Usengeclik hayatinizi mahvetmeden onlem alin

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
selamsız

Usengeclik hayatinizi mahvetmeden onlem alin

Mesaj gönderen selamsız »

Foruma oradan buradan yazı kopyalamayı sevmiyorum. Ama aşağıdaki yazı bana, EÜİK haber grubundan eposta yoluyla geldi. Doğrudan sf ile ilgili bir şey olmasa da bazılarımıza (özellikle bana) faydası olacağını düşündüğüm bir yazı.
Yeni Asır Gazetesi yazdı: Sizi hareketsiz birakan her turlu aliskanliktan kurtulmak icin kendinize bir sans verin! Bol egzersiz ve sosyal etkinlikler yasantinizi daha renkli hale getirebilir

Is yasaminda ya da ozel yasantimizda ustumuzden atip kurtulmak istedigimiz bazi huylarimiz surekli yanibasimizda bize inat yaparcasina durur. Sabahlari uyanamamak ve ise surekli gec kalmak, dikkati uzun sure ayni noktada toplayamamak gibi 'hain' aliskanliklar, ustumuze yapisir ve kovsak da gitmez. Usengeclik de bunlardan biri.

Omzumuza oturur, tum gun butun islerimizi baltalamak icin zaman kollar! Ustelik usengeclik kalici olma tehlikesi de arz eder. Hem iste hem evde lanetlenmis gibi gezer dururuz. Oysa usengeclikten kurtulmanin bir yolu olmali. Ama once usengecligimizin temeline inelim, sonra da kovmanin yollarini arayalim. Psikolojik Danisman ve Insan
Kaynaklari Uzmani Selcuk Arici ile kendimizi nasil harekete gecirecegimizi konustuK.

Insanoglunun en buyuk sorununu kendi kendini harekete gecirememek olarak ozetleyen Arici, "Konusmaya gelince herkes dusuncesini soyler; 'soyle yapmali, boyle yapmali' der ama hareket yoktur" diyerek ozetledi genel tavrimizi. Usengecligimizin temelini yetistirme tarzimiza baglayan Arici, anne-babalarimizdan yola cikarak sunlari soyledi:

"Daha kucuk yaslarda anne babalarimiz bize toz kondurmaz ve 'Benim kizim/oglum yapmaz. Sen dur biz hallederiz' gibi cumleler sarfederler. Biz, birilerinin bizim yerine is yapmasina alisa alisa her zaman bizim islerimizi baskalarinin yapabilecegini dusunur dururuz. Harekete gecmemizi engelleyen diger unsurlardan birisi de icinde bulundugumuz
ruh halidir. Eger uzunca bir suredir bir konuda cabalamissaniz ve onda da bir basari elde edememisseniz sonrasinda da bu sizde yilginliga neden olacaktir."

Caresizlik yipratir !

"Caresizlik insani yipratan ve bir adim oteye gitmesine engel olan en buyuk nedenlerdendir" diyen Arici, "Tembellik etmek veya gayret gostermemek de yine bizim harekete gecmemizi engelleyen unsurlardandir. Biz millet olarak rahatliga alismis bir topluluguz. Bugun sokaktan herhangi birisini cevirip 'Cok paran olsa ne yaparsin?'
sorusunu sorsaniz hemen hemen hepsinde de guzel bir tebessum belirerek 'Sunu yapacagim, bunu yapacagim' diyerek hayallerini anlatirlar. Hemen hemen tum insanlarda rahat, bol kazancli, daha az emek harcayarak daha cok para kazanma dusunceleri vardir.
O yuzden ulkemiz girisimcileri sabit bir is yapmadan surekli o gunun moda isi neyse veya o anda ne kazancliysa onu yapmaya calisirlar. Ani kurtarmak onemlidir cunku" diye konustu.

Gayret duygulari

Tembelligin basa bela bir sey oldugunu soyleyen Arici, "Insana uyusukluk verdigi gibi insanin icinde zaten kisitli olan gayret duygularini da ortadan kaldirir" dedi. "Icinizdeki tembellik icgudusunu ortadan kaldiramazsaniz hem sagliginizdan olursunuz hem de ruhsal olarak daha kotuye gidersiniz. Zira icinizde biriken enerjiyi atabilmenizin ve rahatlamanizin tek yolu fiziksel olarak da saglikli olmanizdir. Tembelligi hareket ederek yenersiniz" diyen Arici, "Yaptiginiz her hareket sonucunda maddi bir kazanc beklemeyin.

Burada onemli olan gerceklestirdiginiz her eylemin sizin icin ya da baska insanlar icin yararli olacagini dusunmenizdir. Bir is yaparken hep kendinize faydasi olup olmadigini sorgularsaniz bu sizi bencil ve faydaci bir insan haline getirir. Faydaci bir insan olmak ise toplum tarafindan kabul edilebilir bir insan tipi degildir. Birilerinin sizin sayenizde mutlu oldugunu, belki hayatinin kurtuldugunu hayal edin" dedi.

Aliskanlik tuzagi

"Aliskanliklarinizi degistirerek tembellikten kurtulma adina bir adim atabilirsiniz" diyen Arici, "Degismez prensipleriniz olabilir. Ama durup arada bir soyle dusunmelisiniz. 'Dunya bile surekli degisirken benim dusunce bicimimde acaba hic mi yanlislik yok?' Kendinizi tipki arabalarin servis bakimlari gibi arada bir gozden gecirin. Zira kotu aliskanliklar da insanin harekete gecmesine engel olan en buyuk etkenlerdendir" diye konustu.

"Dusuncelerinizi arada bir gozden gecirmek iyidir" diyen Arici, "Her ne yaparsaniz yapin, ne dusunurseniz dusunun, aliskanliklarinizin, yasam stilinizin, dusuncelerinizin, kararlarinizin size ve cevrenizdekilere, yasadiginiz dunyaya uygun olmasina onem verin. Bu sizin hayatla daha barisik olmanizi saglayacaktir" dedi.

Tembellikten kurtulma yollari

* Kendinizle barisik olun. Hep 'ben' demeyin.
* Saglikli bir vucuda sahip olun. Egzersiz yapin. Vucut ve beyin birbiriyle uyumlu iyi birer takim oyuncusudur. Birinden biri calismazsa digeri de durur.
* Vicdaninizi arada bir sorgulayin. Arada bir zihinsel muhasebe yapmak, "Iyi bir insan olacagim" cumlesini kurmak sizi iyi bir insan olmaya yoneltecektir. (1)
* Aliskanliklarinizi gozden gecirin. Sizi hareketsiz birakan her tur aliskanlik kotudur.
* Hicbir seyi sadece maddi kaygilarla yapmayin. Manevi kazanclarin aslinda sizi daha cok ayakta tutacagini bilin.
* Kendiniz icin bir yasam felsefesi gelistirin. Davranislarinizda tutarli olun ve bunu hareketlerinizle de gosterin.
* Bir durum karsisinda hep "aman canim, bana ne!" demeyin. Hep karsidan beklemeyin. Cekimser, arka planda kalan, etliye sutluye dokunmayan bir insan haline gelirsiniz.
* Entellektuel sermayenizi ne kadar gelistirirseniz o kadar sorumlu olursunuz.
* Empati yapin. Bir karar verirken "Acaba onun yerinde ben olsam ne yapardim?" deyin. (2)
(1),(2) Bence bunları çok fazla yaptığımız için bu kadar çekingen insanlarız. Bence bu maddeleri boşverin :)

Not: Türkçe karakter sorunu olduğunun farkındayım. Ama okumaya başlayınca bunu farketmiyorsunuz bile. [smilie=beach.gif]
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Re: Usengeclik hayatinizi mahvetmeden onlem alin

Mesaj gönderen r_ozurlu »

Tesekkür ederim,
sürekli aklimda olan birsey, son zamanlarda kendime ceki düzen az da olsa hareket etmeye calisiyorum. Kendimce biraz evde spor yapiyorum, bunu asarsam hayatima daha iyi yön verebilirim diye düsünüyorum.

Eski zamanlarimi hatirlayinca su an nasil böyle bir insan oldugumu anlayamiyorum.

Spor iyidir
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

Bunu okumam lazım bir ara... (gene erteledim XD)
) O (
Rainbow

Mesaj gönderen Rainbow »

aynen. bi ara okucam. düşünün bunu bile okumaya üşeniyorum
We may have losed the battle, but not the war
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

sabırlı olduğum bi zaman okumalıyım. unutmamalı biri hatırlatmalı...
..............Resim.................~~Resim
çile

Mesaj gönderen çile »

ben aşırı tezcanlıyım-üşengeçliğim 0
BEN IRMAK

mutluyum-mutluyum-mutuyum-mutluyum-mutluyum-mutluyum-mutuyum-mutluyum-
akinci

Mesaj gönderen akinci »

Üşengeçlikte ve tembellikte üstüme yoktur. Sporun ise ne olduğunu bile unuttum. Yaşadığım çevrede özellikle akşam saatlerinde millet yollara dökülüyor. Yürüyen, koşan... Hele kadınları göreceksiniz. Parklarda kadınlar yüzünden adım atamıyorsunuz. :D Bir de belediyenin bir spor kampanyası var. Sabah ve akşam saatlerinde belli parklarda ( bir tanesi evimize çok yakın ) doktor ve hocalar eşliğinde spor yaptırıyolar insanlara. Resmen kadın akını başlıyo parklara o saatlerde. Ama ben de kararlıyım. Akşam üstleri çıkıp koşacam.
İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır: kendisi.
''Aldous Huxley''
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

ben aşırı tezcanlıyım-üşengeçliğim 0
benden üşengeç ve tembel olab zannileceğinizi etmiyorum:)
Üşengeçlikte ve tembellikte üstüme yoktur
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

Şimdi okudum makalenin tamamını, gerçekten iyiymiş...
) O (
Kullanıcı avatarı
berceste

Mesaj gönderen berceste »

Bizim harekete geçmemizi engelleyen korkularımız var. Onlar olmasa eminim hepimiz çok daha enerjik ve girişken insanlar olurduk. Spor yaparken bile evde yapmayı düşünüyorum ben mesela. Toplum içinde spor yapmak bedenime faydalı olsa bile psikolojik olarak strese sokuyor beni. Yani öyle olacağını sanıyorum aslında, küçükken tenis kursuna gitmiştim hiç de bişey olmamıştı. Ama o zamanlar küçüktüm tabi :D Zaten bu sf farkındalığına büyüyünce sahip olmadık mı hepimiz. Ha ama şu var, teniste gelecek vadettiğimi gören hocam turnuvalara sokalım seni demişti, o günden sonra kursa uğramamıştım. Burda sf nin etkisi var mesela.
Kısacası üşengeçlik herkeste olabilen bi huy ana bizdekinin sebepleri var [smilie=cray.gif]
Günü yok, dünü yok, yeri yok
Nasıl da zor ona sevda hevesi
Düşü yok, sesi yok, izi yok
Nasılsa açamaz gölge çiçeği...
proton

Mesaj gönderen proton »

çok enerji var bende, ama en ufak birşeyi yapmak çok zor gorunuyor bana, sıkıntıya girmeme neden oluyor, o ufak iş yapılana kadar, tabi sonra bi ufak iş daha çıkıyor, aynı ruh hali yine, işte boyle devam..
Misanthrope

Mesaj gönderen Misanthrope »

Oblomovun tekiyim ben. Üşengeçsem sebebi budur.

http://www.sosyal-fobi.net/forum/viewto ... 27&t=10509