman psikatri topluluğu başkanı Almanya'daki fobi oranlarını açıklarken
%9 hayvanlarla ilgili fobi
%7 Sosyal fobi
%4 kapalı alan korkusuna bağlı panik atak ve
%3 genel fobiler şeklinde sıralamış.

Bu Türkiye'de daha fazla olabilir hedefimiz toplumun en az %7 sini foruma üye etmek :)

Fobilerin kadınlarda neden daha çok görülür ?
Genlerin etkisi de var. Ama kadınlar daha çok tutucu yetiştiriliyor, üzerlerine fazla titreniyor. Erkekler ise daha çok serbest bırakılıyor. Erkeklere daha çok cesaret veriliyor.

İnsan korku durumuyla karşılaştığında beyinde neler olur ?
Korku durumunda beyindeki en önemli yer Amygdala (Türkçesi başka mı bilmiyorum) isimli yer. Orada herhangi bir durumda tehlike oluşturup oluşturmadığına çok hızlı bir biçimde karar verir. Tehlike olduğuna karar verdiğinde vücuda hemen kaçma ya da savaşma emri verir. Ama doğamızda beyin az yerine bizi daha çok tehlike ile uyarıyor.

Anladığım kadarıyla burda beynimizin yanlış sinyal verme ihtimali yüksek veya bizi hemen savunmaya itiyor.

Korkular nasıl tedavi edilir ?
Bu işin özü korkuyla karşılaşmaktır. Korku yaratan durumlar konuşuşur ve neden korktuğu,çekingeler incelenir. Terapist yardımıyla aşama aşama tekrar bu korku yaratan durumla karşılaştırılır.
Önemli olan bu korku yaratan durum insanın çekingeleri, korkuları azalmaya başladığında ortadan kaldırılır.

Birebir tercüme etmeye çalışınca anlamsız cümleler oluşuyor.
Hasta korkusuyla yüzleştirilir, örnek olarak kalabalık içine girer ve ancak ortama alışınca korkuları veya korku belirtileri azalınca o ortamdan uzaklaşılır.

Korku terapisinde başka neyin faydası vardır ?
Hasta kendi kendiniz uzmanı olmalı. Hastaya hızlı kalp atışları gibi diğer belirtilerin ölümcül olmadığını/korkulacak birşey olmadığını doğal olduğunun anlatılması lazım. Hasta bunu kabullenip rahatlama yöntemlerini öğrenmeli. Buna kasları gevşetme yöntemleri dahil.

İlaçların da faydası var mıdır ?
Evet eğer hasta psikolojik tedaviye yanıt vermiyor ve ağır bir hasta ise. Bu konuda doktor kontrolünde verilen ve kullanılan belli antedepresanlar yardımcı olabilir.

İçinden seçtim aldım bana göre bizi ilgilendiren bölümü. Almanca bilip merak eden veya google'da (Ne kadar iyi çevirdiğini bilemem) çevirmek isteyenler haberi/makaleyi
buradan okuyabilir.
devrim_

Re: Fobiler, çözüm önerileri, fobi dağılımı

Mesaj gönderen devrim_ »

Eğer forum üyeleri talep ederlerse uygun bir zamanımda, geçenlerde okuğum ve halihazırda elimde bulunan korkuyu yenmek isimli kitaptan korkularla ilgili bölümler aktarabilirim,özellikle alıştırma teknikleri ve gevşeme egzersizlerinin işe yaradığı iddia ediliyor. bu teknikleri sürekli uygulamak gerektiğinden bir türlü tecrübe edemedim,onun için işe yarayıp yaramadığını kişisel olarak söyleyecek kadar uygulayamadım.
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Re: Fobiler, çözüm önerileri, fobi dağılımı

Mesaj gönderen mahsunkul »

Alman toplumunun yüzde 7'sinde sosyalfobi olması beni sevindirmedi değil.. :)

bana sanki daha azdır gibi geliyo..belki Türkiye'de
..............Resim.................~~Resim